Lifestyle Zdrowie

Jak zadbać o dobry sen? Nie rób tych 6 rzeczy! Nawyki, które mają negatywny wpływ na zasypianie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2016
Fot. Istock/Geber86
 

„Śpij, sen to najlepsze lekarstwo” – mówiły nam mamy i babcie. Czasem jednak łatwo powiedzieć, trudniej… zasnąć. Czy wiecie, co ma negatywny wpływ na nasze zasypianie? Dlaczego zdarza się wam spędzić kilka godzin walcząc o sen, który nie przychodzi? Zacznijcie od rzeczy najprostszych: koniecznie sprawdźcie, czy nie popełniacie jednego z poniższych błędów.

1. Korzystasz w urządzeń elektronicznych tuż przed pójściem spać

Naukowcy udowodniali nie raz, że jasne światło emitowane przez ekrany naszych telefonów i komputerów może znacznie opóźnić moment zaśnięcia. Badacze tłumaczą, że blask tych urządzeń „mówi” naszym mózgom, że powinny pozostać świadome, obudzone. To trochę tak, jak ze słońcem, które budzi nad od początków ludzkości informując, że zaczął się dzień. Jest jasno, więc nie pora na sen. Nasze mózgi nie odróżniają jednak naturalnego światła od światła sztucznego. Przed planowaną godziną zaśnięcia, wyłącz więc urządzenia elektroniczne.

2. Zamartwiasz się w łóżku, przed pójściem spać

Słusznie mówi się, że nasza sypialnia powinna być naszą świątynią spokoju, miejscem do którego nie docierają zmartwienia i smutki z całego dnia. Jak to zrobić, żeby ich tam nie wpuścić? Trzeba poćwiczyć „uwalnianie” od nich swojej głowy, wyraźnie oddzielić, wyróżnić moment zasypiania, jako bardzo ważną część dnia. Stworzenie z sypialni miejsca wolnego od trosk może nam w tym bardzo pomóc.

3. Pijesz kawę późnym popołudniem

Niestety, zdarza nam się to często. Kawa po pracy, ze znajomymi, z przyjaciółką, to dodatkowa dawka kofeiny, która dodaje nam energii i stawia na nogi po męczącym dniu. Tymczasem najlepiej wypić ostatnią kawę do pięciu, sześciu godzin przed planowanym pójściem spąć. Przez tyle czasu utrzymuje się na we krwi, nie pozwalając ci zasnąć. (Pomijam tu tych cudownie utalentowanych, którzy potrafią zasnąć w każdej pozycji i nawet po dużym kubku kawy :).

4. Masz gonitwę myśli, której nie potrafisz zatrzymać

Często przed zaśnięciem, długo myślimy, planujemy, analizujemy. Zastanawiamy się nad tym, czego nie zdążyłyśmy zrobić, kupić, załatwić. To powoduje stan ciągłego niepokoju i podenerwowania. Jeśli masz problemy z zaśnięciem zainteresuj się ćwiczeniami relaksacyjnymi i medytacją. Naucz się wyciszać przed zaśnięciem. Masz dzieci? Na pewno wiesz jak ważne w ich życiu są wieczorne, uspokajające rytuały, wykonywane zawsze w tej samej kolejności: ciepła kąpiel, książeczka, kołysanka i spokojny sen. To naprawdę dobry przykład.

5. Obawiasz się, że nie zaśniesz

Znacie zasadą samo spełniających się przepowiedni?:) Czasem boimy się czegoś tak bardzo, że sami to prowokujemy. W przypadku lęku przed tym, że nie zaśniemy, to bardzo proste. Ta obawa skutecznie przeszkadza nam odpłynąć w krainę snu. Nie śpisz, bo boisz się, że TO się wydarzy, zaczynasz mieć obsesję. Zacznij zaklinać rzeczywistość. Jak w wielu trudnych sytuacjach myśl o tym i wyobrażaj sobie to, czego chcesz, a nie to przed czym uciekasz.

6. Nie uprawiasz aktywności fizycznej

A to sprawia, że masz niski poziom endorfin, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Ciało dano nam właśnie po to, by się poruszać. Pozostając aktywnym dbasz o równowagę między tym co fizyczne, a tym co duchowe. Dajesz upust negatywnej energii, która się w tobie kumuluje na skutek różnych codziennych zdarzeń i doświadczeń. Nie musisz zaraz biec na siłownię. Już dłuższy spacer na świeżym powietrzu sprawi, że łatwiej ci będzie wieczorem zasnąć.

