Go to content

Puchną ci nogi? Obrzęki nóg mogą mieć wiele przyczyn, a większości z nich można zapobiegać

Fot. iStock

Spuchnięte nogi to problem, który zna wielu. Najczęściej skarżą się na nie osoby spędzające wiele czasu siedząc, ale przyczyn tego stanu jest więcej. Nie należy tego ignorować, ponieważ obrzęki nóg mogą być efektem poważniejszych schorzeń i ich regularne pojawianie się wymaga konsultacji ze specjalistą. O czym mogą świadczyć spuchnięte nogi?

Spuchnięte nogi to efekt przesiąkania wody z krwi do tkanek poprzez ścianę naczyniową. Nietrudno rozpoznać obrzęk, ponieważ noga lub sama stopa zmienia wygląd na większą, może też być bolesna i utrudniać chodzenie, ponieważ skóra staje się mocno napięta. Powodów takiego stanu jest wiele i jeśli problem nie wynika np. z wysokich temperatur i błędów dietetycznych, należy go skonsultować z lekarzem.

Spuchnięte nogi — przyczyny problemu 

Spuchnięte nogi mogą pojawiać się zarówno z błahych powodów, jak i w przebiegu poważnych chorób wątroby, serca lub nerek, które muszą być kontrolowane przez lekarzy. Obrzęki mogą być także efektem niedoboru białka w pożywieniu i ogólnego niedożywienia. Czasem także leki mogą zatrzymywać wodę w organizmie, warto więc skonsultować ich stosowanie z lekarzem, i jeśli jest taka możliwość, poszukać zamienników. Jakie jeszcze przyczyny mogą mieć spuchnięte nogi?

Fot. iStock

Upał sprzyja obrzękom

Upał sprawia, że naczynia krwionośne mocno się rozszerzają i łatwiej przepuszczają wodę. Z tego powodu, gdy jest gorąco, mogą powstawać obrzęki.

Nadmiar soli a spuchnięte nogi

Nadmiar soli w diecie jest szkodliwy, o czym mówi się nie od dziś. Sód zwiększa ciśnienie hydrostatyczne, co powoduje ucieczkę wody z naczyń. Uwolniony płyn, zalegając w tkankach, powoduje obrzęki, w  tym spuchnięte nogi.

Zbyt mała ilość wody 

Także wypijanie małej ilości płynów w ciągu doby oraz odwodnienie może powodować opuchliznę. Dochodzi wówczas do zaburzenia  równowagi między ciśnieniem hydrostatycznym (wynika ono z ciężaru płynu) i onkotycznym (wpływają na nie białka obecne w osoczu krwi). W jej wyniku płyn zatrzymuje się w przestrzeniach międzytkankowych i powstają obrzęki.

Skutek uboczny wahań hormonów

Wahania poziomu hormonów takich jak progesteron oraz estrogeny, mogą powodować opuchliznę przed miesiączką. Często spuchnięte nogi, brzuch, czy twarz, idą w parze z innymi, dokuczliwymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Fot. iStock

Spuchnięte nogi a żylaki

Żylaki są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Na skórze uwidaczniają się miękkie i sine uwypuklenia w miejscu przebiegu żył. W bardziej zaawansowanej chorobie towarzyszy im wieczorne uczucie ciężkości, bóle nóg oraz obrzęki i świąd skóry. Żylaki należy kontrolować, by nie dopuścić do pojawienia się poważnych powikłań.

Brak ruchu a obrzęki nóg 

Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej bywa częstą przyczyną obrzęków. Spuchnięte nogi po dniu spędzonym przy komputerze wynikają ze zwolnienia w kończynach przepływu krwi i limfy. To z kolei sprzyja wycieku płynów do tkanek i pojawianiu się obrzęków.

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny, którego charakterystyczną cechą są m.in. spuchnięte nogi, wynika z zaburzeń krążenia limfy (chłonki). Problemy mogą pojawić się, gdy obok węzła chłonnego pojawi się stan zapalny. Wtedy mogą tworzyć się zastoje limfy, które po dłuższym czasie powodują  powstania obrzęku limfatycznego. W przypadku obrzęku limfatycznego poleca się stosowanie drenażu limfatycznego nóg, jako skutecznego  zabiegu usuwającego obrzęki.

Spuchnięte nogi — jak pozbyć się problemu? 

O ile spuchnięte nogi nie wynikają z choroby, można poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Proste rady mogą pomóc zapobiegać i łagodzić obrzęki nóg.

  • Ogranicz lub zrezygnuj z soli.
  • Pij więcej wody — regularnie, małymi porcjami w ciągu całego dnia sięgaj po wodę. Możesz również pić herbatki ziołowe, szczególnie z pokrzywy, która działa moczopędnie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.
  • Jedz świeże warzywa i owoce.  Arbuz, melon, ananas, winogrona, ogórek, czy pietruszka, działają moczopędnie i pomagają usuwać nadmiar wody z organizmu.
  • Zrezygnuj z alkoholu —  powoduje on obrzęki, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, a tedy woda przenika z nich do przestrzeni międzykomórkowej.
  • Uprawiaj sport  — jeśli nie masz możliwości lub czasu na regularne uprawianie sportu, spaceruj po biurze w chwili przerwy od pracy, zrezygnuj z windy wchodząc po schodach, czy też auta, pokonując trasę do i z pracy.
  • W czasie upału zejdź ze słońca, weź chłodzącą kąpiel, oraz popijaj wodę przez cały dzień. To powinno przynieść ulgę.

Fot. iStock

Kiedy obrzęk nóg powinien skłonić do wizyty u lekarza?

Gdy spuchnięte nogi i obrzęki na innych częściach ciała pojawiają się często, są one masywne i towarzyszą im inne objawy, należy umówić się na konsultację z lekarzem.

Natomiast szybka pomoc może być potrzebna w sytuacji gdy:

  • po unieruchomieniu (np. długie leżenie, noga w gipsie) pojawia się nagle nagłe bolesny obrzęk łydki lub całej nogi, a skóra na niej przybiera różowosiny kolor. Na to narażone są również kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję;
  • pojawia się nagła duszność, ból w klatce piersiowej i/lub krwioplucie.

Są to objawy wskazujące na zapalenie żył głębokich lub zatorowość płucną, które stanowią zagrożenie dla życia.


źródło:  dietetycy.org.pl , www.poradnikzdrowie.pl