Uroda

Pięć prostych sposobów dbania o skórę wokół oczu

Redakcja
Redakcja
1 lutego 2019
Pięć prostych sposobów dbania o skórę wokół oczu
Fot. iStock / mediaphotos – Pięć prostych sposobów dbania o skórę wokół oczu
 

Im jesteśmy starsze, tym większą uwagę zwracamy na skórę wokół oczu, bo często to właśnie ona daje pierwsze oznaki starzenia się. Dlaczego? Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra innych części ciała, a pracuje przez cały dzień. Do tego dochodzą przyczyny genetyczne, promieniowanie ultrafioletowe, zewnętrzne czynniki stresogenne i styl życia – wszystko to wpływa na skórę wokół oczu. Jednak bez względu na to, ile masz lat, nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno), by dać swoim oczom miłość, na którą zasługują.

Pięć sposobów dbania o skórę wokół oczu

Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj!

Nawilżanie skóry jest jednym z najbardziej niedocenianych sposobów pielęgnacji. Kiedy skóra traci wodę, zaczyna się kurczyć, wtedy mogą pojawić się zmarszczki. Jednak gdy nawilżysz swoje ciało ponownie, możesz zmniejszyć zmarszczki i ich głębokość. To samo dotyczy obszaru oczu, wokół których brak gruczołów łojowych (naturalnego nawilżacza naszej skóry), przez co mogą one być bardziej podatne na wysuszenie.

Najczęściej zadawanym pytaniem o nawilżenie tej części twarzy jest to, czy możemy użyć kremu do twarzy na skórę wokół oczu. Odpowiedź brzmi tak. Dopóki nie podrażnia oczu i zapewnia wystarczającą ilość wilgoci.

Pamiętaj jednak, że skóra wokół oczu jest cienka i może być wrażliwa na zwykły krem ​​do twarzy. Jeśli poczujesz kłujące uczucie lub twoje oczy staną się wodniste lub czerwone, unikaj używania zwykłego kremu do twarzy i zamiast tego inwestuj w krem pod oczy.

Sprawdź składniki

Kiedy szukasz właściwego kremu pod oczy, ważne jest, aby wiedzieć, jakie składniki powinien zawierać.

Dla cienkiej skóry:

 • kolagen
 • retinoid
 • retinol
 • pochodna witaminy A
 • peptydy
 • czynniki wzrostowe

Do przebarwień (cienie pod oczami):

 • arbutyna
 • hydrochinon
 • kwas kojowy
 • witamina C
 • soja
 • niacynamid (witamina B-3)
 • kwas azelainowy

Do opuchlizny (worki pod oczami):

 • kofeina
 • zielona herbata i kawowe polifenole jagodowe
 • dipeptide-2 (Eyeliss)
 • ziele wierzby

Poza tym lekarstwem na opuchnięte oczy może być zadbanie o wystarczającą ilość snu i picie dużej ilości wody.

Jeśli nie masz problemu ze skórą wokół oczu poszukaj kremu z przeciwutleniaczami. Te silne składniki pomagają usunąć wolne rodniki w skórze wyzwalane przez promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Co więcej, mogą także pomóc w hamowaniu procesu starzenia.

Poszukaj w kremach:

 • witamina C
 • witamina E
 • zielona herbata
 • witamina B-3 (niacynamid)

Bądź łagodna, zawsze

Od usuwania makijażu oczu po nakładanie produktów na skórę wokół oczu, ważne jest, aby być delikatnym. Jak wspomnieliśmy powyżej, skóra pod twoimi oczami jest bardzo cienka. Z tego powodu dodatkowy nacisk może przyczynić się do powstania dodatkowych cienkich zmarszczek.

Zafunduj sobie masaż

Jeśli zauważysz, że opuchliznę wokół oczu, może to być sygnał, że jesteś zmęczona, źle spałaś. Prosty masaż może ci pomóc wyglądać lepiej. Masowanie skóry pod oczami może poprawić krążenie krwi wokół nich. Nacisk z masażu może pomóc odprowadzić nadmiar płynu w tym obszarze i zmniejszyć obrzęki.

Ważne, żeby pamiętać, że obrzęki mogą być wynikiem zbyt dużej ilości soli w twojej diecie.

