Zdrowie

Bolą cię plecy? Czy wiesz, co może być przyczyną tego bólu?

Redakcja
Redakcja
10 sierpnia 2018
Fot. iStock/elenaleonova
 

Jeśli ostatnio budziłaś się z bólem kręgosłupa, może być tego wiele przyczyn. Bóle pleców zwykle są związane z niewygodnym miejscem pracy. Jednak jest jeszcze kilka innych powodów, które wyjaśnią ci, skąd może brać się ten ból. 

1. Zbyt często chodzisz na wysokich obcasach

Wysokie obcasy powinny być noszone ale nie przez cały czas, bo tak unikniesz obciążania nie tylko pleców, ale także innych części ciała, takich jak ścięgno Achillesa, kolana, biodra itp.. Noszenie obcasów przesuwa twoją wagę w kierunku stóp, więc twoje kolana i biodra także „idą” do przodu, tym samym plecy muszą się przesuwać do tyłu, aby utrzymać równowagę”. Ryzyko bólu pleców wzrasta, jeśli masz nadwagę, nosisz nieodpowiedni rozmiar butów.

2. Twój materac nie jest wystarczająco wygodny

Jeśli twój materac jest już zbyt zużyty lub niewystarczająco wytrzymały, istnieje ryzyko, że wymusza on na twoim ciele pewne pozycje. Dopasowanie ciała powinno być podparte w neutralnym położeniu, co się nie zadzieje, jeśli powierzchnia, na której śpisz, jest zbyt miękka lub zbyt twarda.

Jeśli budzisz się rano i odczuwasz ból w dole pleców, który rozciągasz i pozbywasz się go od 15 do 30 minut do wstania, przyczyna może tkwić w złym materacu.

3. Nosiłaś zbyt duży ciężar

Choć może się to wydawać oczywiste, niektórzy zapominają, że bóle kręgosłupa mogą być wynikiem zbytniego wysiłku na siłowni lub próbowania przesunięcia czegoś, co było dla nas zbyt ciężkie. To bardzo często problem, dlatego eksperci podkreślają, żeby przed ćwiczeniami pamiętać o rozgrzewce, podobnie, gdy mamy zamiar na przykład przestawiać meble w mieszkaniu.

4. Możesz doświadczać objawów zapalenia stawów

Jeśli wymieniłaś w ostatnim czasie materac, a plecy nadal bolą cię rano przez około pół godziny, a następnie ból po prostu znika, może to być spowodowane  stanem zapalnym związanym z zapaleniem stawów. Dół kręgosłup i biodra są miejscem, które najczęściej dotyka choroba zwyrodnieniowa stawów.

5. Palisz papierosy

Eksperci sugerują, że palenie papierosów może zwiększać ryzyko przewlekłego bólu pleców. Tytoń wpływa na przepływ krwi i dostarczanie tlenu do różnych części ciała, w tym do kręgosłupa. Ponadto palenie może potencjalnie zwiększyć wrażliwość na ból i spowolnić gojenie.

Bolą cię plecy? Nie ignoruj tego bólu, znajdź zestaw ćwiczeń, które mogłyby ci pomóc, a jeśli to nie pomaga, zgłoś się do lekarza.


źródło: Medical Daily

 


Zdrowie

Cztery sygnały, które mówią, że powinieneś ograniczyć sól

Redakcja
Redakcja
10 sierpnia 2018
Fot. iStock/Motortion
 

Sól nie tylko konserwuje żywność, ale także dodaje mu smaku, co tłumaczy, dlaczego tak wielu z nas używa jej więcej niż powinno. Jeśli dodamy do tego sól, która znajduje się w przetworzonej ilości, to może się okazać, że naprawdę przesadzamy. 

Sól, chociaż dodaje smaku, jednak w nadmiarze jest szkodliwa. Skąd wiedzieć kiedy używamy jej za dużo?

Cztery sygnały, które mówią, że powinieneś powinieneś ograniczyć sól

1) Jedzenie nie ma dla ciebie smaku

Niektórzy ludzie mogą urodzić się z dużą tolerancją słonych smaków, choć zdaniem ekspertów w ciągu życia nasze preferencje smakowe się rozwijają. Jeśli wszystko dosalasz, a potrawy o normalnej ilości soli ci nie smakują, to znaczy, że ty sam używasz jej zdecydowanie za dużo.

2) Czujesz się wzdęty lub spuchnięty

Masz wrażenie, że przybyło ci trochę kilogramów? Być może to wrażenie, które daje zatrzymanie wody w organizmie spowodowane spożywaniem większej ilości soli niż zazwyczaj.

