Lifestyle

3 najbardziej skuteczne zabiegi do walki z bliznami pooperacyjnymi

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 kwietnia 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Blizna powstaje, gdy następuje przerwanie ciągłości lub uszkodzenie skóry. Tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, które początkowo jest czerwone, a następnie stopniowo blednie. Powrót do pierwotnej barwy jest niemożliwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, dlatego na bliźnie nie wyrastają włoski.

Blizny pooperacyjne lub po przebytym trądziku są częstym problemem naszych pacjentów. W Centrum Zdrowej Skóry proponujemy nowoczesne metody zmniejszania lub likwidowania powstałych blizn. Należy jednak pamiętać, że im szybciej zostanie wdrożona terapia, tym osiągniemy lepsze efekty.

Proponowane terapie:

Mikronakłuwanie skóry – DermaPen

Urządzenie DERMAPEN® firmy EQUIPMED pozwala na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł. Zabieg wykonany przy użyciu DERMAPEN® jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii. To pozwala lekarzom i pacjentom na całym świecie cieszyć się efektami terapii bez niepożądanych działań ubocznych.

Zabieg stymuluje produkcję kolagenu i elastyny a tym samym  poprawia strukturę skóry.

Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt terapii dostrzegalny jest  w ciągu miesiąca od ostatniego zabiegu w cyklu.

Wskazaniami do zabiegu są:

 • drobne płytkie zmarszczki,
 • rozstępy,
 • blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe,
 • skóra zwiotczała,
 • odmładzanie dłoni,
 • wspomaganie terapii wypadania włosów.

Kolejna z terapii to terapia światłem LED

LED – dioda emitująca światło (Light Emitting Diode) jest to urządzenie emitujące energię świetlną w postaci światła o różnych kolorach, które odpowiadają falom świetlnym o określonej długości. Jest to źródło energii o niskiej intensywności, zupełnie nieinwazyjne.

Mechanizm działania światła LED:

Terapia LED działa w sposób naturalny (fizjologiczny). Polega na dostarczaniu energii komórkom. Działa  na organelle komórkowe, które mają zdolność przekształcania energii świetlnej w ATP (swoistą energię komórkową niezbędną do jej procesów życiowych).

Zalety terapii światłem LED:

 1. Minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.
 2. Brak ograniczeń jeśli chodzi o fototyp skóry, możliwość wykonywania zabiegów o każdej porze roku.
 3. Po zabiegu pacjent od razu wraca do aktywnego trybu życia.
 4. Zabiegi są szybkie i efektywne.

Światło LED działa w sposób naturalny (fizjologiczny) dlatego pierwsze efekty widoczne są po serii zabiegów. Pierwsze efekty możemy zauważyć po 1,5-3 miesiącach od zakończenia kuracji.

Zastosowanie:

 • ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki,
 • ŚWIATŁO ŻÓŁTE: skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu
 • ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

W wyniku odpowiedniej obróbki krwi uzyskujemy koncentrat płytek krwi zawieszony w niewielkiej ilości osocza. W zależności od zestawu otrzymujemy od trzech do pięciu, a nawet i więcej razy zagęszczenie liczby komórek, w porównaniu ze stanem wyjściowym. Płytki krwi produkowane są z megakariocytów w szpiku kostnym. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej homeostazy, a w razie potrzeby szybkie zatrzymanie krwawienia. Są niezbędne do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów. Zawierają liczne czynniki wzrostu, które zostają uwolnione po ich aktywacji. Znamy około 1500 aktywnych protein zawartych w  płytkach.

Najważniejsze z nich to:

 • Płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF) – jeden z czynników wzrostu, czyli białek regulujących różnicowanie i podziały komórki. Odgrywa istotną rolę w tworzeniu naczyń, wpływa na odtwarzanie tkanek i odbudowę skóry;
 • Transformujący czynnik wzrostu (TGF) – wpływa na budowę połączeń międzykomórkowych, stymuluje syntezę DNA, proliferencję i różnicowanie różnych typów komórek, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, działa przeciwzapalnie;
 • Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) – wpływa na tworzenie naczyń krwionośnych, aktywuje mikrokrążenie, jest kluczowym mediatorem zdrowienia komórek po urazie;
 • Naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) – wpływa na rozwój i różnicowanie keratynocytów, tworzenie naczynek krwionośnych, formowanie kolagenu;
 • Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF) – odpowiada za rozwój i specjalizację komórek, formowanie naczyń krwionośnych, odgrywa kluczową rolę w procesach podziałów i różnicowania wielu komórek;
 • Insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) – regulator fizjologii w każdym rodzaju tkanki; jego stężenie zwiększa się wraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie starzenia się.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znalazły swoje zastosowanie w:

 • rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi),
 • leczeniu blizn potrądzikowych,
 • leczeniu łysienia,
 • poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry,
 • przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych,
 • profilaktyce starzenia się skóry.

Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty kliniczne. U osób w starszym wieku trzeba zwykle wykonać większą liczbę zabiegów. Osocze bogatopłytkowe stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy nie akceptują kwasu hialuronowego lub chorują na ciężką alergię. Osocze bogatopłytkowe jako uzupełnienie po terapii laserowej przyśpiesza gojenie i powrót do codziennych obowiązków. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu, a nawet przeciwbakteryjnemu wywiera ochronny wpływ na naszą skórę. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu i komórkach krwi (przede wszystkim w płytkach krwi) pobudzają komórki skóry do regeneracji.

U osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia się skóry. Wystarczy 1 zabieg na 12-24 miesiące, żeby osiągnąć rewitalizujący efekt. Osoby od 35 do 45 roku życia wymagają kolejnego podania po 9-12 miesiącach. Po 60 roku życia wymagane jest podanie osocza po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu. W chwili obecnej nie ma jednolitego standardu terapii osoczem bogatopłytkowym. Decyzję zawsze podejmuje lekarz medycyny estetycznej w oparciu o aktualny stan pacjenta.

Centrum Zdrowej skóry

Racławicka 27
602 300 011


Lifestyle

Starzenie się na poziomie komórki

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 kwietnia 2017
Fot. iStock / evgenyatamanenko
 

Często słyszymy, że człowiek zaczyna chorować po 40. roku życia. Rzeczywiście, coś w tym jest, ponieważ choroby przewlekłe prędzej czy później będą dotyczyły każdego. Życie człowieka przebiega w sposób dosyć przewidywalny zdrowotnie. Część z nas zachoruje na choroby onkologiczne, część dotkną powikłania miażdżycy, jeszcze innych choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, a większość zaś – problemy ze stawami lub inne dolegliwości aparatu ruchu. Prawie każdy dostanie w prezencie laskę i sztuczne zęby. Tylko niewielki procent społeczeństwa dotrwa w jako takim zdrowiu do końca swoich dni.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiegać lub przewidywać choroby? A gdyby tak było, czy wykorzystalibyście taką możliwość?

Nasze zdrowie zależy od czynników genetycznych oraz środowiskowych, które przenikają się wzajemnie i są ze sobą nierozerwalnie połączone. Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od tego, jak żyjemy i w jakim stanie jest nasz układ odpornościowy, jak jesteśmy odżywieni. Do tego dochodzą czynniki genetyczne, które mogą, ale nie muszą się ujawnić. Czynniki genetyczne to nasze dziedzictwo, nie tylko rodziców, ponieważ jest tam zapisana informacja pochodząca od wielu pokoleń naszych przodków. Ich ekspresja zależy od tego, czy dany gen jest dość silny, żeby się uaktywnić. Niektóre zewnętrzne czynniki szkodliwe mogą ten proces wspierać. Pamiętajmy również, że nasze geny ulegają modelowaniu przez całe życie i za każdym razem przekazujemy je w nieco zmienionej formie. To, jak żyjemy, wpływa na nas i zdrowie naszych przyszłych dzieci.

Organizm to wspaniały system, którego sprawne działanie zależy od utrzymywania wewnętrznej równowagi. Wszelkie zaburzenia tego stanu wcześniej czy później znajdą swój wyraz w problemach zdrowotnych. Początkowo proces dotyczy zmian na poziomie dla człowieka nieodczuwalnym (komórkowym), z biegiem lat zaburzenie obejmuje większy obszar i pojawia się w postaci różnych dolegliwości. Najczęściej dopiero wtedy wykonujemy dokładne badania, szukając przyczyny problemu. Tymczasem większość chorób przewlekłych rozpoczyna się na wiele lat przed ich ujawnieniem się.

Ciało człowieka to zbiór pojedynczych komórek budujących tkanki, organy i systemy. Zdrowie warunkuje między innymi stan odżywienia komórek, sprawnie działający system ochrony przeciwrodnikowej, odpowiednie stężenie białek, witamin, minerałów,  neurotransmiterów, prawidłowa aktywność hormonów, brak ukrytych stanów zapalnych oraz odpowiednia ilość i rodzaj flory jelitowej.