Śpij, dobrze jedz, ćwicz

Skóra wokół oczu jest lustrem tego, jak żyjemy, dlatego chcąc dbać o jej kondycję, ale także o stan całego naszego organizmu i samopoczucia, ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby:

 • wyspać się
 • ćwiczyć
 • starać się przestrzegać zdrowej diety

Skóra wokół oczu wymaga szczególnej uwagi, jak widać trzeba się trochę postarać, żeby wyglądała świetnie.


Fot. iStock / mediaphotos

Uroda

Dlaczego mężczyźni częściej zostawiają swoje partnerki w potrzebie niż kobiety porzucają swoich partnerów

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 lutego 2019
fot. iStock/lechatnoir
 

Jest to fakt, potwierdzony i zbadany naukowo. Nie ma się więc o co obrażać i doszukiwać złych intencji. Kobiety częściej niż mężczyźni są ofiarami tego, co nazywa się porzuceniem partnera. Badanie z 2009 r. Opublikowane w czasopiśmie Cancer wykazało, że zamężna kobieta, u której zdiagnozowano poważną chorobę, jest sześć razy bardziej narażona na rozwód lub separację niż mężczyzna z podobną diagnozą. Wśród uczestników badania wskaźnik rozwodów wynosił 21 procent w przypadku poważnie chorych kobiet i 3 procent w przypadku poważnie chorych mężczyzn. Doświadczenie poważnej choroby partnera sprawia, że mężowie są bardziej skłonni do odejścia, a żony częściej pozostają, by wspierać męża. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy wskazują na kilka możliwych przyczyn tej rozbieżności. Po pierwsze, bycie opiekunem nie jest tradycyjną rolą dla mężczyzn, uważa Marc Chamberlain, dyrektor oddziału neuro-onkologii w Seattle i jeden z autorów badań nad rakiem. Chamberlain dodaje, że sytuacja chorego współmałżonka może znacznie wpływać na jego zdolność zarabiania na życie. Mężczyźni mają problem z akceptacją takiego stanu rzeczy. Dodatkowo, opieka w domu nad osobą chorą to zazwyczaj zmiana opatrunków, przemywanie ran i wiele innych rzeczy, które stereotypowo kojarzą nam się z obowiązkami pielęgniarki.

Opieka staje się jeszcze trudniejsza, gdy brak jest wsparcia emocjonalnego. Podczas gdy kobiety zwracają się do przyjaciół, rodziny lub grup wsparcia, aby uzyskać pomoc, której potrzebują, mężczyźni tego po prostu nie robią. Mężczyzna zazwyczaj polega na partnerce jako głównym powierniku, a gdy ta jest chora, on się izoluje. I wszystko zaczyna go przerastać.

Jak na ironię, strach przed porzuceniem może również odgrywać ważną  rolę w decyzji mężczyzny o odejściu, mówi Marisa Weiss, onkolog z Filadelfii. Mężczyźni mają tendencję do bycia mniej wrażliwymi emocjonalnie niż kobiety i często porzucają swoje partnerki aby (podświadomie) zminimalizować ból, którego doznaliby, gdyby ona umarła.

A jakie są wasze doświadczenia?


Na podstawie: www.oprah.com


Uroda

Horoskop miłosny na 2019 rok. Czy to już miłość czy jeszcze kochanie? Sprawdź, co mówią gwiazdy

Redakcja
Redakcja
31 stycznia 2019
Fot. iStock/red-feniks
Następny

Miłość, miłość, miłość…  Dla kogo nadchodzący nowy rok okaże się nad wyraz łaskawy w miłości? Sprawdziłyśmy, co na ten temat mają do powiedzenia wróżbici. Przeczytajcie nasz miłosny horoskop i zobaczcie co zapisano wam w gwiazdach na ten rok. 

A jeśli wolicie wziąć jednak sprawy w swoje ręce, a niekoniecznie zaufać gwiazdom – nic nie stoi na przeszkodzie. Przeczytajcie inne nasze artykuły o związkach.

Sprawdź swój horoskop miłosny na 2019 rok 😉


źródło: lovehoroscop.com

Zobacz także

Pielęgnacja nóg i stóp – jak o nie zadbać nie tylko latem?

Szare mydło (mydło potasowe) - do czego stosować?

Szare mydło (mydło potasowe) – czym jest i do czego można je wykorzystać?

Chcesz chronić skórę przed słońcem? Zastosuj te produkty w diecie