Sól działa dla wody jak jak magnes, a zatrzymanie wody w organizmie może powodować wzdęcia. To właśnie dlatego  twoje oczy lub palce są ostatnio podpuchnięte.

3) Cierpisz na niewyjaśnione bóle głowy

Jeśli od czasu do czasu doświadczasz bólów głowy bez wyraźnych przyczyn, spróbuj zaobserwować, czy występują one po spożyciu posiłku ze stosunkowo dużą zawartością soli. Może to powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych w mózgu, co prowadzi do bolesnych bólów głowy.

4) Często oddajesz mocz

Nocne oddawanie moczu stanowi prawdziwy problem dla wielu osób, a może być wywołane nadmiernym spożyciem soli. W szczególności u osób starszych może powodować przerywany sen, zmęczenie i drażliwość. Zmniejszenie dziennej porcji soli o 25% powinno ograniczyć ten problem.


 

źródło: Medical Daily


Zdrowie

Serce z lodu, czyli osoby niedostępne emocjonalnie: eksperci od braku zaangażowania

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 sierpnia 2018
Fot. iStock/Aleem_khan

Ludzie niedostępni emocjonalnie budują mury wokół swojego serca, aby uniknąć uczucia bezbronności i uciekają przed silnymi emocjami. Są niedojrzali emocjonalnie, czasem nawet miłość postrzegając jako wielkie zagrożenie. Nie oznacza to, że nie wchodzą w związki, ale raczej, że często porzucają lub zamykają się w sobie, gdy pojawiają się uczucia i napięcia o zbyt wysokim natężeniu. To trochę tak, jakby zawsze chodzili ze skorupą na plecach, aby schronić się, kiedy będą potrzebowali, szczególnie gdy sytuacja wymaga minimum kontaktu emocjonalnego.

Emocjonalnie niedostępni ludzie są ekspertami w zakresie tworzenia dystansów, budowania murów, aby uniknąć intymnego kontaktu z innymi i najczęściej robią to nieświadomie.

Mają swoje gusta, swoje pasje, swoją pracę, swoją osobistą historię, swoje wady i, oczywiście, zalety. Jednak nie mają umiejętności rozpoznawania emocji i zarządzania nimi.

Są to osoby, którzy mają aurę „emocjonalnego chłodu” i które uciekają, gdy spotykają się z najmniejszym symptomem cierpienia. Są „uciekinierami” od dyskomfortu, ekspertami od auto-iluzji. I to samo dzieje się, gdy emocje, które napotykają, są zbyt pozytywne. Ze względu na tworzenie tych emocjonalnych dystansów w relacjach, często wyglądają jak zimni ludzie, którzy nie interesują się tym, co się wokół nich dzieje. W rzeczywistości mają problemy z okazaniem wrażliwości. Tak więc emocjonalny chłód jest ich mechanizmem obronnym, sposobem, w jaki nauczyli się chronić przed ranami z przeszłości.

Bycie w bliskim kontakcie z taką osobą może być bardzo frustrujące i skomplikowane, zwłaszcza jeśli jest to związek, ponieważ potrzeba połączenia emocjonalnego będzie tu prawie niemożliwa do zrealizowania. „Niedostępni”,  nawet jeśli są w stanie zidentyfikować stan emocjonalny drugiej osoby, w obliczu bólu, łez lub oskarżeń, mogą czuć się znudzeni, przytłoczeni i chcą jak najszybciej uciec.

Ludzie emocjonalnie niedostępni poświęcają dużo energii, aby uniknąć konfrontacji z emocjami. Gdyby tylko zdali sobie sprawę z tego, co się z nimi dzieje, mogliby jakoś temu zaradzić. Ale ich mechanizmy obronne są tak zautomatyzowane, że takie osoby z reguły do końca nie zdają sobie sprawy ze swojej ułomności.

Dlatego pierwszym krokiem ku zmianom jest świadomość. Kiedy stajesz się samoświadomy i pozwalasz sobie doświadczyć wszystkiego, co implikuje świat emocjonalny, możesz się zmienić. W ten sposób ból i strach i wiele innych uczuć, zacznie być dla ciebie stopniowo odczuwalne.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Czego żałują ci, którzy umierają. To niezwykłe doświadczenie zmieni cię raz na zawsze

Fleksitarianizm - dieta planetarna - zasady, efekty

Fleksitarianizm – co oferuje nam kompromis pomiędzy zwykłą dietą a wegetarianizmem?

Boimy się menopauzy, bo ubywa nam kobiecości. Być może jest w tym jakiś błąd natury - kobiecość, to przecież o wiele więcej

8 nietypowych sygnałów zbliżającej się menopauzy