Go to content

Nietypowe objawy cukrzycy. Sprawdź, czy ktoś z twoich bliskich może być chory

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Poza wszystkimi, zdiagnozowanymi osobami, jest też całe mnóstwo tych, które zmagają się z cukrzycą, a nie mają o tym zielonego pojęcia. Wszystko dlatego, że cukrzyca może rozwijać się stopniowo, nawet przez kilka lat, dając subtelne objawy, które łatwo można zbagatelizować. Problemy z cukrem i produkcją insuliny najczęściej wychodzą podczas rutynowych badań, a że niewiele osób regularnie się im poddaje, cukrzyca bywa diagnozowana w zaawansowanym stadium. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2014 r. na świecie żyło około 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. International Diabetes Federation szacuje, że w 2040 roku ta liczba może wzrosnąć aż do 642 mln. Problem dotyczy też Polski. W naszym kraju również z roku na rok wzrasta liczba osób, zmagających się z cukrzycą.

Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niezdrowego stylu życia. Mowa oczywiście o diecie, bogatej w cukry i żywność wysokoprzetworzoną. Chętnie sięgamy po fast-foody i niezdrowe przekąsy, pijemy alkohol, palimy papierosy i do minimum ograniczamy codzienną aktywność fizyczną. Czasem jednak, mimo prowadzenia zdrowego stylu życia zdarza się, że dana osoba i tak zachoruje. Niestety, ryzyko wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie zmagał się z cukrzycą. Dlatego tak ważne jest, by takie osoby regularnie monitorowały poziom cukru we krwi i obserwowały swój organizm, ponieważ cukrzyca może dawać nietypowe objawy.

Cukrzyca typu 2

Ten rodzaj cukrzycy bywa trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ rozwija się bardzo powoli. Objawy początkowo są niewinne i łatwo je zignorować. Bo w sumie co w tym dziwnego, że czujemy się zmęczeni po obfitym posiłku i potrzebujemy drzemki? Co z tego, że mamy napady głodu krótko po zjedzonym posiłku? Najwyraźniej się nie najedliśmy. A to są właśnie pierwsze sygnały ostrzegawcze! Gdy dochodzą do tego jeszcze problemy z gojeniem się ran, swędząca skóra i częste infekcje (zwłaszcza narządów rodnych), należy czym prędzej udać się do lekarza.

Cukrzyca typu 1

Ten rodzaj cukrzycy łatwiej zdiagnozować, ponieważ ma intensywniejszy przebieg i trudniej zbagatelizować objawy. W przeciągu dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych symptomów, stan chorego może się znacznie pogorszysz. Przede wszystkim niepokojące jest nadmierne uczucie pragnienia i suchość w ustach. Do tego dochodzi częstomocz, nagły i drastyczny spadek masy ciała i ogromne zmęczenie. Gdy pojawią się takie objawy, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Szczególnie, gdy wystąpiły u dziecka lub osoby starszej.

Gdy wystąpi zapach acetonu z ust, ból brzucha, wzrost temperatury ciała, nudności i wymioty, a także całkowita utrata apetytu, należy wezwać pogotowie. Tak objawia się ostra faza cukrzycy typu 1, która jest stanem zagrożenia życia.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/PeopleImages

1/1 Nietypowe objawy cukrzycy. Sprawdź, czy ktoś z twoich bliskich może być chory

Cukrzyca może jednak objawiać się także w dość nietypowy sposób. Tak właśnie często dzieje się na początku. Chorzy bardzo często zmagają się z problemami ze wzrokiem. Może rozwinąć się u nich, zaćma, jaskra lub retinopatia cukrzycowa, powstająca w wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Diabetycy często skarżą się też na dyskomfort pod powiekami, spowodowany niewystarczającą ilością produkowanych łez, nawilżających oko.

Kolejnym objawem są przeczulice skóry i bóle mięśniowe. Chory może odczuwam swędzenie skóry, a także mrowienie kończyn (szczególnie w nocy). Do tego często dochodzi też brak czucia w stopach. To szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie czuje się bólu w przypadku zranienia stopy, a każda rana to wrota dla bakterii i zarazków. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku cukrzycy rany goją się trudniej, o nieszczęście nietrudno.

Osoby zmagające się z cukrzycą często cierpią także na stany depresyjne. Dzieje się tak, ponieważ choroba wpływa na pracę podwzgórza, przysadki i nadnercza, powodując zwiększoną produkcję kortyzolu – hormonu stresu.

Jeżeli zauważysz u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich powyższe objawy, nie czekaj aż choroba osiągnie bardziej zaawansowane stadium. Chociaż kojarzona jest głównie z problemami z wagą, złym samopoczuciem i ograniczeniami w kwestii diety, tak naprawdę jest o wiele groźniejsza – wyniszcza narządy wewnętrzne, prowadząc do coraz większych problemów ze zdrowiem.

Źródło: Poradnik Zdrowie/Cukrzyca Polska/Parenting