Lifestyle Psychologia

Nawyki, które powoli szkodzą naszej mózgownicy – lepiej je zmień, zanim będzie za późno!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
26 listopada 2016
Fot. iStock/ RichVintage
Następny

Czy wiecie, jak nazywa się najlepszy komputer świata? Mózg! Odpowiada za wszystko, kontroluje i sprawuje piecze nad każdym naszym odruchem i zachowaniem, nawet ty, z którego nie zdajemy sobie sprawy. I choć mózg nie jest typową maszyną, to i on może ulec pewnym uszkodzeniom, dlatego warto wiedzieć, jakie zachowania zaburzają jego funkcjonowanie.

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała 10 nawyków, które powoli szkodzą i źle wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu. Warto dokładnie je przeczytać, przemyśleć i wystrzegać się ich w codziennym życiu – wszak o nasz osobisty superkomputer powinniśmy dbać jak o nic innego!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Lifestyle Psychologia

Gdy nie masz nikogo bliskiego, Święta tracą sens… Podaruj komuś Wigilę. Obejrzyjcie koniecznie!

Redakcja
Redakcja
26 listopada 2016
Fot Screen/stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
 

Do Świąt jeszcze trochę czasu, ale może warto w tym okresie rozejrzeć się uważniej wokół siebie… Może znajdziemy kogoś, kto zajmie puste miejsce przy stole, pozostawione dla zbłąkanego wędrowca. Starsi ludzie najczęściej spędzają Święta samotnie – bo dzieci dorosłe mają swoje rodziny, bo wnuki za granicą, bo nikt już nie pamięta, jak kiedyś wspólnie robili uszka i pierogi na Wigilię.

Pani Janina ma 80 lat – sama zasiądzie przy świątecznym stole…  W tym roku stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” organizują Wigilę dla osamotnionych osób starszych. Każdy może wesprzeć to przedsięwzięcie zaglądając na podarujwigilię.pl lub dzieląc się tą informacją z innymi. Podaj dalej. Bo… gdy nie masz nikogo bliskiego, Święta tracą sens…

źródło: Facebook/stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”


Lifestyle Psychologia

Muzeum Zerwanych Związków. 11 poruszających, zabawnych, a nawet dziwacznych rzeczy, które zostają nam po naszych eks

Karolina Krause
Karolina Krause
26 listopada 2016
Fot. Screen z Instagrama brokenshipsla

Zastanawialiście się kiedyś, co zrobić z pamiątkami po nieudanym związku? A może dalej w zakamarkach swojej piwnicy trzymacie listy, bluzę, którą kiedyś zostawił, jego ulubiony kubek, album ze zdjęciami? Rzeczy, których dawno powinnyście się pozbyć, a przez wzgląd na ich sentymentalną wartość nie byłyście w stanie. Teraz jest dla nich miejsce! W Los Angeles otwarto Muzeum Zerwanych Związków i każdy może zostać darczyńcą!

Pomysł na to, by zebrać relikwie po zakończonych związkach od anonimowych osób i przedstawić je światu, zrodził się w Chorwacji. W 2006 para artystów postanowiła się rozejść. Byli kochankowie nie chcieli jednak pozbywać się przedmiotów, które miały dla duże znaczenie w trakcie ich związku. I tak powstała pierwsza ekspozycja, która następnie urosła do światowych rozmiarów, by w 2010 roku przerodzić się w jedyne w swoim rodzaju muzeum. Jego druga filia została otwarta w tym roku w mieście upadłych aniołów, w samym środku hollywoodzkiego centrum.

Co przekazują ludzie?

Można by powiedzieć, że dosłownie wszystko. Znajdziecie tam niezliczoną ilość zapomnianych staników. Jest suknia ślubna zamknięta w słoiku. Figurki ze ślubnego tortu. Każdy obiekt jest na swój sposób szalony, ale też wyjątkowy i przepełniony emocjonalnym znaczeniem. Za każdym kryje się historia pewnej znajomości, zatrzymanej w czasie, w tym jednym przedmiocie.

1. Zdjęcia

 

2. Strój cheerleaderki

 

 

3. Suknia ślubna w słoiku

 

4. Staniki swoich byłych

 

 

5. Własne historie

 

6. Laleczki VooDoo

 

 

7. Lustro

 

8. Zapałki

 

 

9. Kłebki z pępka – Serio?!

 

10. Figurki ze ślubnego tortu

 

 

11. Implanty


Najbardziej zaskakującym eksponatem są chyba jednak prawdziwe… implanty! Do ich wszczepienia właścicielkę przekonał jej chłopak. Od początku nie była do nich przekonana ale zrobiła to dla niego. Przez lata trzymała je w szufladzie. Jako pamiątkę. Nauczkę tego, jak wiele jesteśmy poświęcić dla drugiej osoby i ile ostatecznie jest to warte. Gdy tylko usłyszała o Muzeum Zerwanych Związków, widziała już co z nimi zrobić.

Dlaczego ludzie to robią?
Każdy robi to z innego powodu. Chociaż pewnie dla większości z nich jest to swego rodzaju katharsis. Uwolnienie się od przedmiotów, które wciąż przypominają o być tlących się na dnie serca uczuciach. Przekazując je do muzeum, dają samym sobie przyzwolenie do tego, aby docenić nieudane relacje – być może to już skończone ale kiedyś miało duże znaczenie w ich życiu.

Jeśli same chciałybyście coś przekazać. Możecie to zrobić tutaj. Ja już nawet mam kilka pomysłów 😉

Źródło: upworthy.combrokenships.la


Zobacz także

10 rzeczy, które warto zrobić z przyjaciółką

„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością

Czy jesteś zazdrosna o przeszłość twojego partnera? Uważaj, bo to uczucie może zniszczyć twój związek

Tupnij wreszcie nogą! Jeśli zachowujesz się w ten sposób, to znak, że jesteś za grzeczna (i nieszczęśliwa)