Go to content

10 rad Dalajlamy – jeśli weźmiesz je sobie do serca, znów poczujesz przypływ życiowej energii

Fot. iStock/svetikd

Czujesz się ciągle zmęczony, wyczerpany i nie rozumiesz dlaczego tak właśnie się dzieje? Powód jest często prostszy, niż myślisz. Zdarza nam się rozpaczliwie trzymać nawyków i przyzwyczajeń, które odbierają nam naszą energię. Nie wiemy, jak tego uniknąć, a rozwiązanie może być zakskaująco banalne – jeśli tylko znajdziemy w sobie dość silnej woli.

10 rzeczy, które odbierają nam naszą energię i co z tym zrobić, według Dalajlamy

1. Dotrzymuj obietnic

Albo, nie składaj obietnic, których nie możesz dotrzymać. Starając się być miły i usłużny, pragnąc by wszyscy wokół uważali cię za „niezawodnego”, stracisz w końcu dobre imię, na którym ci tak zależy. Jeśli obiecujesz, dotrzymuj słowa. Jeśli wiesz, że możesz mieć problem z wywiązania się z deklaracji, nie obiecuj.

2. Trzymaj się z dala od toksycznych ludzi

Nie zawsze rozpoznasz ich od razu. Wielu z nich, to ci, którzy bardzo chcą pomóc, są aktywni, krążą wokół ciebie, a ostatecznie zawsze kończy się na wyrzutach i negatywnej energii. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, stabilnymi emocjonalnie i akceptującymi samych siebie.

3. Płać rachunki na czas

Zastanawiasz się skąd tutaj ten podpunkt? A pamiętasz uczucia jakie towarzyszą ci, kiedy odbierasz upomnienia z różnych instytucji, albo z Urzędu Skarbowego? „Nie zawdzięczam nic nikomu” – takie powinno być twoje życie motto. Zawsze spłacaj swoje należności w terminie. Traktuj innych tak, jak chciałbyś być traktowany.

4. Naucz się przebaczać

A to nie jest prosta umiejętność, choć jedna z tych najważniejszych. Przebaczanie to kwestia wyboru i dobrych chęci. Jeśli jednak go nie ma, nasze życie jest przepełnione cierpieniem, żalem i nienawiścią. Zamiast zatruwać się tą nienawiścią, wybierz przebaczenie i idź dalej. Poczujesz spokój, a spory ciężar, jakby ktoś zdjął sztangę z twojej klatki piersiowej.

5. Skup się na tym, co lubisz robić

Czasami musimy robić rzeczy, za którymi nie przepadamy, to dość oczywiste. Jednak, jeśli to tylko możliwe, starajcie się powierzać innym zadania, których nie lubisz wykonywać i skupić się na tym, co naprawdę daje ci poczucie satysfakcji. Egoizm? Nie, droga do szczęśliwego życia. Nie ma nic gorszego niż dzień w dzień wykonywać obowiązki, które

6. Miej czas na to, co ważne

Jest czas na odpoczynek i czas na działanie. Oba są równie ważne i potrzebne w życiu. Nie zapomnij o tym, że codziennie należy dążyć do uzyskania stanu równowagi. I nie przywiązuj się tu za bardzo do słowa „efekt”, lecz dbaj o to „dążenie”.

7. Nie magazynuj rzeczy

Jeśli chcesz, aby twoje życie płynęło, nie daj sobie „utknąć”. Zacznij od zmian w sypialni albo porządków w szafie. Twój dom jest odzwierciedleniem twojej energii, twoja przestrzeń może cię „blokować”. Więc jeśli chcesz oczyścić umysł, najpierw zajmij się bałaganem wokół ciebie.

8. Nie unikaj konfrontacji z tym, co trudne

Jeśli coś cię niepokoi, spróbuj to wyrazić i wyeliminować ze swojego życia. Nie czekaj aż rozwiązanie samo „spadnie z nieba”. Ono często jest tuż obok ciebie, trzeba po prostu się rozejrzeć.

9. Dbaj o zdrowie

Nawet najbardziej błyskotliwy umysł nie obejdzie się bez dobrego zdrowia. Ci, którzy dbają o zaspokajanie zarówno fizycznych jak i psychicznych potrzeb zdrowotnych są znacznie szczęśliwsi. Nie żałuj na to czasu, nie zaniedbuj się.

10. Pozwól życiu płynąć

„Jesteś częścią wszystkiego, i wszystko jest częścią ciebie” – mówi Dalajlama. Przestań walczyć z życiem, zaakceptuj je i daj się porwać temu, jak płynie.  Tylko pamiętaj, że to ty jesteś osobą, która trzyma ster swojej łodzi.


Źródło: brightside.me