Lifestyle

Albert Watson autorem kalendarza Pirelli na rok 2019

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2018
Następny

Kalendarz Pirelli na rok 2019 stworzą fotografie autorstwa Alberta Watsona – jednego z najbardziej wpływowych fotografów wszech czasów, słynącego z wyjątkowego stylu, charakteryzującego się trudną do zrównania wirtuozerią techniczną. Szkocki fotograf zrealizował sesje zdjęciowe w kwietniu br. między Miami i Nowym Jorkiem.

Zdjęcia Alberta Watsona zachwycają czytelników magazynu Vogue już od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku. Na koncie fotografa jest m.in. oszałamiająca liczba 100 okładek dla magazynu Vogue i ponad 40 dla magazynu Rolling Stone.

Albert Watson to prawdziwy współczesny mistrz fotografii. Jego zdjęcia stanowią symbole, w których koncepcje rzeczywistości, kreatywność i pomysłowość reprezentowane są ostrym stylem i wybitnym warsztatem technicznym. Autor uwielbia opowiadać o swoich zdjęciach, wskazując na graficzność, czystość konceptualną lub dynamikę swoich fotografii, jednak po uchwyceniu
w kadrze wyglądają one jak klatki filmu i stanowią część opowieści.

Przez ponad cztery dekady fotograficznej historii Albert Watson pozostawił wyraźny i trwały ślad w najlepszej możliwej formie. Poprzez jasną i przekonującą reprezentację zachęca odbiorców do refleksji i kontemplacji. Na setkach okładek i portretów, uwiecznił osobowości ze zróżnicowanych środowisk, niesztampowe ścieżki życia i indywidualności w mocno ikonograficzny sposób. Wykonał niezliczone sesje zdjęciowe dla najbardziej prestiżowych czasopism na całym świecie, w których opowiadał niezwykłe historie i definiował postrzeganie różnorodnych światów, symboli
i przedmiotów.

Watson jest autorem kilku z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych zdjęć na świecie, od portretu Steve’a Jobsa, który pojawił się na okładce jego biografii i zdjęcia Alfreda Hitchcocka trzymającego oskubaną gęś, aż po portret nagiej Kate Moss, który wykonał w jej 19-te urodziny. Wydruki fotografii Watsona są eksponowane w galeriach i muzeach na całym świecie.

GALERIA – zobacz zdjęcia

Lifestyle

Kogo widzisz na tym obrazku? Przeczytaj interpretację i dowiedz się czegoś o swoim sercu

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2018
Fot. Screen z Facebooka/ Shopping99.ph
 

Czasem sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak przegapiamy szansę na miłość, jak tarasujemy sobie drogę do szczęścia. Najtrudniej stanąć z boku i zobaczyć jasno, jakie błędy popełniamy. Słuchajmy częściej swojej intuicji, ona pomoże nam podjąć właściwe decyzje. Spójrz na ten obrazek i powiedz kogo na nim dostrzegłeś pierwszego, a otrzymasz wskazówkę dotyczącą twojego życia miłosnego.

Spójrz na obrazek. Kogo widzisz, w pierwszej kolejności?

1. Twarz starego człowieka

W miłości zawsze szukasz czegoś więcej niż romantycznej bajki. Uwielbiasz romantyczne gesty, ale to nie wystarczy, abyś się zakochał. Zdajesz sobie sprawę, że związek wymaga czasu, energii i pewności. Jeśli twój partner oferuje ci właśnie to, czego potrzebujesz, decydujesz się zaangażować. Warto czasem się odrobinę zapomnieć, by przeżyć coś wspaniałego i niekontrolowanego, pamiętaj o tym.

2. Człowiek na koniu

Jeśli zobaczyłeś mężczyznę na koniu, oznacza to, że trudno cię „oswoić”. Bez względu na to, ile wysiłku i uwagi poświęci ci druga osoba, to nie wystarczy, byś zaryzykował, że zranione zostanie twoje serce. Ciągle poszukujesz tej jednej, „idealnej” osoby. Dobrze jest być ostrożnym, ale czasem warto otworzyć szeroko oczy! Może masz już tę wyjątkową osobę przy sobie.

3. Dziewczyna nad rzeką

Dziewczyna leżąca nad brzegiem rzeki oznacza, że ​​w przeszłości doznałeś poważnych emocjonalnych obrażeń. Za bardzo się boisz, by wejść w związek. Każdy z nas ma za sobą jakieś przykre miłosne doświadczenie i nie oznacza to, że już zawsze będziemy cierpieć i wybierać źle. To normalne, aby być ostrożnym, ale nie zamykaj się całkowicie na miłość. Uwierz w nią.

