Go to content

Poprawia stan włosów, detoksykuje i dba o pęcherz. To nie wszystkie zalety rzodkiewki

Rzodkiewka - witaminy, uprawa w doniczce , rzodkiewka biała, rzodkiewka kcal
Fot. iStock

Rzodkiewka jest warzywem po które chętnie sięgamy cały rok. Najbardziej smaczna jest ta wiosenna, najlepiej z własnej grządki, idealna na kolorowe kanapki, do twarożku i zielonych sałatek. Jakie witaminy ma rzodkiewka, ile ma kalorii (kcal), czy można uprawiać ją w doniczce lub na balkonie?

Rzodkiewka uwielbiana jest za swoją chrupkość oraz charakterystyczny, ostry smak. Do wyboru mamy wiele odmian różniących nieznacznie smakiem i kolorem. Kupimy rzodkiewki w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, czy czarnym. Co ciekawe, można jeść nie tylko korzeń, ale i liście, które pasują do zielonych sałatek. Z nasion można wyhodować kiełki, które są prawdziwą bombą witaminową. Jest ona nie tylko smaczna, ale i zdrowa.

"<yoastmark

Rzodkiewka – witaminy 

Rzodkiewka w niewielkim korzeniu kryje witaminy takie jak: witaminę C, witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, sód. Zawiera sporo wody, niewiele białka i tłuszczu, natomiast znacznie więcej błonnika. Jest też niskokaloryczna – rzodkiewka zawiera 19 kcal w 100 g, więc można jeść ją bez obaw o figurę. W rzodkiewce znajdziemy także cenne substancje wykazujące działanie antybakteryjne i  przeciwnowotworowe izotiocyjaniany. W niedocenianych liściach rzodkiewki kryje się niemało witaminy C, witaminy B1, B2, E i PP. Znajdziemy w nich także: żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor. W przypadku popularnych kiełków rzodkiewki, które są prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia substancji. Znajdziemy w nich witaminy A, B1, B2, B3, C, E oraz składniki mineralne takie jak: wapń, żelazo, magnez, cynk, siarka, potas, fosfor, miedź, mangan.

Rzodkiewka biała – coraz bardziej popularna 

Poza lubianą czerwoną rzodkiewką, coraz chętniej sięgamy po jej jaśniejszą kuzynkę. Rzodkiewka biała jest bardziej pikantna w porównaniu do rzodkiewki o czerwonej skórce, co zawdzięcza większej ilości olejków eterycznych. Olejki te odpowiadają nie tylko za smak i aromat, ale sprawiają, że biała rzodkiewka ma więcej właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Jest również niskokaloryczna – rzodkiewka biała zawiera 16 kcal w 100 g, ma, podobnie jak czerwone odmiany, niski indeks glikemiczny. W białej rzodkiewce znajdziemy podobnie jak w innych, sporo witamin i minerałów oraz błonnika. Są tu witamina A i witaminy z grupy B, cynk, fosfor,  fluor, magnez, mangan, miedź, molibden, potas, selen, sód, wapń i żelaza. Polecana jest szczególnie przy stanach zapalnych dróg moczowych. Można wyciskać z niej sok, jadać w sałatkach czy przygotować zupę krem.

"<yoastmark

Rzodkiewka – właściwości dla zdrowia

Rzodkiewka – jakiej odmiany by nie była – jest wartościowym warzywem w codziennej diecie. Ta skarbnica witamin i minerałów doskonale wpływa na zdrowie.

Rzodkiewka chroni układ pokarmowy

Obecność antybakteryjnych olejków eterycznych sprawia, że spożywanie surowej rzodkiewki dobrze wpływa na pracę układu trawiennego. Rzodkiewka pobudza wydzielanie żółci, co dobrze wpływa na pracę wątroby. Siarka obecna w tych warzywach niszczy szkodliwe bakterie obecne w przewodzie pokarmowym. Błonnik pozwala na skuteczniejszą pracę jelit i zapobiega zaparciom.

Rzodkiewka na zdrowy pęcherz

Rzodkiewka jest naturalnym środkiem moczopędnym, ułatwiającym pozbywanie się bakterii z moczem, co zapobiega ich mnożeniu się w drogach moczowych. Działa także bakteriobójczo, dzięki czemu jest cennym wsparciem w zapobieganiu i zwalczaniu infekcji dróg moczowych.  

Rzodkiewka detoksykuje

Dzięki wpływowi na pracę nerek, wątroby i jelit, rzodkiewki wspierają oczyszczanie organizmu. Toksyny i uboczne produkty przemiany materii są wydalane szybciej, więc nie zalegają w organizmie. Rzodkiewka przyspiesza metabolizm, więc jest coraz częstszym elementem diet detoksykujących. Wspomniany już błonnik przyspiesza pracę układu pokarmowego.

"<yoastmark

Rzodkiewka pomaga schudnąć

Rzodkiewki są bardzo sycące i niskokaloryczne. Mają niewiele węglowodanów, za to nie brakuje im błonnika, który zapobiega napadom głodu oraz przyspiesza procę układu pokarmowego. Są więc bardzo dobrą opcją dietetyczną dla tych, którzy chcą schudnąć. Mają niski indeks glikemiczny, więc nie powodują wahań cukru we krwi. Rzodkiewki to dobry pomysł na zdrową przekąskę nie tylko w trakcie diety.

Rzodkiewka dla zdrowych włosów i paznokci

Rzodkiewka posiada wysoką zawartość siarki, więc jest cenna dla wzmocnienia włosów i paznokci. Poza tym siarka pomaga uregulować wydzielanie sebum przez skórę głowy, co wpływa na ich ładniejszy wygląd, wspiera także tempo ich wzrostu i hamuje wypadanie.

Rzodkiewka – uprawa w doniczce

Uprawa w doniczce nie jest skomplikowana – rzodkiewka urośnie na parapecie i na balkonie, przy odpowiedniej pielegnacji. Aby taka uprawa się udała, należy pamiętać, że wysiew nasion jest możliwy w marcu, kwietniu, na początku maja oraz w sierpniu i pierwszej połowie września. Najlepiej urośnie i zawiąże korzeń na balkonie słonecznym, tak samo na parapecie kuchennym. Nasiona do ziemi najlepiej wykładać punktowo na głębokość około 1 cm. Doniczka na rzodkiewki powinna być dość głęboka i pojemna – minimum 5 litrów i 20 cm wysokości. Jeśli będzie zbyt mało światła, wyrosną liście, ale korzenie nie rozwiną się odpowiednio. Rzodkiewki rosną najlepiej w żyznej ziemi, jednak ich nawożenie nie jest wskazane. Co prawda będą bardziej okazałe, ale mniej zdrowe. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ ziemia nie może być sucha. Rzodkiewka w doniczce czy na balkonie wyrasta szybko. Warto wiedzieć, że wczesne odmiany, idealne na wiosnę, dojrzewają w ciągu 18-30 dni od wykiełkowania, średnio wczesne, polecane na jesień – w ciągu 35-40 dni.

Fot. iStock

Warto jeść rzodkiewki, należy jednak pamiętać, że nie przysłużą się każdemu. Ze względu na obecność glikozydów i olejków gorczycowych, rzodkiewek nie poleca się osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżyt jelit, oraz chorującym na zapalenie wątroby. Rzodkiewki u osób z wrażliwym układem pokarmowym mogą powodować zgagę.


źródło:  www.ekologia.pl ,www.organicfacts.net , niepodlewam.blogspot.com