Go to content

Bolą cię plecy? Czy wiesz, co może być przyczyną tego bólu?

Fot. iStock/elenaleonova

Jeśli ostatnio budziłaś się z bólem kręgosłupa, może być tego wiele przyczyn. Bóle pleców zwykle są związane z niewygodnym miejscem pracy. Jednak jest jeszcze kilka innych powodów, które wyjaśnią ci, skąd może brać się ten ból. 

1. Zbyt często chodzisz na wysokich obcasach

Wysokie obcasy powinny być noszone ale nie przez cały czas, bo tak unikniesz obciążania nie tylko pleców, ale także innych części ciała, takich jak ścięgno Achillesa, kolana, biodra itp.. Noszenie obcasów przesuwa twoją wagę w kierunku stóp, więc twoje kolana i biodra także „idą” do przodu, tym samym plecy muszą się przesuwać do tyłu, aby utrzymać równowagę”. Ryzyko bólu pleców wzrasta, jeśli masz nadwagę, nosisz nieodpowiedni rozmiar butów.

2. Twój materac nie jest wystarczająco wygodny

Jeśli twój materac jest już zbyt zużyty lub niewystarczająco wytrzymały, istnieje ryzyko, że wymusza on na twoim ciele pewne pozycje. Dopasowanie ciała powinno być podparte w neutralnym położeniu, co się nie zadzieje, jeśli powierzchnia, na której śpisz, jest zbyt miękka lub zbyt twarda.

Jeśli budzisz się rano i odczuwasz ból w dole pleców, który rozciągasz i pozbywasz się go od 15 do 30 minut do wstania, przyczyna może tkwić w złym materacu.

3. Nosiłaś zbyt duży ciężar

Choć może się to wydawać oczywiste, niektórzy zapominają, że bóle kręgosłupa mogą być wynikiem zbytniego wysiłku na siłowni lub próbowania przesunięcia czegoś, co było dla nas zbyt ciężkie. To bardzo często problem, dlatego eksperci podkreślają, żeby przed ćwiczeniami pamiętać o rozgrzewce, podobnie, gdy mamy zamiar na przykład przestawiać meble w mieszkaniu.

4. Możesz doświadczać objawów zapalenia stawów

Jeśli wymieniłaś w ostatnim czasie materac, a plecy nadal bolą cię rano przez około pół godziny, a następnie ból po prostu znika, może to być spowodowane  stanem zapalnym związanym z zapaleniem stawów. Dół kręgosłup i biodra są miejscem, które najczęściej dotyka choroba zwyrodnieniowa stawów.

5. Palisz papierosy

Eksperci sugerują, że palenie papierosów może zwiększać ryzyko przewlekłego bólu pleców. Tytoń wpływa na przepływ krwi i dostarczanie tlenu do różnych części ciała, w tym do kręgosłupa. Ponadto palenie może potencjalnie zwiększyć wrażliwość na ból i spowolnić gojenie.

Bolą cię plecy? Nie ignoruj tego bólu, znajdź zestaw ćwiczeń, które mogłyby ci pomóc, a jeśli to nie pomaga, zgłoś się do lekarza.


źródło: Medical Daily