Zdrowie

Nietypowe objawy cukrzycy. Sprawdź, czy ktoś z twoich bliskich może być chory

Redakcja
Redakcja
9 marca 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Poza wszystkimi, zdiagnozowanymi osobami, jest też całe mnóstwo tych, które zmagają się z cukrzycą, a nie mają o tym zielonego pojęcia. Wszystko dlatego, że cukrzyca może rozwijać się stopniowo, nawet przez kilka lat, dając subtelne objawy, które łatwo można zbagatelizować. Problemy z cukrem i produkcją insuliny najczęściej wychodzą podczas rutynowych badań, a że niewiele osób regularnie się im poddaje, cukrzyca bywa diagnozowana w zaawansowanym stadium. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2014 r. na świecie żyło około 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. International Diabetes Federation szacuje, że w 2040 roku ta liczba może wzrosnąć aż do 642 mln. Problem dotyczy też Polski. W naszym kraju również z roku na rok wzrasta liczba osób, zmagających się z cukrzycą.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niezdrowego stylu życia. Mowa oczywiście o diecie, bogatej w cukry i żywność wysokoprzetworzoną. Chętnie sięgamy po fast-foody i niezdrowe przekąsy, pijemy alkohol, palimy papierosy i do minimum ograniczamy codzienną aktywność fizyczną. Czasem jednak, mimo prowadzenia zdrowego stylu życia zdarza się, że dana osoba i tak zachoruje. Niestety, ryzyko wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie zmagał się z cukrzycą. Dlatego tak ważne jest, by takie osoby regularnie monitorowały poziom cukru we krwi i obserwowały swój organizm, ponieważ cukrzyca może dawać nietypowe objawy.

Cukrzyca typu 2

Ten rodzaj cukrzycy bywa trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ rozwija się bardzo powoli. Objawy początkowo są niewinne i łatwo je zignorować. Bo w sumie co w tym dziwnego, że czujemy się zmęczeni po obfitym posiłku i potrzebujemy drzemki? Co z tego, że mamy napady głodu krótko po zjedzonym posiłku? Najwyraźniej się nie najedliśmy. A to są właśnie pierwsze sygnały ostrzegawcze! Gdy dochodzą do tego jeszcze problemy z gojeniem się ran, swędząca skóra i częste infekcje (zwłaszcza narządów rodnych), należy czym prędzej udać się do lekarza.

Cukrzyca typu 1

Ten rodzaj cukrzycy łatwiej zdiagnozować, ponieważ ma intensywniejszy przebieg i trudniej zbagatelizować objawy. W przeciągu dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych symptomów, stan chorego może się znacznie pogorszysz. Przede wszystkim niepokojące jest nadmierne uczucie pragnienia i suchość w ustach. Do tego dochodzi częstomocz, nagły i drastyczny spadek masy ciała i ogromne zmęczenie. Gdy pojawią się takie objawy, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Szczególnie, gdy wystąpiły u dziecka lub osoby starszej.

Gdy wystąpi zapach acetonu z ust, ból brzucha, wzrost temperatury ciała, nudności i wymioty, a także całkowita utrata apetytu, należy wezwać pogotowie. Tak objawia się ostra faza cukrzycy typu 1, która jest stanem zagrożenia życia.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Osiem lekcji, które warto odrobić, by móc się uwolnić od toksycznej relacji

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 marca 2018
Fot. iStock/Nikodash
 

Narcyzów, socjopatów i psychopatów każdy z nas spotkał w swoim życiu. Różni nas jedynie to, jak radzimy sobie z relacją z takimi ludźmi. Czy dajemy się wciągnąć w ich gierki i manipulacje, czy pozwalamy im wejść w nasze życie i sterować emocjami?

Znajoma opowiedziała mi ostatnio kilka lat swojego małżeństwa, które właśnie się rozpadło. „Nigdy mnie nie szanował. Wykorzystywał mnie. Tłamsił” – to był dopiero początek, później zaczęły się konkretne historie… Toksyczny człowiek, toksyczna miłość, która ją wyniszczała.