Jeśli mimo wyeliminowania tych błędów, nadal masz problemy z zasypianiem, to oczywiście przyczyny musisz poszukać głębiej. Zdrowy sen to źródło energii na cały dzień, pozytywne nastawienie i podstawa zdrowia emocjonalnego. Dbajmy o to, by się wysypiać.


Lifestyle Zdrowie

Miłość do mężczyzny trzeba pielęgnować, wiadomo. A córka? Wystarczy, że ma dobrą opiekę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2016
Fot. iStock / Choreograph
 

Ma na imię Małgosia, skończyła 49 lat i nosi modne dżinsy. Właśnie została babcią. Czy się cieszy? I tak, i nie. Wcale nie chodzi o uciekającą młodość. Raczej o to, że wnuka prędko nie zobaczy. A jeśli nawet zobaczy kontakt z nim będzie miała pewnie taki, jak z córką: sporadyczny, od święta. Albo tylko raz, a potem wcale. Małgosia swoją Lilkę urodziła w wieku 20 lat. A po półtora roku oddała na wychowanie mamie. Bo była zakochana, a dziecko, szczerze mówiąc jest bardzo zajmujące. Miłość do mężczyzny trzeba za to pielęgnować. Wiadomo.

Lilka o mamie mówi niechętnie. – Nie umiem, nie wiem nawet co miałabym mówić – rozmowa z drobną, niepewną siebie trzydziestolatką nie jest łatwa. – Nie znam jej dobrze. Z dzieciństwa pamiętam głównie jej wyjazdy i powroty. I czekanie na każdą sobotę, bo zawsze obiecywała mi, że przyjedzie w sobotę. Więc jako pierwsza z dzieci w przedszkolu nauczyłam się wymieniać bezbłędnie dni tygodnia. W końcu codziennie odliczałam je do przyjazdu mamy.

Bez miłości trudno żyć, zrozum córeczko

Ale czasem Małgosia nie przyjeżdżała. Miała swoje sprawy. Od śmierci męża goniła za miłością, której z nim nie zaznała. Taką z motylami w brzuchu, fajerwerkami i ciągłymi zapewnieniami o gorącym uczuciu. Wyszła za mąż zaraz po maturze za starszego od siebie sąsiada rodziców. Trochę z sympatii, trochę z wyrachowania (był dość zamożny), a trochę z ciekawości. To nie był zły człowiek i układało im się całkiem dobrze. Gdy przyszła na świat Lilka, u Mariusza zdiagnozowano zaawansowany nowotwór wątroby. Po niecałym miesiącu od wykrycia choroby zmarł. Zostawił żonie i córce majątek, który, gdyby nim rozsądnie gospodarowano, zapewniłby im kilkanaście lat spokojnego życia. Ale stało się inaczej.

– Pojadę do Warszawy i poszukam pracy, potem wezmę Lilkę do siebie – oznajmiła Małgosia swojej mamie i spakowała się w zieloną torbę. – Nie jedź, Lila jest mała, potrzebuje cię. Przecież nie musisz teraz zarabiać. Masz nas, mąż cię zabezpieczył – prosiła ją bezskutecznie matka. Nie wiedziała, że jej córka nie wyjeżdża „od tak”. Była zakochana. Podczas krótkiego pobytu u koleżanki w stolicy poznała Piotra, jak jej się wówczas zdawało: miłość jej życia. Wreszcie poczuła te swoje motylki i nie zamierzała z tego rezygnować. Wytłumaczył jej, że najlepiej, żeby na początku związku byli sami. Wtedy lepiej się zrozumieją, dotrą. A za kilka miesięcy wezmą małą do siebie. Małgosi ten pomysł się bardzo spodobał. Wreszcie odżyje, będzie miała czas dla siebie i ukochanego. Przecież kiedy ludzie się poznają i zakochują to żadne dzieci im w tym nie przeszkadzają. No i córka jest pod dobrą opieką.

