Obawiamy się zachorowania na nowotwory i robimy wiele, aby uniknąć ryzyka. Coraz większą wagę przykładamy do zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej oraz profilaktyki, a mimo wszystko chorujemy. Nowotwory pojawiają się równie często u kobiet, jak u mężczyzn.
Nie licząc typowo kobiecych nowotworów, typu raka piersi czy szyjki macicy, dużym problemem są nowotwory płuc.
Rak płuc to najczęstszy zabójca kobiet
Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie i mimo że częściej jest diagnozowany u mężczyzn, niż u kobiet, jest dla nas poważnym zagrożeniem. Stanowi on przyczynę aż jednej trzeciej wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. W przypadku kobiet rak płuc stał się zabójcą groźniejszym, niż zwykło się uważać. W Polsce zabija więcej kobiet, od raka piersi, o którym znacznie więcej się mówi.
Nowotwór nie bierze się znikąd
Najczęściej jego rozwój spowodowany jest nałogowym paleniem papierosów, które odpowiada za około 80% zachorowań na ten typ nowotworu u kobiet między 60 a 70 rokiem życia. Wynika to z prostego powodu — kobiety na przełomie lat 70 i 80 paliły nałogowo, mając między 20 a 30 rokiem życia. Rak płuc rozwija się długo i właśnie przez te 20 — 30 lat palenia, miał czas na pustoszenie organizmu.
Pozostałe 20% zachorowań wynika z innych przyczyn, bo na nowotwory płuc zapadają nie tylko aktywnie palacze, ale również bierni palacze, którzy żyli w otoczeniu osoby nałogowo palącej. Ponadto ryzyko dotyczy osób narażonych na styczność z radonem i azbestem, metalami ciężkimi, niektórymi substancjami chemicznymi i przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza oraz predyspozycjami genetycznymi do zachorowania. Narażone na raka płuc są również osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia, źle odżywiające się, a także z nieleczonymi lub źle leczonymi infekcjami dróg oddechowych.
Objawy nie są oczywiste
Rozróżniamy dwa typy nowotworu złośliwego:
- rak drobnokomórkowy SCLC, który rozwija się szybko i dokonuje przerzutów do innych narządów, dobre efekty w leczeniu przynosi chemioterapia i radioterapia,
- oraz niedrobnokomórkowy NSCLC, który jest oporny na chemioterapię, jednak można go operować.
Niestety oba rodzaje nowotworu mają złe rokowania. Spowodowane jest to tym, że najczęściej chorzy pojawiają się w gabinecie lekarskim dopiero w zaawansowanym stadium. Objawy raka płuc nie są oczywiste i łatwe do zidentyfikowania przy tej chorobie.
Do najczęstszych pierwszych objawów należą:
- zmęczenie,
- poranny kaszel
- odkasływanie
- ból w klatce piersiowej
- stany podgorączkowe
- zapalenia płuc.
Objawy są mylące, ponieważ pojawiają się także przy okazji błahych infekcji czy przepracowania i osłabienia organizmu.
Chorzy najczęściej zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy pojawia się:
- przewlekła chrypka,
- krwioplucie,
- obrzęk twarzy i szyi,
- trudności w przełykaniu,
- inne objawy pochodzące z zaatakowanych przerzutami organów.
Objawy mogą różnić się i zmieniać w zależności od wagi ciała pacjenta, płci i wieku oraz stopnia zaawansowania choroby. Często się zdarza, że choroba zostaje wykryta trochę przy okazji, podczas wykonywania obowiązkowych badań w zakładzie pracy, czy innych badań okresowych.
Można zminimalizować ryzyko zachorowania na raka płuc
Jeśli palisz regularnie papierosy, przyszedł czas pożegnać się z nałogiem. Statystyki pokazują, że po upływie 10 do 15 lat palacz, który zrezygnował z nałogu, będzie w stanie obniżyć ryzyko zachorowania do poziomu osoby, która nigdy nie paliła papierosów. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, odpoczynek, a także aktywność fizyczną, która doskonale wpływa na kondycję układu oddechowego oraz krążenia. Warto zwrócić uwagę na czosnek, który wg chińscy naukowców, w pewnym stopniu przeciwdziała rakowi płuc, dzięki leczniczym właściwościom allicyny, która chroni komórki przed zmianami nowotworowymi.
Dodatkowo, jeśli jesteś palaczką, powinnaś zgłaszać się regularnie do lekarza rodzinnego po skierowanie na badanie przesiewowe RTG. klatki piersiowej w pozycjach tylno–przedniej i bocznej. Jeśli cierpisz na dolegliwości mogące wskazywać na objawy nowotworowe, a rentgen nie wykaże ogniska raka, warto poprosić o skierowanie na tomografię komputerową klatki piersiowej i podbrzusza, które jest najlepszym badaniem w kierunku diagnostyki raka płuc we wczesnym stadium jego zaawansowani.
Im szybsze wykrycie nowotworu, tym większe szanse na skuteczne leczenie.
źródło: krokdozdrowia.com, onkologia.mp.pl, onkologia.mp.pl