Większość z nas lubi spać, a są i tacy, którzy najchętniej nie wstawaliby przed południem z łóżka. Jednak w przypadku ciążących na nas obowiązków, budziki wyrywają z błogiego snu o niemiłosiernych godzinach. A gdy weźmiemy pod uwagę, że kładziemy się około północy do łóżka, to tylko szczęśliwcy mogą o sobie powiedzieć, że śpią dłużej, niż choćby te 6 godzin. A to jednak za mało.
Skutki niewysypiania się odbijają się na pracy mózgu
Znalazł się pewien śmiałek, który bardzo chciał udowodnić, że zwykłe, codzienne niewyspanie to nic szczególnego. Ów mężczyzna, Amerykanin Randy Gardnera nie spał przez 264.4 godziny (11 dni i 24 minuty). Pobił rekord niespania, jednak okupił go konsekwencjami — dotknęły go myśli paranoidalne, halucynacje, wahania nastroju i inne znaczące problemy psychiczne. Najlepszym lekarstwem okazał się sen — pierwszej nocy spał aż 14 godzin, drugiej nocy 10 — dopiero po kilku nocach jego zachowanie wróciło do normy.
Nawet zwykłe zarywanie nocy może odbić się na codziennej pracy mózgu, dając przykre objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
1. Myślisz znacznie wolniej
Zarywając kilka nocy, może i przygotujesz rewelacyjną prezentację, tylko możesz mieć kłopot z jej przedstawieniem na wysokim poziomie. Żeby się udało, mózg pracuje dłużej i intensywniej. U osoby niewyspanej kieruje on maksimum energii, by aktywować korę przedczołową, ratując się przed efektem braku odpoczynku. Co więcej, badania na zwierzętach sugerują, że brak snu uszkadza komórki nerwowe.
2. Pamięć krótkoterminowa zanika
Na zmęczonego trudno przypomnieć sobie imiona, nazwiska, liczby i wiele innych rzeczy, które powinny przyjść bez kłopotu. Podczas eksperymentu podczas bicia rekordu niespania, poproszono Gardnera o odejmowanie 7 od 100 aż do zera. Zatrzymał się przy 65, nie wiedząc co w ogóle robi.
3. Wiedza nie jest utrwalana
Cierpi nie tylko pamięć krótko, ale i długoterminowa. Podczas snu mózg klasyfikuje, rozdziela, integruje różne informacje. Gdy nie dosypiamy, mózg ma problem z konsolidacją wspomnień, przez co przestajemy się efektywnie uczyć nowych rzeczy.
4. Stale towarzyszy rozkojarzenie
Brak snu powoduje niemożność skupienia się na istotnych detalach. Mózg przestaje szybko reagować, przez co trudno skupić się na jednej czynności.
5. Dominuje niezdecydowanie
Niedostatek snu upośledza nasze zdolności do planowania i koordynowania działań. Proste czynności mogą stać się rzeczami trudnymi do zrobienia.
6. Działasz nawykowo
Przestajemy analizować i oddajemy swoją decyzyjność pod władze wyrobionych dotychczas nawyków. To staje się automatyczne i wygodne, ponieważ wymaga mniejszego nakładu energii, którą mózg oszczędza.
7. Wzrasta ryzyko nieprzemyślanych działań
Nie tylko będąc niewyspanymi łatwiej podejmujemy ryzykowne decyzje, ale nie kalkulujemy możliwych do poniesienia konsekwencji.
źródło: charaktery.eu