Ogród

Stokrotki w domu, na balkonie i w ogrodzie. Jak je uprawiać, by kwitły jak najdłużej?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 lutego 2020
stokrotki
Fot. iStock – Stokrotki - uprawa w doniczkach, na balkonie i tarasie
 

Stokrotki to śliczne, małe kwiaty, bez których trudno sobie wyobrazić wiosenną łąkę czy ogród. Te niewielkie rośliny zachwycają swoim wyglądem, a różnorodność ich odmian powoduje, że sięgamy po nie bardzo chętnie, ozdabiając nimi balkony, tarasy i ogrody.

Stokrotek nie brakuje także w przestrzeni miejskiej, w której tworzą wspaniałe, kolorowe, „żywe dywany”.

Stokrotki – odmiany, charakterystyka

Nie bez przyczyny łacińska nazwa stokrotki brzmi Bellis perennis, od słowa „bellus„, czyli piękny. Liczne odmiany stokrotki cieszą oczy i pozwalają na wybór odpowiednich kwiatów do różnych kompozycji. Ich zapach jest ledwie wyczuwalny, ale bez wątpienia zachwycają przede wszystkim wyglądem. Kwiatostany stokrotek osiągają średnicę od 1 (stokrotka dzika) do 5 cm (szlachetne odmiany hodowlane) oraz dorastają od 10 – 25 cm. Najczęściej występującym rodzajem tej byliny jest stokrotka pospolita (stokrotka trwała), która dała początek wielu innym odmianom.  Dziko rosnąca stokrotka charakteryzuje się żółtym wewnętrznym rurkowym kwiatem i zewnętrznym, białym w formie języczków. Odmiany hodowlane prezentują się bardziej okazale, wytwarzając pełne rurkowate lub języczkowate kwiaty od białej do czerwonawej kolorystyce. Stokrotki kwitną zazwyczaj od kwietnia do czerwca, w niektórych odmianach powtarzając kwitnienie jesienią.

Stokrotki w domu, na balkonie, w ogrodzie

Stokrotka w doniczce na tarasie | Fot. iStock

Największą popularnością cieszą się kwiaty stokrotki odmiany:

  • Pomponette – o pełnych, niewielkich kwiatach w kształcie pomponów i ząbkowanych liści tworzących rozety. Dorasta do 15-20 cm i cieszy długim okresem kwitnienia, od kwietnia aż do lipca.
  • Habanera Red White – wytwarza pełne białe kwiaty  z charakterystycznymi czerwonymi końcówkami.
  • Super Enoma – posiada duże i pełne kuliste kwiaty, w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Kwitnie bardzo obficie.
  • Speedstar Red  – ta odmiana cieszy oczy półpełnymi kwiatami o barwie białej, różowej lub czerwonej, z żółtym środkiem.
  • Gracja – odmiana wielkokwiatowa o czerwonych kwiatach.

Niezależnie od odmiany, kwiaty stokrotki cieszą się niesłabnącą popularnością.

Stokrotki na balkonie – uprawa

Stokrotki ogrodowe to także idealne kwiaty, które chętnie wybierane są jako ozdoba na balkon lub taras. Są odporne na niższe temperatury i mało wymagające, więc doskonale sprawdzą się na świeżym powietrzu, nawet od przełomu marca i kwietnia. Nie sprawiają kłopotu w uprawie, są także odporne na szkodniki. Dobrze czują się w skrzyniach i doniczkach, umożliwiając dzięki licznym odmianom tworzenie z nich kolorowych kompozycji. Świetnie wyglądają obok bratków, które równie dobrze znoszą wczesnowiosenną aurę.

Stokrotki w domu, na balkonie, w ogrodzie

Stokrotka w doniczkach na balkonie | Fot. iStock

Stokrotki w doniczce cieszą się popularnością, ponieważ tolerują różne podłoże, ale najlepiej rosną w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Stokrotki pięknie rosną w nasłonecznionym miejscu – w zacienionym też sobie poradzą, ale będą rosły wolniej, dając mniej satysfakcjonujący efekt. Należy regularnie je podlewać, tak by ziemia była wilgotna, ale nie mokra, oraz usuwać przekwitłe kwiatostany. W ciągu sezonu te rośliny warto 2-3 razy zasilić nawozem wieloskładnikowym. Na rabatach stokrotka może być rośliną dwuletnią, natomiast sadzona z rozsady w pojemnikach na balkonie czy tarasie, należy potraktować je jako roślinę jednoroczną.