 


Lifestyle

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesięcy)

Redakcja
Redakcja
12 czerwca 2018
Kalendarz żywienia dziecka
Fot, iStock / simarik

Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha

Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

Jakie znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej ma wprowadzenie Kalendarza żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesięcy)? Czy sposób żywienia w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka może mieć długofalowe konsekwencje? Dlaczego?

Programy edukacyjne, jak choćby „1000 pierwszych dni dla zdrowia” oraz takie inicjatywy jak Kalendarz to dobry sposób na to, by pozytywnie wpłynąć na sposób żywienia dzieci w Polsce. Dlaczego? Ponieważ to okres wczesnego dzieciństwa okazuje się być kluczowy dla rozwoju organizmu. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w 2016 roku, przy wsparciu Fundacji NUTRICIA, wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń. Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru. W 2.-3. roku życia walczymy z dietą niedoborową w wapń, witaminę D, składniki kluczowe do wzrostu w tym okresie, a co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała[1]. Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni to narzędzie niezbędne dla rodziców i opiekunów dzieci od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz zawiera zbiór kluczowych informacji o żywieniu dzieci, które udało się zebrać w jednym miejscu i przede wszystkim uporządkować. Wydrukowany kalendarz rodzic może umieścić w widocznym miejscu w domu. W ten sposób na wyciągnięcie ręki ma kompendium wiedzy o żywieniu dziecka na etapie 1000 pierwszych dni życia. Unikalność tego materiału polega na tym, że w jednym dokumencie udało się połączyć zalecenia dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia. To przełom w sposobie prezentacji zasad żywienia dla najmłodszych. Dokument ten powinni otrzymywać już rodzice spodziewający się dziecka, w ten sposób mogą lepiej przygotować się na jego pojawienie się na świecie. To także pomoc dla lekarzy pediatrów w rozmowach z rodzicami o żywieniu ich pociech. Sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia wpływa na zdrowie zarówno teraz, jak i przyszłości. Jeśli więc rodzice będą prawidłowo żywić swoje pociechy, może to mieć wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń Polaków.

Prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska

kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dlaczego Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni jest narzędziem przydatnym dla rodziców dzieci?

Obecnie rodzice mają niemal nieograniczony dostęp do źródeł wiedzy. Problem polega na tym, że jest ich bardzo dużo, zdarza się, że się nawzajem wykluczają. W natłoku informacji można się łatwo pogubić. Dlatego właśnie autorzy programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, wspólnie z ekspertami, podjęli się trudu zebrania najważniejszych informacji o żywieniu dziecka w wieku 0-36 miesięcy, opartych na aktualnych zaleceniach, w jednym miejscu. W kalendarzu żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni znajdziemy podpowiedzi dotyczące komponowania diety dziecka w okresie od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz trafia w potrzebę rodziców, którzy poszukują instrukcji, wskazówek dotyczących żywienia dzieci. Bardzo czytelna forma kalendarza podzielonego na kolejne etapy w pierwszych trzech latach życia oraz syntetyczna treść pomagają rodzicom dostrzec to, co najważniejsze na danym etapie. Jeśli uda się to zapamiętać i zastosować, to już będzie sukces. A sukcesy przychodzą małymi krokami, wraz z wiekiem dziecka. To, na co należy zwrócić uwagę, to że dokument ten obejmuje nie tylko okres rozszerzania diety, ale również okres po ukończeniu 1. roku życia. Jest to ważny dokument dla wszystkich, których dzieci znajdują się w okresie 1000 pierwszych dni życia. Prawidłowe żywienia w 1000 pierwszych dni życia dziecka ma bowiem wpływ na jego rozwój, funkcjonowanie oraz zdrowie teraz i w przyszłości.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


 

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

 


Zobacz także

Cztery inspirujące cytaty psychologiczne, które zmieniają prawie wszystko... jeśli im tylko na to pozwolisz

Cztery inspirujące cytaty psychologiczne, które zmieniają prawie wszystko… jeśli im tylko na to pozwolisz

Arystokrata, Przylepa, Pasibrzuch – kocie osobowości są fascynujące. Którym z nich jest twój?

Polska to dziwny kraj, w którym nie opłaca się być zaradnym. My, biedni bogacze