Pomyślałam, że jest kilka lekcji, które warto odrobić, by mieć świadomość, jak sobie radzić z toksycznymi relacjami oraz jak z nich wyjść.

Lekcja #1

Pamiętaj, że nikogo nie można zmienić na siłę. Bez względu na to, jak bardzo się starałaś, nie obwiniaj się o jego zachowanie. Istnieje szerokie spektrum toksyczności. Ci, którzy mają jedynie kilka jej cech – mogą nad sobą popracować. Są jednak tacy, którzy bez względu na wszystko, nawet po obietnicy poprawy, będą kontynuować swoje manipulacje, bez względu na to, jak bardzo będziesz się starała udowodnić, że postępują źle.

Lekcja #2

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każda toksyczna osoba naznaczona jest tragiczną przeszłością, trudnym dzieciństwem. Nie wszyscy też cierpią z powodu niskiej samooceny.

Niektórzy ludzie rodzą się toksyczni, cierpią na zaburzenia i nigdy nie odczuwają skruchy, nie mają wyrzutów sumienia za to, co zrobili lub robią. Ich mózgi mają zazwyczaj deficyty w obszarach związanych z empatią i współczuciem. Mogą odróżniać dobro od zła, ale nie chce im się nawet wysilać, żeby to zrozumieć.

Wielu narcyzów uważa się za lepszych i mających prawo do wszystkiego. Dlatego też celowo niszczą życie innych – ponieważ uważają, że mogą tak postępować i wiedzą, że mogą zawsze uciec.

Lekcja #3

Nie jesteś w stanie zracjonalizować zachowania socjopaty i żałować kogoś, kto próbuje cię zniszczyć. Im bardziej czujesz się winna temu, że wyznaczasz granice lub urywasz kontakt, tym trudniej jest ci wyrwać się z tej relacji i zdać sobie sobie sprawę, że nie zasługujesz na takie traktowanie. Osoby z zaburzeniami osobowości nie znają uczucia litości.

Lekcja #4

Coraz częściej spotykamy osoby z deficytem empatii. Czy wiecie, że przeprowadzone badania szacują, że 1 na 25 Amerykanów jest socjopatą. Co więcej, coraz większe kręgi wśród młodych ludzi zakreśla pokolenie narcyzów. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, jakie zachowania w stosunku do nas należy uznać za toksyczne, by nie zaprzepaścić siebie, swoich pragnień i potrzeb.

Lekcja #5

Jedynym sposobem, na zwycięstwo w potyczce z toksyczną osobą jest niegranie w jej grę lub niezniżanie się do tego poziomu. Jeśli dasz się sprowokować, ryzykujesz utratą własnego człowieczeństwa, swojej godności. Trudno jest walczyć z kimś, kto pozbawiony jest wyrzutów sumienia i empatii. Odcięcie się od tej relacji, od kontaktu, to idealny sposób na radzenie sobie z wysoko toksyczną osobą. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale byłoby idealne. Gdy zaczniesz oddychać świeższym powietrzem, będzie w tobie mniej tolerancji dla toksycznych zachowań.

Lekcja #6

Musisz być w stanie powiedzieć sobie każdego dnia: „Zrobiłam, to co powinnam była zrobić. Nie zasługiwałam na takie traktowanie”. To niezwykle ważne, jeśli tego nie zrozumiesz, nie uwolnisz się od zależności toksycznej relacji i nadal będziesz tkwić w chorej i pokręconej manipulacji.

Lekcja #7

Zawsze znajdą się osoby, które nie będą ci wierzyć. „Jak to możliwe, że on taki dobry, miły i kochający okazał się psychopatą” powiedzą twierdząc, że to ty robisz z niego potwora. To jedna strona medalu. Druga – on może tak zmanipulować innych, że odsuną się od ciebie, uznając jego zarzuty i słowa za prawdziwe, a ciebie za psychopatkę. Nie wygrasz z tym, nie wytłumaczysz całemu światu, że nie mają racji. Odpuść, szkoda energii.

