Psychologia

„Nie ma żadnego wirusa, zostaliśmy zmanipulowani”. Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe

Redakcja
Redakcja
31 marca 2021
Fot. iStock
 

Z pewnością znacie chociaż jedną osobę, która nie wierzy w pandemię i istnienie wirusa COVID 19. Nie ma wirusa, jest zwykła grypa, a wszystko to jest jedną wielką manipulacją, żeby łatwiej było nami sterować – słyszycie.  Pandemia wywołała – co zrozumiałe – wiele niepewności i strachu. A do tego teorie spiskowe. Być może widzieliście film dokumentalny Plandemic, a napewno zaobserwowaliście wzrost liczby społeczności internetowych zajmujących się szerzeniem antyszczepionkowych teorii.

Zdaniem psychologa społecznego i badacza, dr Daniela Jolley, niepewność i strach tworzą idealne warunki do ich rozprzestrzeniania się teorii spiskowych.I tak naprawdę, każdy z nas może być na nie podatny, bo czasami przedstawiają logiczne i przekonujące narracje – narracje często łatwiejsze do zaakceptowania niż chaotyczna, trudna i jeszcze nie do końca zrozumiała rzeczywistość.

Jolley przypomina, że tego rodzaju teorie spiskowe, choć atrakcyjne, mogą stanowić bardzo realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Pojawiają się w momentach kryzysu społecznego – mogą to być gwałtowne zmiany polityczne lub atak terrorystyczny- ale rozwijają się również w okresach niepewności i zagrożenia, kiedy czujemy się niespokojni i chcemy zrozumieć, co dzieje się wokół nas i dlaczego nie mamy na to większego wpływu. To właśnie ten brak kontroli nas przeraża najbardziej.

Inne czynniki także mogą powodować rozkwit teorii spiskowych – na przykład uprzedzenia psychologiczne, takie jak błąd proporcjonalności, kiedy zakładamy, że ważne wydarzenia muszą być wyjaśnione przez coś równie dużego. Wystarczy przeanalizować prawie każde znaczące wydarzenie lub proces w historii świata: zamach z 11 września, lądowanie na Księżycu, szczepionki, zmiany klimatyczne i oczywiście pandemię COVID-19.

Jest naturalne, że ludzie chcą zrozumieć świat. A kiedy zadają pytania, narracja spiskowa, przynajmniej tymczasowo, odpowiada na te potrzeby. Paradoksalnie wiara, że ​​spiskowcy działają w jakiś tajny i podejrzany sposób, może być łatwiejszym sposobem na ukojenie niepokoju niż pogodzenie się z faktem, że jakieś zjawisko może być tak „duże” i trudne do zrozumienia.

Niełatwo nam się emocjonalnie uporać z faktem, że terroryści zabili dużą liczbę ludzi lub że na całym świecie krąży wirus i nie wiemy jeszcze, jak go powstrzymać. Pogodzenie się z tą prawdziwą wersją świata może sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej niespokojny i zdenerwowany. Tak więc narracja spiskowa pomaga ludziom w przystępny sposób zrozumieć, co dzieje się ze światem i radzić sobie z tą wiedzą. Ale oczywiście z natury jest fałszywa i niedokładna.

Ludzie, którzy wierzą w teorie spiskowe, często nie stosują się do zalecanych rad, ponieważ takie zalecenia pochodzą od administracji państwowej. Może to oznaczać, że unikają stosowania szczepionek lub antybiotyków, co może mieć realne konsekwencje zdrowotne. W skrajnym przypadku  oznacza śmierć z powodu chorób, którym można całkowicie zapobiec dzięki nowoczesnej medycynie. Osoby te mogą decydować się na korzystanie z alternatywnych porad medycznych, których działanie jest nieudowodnione i nieskuteczne.

Badania wykazały również, że ludzie wierzący w teorie spiskowe chętniej akceptują przemoc wobec tych, których uważają za uczestniczących w zmowie. Jeśli ktoś wykazuje agresję lub niekontrolowaną złość z natury, wiara w spisek może go jeszcze bardziej motywować i prowokować do używania przemocy, również wobec tych wszystkich, którzy myślą inaczej.

Jak zatem rozmawiać z kimś, kto wszędzie wietrzy zmowę? Po pierwsze, ważne jest, aby nie podchodzić do niego z taką samą złością ani nie próbować wyrwać go z jego przekonań w agresywny sposób. Zamiast tego spróbuj zrozumieć, że irracjonalne pytania to próba poradzenia sobie z własnymi lękami i uporządkowania sobie świata wokół siebie. Po drugie, nie wyśmiewaj i nie pouczaj. Pokaż, że oboje możecie zostać przy swoich przekonaniach bez wyrządzania sobie krzywdy emocjonalnej, bez kłótni i bez zrywania kontaktu.