Stokrotki w domu

Stokrotki w doniczce również mogą być hodowane z powodzeniem w domu, jeśli tylko pamiętamy o prawidłowej pielęgnacji. Te kwiaty pięknie wyglądają w kolorowych, fantazyjnych doniczkach, które symbolicznie zapraszają wiosnę do pomieszczeń. Zasady pielęgnacji pozostają te same, co w przypadku stokrotek na balkonie i tarasie. W przypadku, gdy stokrotki w doniczce przekwitną, można je wysadzić do ogrodu. W ich kwiatostanach zawiążą się nasiona, więc z kolejną wiosną roślinki wzejdą same. Te maleńkie kwiaty pięknie prezentują się cięte, ułożone w małych wazonach i bukietach.

Stokrotki w domu, na balkonie, w ogrodzie

Bukiet stokrotek w wazonie | Fot. iStock

Stokrotki – rozmnażanie z nasion i z rozłóg 

Stokrotki ogrodowe można zakupić jako gotowe rozsady, a można też samodzielnie wyhodować je z nasionek, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Aby cieszyć się stokrotkami na wiosnę, warto wysiać je w czerwcu, wysypując nasiona w ogrodzie na spulchnionej rabatce (rozsadniku). Nasiona stokrotek wymagają przykrycia ich niezbyt grubą warstwą ziemi i troski o stałą wilgotność ziemi. Jeśli na rabacie pojawią się chwasty, należy je usunąć.

Gdy roślinki mają po 4 liście, pikujemy je, a we wrześniu wysadzamy na miejsce docelowe. Zimą zabezpieczamy je igliwiem przez mrozem. Stokrotki ogrodowe z nasion zakwitną następnej wiosny.

Stokrotki to kwiaty, które można także rozmnażać wegetatywnie, z rozłóg. Wiosną oddzielamy rozłogi od rośliny matecznej, wkładamy do podłoża i zostawiamy w ciepłym miejscu, podlewając je regularnie. Po kilku tygodniach małe stokrotki się ukorzenią i będzie można je posadzić w miejscu docelowym.

Źródło:  fajnyogrod.pl 


Ogród

7 rzeczy, które rodzice praktykujący mindfulness robią inaczej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 lutego 2020
Fot. iStock/Sam Edwards
 

Świat pędzi coraz szybciej do przodu, nasze relacje z innymi stają się coraz bardziej powierzchowne. Dlatego tak bardzo ważne jest budowanie i wmacnianie więzi rodzinnych. Szukamy sposobów na to, by spowolnić tempo życia i pełniej przeżywać wspólny czas, by być „dla siebie”, a nie jedynie „obok”. W rodzinach, w których praktykuje się mindfulness wychowują się szczęśliwsze dzieci, a rodzice znają swoje pociechy lepiej i są w stanie zareagować szybciej, gdy dzieje się z nimi coś niepokojącego.

7 rzeczy, które rodzice praktykujący mindfulness robią inaczej

1. Akceptowanie niedoskonałości

Bez względu na to, ile książek przeczytamy i jaką wiedzę posiądziemy, nigdy nie będziemy „doskonałymi” rodzicami. Wciąż reagujemy przesadnie, mówimy i robimy rzeczy, których nie chcielibyśmy powiedzieć i zrobić. Najmądrzejszą i najważniejszą rzeczą, jakiej możemy się nauczyć, jest akceptacja naszych niedoskonałości jako rodziców. Nieraz popełnisz błędy, zranisz uczucia swoich dzieci. Nie czyni cię to złym rodzicem – czyni cię to człowiekiem. Ucz tego samego swoich dzieci.