Dzięki współczesnej medycynie możemy ocenić:

 • stan odżywienia komórek,
 • parametry wpływające na budowę błon komórkowych,
 • stan ochrony przeciwrodnikowej,
 • stan układu immunologicznego,
 • aktywność hormonów i neuroprzekaźników,
 • stan flory układu pokarmowego,
 • stężenie mikroelementów i witamin,
 • ryzyko chorób cywilizacyjnych i wiele innych.

Zaletą jest uzyskanie konkretnych informacji na temat parametrów, które regulują wewnętrzną równowagę zdrowotną, czyli homeostazę.

Od kilku lat prowadzone są na świecie, również w Polsce, szczegółowe bilanse biologiczne, będące oceną stanu biologicznego organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić stan funkcjonalny naszego ciała. Bilanse biologiczne wykonywane są, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału czy śliny. Wykorzystuje się je w celu oceny ryzyka wystąpienia dysfunkcji poszczególnych układów, na podstawie parametrów pozwalających określić m.in. zaburzenia równowagi układu immunologicznego, subkliniczne stany zapalne, niedobory i nadmiar poszczególnych mikroelementów i witamin, zaburzenia na poziomie obrony antyoksydacyjnej itp., które są korelowane, zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, do podwyższonego ryzyka względnego zachorowania. Tak więc parametry te odnoszą się do stanu zdrowia pacjenta, a ich zaburzenie może sprzyjać wystąpieniu chorób, które ujawnią się dopiero  za kilka lub kilkanaście lat. Jeżeli zatem odpowiednio wcześniej skorygujemy te parametry, znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się choroby.

Bilanse biologiczne są propozycją dla każdego i na każdym etapie życia, również u ciężko chorych. Dzięki wykonaniu bilansu możemy bardzo wcześnie ocenić zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym, wdrażając np. stosowne odżywianie czy suplementację, zapobiec rozwojowi patologii skutkującej chorobą. Korzyści osobiste, społeczne i ekonomiczne takich działań są nie do przecenienia.

Medycyna prewencyjna w medycynie estetycznej

Zarówno pacjenci, jak i lekarze oczekują, że wykonane zabiegi przyniosą spektakularny i długotrwały efekt. Dlaczego jednak tak się nie dzieje w przypadku wszystkich zastosowanych terapii? Czy i jakie czynniki wpływają na wyniki zabiegów estetycznych? W dobie rozwoju nowoczesnej diagnostyki jesteśmy w stanie wyeliminować stany, które są powodem krótkotrwałego utrzymywania się kwasu hialuronowego w tkankach, gorszej regeneracji naskórka, zmniejszonego wytwarzania kolagenu czy w najgorszym przypadku powikłań. Żeby tego dokonać, należy umiejętnie ocenić obecność jawnych lub subklinicznych procesów zapalnych, stan ochrony przeciwrodnikowej, zaburzenia na poziomie odżywienia czy obraz układu immunologicznego.

Jestem pewny, że to kierunek, w jakim będzie podążała współczesna medycyna przeciwstarzeniowa, której częścią jest medycyna estetyczna. Samo przeprowadzenie zabiegu to dopiero początek procesu prowadzącego do lepszego wyglądu. Niestety, niewiedza pacjentów o konieczności łączenia zdrowia i zabiegów estetycznych wzbogaca tych, którzy zarabiają na wykonywaniu tylko samych zabiegów.

Dlaczego warto poddać się ocenie stanu biologicznego organizmu?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 • Ocena stanu biologicznego organizmu jest dokonywana w oparciu o niezwykle nowoczesną technologię i wykonywana jest tylko w jednym laboratorium w Europie. Nad całością czuwa Stowarzyszenie Mediprevent.
 • Na podstawie wywiadu i specjalistycznych badań laboratoryjnych można ocenić stan naszego organizmu na poziomie, na którym rozpoczynają się choroby.
 • Każdy pacjent otrzymuje spersonalizowaną terapię.
 • Odpowiednio wcześnie skorygowane parametry znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby.
 • Wyrównanie niedoborów i zaburzeń wzmacnia nasz organizm i pozwala lepiej funkcjonować.
 • Przywrócenie wewnętrznej homeostazy to szansa na zdrowsze potomstwo.
 • Indywidualna ocena wyników badań i celowana terapia to szansa dla chorych przewlekle, którzy stracili nadzieję na poprawę zdrowia.
 • Dzięki ocenie stanu biologicznego spowalniamy procesy starzenia i optymalizujemy efekty zabiegów odmładzających.
 • W przeciwieństwie do badań genetycznych uzyskujemy realny stopień zagrożenia chorobami. W przypadku wyników badań genetycznych choroba może, ale nie musi się ujawnić.
 • Badanie kontrolne wykonuje się po około 9 miesiącach.