Na podstawie: goop.com


Psychologia

Astrologiczny Baran – wojownik w natarciu

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
31 marca 2021
Fot. iStock
 

Z Baranem (20 marca – 20 kwietnia) rozpoczyna się wiosna i rok astrologiczny. Przyroda po zimie powraca do życia, a archetyp tego znaku przywraca nam chęć do działania – podejmowanie akcji to atut Barana. Jego patronem jest Mars, planeta która swoją nazwę zawdzięcza rzymskiemu bogowi o takim samym imieniu.

Baran – żywioł ognia

Archetyp Barana wskazuje na asertywność, czyli wyrażanie woli w zgodzie z własnym ja. Baran nie pozostaje w strefie komfortu, a kluczem jego jestestwa jest bycie sobą. Ono jest jego najwyższą wartością. Baran, będący pierwszym znakiem zodiaku, reprezentuje pierwotne siły życia, narodziny, rezurekcje, odnowienie, regenerację. Osoby urodzone ze Słońcem w znaku Barana mają w sobie urok dziecka – są wesołe, nieskomplikowane i beztroskie.

Baran przyszedł na świat po to, aby z nie poskromioną ciekawością odkrywać go i podporządkowywać sobie. Dla niego liczy się to co jest tu i teraz, tylko w ten sposób może skoncentrować się na działaniu. Baran należy do żywiołu ognia. Żyje w przekonaniu, że wszystko ma jeszcze przed sobą, wystarczy po to odważnie sięgnąć. Jest spontaniczny, niecierpliwy, uosabia słomiany zapał. To archetyp pioniera, stworzony, aby być tam gdzie nikogo jeszcze nie było. Nie boi się niebezpieczeństwa, jest odważny i nie asekuruje się.

 

Znaki zodiaku - daty, charakterystyka

Fot. iStock

2021 to będzie dobry rok

Dla większości Baranów zapowiada się dobry rok. W 2021 roku pozostaną pod wpływem dwóch sympatycznych sekstyli Jowisza i Saturna, które sprawią, że Barany dobrze poradzą sobie z trudną sytuacją, która ma teraz miejsce. Z traumy po pandemii otrzepią się stosunkowo szybko. Saturn będzie je wspierał we wszystkich działaniach, w których trzeba się wziąć do roboty i wykazać cierpliwością oraz metodycznością. Ostatnia dekada, podczas której Uran przebywał w znaku Barana, mogła przynieść rewolucje i huragany. Jednak właśnie teraz osoby spod znaku Barana będą mogły odzyskać utraconą pozycję, czy zasilić konto bankowe. Barany nie będą musiały walczyć, co może je trochę irytować, jednak jeśli odpuszczą i się zdyscyplinują mogą liczyć na bogate plony. Baranom będzie żyło się lżej i spokojniej. Powinny jednak pamiętać, że brak stresujących bodźców do mobilizacji może okazać się pułapką.

Wszystkie Barany na przełomie kwietnia i maja odczują napięcie wewnętrzne spowodowane obniżona skutecznością. W maju nie powinny się złościć i wchodzić w niepotrzebne w konflikty. Od połowy czerwca do końca lipca czeka je dobry czas, a pierwsza połowa wakacji będzie dla nich znakomita. Niestety problemy mogą powrócić jesienią, zwłaszcza w październiku. Barany mogą odczuć osłabienie mocy twórczych i sił witalnych, a także przyhamowanie ekspresji. Kolejnym momentem przyśpieszenia będzie grudzień – Barany zakończa rok na plusie.


źródło: magazyn SENS 4/2021

Psychologia

Za co być wdzięcznym, gdy… nie ma za co być wdzięcznym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 marca 2021
Fot. iStock

Praktykowanie wdzięczności, choć wciąż przez nas niedoceniane, jest kluczowe dla osiągnięcia emocjonalnej równowagi oraz poczucia szczęścia i zadowolenia z życia. Wdzięczność to uświadomienie sobie, że są w naszym życiu dobre i wartościowe rzeczy, dobrzy i wartościowi ludzie. Wdzięczność to umiejętność zobaczenia w trudnych doświadczeniach znaczenia, które zmienia nas na lepsze, uczy, rozwija. Wdzięczność to akceptacja i dawanie sobie szansy, to dostrzeganie najmniejszych szczegółów, bez których twoje życie byłoby inne.

Pytasz, za co być wdzięcznym, gdy w moim życiu nie dzieje się teraz nic wartego wdzięczności? To, ja ci powiem za co. Usiądź i słuchaj, ile masz powodów do wdzięczności.

