Go to content

Dynia dla zdrowia i urody. Jest mnóstwo powodów, by po nią sięgać

Dynia - hokkaido, piżmowa, makaronowa, przepisy
Fot. iStock

Dynia zazwyczaj kojarzy się z zupą dyniową i Halloween, i niestety nie jest tak bardzo popularna, jak inne rodzime warzywa. A to ze stratą dla nas, bo dynia ma wiele cennych właściwości. Sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale także zadba o nasze zdrowie i urodę.

To duże, zazwyczaj pomarańczowe warzywo nie znalazło jeszcze tak szerokiego uznania w naszych kuchniach, na jakie zasługuje. Nie mamy zbyt wielu pomysłów na jej wykorzystanie, a i często przeraża nas jej wielkość. Do głowy przychodzi wtedy pytanie, co z nią zrobić, żeby nie wyrzucać niepotrzebnie? Możliwości jest wiele, ale jedno jest pewne – grzechem jest choć raz nie spróbować i nie zakochać się w możliwościach, jakie oferuje dynia.

Dynia - hokkaido, piżmowa, makaronowa, przepisy

Fot. iStock

Dynia – piżmowa, makaronowa, muscat, czy hokkaido?

Ta roślina przybyła do nas z Ameryki Północnej za sprawą Krzysztofa Kolumba. Niewiele czasu było jej trzeba, by uprawa dyni rozprzestrzeniła się w całej Europie. Do dyspozycji mamy wiele różnych gatunków dyni, która może przybierać na skórce różne barwy oraz kształty, zazwyczaj zachowując pomarańczowy miąższ.

Dynia - hokkaido, piżmowa, makaronowa, przepisy

Fot. iStock

Do najbardziej popularnych w naszym kraju rodzajów dyni należą:

  • dynia zwyczajna – najczęściej gości w naszych kuchniach. Jest to duża, okrągła dynia z grubą, twardą jasno-pomarańczową skórą i jasno pomarańczowym środkiem. Miąższ ma grubość ok 3-6 cm. Znajdujące się w jej wnętrzu pestki można umyć i ususzyć. Szybko mięknie w obróbce termicznej, pasuje jako dodatek do mięs i warzyw.
  • dynia piżmowa – wygląda jak wielka gruszka o beżowej skórze i pomarańczowo – żółtym, twardym miąższu. Dynia piżmowa nie wytwarza wielu pestek i świetnie nadaje się na gęstą zupę krem.
  • makaronowa dynia – to podłużna dynia o żółtej skórze i intensywnie pomarańczowym środku. Jej miąższ jest nietypowy –  przybiera kształt makaronu spaghetti. Dynia makaronowa może stanowić warzywną alternatywę dla zwykłego makaronu do różnych sosów. Jej miąższ można gotować i zapiekać, także używać do ciasta.
  • dynia hokkaido – charakteryzuje się niewielkim rozmiarem (waży ok. 2-3 kg) i, czerwoną skórką i twardym miąższem intensywnie pomarańczowym. Ma przyjemny, orzechowy posmak. Dynia hokkaido nie rozpada się podczas  gotowania, więc świetnie sprawdzi się jako składnik tart, leczo, gulaszów. I to, co jest jej wielką zaletą – nie trzeba jej obierać ze skórki.
  • dynia muscat – zwana także dynią francuską lub muszkatołową. To warzywo ma charakterystyczny wygląd spłaszczonego dysku z wyraźnymi segmentami. Skórka może przybierać kolor intensywnie pomarańczowy lub ciemnozielony. Miąższ jest pomarańczowy, twardy, w smaku kojarzący się z marchewką Dynia muscat chętnie stosowana jest do przyrządzania zup i dań z mięsem oraz do pieczenia.
Dynia - hokkaido, piżmowa, makaronowa, przepisy

Fot. iStock

Dynia – wartości odżywcze

Dynia zawiera ogrom substancji odżywczych. Im bardziej dojrzałe i pomarańczowe warzywo, tym więcej cennych wartości dla zdrowia. Dynia zawiera bogactwo witamin i minerałów: witaminy A,B1, B2, PP, E i C, a także żelazo, fosfor, magnez oraz selen, cynk, miedź i mangan.

