Sól Epsom znana jest od wieków ze swoich fantastycznych właściwości dla urody i zdrowia. Ponieważ zawiera cenne pierwiastki, traktowana jest jako sprawdzone remedium na różne dolegliwości. Na co pomaga sól Epsom i kto powinien zrezygnować z jej zastosowania?
Czym jest sól Epsom?
Sól Epsom (inaczej sól gorzka lub angielska) to związek chemiczny soli kwasu siarkowego oraz magnezu [siarczan magnezu (MgSO4)]. Została ona odkryta około XVII w. pobliżu miejscowości Epsom w Anglii. Sól Epsom wygląda zwykła sól gruboziarnista. Nie posiada zapachu, występuje pod postacią dość dużych białawych kryształków, które szybko rozpuszczają się w wodzie. Jej druga nazwa — gorzka sól — wzięła się od jej oryginalnego gorzkiego smaku. Doceniono ją za szerokie właściwości dla zdrowia i urody. Poprawia ona m.in. kondycję skóry, wpływa na włosy, odpręża, działa przeciwzapalnie. W dodatku każdy może sobie pozwolić na kurację przy pomocy tej soli, ponieważ kilogram jej kosztuje ok. 10 zł.
Sól Epsom — właściwości dla zdrowia
Siarczan magnezu ma szerokie spektrum zastosowania, poprzez różnorodny wpływ pierwiastków na organizm. Obecność siarki nadaje jej właściwości przeciwgrzybicznie i przeciwtrądzikowe, wspiera oczyszczanie organizmu z metali ciężkich. Z kolei magnez posiada właściwości relaksujące i regenerujące, wspiera układ nerwowy oraz pracę mięśni i stawów. Sól gorzką można stosować w leczeniu chorób stawów, obrzęków, stanów zapalnych czy problemów z wypryskami na twarzy. Wiele osób chwali ją za obniżanie ryzyka rozwoju chorób sercowo–naczyniowych oraz za poprawę procesu trawienia, zapobieganie zaparciom, a nawet za działanie przeciwpasożytnicze.
Co ciekawe, nie przeprowadzono badań klinicznych, które potwierdzałyby cudowne właściwości soli angielskiej, a jednak chętnie promują jej działanie specjaliści zajmujący się tematyką zdrowia. Głosy osób, które korzystają z jej właściwości, potwierdzają dobre opinie o soli.
Sól Epsom na ukojenie nerwów
Wystarczy dodać sól Epsom do kąpieli, aby poczuć jej relaksujące i kojące nerwy działanie. Ponadto magnez działa rozkurczająco i regenerująco na mięśnie, więc wieczorna ciepła kąpiel z solą angielską jest doskonałym pomysłem po stresującym dniu. Taka forma relaksu ułatwia również sen. Sól, którą wchłania skóra, utrzymuje się w organizmie nawet do 9 godzin.
Sól Epsom na dokuczliwe obrzęki
Gorzką sól stosuje się również celem redukcji obrzęków (np. uczucia ciężkich nóg po całym dniu), a nawet stłuczeń i siniaków. Można wykorzystać ją jako dodatek do kąpieli lub okładu przy pomocy czystych kompresów nasączonych roztworem z soli Epsom. Sól gorzka również koi skórę po intensywnym opalaniu lub po ukąszeniach owadów — w tym przypadku działa przeciwbólowo i regenerująco.
Sól gorzka wspiera serce
Wysoka zawartość magnezu w soli Epsom jest cennym wsparciem dla układu sercowo-naczyniowego. Kąpiel w soli gorzkiej pozytywnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych, działa rozkurczowo, obniża ciśnienie i ryzyko wystąpienia zawału.
Sól Epsom usuwa zaparcia
Soli gorzka zastosowana wewnętrznie wspiera usuwanie szkodliwych substancji z organizmu i wykazuje silne działanie przeczyszczające, co pomaga przy zaparciach. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, ponieważ jej nadmiar po spożyciu może wywołać niechciany efekt w postaci biegunki.
Sól gorzka na bóle stawów i mięśni
Rozluźniające działanie soli gorzkiej pomaga w rozluźnieniu mięśni i usuwa dolegliwości bólowe. Obecność siarki w soli ma pozytywne działanie w przypadku chorób o podłożu reumatycznym. Kąpiele lub okłady z soli Epsom pomogą przy bólach stawów, mięśni, a nawet i bóle głowy, dzięki działaniu rozluźniającemu i relaksującemu.
Sól gorzka usuwa grzyby i bakterie
Jednym z cenionych zalet siarki obecnej w soli Epsom jest jej działania przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Kąpiele stóp w wodzie z solą gorzką pomogą pozbyć się przykrego zapachu stóp oraz grzybicy.
Sól Epsom dla urody
Nie tylko zdrowie zyskuje na sięgnięciu po sól Epsom. Nie da się nie zauważyć również jej zbawiennego wpływu na skórę.
Sól Epsom dla skóry łojotokowej i trądzikowej
Siarka obecna w składzie soli pomaga w walce z trądzikiem, działa również antybakteryjne, dzięki czemu zmniejsza stany zapalne skóry. Sól gorzka hamuje nadmierne wydzielanie sebum, dlatego okłady i kąpiele z jej wykorzystaniem poleca się ją do pielęgnacji cery tłustej.
Sól Epsom na włosy
Gorzka sól ma właściwości przeciwłupieżowe, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy, oczyszcza włosy i skórę głowy z pozostałości oklejających kosmetyków, np. lakierów do włosów. Można dodać nieco roztworu soli do szamponu do włosów, a następnie go dokładnie spłukać.
Sól Epsom złuszcza skórę
Sól gorzka zmiękcza i złuszcza skórę, dzięki czemu znakomicie sprawdza się jako podstawa domowych peelingów. Można ją wykorzystać do złuszczania całego ciała, w szczególności do twardych, pękających pięt.
Kiedy nie należy stosować soli Epsom?
Należy zrezygnować z kąpieli lub okładów z solą w przypadku otwartych ran, poparzeń, oraz nasilonej infekcji. Sól gorzka stosowana wewnętrznie (doustnie) może spowodować u niektórych osób nasilone biegunki i dyskomfort. Nie powinny po nią sięgać osoby cierpiące na choroby nerek oraz niedociśnienie tętnicze (sól gorzka wpływa na jego obniżenie). Sól, by była czysta i bezpieczna, należy kupować jedynie ze sprawdzonego źródła, w sklepach ze zdrową żywnością, ekologicznych lub zielarskich.