2. Słuchanie z ciekawością

Gdy wokół dzieje się tak wiele, umiejętność skupienia się i uważnego wysłuchania swojego dziecka stało się rzadkim doświadczeniem. Często jesteśmy rozkojarzeni – staramy się robić zbyt wiele rzeczy na raz, nerwowo przeglądamy wiadomości w telefonie, myślami jesteśmy gdzieś indziej. Wszystko to prowadzi do nieporozumień i oddala nas emocjonalnie od naszych dzieci. Kiedy słuchamy ich uważnie, inwestujemy w zdrowie psychiczne dzieci – pamiętajmy o tym.

3. Sprawna komunikacja

Czasami unikamy trudnych rozmów. Pewnie w punktu widzenia emocji łatwiej jest ominąć rozmowę o czymś bolesnym lub niewygodnym, ale to, co pozostaje niewypowiedziane i nierozwiązane, może bardzo zaszkodzić naszym relacjom z dziećmi. Z biegiem czasu budujemy urazy, nieufność, powielamy szkodliwe zachowania. Prawda jest taka, że ​​tylko bycie szczerym względem tego, czego potrzebujesz i tego, jak się czujesz, tworzy zaufanie i więź. To samo dotyczy twoich dzieci.

4. Praktykowanie wdzięczności

Bycie rodzicem jest jedną z najbardziej „niewdzięcznych” prac, jakie można sobie wyobrazić. Wkładasz w swoje obowiązki całą energię, serce, emocje, ale nie oczekuj, że to zostanie natychmiast docenione. Praktykuj więc wdzięczność i ucz jej. Ucz dziękować i sam dziękuj. Pokazuj wartość swojej pracy i doceniaj pracę swoich dzieci.

5. Umiejętność wybaczania – sobie i innym

Każda rodzina doświadcza trudnych momentów. Są chwile, kiedy nie czujemy się wysłuchani, doceniani ani mile widziani, zdarza się, że mówimy rzeczy, których nie mamy na myśli. Wybaczajmy i uczmy wybaczania, zapominania o rzeczach nieistotnych. Uczmy, że wybaczanie jest siłą, a nie słabością.

6. Wspieranie się

Świadomość, że nawet w najtrudniejszych chwilach jest w naszym życiu ktoś, kto zawsze stanie po naszej stronie, kto pomoże i pozwoli uwierzyć, że wszystko będzie dobrze jest budująca i mocno kształtuje w nas poczucie wartości. Potrzebujemy wsparcia jako rodzice i nie bójmy się pokazywać tego naszym dzieciom. Niech to będzie dla nich naturalne. Niech wrastają wiedząc, że nie muszą zostać sami z własnymi problemami.

7. Dobra zabawa

Nie zapominajmy, że rodzina jest także po to, by dobrze spędzać ze sobą czas. Pielęgnujmy rodzinne rytuały, wyciągnijmy z pawlacza gry planszowe, obejrzyjmy razem komedię, wyjdźmy na spacer. Bądźmy wtedy całkowicie dla siebie i ze sobą, odłóżmy telefony, odetnijmy się od niepotrzebnych bodźców.

 


Ogród

Polskie Oskary SPA i Wellness 2020 wręczone!

Redakcja
Redakcja
7 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe / scena z: Milena Rostkowska-Galant, Paulina Przybysz, Anna Głogowska, Ewelina Ruckgaber, Elżbieta Romanowska, Małgorzata Pieczyńska, Jakub Kucner, Andrzej Nejman, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Sławomir Doliniec, fot. Podlewski/AKPA

11. Gala Perfect SPA Awards 2020 pełna gwiazd i najpiękniejszych SPA. Kto otrzymał Polskie Oskary SPA & Wellness? A kto dostał „Klucze do Edenu?” Wśród wyróżnionych największy zadaszony Park Wodny w Europie, który właśnie otwiera swoje podwoje pod Warszawą…