Każdy z nas liczy na długie życie w zdrowiu. Czasami przychodzi taki czas, kiedy zaczynamy przewlekle chorować (choroby autoimmunologiczne, nowotwory, zawały, udary, cukrzyca itd.). Zadajemy sobie pytanie, dlaczego to spotkało właśnie nas.

Czy nie lepiej w dobie osiągnięć współczesnej medycyny wcześniej zapobiegać chorobom?

OCENA STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU

Pierwsza wizyta (90 minut)

Na wizytę należy zgłosić się z kopiami wszystkich badań, które były wykonywane w ciągu całego życia, oraz z listą przyjmowanych leków i suplementów oraz ziół. Następnie lekarz przeprowadza wywiad i  badanie oraz zleca odpowiednie badania, które dostarczą informacji o stanie organizmu. Dodatkowo u każdego pacjenta dokonujemy pomiaru składu ciała.

Druga wizyta (60 minut)

Podczas wizyty lekarz omawia wyniki badań i informuje pacjenta o zaleceniach.

Jedynymi osobami wykonującymi bilanse zdrowia w zakresie pełnym są:

Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Lek. Med. Robert Gąsior

Centrum Zdrowej skóry

Racławicka 27
602 300 011


 

Autor

awatar dr n med Piotr NiedzialkowskiDr n. med. Piotr Niedziałkowski

Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii

Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry

Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”

Członek Mediprevent

 


Lifestyle

Plastyka powiek górnych i dolnych. Na czym polega blefaroplastyka?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
5 kwietnia 2017
Fot iStock / shvili

Twoja skóra wokół oczu stała się wiotka? Zaobserwowałaś u siebie tzw: „worki pod oczami”? Próbowałaś już wszystkiego a rezultatów nie widać? Skonsultuj się z lekarzem chirurgiem plastykiem, który przywróci Twojej twarzy młodzieńczy wygląd.

Skóra wokół oczu i powiek starzeje się znacznie szybciej niż w innych okolicach naszego ciała. W okolicach dolnych powiek tworzą się wtedy tzw. worki pod oczami, natomiast w przypadku powieki górnej, wiszący nadmiar skóry może nawet ograniczać widzenie.

Wobec tego jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Operacja plastyczna powiek górnych i dolnych nazywana blaferoplastyką umożliwia w szybki sposób pozbycie się go!

Kiedy wykonać zabieg?

Plastyka powiek górnych i dolnych to krótkotrwały zabieg, który daje długotrwałe efekty. Dzięki operacji, skóra twarzy staje się odmłodzona i zyskuje młodzieńczy wygląd. Opadający do tej pory fałd skóry oraz „worki pod oczami” zostają usunięte, a to powoduje, że nasza twarz zyskuje wyrazistość i witalności. To często przekłada się na nasze ogóle samopoczucie, stajemy się pewniejsi siebie i  bardziej otwarci na otaczających nas ludzi.

Zabieg

Sam zabieg jest krótki i bezbolesny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.  Bezpośrednio po wykonanej plastyce powiek pacjent może udać się do domu, pamiętając  o zaleceniach lekarskich.

Postępowanie pooperacyjne

Okres rekonwalescencji po operacji jest niezwykle ważny i wymaga szczegółowego omówienia z pacjentem. Szwy zdejmowane są w 4 – 5 dobie po zabiegu. W przypadku kiedy jest taka potrzeba już po tygodniu pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Zaleca się również wykonywanie zabiegu w czasie wiosny, zimy lub na jesień, a po zabiegu należy chodzić w ciemnych okularach.

Centrum Zdrowej Skóry

Ul. Racławicka 27
Tel. 602 300 011


Autorka:

Grażyna Jóźwiak-Zimiska-awatarLek. med. Grażyna Jóźwiak-Zimińska

Specjalista chirurgii plastycznej, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”.