Go to content

Z czego się bierze i jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Zapamiętaj 9 rad, które pozwolą uniknąć problemów

kobieta cierpi na zapalenie pęcherza
Fot. iStock

Zapalenie pęcherza moczowego to bolesna przypadłość, która potrafi nawracać. Problem zna wiele z nas — ciągu życia u jednej na pięć kobiet wystąpi choć jeden raz zakażenie układu moczowego. Aby uniknąć bólu i innych nieprzyjemności, należy wiedzieć, skąd się bierze ten problem i w jaki sposób można mu zapobiegać.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość spowodowana namnażaniem się drobnoustrojów w pęcherzu. Normalnie drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. To jednak zmienia się, gdy przenikają do nich drobnoustroje (najczęściej bakterie), i zaczynają się namnażać, powodując zakażenie układu moczowego. Najczęściej stan zapalny dotyczy pęcherza moczowego, rzadziej rozwija się odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Do zakażeń układu moczowego najczęściej dochodzi u kobiet — aż 50 razy częściej niż w przypadku mężczyzn! Dzieje się tak ze względu na krótką cewkę moczową oraz małą odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej. To zdecydowanie ułatwia bakteriom wniknięcie do cewki moczowej. Ryzyko podnosi też aktywność seksualna, stosowanie środków plemnikobójczych,  w połączeniu z krążkiem pochwowym lub kapturkiem naszyjkowym.

U wielu kobiet zapalenie pęcherza rozwija się nawet kilka razy w ciągu roku (nawracające zakażenie układu moczowego), co negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock

Jakie objawy powoduje zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego powoduje dokuczliwe objawy, które od razu zwracają uwagę na problem i zmuszają do podjęcia leczenia. Zaliczamy do nich:

  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
  • częste  lub nagłe parcie na mocz;
  • pobolewanie w dole brzucha.
  • czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu (krwiomocz) — taki kolor może się pojawić z powodu obecności krwi w moczu, na skutek zapalenia błony śluzowej pęcherza.

W przypadku nieleczonego lub źle leczonego zapalenia pęcherza może dojść do zakażenia nerki. W tym przypadku pojawia się wysoka gorączka, ból w okolicy nerki, nudności i wymioty.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Zazwyczaj przy typowych dla zapalenia pęcherza problemów z oddawaniem moczu i przy nieprawidłowym wyniku badania moczu, można od razu postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Jeśli nie ma tej pewności, lekarz zleci wykonanie posiewu moczu. Zapalenie pęcherza moczowego, któremu nie towarzyszy gorączka oraz wymioty, leczone jest przez kilka dni (zwykle do 7) antybiotykiem zaleconym na podstawie antybiogramu, a jeśli nie wykonano posiewu, to antybiotyku zazwyczaj stosowanego przy zakażeniach wywołanych przez E. coli.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego?

Istnieje kilka zasad polecanych przez lekarzy, które mają ogromny wpływ na ograniczenie ryzyka rozwoju i nawrotów zapalenia pęcherza.  Warto przestrzegać ich, by zadbać o zdrowie dróg moczowych.

Fot. iStock/Voyagerix

9 rad, które pomogą uniknąć ci zapalenia pęcherza

1. Pij dwa litry płynów dziennie

Dbaj o to, by pić wodę mniejszymi ilościami w ciągu całego dnia. Przepłukiwanie pęcherza moczowego utrudni chorobotwórczym drobnoustrojom zasiedlanie pęcherza.

2. Nie przetrzymuj moczu

Jeśli czujesz konieczność skorzystania z toalety, nie czekaj. Im dłużej będziesz przetrzymywać mocz, tym lepsze warunki będę miały bakterie do namnażania się. Również nieusuwanie moczu do końca powoduje, ze jego resztki stają się doskonałą pożywką dla bakterii.

3. Podmywaj się

Przy nawracających infekcjach pęcherza moczowego dwa razy dziennie podmywaj się delikatnym mydłem. Zminimalizujesz dzięki temu ryzyko przenoszenia bakterii z odbytu do cewki moczowej. Nie przesadzaj z ilością środków do mycia, możesz tym zniszczyć fizjologiczną florę bakteryjną, która chroni przed infekcjami.

4. Podcieraj się w odpowiednim kierunku

Zawsze podcieraj się w kierunku od przodu do tyłu. Takie działanie zapobiega przeniesieniu bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej.

5. Oddawaj mocz po stosunku

Bakterie obecne w cewce moczowej mężczyzny u kobiety mogą spowodować zapalenie pęcherza moczowego. Po współżyciu dobrze jest się podmyć, ale warto również wypracować nawyk oddawania moczu, aby wypłukać drobnoustroje.

6. Noś bieliznę z naturalnych materiałów 

Zrezygnuj z bielizny z włókien sztucznych oraz obciskającej, utrudniającej cyrkulację powietrza przy skórze. Syntetyczne materiały sprzyjają przegrzewaniu i większej potliwości miejsc intymnych, co sprzyja rozmnażaniu się bakterii.

7. Nie wyziębiaj pęcherza 

Chroń pęcherz i nerki przed wychłodzeniem zimne dni, nie noś długo mokrego kostiumu kąpielowego, lub przemoczonego ubrania, unikaj siadania na zimnej posadzce, czy kamieniach. Nie bez przyczyny babcie ostrzegały nas, że przez siadanie na zimnym można „złapać wilka”. Wychodzenie może wpływać na obniżenie odporności. Tę radę powinny zapamiętać osoby cierpiące z powodu nawrotowych infekcji pęcherza.

8. Stosuj nawilżanie

Sięgaj po lubrykanty lub intymne kremy nawilżające, jeśli cierpisz z powodu suchości okolic intymnych. Suchość prowadzi do większego ryzyka podrażnień śluzówki, a to z kolei podnosi ryzyko rozwoju stanu zapalnego.

9. Pij sok z żurawiny

Jeśli masz tendencje do nawracającego zapalenia pęcherza moczowego, codziennie pij sok z żurawiny. Powoduje on zahamowanie przylegania bakterii do błony śluzowej dróg moczowych.


źródło: www.mp.pl ,www.poradnikzdrowie.pl