Go to content

20 zdań, które warto powtarzać, by stać się lepszym

Fot. iStock / m-gucci

Z potęgi słów najczęściej zdajemy sobie sprawę wtedy, gdy te słowa nas zranią. Albo gdy chcemy zranić innych. Zdarza się przecież, że w kłótni tracimy nad sobą panowanie i mówimy rzeczy, które w tym jednym momencie, w tej jednej chwili mają zaboleć. A gdyby tak częściej obdarowywać się słowami „pomocnymi”, dobrymi, życzliwymi? Takimi, które pomogą nam przezwyciężyć trudności? Zacznijmy ten eksperyment od siebie samych. Mówmy sobie słowa, powtarzajmy zdania, które  sprawią, że chcemy się zmieniać, że chcemy nad sobą pracować.

Mówcie sobie, a może i innym:

1. Nie mogę kontrolować wszystkiego, co dzieje się wokół mnie. Ale mam wpływ na to, jak przyjmę to zamieszanie, jak sobie z nim poradzę. W tej reakcji jest moja siła.

2. Nie będę się koncentrować się na tym, co już się wydarzyło. Nie mam na to wpływu, nic już „tam” nie zmienię. Przyszłości natomiast nie jestem w stanie do końca przewidzieć. Najważniejsze jest moje „tu i teraz”.

3. Powinienem zaakceptować to, co mi się przydarza i być wdzięcznym losowi za to, że stawia na mojej drodze dobrych, fajnych ludzi i korzystne wydarzenia.

4. Lepiej jest popełniać błędy niż udawać, że jest się doskonałym

5. Nigdy nie jest aż tak dobrze jak wydaje mi się, gdy jestem na szczycie i odnoszę życiowe sukcesy. Ale nigdy nie jest też tak źle, jak mi się wydaje, gdy tracę grunt pod nogami i mam poczucie klęski.

6. Obiecuję sobie myśleć mniej o tym, jak radzić sobie z problemami, a więcej o tym, jak zmienić moje nastawienie do nich. To o wiele bardziej pozytywna ścieżka.

7. Wyzwanie staje się przeszkodą tylko wtedy, gdy podchodzę do niego z wrogą nieufnością.

8. Jeśli upadnę, wstanę. Znowu i znowu.  Im szybciej odsunę od siebie (w myślach) te niepowodzenia, tym szybciej zdobędę to, o czym marzę.

9. Nie będę uciekać przed moimi lękami i obawami, one również są ważne. Dzięki nim łatwiej mi zrozumieć, co jest dla mnie w życiu najważniejsze.

10. Jest duża różnica między „pustym” zmęczeniem a poczuciem satysfakcjonującego wyczerpania. Życie jest zbyt krótkie, by inwestować swoją energię w działania, przez które się jedynie spalasz.

11. Jeśli nie będę miał czasu na to, co się naprawdę w życiu liczy, będę musiał pozbyć się wszystkiego tego, co jest jedynie zajmującą czas błahostką.

12. Nie mogę budować życia ani snuć planów w oparciu o to, co być może kiedyś się wydarzy. To bardzo złudne.

13. Przyszłość może być inna niż to, co mam teraz, niż moja niezadowalająca rzeczywistość. Mam w sobie siłę do zmian i stale jedno życie przed sobą.

14. Rozliczanie się z przeszłością jest dla mnie próbą odzyskania wewnętrznego spokoju, ale nigdy nie powinno wypływać z chęci rewanżu.

15. Skupię się na stawaniu się lepszym, a nie na myśleniu, że jestem lepszym od innych.

16. Porównywanie się do innych nie ma racji bytu. Każdy z nas jest inny, każdego z nas stać na więcej lub mniej.

17. Od dziś zaczynam żyć w zgodzie ze sobą, niezależnie od tego ile pieniędzy mam na koncie i co na to powiedzą najbliżsi. Prawda ma wielką moc.

18. Mój następny krok we właściwym kierunku nie musi być duży. Ważne, by miał właśnie ów dobry kierunek.

19. Wszystkie małe zwycięstwa są w życiu równie ważne, co te duże. To one tworzą w końcu to coś spektakularnego, tę naszą radość życia.

20. Szczęście jest podejściem do życia, a nie korzystnymi okolicznościami.

Odetchnijcie głęboko, zamknijcie oczy. Przecież jesteśmy tu tylko na chwilę: żyjmy tak, by była to piękna chwila.


Źródło: marcandagel.com