Seler korzeniowy to warzywo charakteryzujące się specyficznym smakiem oraz zawartością wielu witamin i minerałów. Warto włączyć to warzywo do swojej codziennej diety, ponieważ seler naciowy ma wiele cennych właściwości, a sok i koktajle są smaczne oraz pożywne.
Seler korzeniowy i naciowy są ze sobą spokrewnione. Oba selery mają charakterystyczny smak i zapach, który zniechęca wiele osób, przed zjadaniem ich, a to błąd. Coraz większą popularnością cieszy się seler naciowy, jako niskokaloryczny element menu w diecie odchudzającej. Najczęściej dostępne są dwie odmiany selera naciowego: pascal (ciężki, ciemnozielony, żyłkowaty i o zielonych liściach) oraz złocisty (bardziej żółtawy z jaśniejszymi łodygami i żółtawymi liśćmi). Wybierając warzywo trzeba zwrócić uwagę na to, by łodygi były jędrne, podatne na łamanie. Jeśli łodyga staje się elastyczna i lekko przywiędła, seler zdecydowanie nie jest już świeży.
Seler naciowy – witaminy
Seler naciowy uprawiany był w rejonach śródziemnomorskich już od starożytności. Przed wiekami na polskich ziemiach większą popularność zdobył seler korzeniowy, od kilku lat seler naciowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warzywo to ma wyrazisty, ciekawy smak, który kryje się w długich, chrupiących łodygach, którą zdobią niewielkie listki. Seler naciowy zawiera błonnik pokarmowy, witaminę E, zwaną witaminą młodości, a do tego witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy. Zawiera dwukrotnie więcej witaminy C, niż cytryna, nie brakuje tu również witaminy A, K, niewielkich ilości kwasu foliowego oraz przeciwutleniaczy. Warzywo dostarcza również minerały takie jak: wapń, potas, fosfor, cynk, magnez oraz żelazo.
Seler naciowy – właściwości
Na odchudzanie
Seler naciowy to nieodłączny element diety odchudzającej, choć wiele osób podchodzi do niego z rezerwą, ze względu na smak. Żeby go złagodzić, po łodygi selera sięgamy z różnymi gotowymi dipami, niekoniecznie dietetycznymi, co nie pomaga schudnąć. Najzdrowsza i najmniej kaloryczna jest łodyga spożywana bez dodatków. W takiej formie dostarcza do organizmu około 7 kcal w 100 g, a to wyjątkowo niewiele, więc można go zajadać bezkarnie. Indeks glikemiczny selera naciowego niski – zaledwie 15 jednostek, więc jest zalecany osobom chorującym na cukrzycę oraz z insulinoopornością. Poza tym skutecznie usuwa toksyny z organizmu, poprawiając funkcjonowanie metabolizmu.
Usprawnia działanie układu pokarmowego
Dzięki zawartości błonnika poprawia pracę układu pokarmowego i pozwala pozbyć się problemów z zaparciami. Zmniejsza również częstotliwość dokuczliwych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.
Seler naciowy kontra nowotwory
Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że chroni organizm przed rozwojem nowotworów oraz chorób układu nerwowego. Dwa badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois pokazują, że luteolina, silny flawonoid obecny w selerze, hamuje wzrost komórek rakowych, szczególnie w trzustce.
Zmniejsza obrzęki i zły cholesterol
Seler naciowy ma właściwości moczopędne, pozytywnie wpływa na pracę nerek, zmniejsza obrzęki oraz ciśnienie tętnicze. Zaleca się włączenie selera naciowego do diety osób cierpiących na choroby o podłożu autoimmunologicznym i psychicznym. Dzięki zawartości butyloftalidu zmniejsza ilość złego cholesterolu, przez co obniża ryzyko rozwoju miażdżycy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Chicago pokazuje, że spożywanie zaledwie czterech łodyg selera naciowego dziennie może obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) nawet o 7 procent.
Seler naciowy – sok
Sok z selera naciowego to sposób na przemycenie większej ilości tego zdrowego warzywa do diety. Oczywiście sam sok nie pomoże schudnąć, jeśli dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana, z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Aby sok był jeszcze bardziej wartościowy, seler naciowy warto połączyć z jabłkiem w równych proporcjach. Takie połączenie jest modne wśród hollywoodzkich gwiazd, które dbają o zdrowie i urodę. Sok z selera naciowego i jabłek wypity z rana na czczo, oczyszcza organizm, pozwala pozbyć się obrzęków, nawilżyć skórę, więc zalet jest sporo. A ponieważ poprawia prace jelit i przyspiesza metabolizm, jest bardzo pomocny podczas diety odchudzającej.
Seler naciowy – przepis na koktajle
Seler naciowy jest warzywem, które charakteryzuje się dość ostrym i specyficznym sakiem. Z tego powodu nie każdemu może odpowiadać samodzielnie, jednak są sposoby na to, by w smaku był łagodniejszy. Do tego można wykorzystać różne warzywa i owoce oraz seler naciowy, by stworzyć smaczne koktajle. Łączyć możemy je dowolnie, zgodnie z własnym smakiem. Do selera pasuje jabłko, marchew, szpinak, jarmuż, czy banan, pomarańcze, brzoskwinie czy kwi, które znacznie złagodzą i wzbogacą smak takiego koktajlu.
Seler naciowy – przepis na koktajl z bananem i kiwi
To przepis dla osób, które nie przepadają za łączeniem w koktajlach samych warzyw. Warto sięgnąć po dojrzałe owoce, by nie dodawać do koktajlu cukru – będzie zdrowszy i mniej kaloryczny. Jeśli jednak musisz go dosłodzić sięgnij po miód lub stewię.
Składniki:
- 4 łodygi selera naciowego,
- 2 kiwi,
- 1 banan,
- 1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Seler umyj, jeśli trzeba, usuń żyłki i pokrój na mniejsze kawałki. Kiwi i banan obierz i pokój na mniejsze części. Wszystkie składniki wrzuć do blendera, dolej wodę i zblenduj do osiągnięcia gładkiej konsystencji.
Seler naciowy – przepis na koktajl ze szpinakiem i ogórkiem
Ten przepis pozwoli przygotować wyjątkowo orzeźwiając i lekki koktajl warzywny z dodatkiem jabłka, który ma wiele zalet dla zdrowia, oraz polecany jest na diecie.
Składniki:
- 1 ogórek
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 jabłko
- 1 garść liści szpinaku
- łyżka natki pietruszki
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1,5 szklanki wody
Przygotowanie:
Ogórek, seler i jabłko umyj i pokrój na kawałki. Wrzuć do kielicha blendera, dorzuć natkę pietruszki, wlej wodę i zblenduj. Dodaj sok z cytryny do smaku.