1. Twoi rodzice – za to, że dali ci życie. Bo jeśli ich by nie było, nie byłoby ciebie.
2. Twoja rodzina – za pokrewieństwo.
3. Twoi przyjaciele – za bycie towarzyszami w dobrych i złych chwilach.
4. Wzrok – za to, że możesz zobaczyć kolory życia.
5. Zmysł słuchu – pozwala usłyszeć strużkę deszczu, głosy bliskich i harmonijne akordy muzyki.
6. Zmysł dotyku – pozwala poczuć fakturę ubrań, powiew wiatru, ręce najbliższych.
7. Węch – pozwala poczuć zapach świec zapachowych, perfum i pięknych kwiatów w ogrodzie.
8. Zmysł smaku – pozwala delektować się słodyczą owoców, słoną wodą morską, kwaskowatością marynat, goryczką grejpfruta i pikantnością chili.
9. Twoja mowa – za danie ci możliwości wyrażenia siebie.
10. Twoje serce – do pompowania krwi do wszystkich części ciała w każdej sekundzie od urodzenia, ale także za zdolność odczuwania.
11. Twoje płuca – za to, że pozwalają ci oddychać, abyś mógł żyć.
12. Twój układ odpornościowy – do zwalczania wirusów, które dostają się do organizmu.
13. Twoje ręce – abyś mógł pisać na komputerze, przewracać strony książek i trzymać za ręce swoich bliskich.
14. Twoje nogi – pozwalające Ci chodzić, biegać, pływać, uprawiać sporty, które kochasz i zwinąć się w wygodnym fotelu.
15. Twój umysł – za zdolność do myślenia, przechowywania wspomnień i tworzenia nowych rozwiązań.
16. Dobre zdrowie – za umożliwienie ci robienia tego, co chcesz robić i tego, co masz zamiar robić w przyszłości.
17. Twoja szkoła – za zapewnienie środowiska sprzyjającego nauce i rozwojowi.
18. Twoi nauczyciele – za ich oddanie i przekazywanie Ci wiedzy.
19. Łzy – za pomoc w wyrażaniu najgłębszych emocji.
20. Rozczarowanie – abyś wiedział, co jest dla Ciebie najważniejsze.
21. Lęki – boisz się, więc jesteś świadomy zagrożeń i ograniczeń.
22. Ból – abyś stał się silniejszą osobą.
23. Smutek – abyś docenił spektrum ludzkich emocji.
24. Szczęście – abyś zanurzył się w pięknie życia.
25. Słońce – za dzień i ciepło.
26. Zachód słońca – piękny widok na zakończenie dnia.
27. Księżyc i gwiazdy – za rozświetlenie nocnego nieba.
28. Wschód słońca – piękny widok na rozpoczęcie poranka.
29. Deszcz – chłodzi, gdy robi się zbyt ciepło i zapewnia cudną atmosferę w leniwe weekendy.
30. Śnieg – aby zima była jeszcze piękniejsza.
31. Tęcze – za piękny widok, który niesie nadzieję.
32. Tlen – za każdy oddech.
33. Ziemia – za stworzenie środowiska do życia.
34. Matka natura – za piękno i różnorodność.
35. Zwierzęta – za przyjaźń i uważność.
36. Internet – za połączenie z innymi pomimo fizycznej przestrzeni między wami
37. Transport – za ułatwienie przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie.
38. Telefony komórkowe – za możliwość pozostawania w kontakcie z innymi.
39. Komputery – za uczynienie naszej pracy bardziej efektywną i wydajną.
40. Technologia – za umożliwienie niemożliwych rzeczy.
41. Filmy – za źródło rozrywki i nauki
42. Książki – za mądrość i rozwijanie wyobraźni.
43. Czas – za to, że jest naszym system organizowania się i śledzenia postępów i rozwoju.
44. ​​Twoja praca – za zapewnienie Ci źródła życia i za bycie medium, dzięki któremu możesz wnieść wartość dodaną do świata.
45. Muzyka – aby podnieść na duchu, kiedy jesteś przygnębiony i aby wypełnić swoje życie radością.
46. Twoje łóżko – abyś mógł wygodnie spać każdej nocy.
47. Twój dom – miejsce, które możesz nazwać SWOIM.
48. Twoja bratnia dusza – za bycie tym, który rozumie wszystko, przez co przechodzisz.
49. Twoi najlepsi przyjaciele – za to, że są przy Tobie, kiedy ich potrzebujesz.
50. Twoi wrogowie – za pomoc w odkrywaniu słabych punktów, abyś mógł stać się lepszym człowiekiem.
51. Mili nieznajomi – aby rozjaśnić twoje dni, kiedy najmniej się tego spodziewasz.
52. Twoje błędy – za pomoc w doskonaleniu się i stawaniu się lepszym.
53. Złamane serce – za pomoc w dojrzewaniu i staniu się lepszą osobą.
54. Śmiech – abyś radował się swoim życiem.
55. Miłość – za odczucie tego, co to znaczy być naprawdę żywym.
56. Wyzwania życiowe – aby pomóc Ci się rozwijać i stawać się tym, kim jesteś teraz.
57. Życie – za danie ci szansy doświadczenia wszystkiego, czego doświadczasz teraz i czego będziesz doświadczać w nadchodzącym czasie.

58. Ty. Za to, że JESTEŚ.


Zobacz także

Czy wybaczanie innym nam popłaca?

Od depresji po euforię i z powrotem. Choroba afektywna dwubiegunowa nie jest łatwa do okiełznania

Co sprawia, że źle o sobie myślimy?

Zaproś mnie na kawę, pogłaszcz po głowie i pozwól mi na mój smutek