Dynia jest niskokaloryczna (około 30 kcal/100g)i lekkostrawna, dlatego jest warzywem zalecanym podczas diet odchudzających. Sok z dyni działa moczopędnie, więc może być przydatny podczas leczenia schorzeń nerek oraz układu krążenia. Działa odtruwająco i reguluje przemianę materii, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi.  Wspiera wydzielanie żółci oraz wspiera działanie i regenerację układu pokarmowego i wątroby. Pomaga przy zaparciach, a pestki są doskonałym sposobem walki przeciw pasożytom. Pestki dyni są  również dobrym źródłem zdrowego tłuszczu oraz białka roślinnego.

Witamina A, której w dyni nie brakuje, ma duży wpływ na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Obecne w niej karotenoidy i antyoksydanty (np. duże ilości witaminy E) opóźniają proces starzenia komórek. Witamina B1  wspiera ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym, B2 pomaga zwalczać stanami zapalnymi, a PP regeneruje komórki. Dynia składa się aż z 90% z wody, więc znakomicie nawilża organizm i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.

Fot. iStock

Dynia – przepisy:

Ciasto z dyni 

Przepisy, w których pierwsze skrzypce gra dynia, są różnorodne. To uniwersalne warzywo fantastycznie smakuje jako zupa krem, stanowi zdrowy składnik ciast warzywnych, sprawdza się jako dodatek do ryżu, makaronów, warzyw i mięs. Można ją gotować, dusić i piec. Neutralny, z natury delikatny smak świetnie podkreślimy przyprawami. Ale można również przyrządzić ją na słodko, jako mus lub zupę krem z mleczkiem kokosowym i migdałami. Szczególnie dynia pieczona i ciasto z dyni cieszą się  zainteresowaniem, a przepisy umożliwiają modyfikowanie ich pod indywidualny gust. Oto nasz przepis na ciasto z dyni :

SKŁADNIKI:

  • pół szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej (czyli razowej)
  • 0,5 szklanki owsa ekspandowanego i kilka łyżek do posypania
  • pół szklanki cukru (najlepiej brązowego)
  • półtorej szklanki dyni startej na tarce o grubych oczkach
  • pół szklanki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • 2 łyżki syropu klonowego lub z agawy
  • 1 łyżka przyprawy piernikowej
  • 1 łyżka sody oczyszczonej

PRZYGOTOWANIE:

Siemię blendujemy lub mielimy, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy, by wystygło. Dynię ścieramy na tarce, mieszamy składniki. Ciasto przekładamy do keksówki, posypujemy owsem ekspandowanym i polewamy syropem klonowym. Pieczemy około godziny w 170 stopniach.

Fot. iStock

Dynia pieczona

Upieczenie dyni to idealny sposób na podkreślenie jej smaku i kremowego miąższu. Dynia pieczona może być daniem samodzielnym, jak i dodatkiem do warzyw, kasz, mięsa. To świetna podstawa do zupy kremu, która dzięki temu uzyskuje nowy wymiar smaku. To wszechstronne warzywo wystarczy umyć (nie obieramy skórki), pokroić na mniejsze kawałki, posmarować oliwą z oliwek, posypać ulubionymi ziołami (rozmaryn i tymianek są tu doskonałe) oraz solą, pieprzem, a nawet czosnkiem. Dzięki przyprawom będzie smakowała i pachniała obłędnie!

Aby upiec dynię, piekarnik należy nagrzać do 180 stopni C. Dużą blaszkę wcześniej należy wyłożyć papierem do pieczenia, i na nim ułożyć kawałki dyni  skórką do dołu. Gdy piekarnik się nagrzeje, pieczemy dynię przez ok. 35 minut do miękkości. Widelcem sprawdzamy, czy pieczona dynia jest gotowa – powinien wejść aż do skórki bez oporu.

To wdzięczne warzywo daje wiele możliwości pysznego wykorzystania jej w kuchni.


źródło:  stronazdrowia.pl ,surojadek.com