Kolejna, 11. Gala Perfect SPA Awards 2020 za nami! W Pałacu Prymasowskim w Warszawie, na czerwonym dywanie, pojawiło się mnóstwo gwiazd znanych z pierwszych stron gazet, a nagrody odbierali właściciele i dyrektorzy najlepszych SPA w Polsce. W tym roku po raz pierwszy wręczono także nagrody dla wyróżniających się marek kosmetyków profesjonalnych oraz dystrybutorów urządzeń kosmetycznych. Wyjątkowe nagrody – „Klucze do Edenu” otrzymały osoby, które od lat przyczyniają się do rozwoju rynku SPA i Wellness, a dzięki temu dbają o nasze zdrowie, kondycje i urodę.

scena z: Anna Korcz, fot. Podlewski/AKPA

5 lutego, w pałacowych wnętrzach Hotelu Bellotto w Warszawie, odbyła się finałowa gala 11. edycji konkursu  Perfect SPA Awards 2020. Laureatom statuetki i dyplomy wręczało znakomite grono gwiazd, a wśród nich: Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Izabela Bujniewicz, Monika Dryl, Anna Głogowska, Paulina Holtz, Anna Korcz, Jarosław Kret, Jakub Kucner, Dominika Łakomska, Agnieszka Mrozińska, Andrzej Nejman, Małgorzata Pieczyńska, Paulina Przybysz, Elżbieta Romanowska, Milena Rostkowska-Galant, Ewelina Ruckgaber, Łukasz Strzałka.

scena z: Paulina Przybysz, fot. Podlewski/AKPA

Coroczny finał Konkursu jest okazją do promowania prozdrowotnych zachowań i wskazywania takich elementów stylu życia wellness jak dieta, ruch, wypoczynek, redukcja stresu, które trwale podnoszą jakość życia.

Jedną z form popularyzacji stylu wellness jest organizowany od lat konkurs Perfect SPA Awards – niezależna inicjatywa, promująca hotele SPA i Day SPA w Polsce i za granicą. W głosowaniu biorą udział zarówno klienci – goście obiektów SPA i wellness, jak i Kapituła Ekspertów, powoływana spośród konsultantów rynku SPA, przedstawicieli branży i mediów.  Do konkursów Perfect SPA Awards i Perfect SPA International zgłoszono w tej edycji 250 obiektów SPA, w tym 180 polskich i 70 zagranicznych – powiedziała Katarzyna Sołtyk, pomysłodawczyni i organizatorka projektu Perfect SPA Awards.

fot. Podlewski/AKPA

Od 5 lat polscy turyści i bywalcy hoteli SPA & Wellness wybierają najlepsze uzdrowiska i hotele za granicą. Konkurs Perfect SPA International cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wśród obiektów zagranicznych nagrodzone zostały: Hotel Barcelo Asia Gardens & Thai SPA, jako Perfect SPA Hotel w Hiszpanii, Resort Mark Brandenburg w Brandenburgii – Perfect SPA Hotel w Brandenburgii, Alpeiner Nature Resort Tirol w Austrii, jako Perfect SPA Hotel w Europie.

scena z: Anna Korcz, fot. Podlewski/AKPA

W trwającym 8 miesięcy głosowaniu internetowym organizowanym przez Magazyn EDEN, a odbywającym się na portalu SPAeden.pl., wzięło udział prawie 41 tys. osób.

A oto lista polskich laureatów:

Najlepszy Hotel SPA w Polsce – Best SPA Hotel – Hotel Bania Thermal & Ski
w Białce Tatrzańskiej

Nagrodę główną i tytuł Best SPA in Poland otrzymał Hotel Bania Thermal & Ski w Białce Tatrzańskiej. A jego właściciel Paweł Dziubasik dziękował za to wyjątkowe wyróżnienie po góralsku.

Nagroda Specjalna – Best SPA Investor – Park of Poland i Suntago Water Park

Nagroda specjalna Best SPA Investor trafiła do rąk właścicieli firmy Park of Poland i Suntago Water Park, który otwiera swoje podwoje już 20 lutego i jest największym zadaszonym parkiem wodnym w Europie, w skład którego wchodzi także wyjątkowy kompleks saun i luksusowa strefa zabiegowa SPA.