Lekcja #8

Zwracaj uwagę na swoje emocje. Jeśli czujesz się niezrównoważona, zaniepokojona, zraniona, zdezorientowana, prawdopodobnie obok siebie masz emocjonalnego drapieżcę.

Ludzie, którzy są empatyczni wiedzą, kiedy popełniają błąd i potrafią się niego przyznać. Nie unikają odpowiedzialności za to, co zrobili. Socjopaci ranią i nic ich nie obchodzą twoje uczucia. Jeśli czujesz się bombardowaną miłością w jednej chwili, a w następnej terroryzowana, nie jesteś z kimś, kto jest emocjonalnie bezpieczny.

Odrobienie tych wszystkich lekcji może stać się twoją siłą, może pozwolić ci wyjść z relacji, która niszczy cię każdego dnia.


źródło: thughtcatalog.com

 


Zdrowie

Jeśli masz jedną z tych 8 cech, jesteś kimś wyjątkowym, jesteś „Rzecznikiem”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 marca 2018
Fot. istock/fcscafeine
Następny

Osobowość “Rzecznika”, (inaczej INFJ ang. Introverted Intuitive Feeling Judging), jest bardzo rzadkim rodzajem osobowości. Ma go jedynie około dwa procent, a według niektórych źródeł, nawet mniej z nas. Jeśli w dzieciństwie czułeś, że różnisz się od swoich rówieśników, być może jesteś jednym z Rzeczników, jesteś w stanie osiągnąć wyżyny sukcesu, podobnie jak wiele wybitnych osobowości, takich jak Nelson Mandela czy Beethoven. INFJ są introwertyczni, kierują się intuicją, są uczuciowi i lubią osądzać innych.

8 cech osobowości Rzecznika

Kochasz pisać

INFJ mają talent pisarski i traktują pisanie jako osobistą terapię. Lubią oczyszczać się z negatywnych uczuć pisząc. Są bardzo introwertyczni i nie lubią wchodzić w interakcję z ludźmi, więc „wypuszczają na wolność” swoje emocje na piśmie. Pisanie przynosi im spokój i jest wygodne. Lubią swoją prywatność i intymne spotkania w mniejszej grupie osób.

Jesteś empatą

Empatia to umiejętność łatwego nawiązywania więzi z ludźmi, odczuwania ich emocji i rozumienia ich energii. Ty masz dużą empatię i jesteś osobą, do której wszyscy zwracają się ze swoimi problemami. w przypadku problemu. Potrafisz  zapewnić wsparcie emocjonalne wszystkim bliskim i znajomym. Dzięki empatii bardzo łatwo „odczytujesz” ludzi, wiesz, czy dana osoba kłamie, czy mówi prawdę.

Doświadczasz bardzo skrajnych odczuć

Często sam sobie zaprzeczasz, a twój nastrój zmienia się bardzo szybko. W jednej chwili jesteś szczęśliwy, za chwilę płaczesz. Ponieważ jesteś tak nieprzewidywalny, ludziom trudno za tobą nadążyć. Te wahania nastroju są jedną z najbardziej charakterystycznych cech osobowości INFJ.

Nawiązujesz silne więzi

Jesteś osobą, która wywołuje skrajne emocje, ale jeśli są one pozytywne, bardzo łatwo się do ciebie bardzo mocno przywiązać. Za tobą się tęskni, ciebie się potrzebuje.

Ciężko pracujesz

Wierzysz, że aby coś osiągnąć, musisz ciężko pracować. Nie boisz się wyzwań, jesteś ambitny, zawsze znajdziesz sposób, by „zadziałało”.  Szukasz rozwiązań tam, gdzie inni ich nie szukają. Jesteś świadomy przyszłości i masz wizję tego jak ona ma wyglądać.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Gorąca terapia dla duszy i ciała. 7 powodów, by regularnie korzystać z sauny

Skończysz z paleniem? Będziesz mieć lepszy nastrój!

Zdrowo się odżywiasz, ale twoja waga stoi w miejscu? Może być sześć powodów braku utraty znienawidzonych kilogramów