Lilka Piotra nie pamięta. Widziała go może dwa razy i była wtedy bardzo mała. Z resztą ten związek nie trwał długo. Kiedy się rozpadł (Małgosia uważa, że Piotr był niebezpiecznie zaborczy), mama zabrała córkę do Warszawy. Dzięki pieniądzom po zmarłym mężu stać ją było na spokojne życie w stolicy. Mała poszła do przedszkola, a Małgosia do pracy w wydawnictwie. Była młoda, zdolna, szybko się uczyła. Nie chciała „stać w miejscu”. Podjęła studia, zaocznie. Zaczęła więc Lilkę odwozić do dziadków w piątkowe popołudnia, by móc spokojnie uczestniczyć w zajęciach. Lila płakała, wołała: „Nie chcę, chcę do mamy”, jakby rozumiała, że potrzebują nadrobić czas, którego nie miały dla siebie w tygodniu. Ale Małgosia zadecydowała, że tak będzie najlepiej.

Przyjadę po ciebie, czekaj córeczko

Więc co tydzień dziadkowie odbierali szlochającą wnuczkę z przystanku PKS. A Małgosia dawała jej buziaka na pożegnanie: Pa, kochanie, przyjadę po Ciebie w niedzielę. Przyjeżdżała przez trzy miesiące. Potem poznała Marka, doktoranta z wydziału bibliotekoznawstwa i zakochała się bez pamięci. Znowu. W weekendy trzeba pielęgnować miłość. Kiedy się kocha, tak trudno się rozstać. Rodzicom wytłumaczyła, że Lila nie zaaklimatyzowała się dobrze w stolicy, że zdrowiej dla niej będzie jak wróci na wieś. I przepisała ją do przedszkola w rodzinnej mieścienie. To od tego momentu mała czekała na mamę w co drugą sobotę (wolną od zajęć na uczelni). Tymczasem Małgosia przyjeżdżała coraz rzadziej. Marek nie miał nic przeciwko Lilce, zwłaszcza, że prawie jej nie widywał. Ale wolał postarać się „o własne”. No więc po roku znajomości Małgosia zaszła w ciążę. Wzięli wtedy Lilkę do siebie na Boże Narodzenie. I z tego tygodnia spędzonego z mamą, córka pamięta jeden moment.

– Dostałam dużego pluszowego misia, był prawie mojego wzrostu –mówi cichutko, bo głośniej pewnie by zabolało mocniej. – Przytuliłam się do niego i nie chciałam go wypuścić. Mama bardzo się zdenerwowała, że wolę te przytulankę od niej. A ja po prostu nie umiałam jej objąć. Może bałam się, że poczuję się w jej ramionach dobrze, a ona znowu zniknie? Dzieciom nie robi się takich rzeczy, nie daje się miłości, żeby ją za chwilę zabrać.

Dziś Lilka, jako dorosła kobieta ma poważny problem z zaufaniem. Kocha z wzajemnością, wyszła za mąż, ale wie, że musi stale nad sobą pracować. Jest też chorobliwie zazdrosna. Na szczęście mąż Lilki wspiera ją i stara zrozumieć. Wie, że miłość jest dla Lilki czymś co, w jej mniemaniu może zniknąć jak bańka mydlana. Więc często mówi „kocham” i „ będziemy razem już zawsze”. I pokazuje jak bardzo kocha ich synka.

Tamto Boże Narodzenie to był ostatni raz, kiedy, matka z córką choć przez chwilę mieszkały razem. Tuż przed Nowym Rokiem Małgosia oddałą córkę do dziadków. – Nastawiliście ją przeciwko mnie?- zapytała z wyrzutem.  Ojciec wziął ja wtedy na bok. – Dziecko to nie pies, którego możesz porzucić pod płotem. Nie taką córkę chciałem wychować. Dorośnij.

Małgosia wyszła z rodzinnego domu bez słowa pożegnania. I nawet nie spojrzała na Lilkę, która, jak zawsze siedziała na parapecie w kuchni z nosem przyklejonym do szyby.

Córeczko, kochaj mnie!

Kiedy  Małgosia urodziła syna przez rok nie odwiedzała córki. Wysłała kilka listów, czasem zadzwoniła. Potem wpadła na jeden dzień razem z Markiem, żeby przedstawić wnuka dziadkom. – Ale urosłaś – powiedziała witając się z małą i poklepała ją niezręcznie po plecach. Marek okazał Lilce więcej uczucia, był nawet trochę zawstydzony. – Zobacz, to twój brat – mówił do dziewczynki. – Już nigdy nie będziesz sama. – Przecież nie jest! – obruszyła się Małgosia.

Dwa lata później rozstała się z Markiem. I przyjechała po Lilkę. Ale rodzice Małgosi nie zgodzili się na wyjazd wnuczki. –  Chcesz nas ciągać po sądach, to ciągaj – powiedzieli. Ale Lilki nie oddamy. Lila zostaje z nami. Tu ma szkołę, koleżanki. I nas. Nie mieszaj jej więcej w głowie.

Więc Małgosia odjechała i z córką kontaktowała się sporadycznie. A potem już wcale. Kiedy się zakochała kolejny raz, zadzwoniła do rodziców z pytaniem, czy może im podrzucić na kilka dni swojego syna, bo Markowi coś wypadło. Odmówili.

Minęły lata, do matki i córki docierały szczątkowe informacje na ich temat. Los zetknął je ze sobą znowu, kiedy Lilka zamieszkała z mężem w Warszawie. To dziadkowie zawiadomili Małgosię, że jej córka wyszła za mąż i przeniosła się do stolicy. Małgosia, po kolejnym bolesnym rozstaniu i rozczarowaniu miłością bez motylków, postanowiła przewartościować swoje życie. Znajome z pracy miały stabilizację, rodziny, ona coraz starsza i coraz bardziej samotna, nie miała nikogo. Odważyła się, zadzwoniła do córki. – Część córeczko – zapytała jakby nigdy nic. Nie wiedziała, że tam, po drugiej stronie Lilka z olbrzymim trudem stłumiła w sobie cały balon niewypowiedzianych nigdy na głos emocji, żalu i bólu. – Tak, wszystko w porządku. Nie, nie dzwoń więcej.

Lilka nie radzi sobie z emocjami, tłumi gwałtowne uczucia. Ale nie wyklucza tego, że kiedyś wpuści mamę do swojego życia. Ale na pewno jeszcze nie teraz. Nie jest jeszcze na to gotowa. – Nie rozumiem – mówi Małgosia. – Przecież miała dobrą opiekę.


Lifestyle Zdrowie

„Naprawdę mi zazdrościsz?”. 6 sposobów na przetrwanie spotkania z zazdrośnikiem

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 lutego 2016
Fot. UnsplashQuentin Keller / CCO

Znasz to – milczenie, kiedy mówisz o planach wakacyjnych. Krzywy uśmiech, kiedy informujesz o osiągnięciach swojego dziecka. Rzucone: „A to fajnie”, gdy wspominasz o awansie i dodane uszczypliwie: „To teraz już cię pewnie w ogóle w domu nie będzie, bo z pracy nie wyjdziesz”.

Zazdrość. Doświadczamy jej niemal na każdym kroku. Bo ktoś zazdrości nam mieszkania, nowej lodówki, kupionej w dobrej cenie sukienki, czy tego, że schudłaś ostatnio pięć kilogramów: „Wiesz, ale jak schudłaś, to starzej na twarzy jakoś wyglądasz” – no żesz trzymajcie mnie. Masz ochotę powiedzieć: „Za to się świetnie czuję i wiesz, chciałam pożyczyć od ciebie sukienkę – tę w którą nie mieścisz się od dwóch lat”. Ale nie, milczymy. Przeżuwamy tę zazdrość, niby ignorujemy, udajemy, że nas nie dotyka. Ale powiedzmy sobie szczerze – boli nas, że inni nie potrafią cieszyć się naszym szczęściem, sukcesem. Tak trudno jest poklepać po ramieniu i powiedzieć: „Kurde zazdroszczę ci jak cholera, ale cieszę się bardzo, bo na to zasłużyłaś/zapracowałaś”?

Słyszymy jednak najczęściej cedzone przez zęby: „Gratuluję”, które nie ma nic wspólnego ze szczerością.

Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Spytaj: „Naprawdę mi zazdrościsz?”

Może zbić z tropu, ale być też pretekstem do rozmowy. Niektórzy zazdroszczą nam czegoś dla samej idei, choć sami nigdy nie chcieliby się znaleźć w naszej skórze, bo lubią swoje mieszkanie, bo nie lubią podróżować, a praca ich satysfakcjonuje. Taka rozmowa może bardzo, ale to bardzo oczyścić atmosferę, pod warunkiem, że stać na nią obie strony.

Odetnij się – to toksyczne

Jeśli ktoś zazdrości ci rzeczy, które ci sprawiają radość – daj sobie z nim spokój. Masz prawo cieszyć się z tego, czego udało ci się dokonać, mówić o tym i liczyć, że inni będą się cieszyć twoim szczęściem. Jeśli trafiasz na opór: „Słyszałam, że Ance udało się tyle schudnąć w o wiele krótszym czasie”, „Wiesz, a mój syn to w ogóle same szóstki przynosi” – odetnij się. Masz prawo do radości i dumy. Koniec i kropka.

Działaj – nie oglądaj się na innych

Czujesz satysfakcję, radość? To twoje życie, a nie innych i tak naprawdę jakie ma znaczenie, co inni myślą o tym, co robisz, skoro ty czujesz się z tym szczęśliwa. Szczerzy ludzie będą cię wspierać w twoich działaniach i decyzjach, ci zazdrośni będą degradować cię w twoich własnych oczach. Ale niech to będzie ich problemem. To twoje życie, a nie ich. I przeżyj je tak, jak chcesz.

„Może też spróbujesz”

A gdyby tak zazdrość przekuć na pozytywne działanie. Schudłaś? Dostałaś podwyżkę w pracy? Zamiast patrzeć, jak ktoś męczy się z zazdrością, zaproponuj lekko: „Chcesz też spróbować? Pomogę ci”. Uwaga – efekt może być piorunujący. Bo ktoś może się rozpłakać – że on taki niegodziwy, a ty taka dobra, może się obrazić: „Uważasz, że sama sobie nie poradzę?”, a może: „Naprawdę, rety świetnie” – pewnie należy do rzadkości, ale kto nie spróbuje, ten nie wie.

Realizuj swoje cele

Nawet gdy ktoś uzna je za banalne i nic nie znaczące. Pamiętaj, to zazdrość, a zazdrość jest wynikiem frustracji, że tobie coś się udaje, podczas gdy tej drugiej osobie wychodzi mało co, albo wręcz nic, bo tylko siedzi i myśli, co mogłaby zrobić. W jej przypadku na myśleniu się kończy. A ty pomału, w swoim tempie, wyznaczając sobie małe cele dążysz do realizacji tych większych.

Nie tłumacz się.

Zazdrość innych sprawia, że umniejszamy wartość tego, co udało się nam dokonać. Zupełnie niepotrzebnie. Nie mów: „Rany tak się cieszę, że jedziemy na te wakacje”, a widząc czyjąś zieleniejącą twarz dodajesz: „Ale wiesz, to jednak wydatek, nie wiem, jak z pogodą”. Halo – cieszysz się, a jak ktoś ci zazdrości podsuń mi stronę z rezerwacją biletów, niech też jedzie.

Nie porównuj się

Hej, jeśli jesteś w czym lepszy, coś ci się udało to bardzo dobrze. Że innym nie? Pewnie z różnych powodów, ale pamiętaj, że tym, którzy zazdroszczą najczęściej nie wychodzi, bo oni po prostu nic nie robią, tylko zazdroszczą. Mogą zazdrościć ci talentu – ale nie dewaluują go, mogą zazdrościć smykałki do interesów, ale niech nie skupiają się na tym, w czym ty jesteś dobra. Niech znajdą swoje mocne strony i po zazdrości.

Zazdrościmy, bo taka już nasza natura, zazdrość jest zupełnie naturalnym uczuciem. Ważne, by nie zatruwała ona życia zazdrośnikom, by nie prowadziła do zawiści, choć jeśli chcą – proszę bardzo. Pamiętaj jednak, by ich zazdrość nie odbierała tobie radości z tego, czego udało ci się dokonać.  Destrukcyjnej zazdrości mówimy zdecydowane nie. Od takich zazdrośników trzymajmy się z daleka.


Zobacz także

Anna Męczyńska: „Sama należę do kobiet powyżej 44 rozmiaru, 38 to miałam chyba od razu jak się urodziłam”

6 naturalnych, żyjących w zgodzie ze sobą i swoim wyglądem kobiet. Bierzemy z nich przykład

Jak wybierać męskie perfumy?