WYBÓR GOŚCI

Już po raz 11. zostały wręczone Polskie Oscary SPA & Wellness dla najlepszych hoteli i day SPA w Polsce. W pięciu kategoriach decydującą rolę odegrali zadowoleni goście, którzy swoje głosy oddawali na portalu SPAeden.pl. Tytuł „Perfect SPA Hotel” jest najbardziej rozpoznawalną nagrodą dla obiektów SPA i wskazówką,
że „tu warto bywać”, bo miejsce rekomendują sami goście. Wybrali oni:

Perfect SPA nad morzem

  1. Quadrille Hotel & SPA

Perfect SPA nad jeziorami

  1. Hotel Mikołajki

Perfect SPA w Centrum

1.Hotel Barczyzna Medical SPA

Perfect SPA w górach

  1. Hotel Mercure Kasprowy Zakopane

Perfect Day SPA

1.Studio Sante Uzdrowisko Miejskie

WYBÓR EKSPERTÓW

Kapituła Konkursu Perfect SPA Awards wybrała najlepsze obiekty SPA w Polsce. Logo Perfect SPA to kredyt zaufania przyznawany obiektom przez profesjonalnych znawców branży. Mamy nadzieję, że potwierdzeniem trafnego wyboru ekspertów, będą w przyszłości opinie samych gości.

Prestiżowy tytuł Perfect SPA 2020 otrzymały obiekty SPA w 18 kategoriach:

Najlepszy Resort SPA – Lake Hill Resort & SPA

Najlepszy Sieciowy Hotel SPA – Sopot Marriott Resort & SPA

Najlepszy Holistyczny Hotel SPA – Manor House SPA – Pałac Odrowążów

Najlepsze Uzdrowiskowe SPA – Biawena Uzdrowisko Wysowa

Najlepsze Medical SPA – Hotel Buczyński Medical & SPA

Najlepsze Balneo SPA – Malinowy Zdrój Hotel Medical & SPA

Najlepszy Historyczny Hotel SPA – Hotel Zamek Ryn

Najlepsze Pałacowe SPA – Pałac Żelechów SPA & Wellness

Najlepszy Hotel SPA dla Rodzin – Hotel & Medi-SPA Biały Kamień

Najlepszy Hotel SPA dla Par – Odyssey ClubHotel SPA & Wellness

Najlepszy Hotel SPA dla Aktywnych –  Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort

Najlepsze City SPA – Fabryka Wełny Hotel & SPA

Najlepszy Konferencyjny Hotel SPA – Pałac i Folwark Łochów

Najlepszy Butikowy Hotel SPA  – Dwór Kombornia Hotel & SPA

Najlepsze Nowe SPA – Hotel Zamek Gniew

Najlepszy Hotel SPA z Aquaparkiem – Hotel Bania Thermal & Ski

Najlepszy Hotel SPA & Golf – Pałac Brzeźno SPA & Golf

Najlepsze Day SPA – Baltica Wellness & SPA

Galę prowadził Conrado Moreno. Uroczystość uświetnił występ Kamila Skickiego, półfinalisty programu Mam Talent, pokazem wirtuozerii gry na harfie laserowej i skrzypcach.

Więcej informacji na portalu www.SPAeden.pl


„Magazyn EDEN SPA & Wellness od szesnastu lat promuje styl życia w stylu Wellness, pokazuje miejsca, które warto odwiedzać. Kiedy magazyn startował, hotele SPA w Polsce można było policzyć na palcach jednej ręki. Dzisiaj jest ich kilkaset, a spędzanie weekendów, czy nawet urlopu w takim miejscu, często całymi rodzinami, stało się popularne. Ludzie poszukują odpowiedzi na pytanie, gdzie warto pojechać, czego można się tam spodziewać, jak wykorzystać oferowane tam usługi? Konkurs Perfect SPA Awards zyskuje z roku na rok na popularności, z czego jesteśmy bardzo dumni” – podsumowuje Katarzyna Sołtyk, pomysłodawczyni i organizatorka projektu Perfect SPA Awards.


Zobacz także

Uprawa kwiatów balkonowych – to musisz wiedzieć!

Jak urządzić własny taras lub ogród, by poczuć się niczym na wakacjach?

Lista wrześniowych prac w ogrodzie

Lista wrześniowych prac w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika