Choroby Zdrowie

Rak nerki – nowotwór, który długo nie daje objawów. Palenie papierosów szczególnie zwiększa ryzyko zachorowania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 października 2021
Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania
Fot. iStock
 

Rak nerki to nowotwór stosunkowo rzadki, co roku w Polsce diagnozuje się ok. 5000 nowych przypadków choroby. Nowotwory złośliwe nerki we wczesnym stadium zaawansowania nie powodują dolegliwości bólowych ani innych objawów, dlatego rak nerki często diagnozowany jest już w stopniu zaawansowanym. A im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Co należy wiedzieć o raku nerki?

Rak nerki

Określenie „rak nerki” dotyczy grupy nowotworów złośliwych rozwijających się w nerce. Najczęstszym typem nowotworu nerki jest rak jasnokomórkowy (90% przypadków raka nerki), który cechuje się najwyższym stopniem zaawansowania, w tym obecnością odległych przerzutów oraz najwyższym stopniem złośliwości histologicznej w momencie wykrycia.

Rak nerki dotyczy 3% ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe, zajmuje 8. pozycję pod względem ilości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i 10. u kobiet.

Choć do grupy ryzyka zaliczamy przede wszystkim mężczyzn po 45 roku życia i kobiety między 55. a 74. rokiem życia, zaczynają się częściej pojawiać przypadki raka nerki poniżej 40 roku życia, oraz po wysokich dawkach chemioterapii.

Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak nerki

 • napromienianie miednicy;
 • styczność w pracy z substancjami takimi jak: azbest, kadm, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, trichloroetylen, perchloroetylen;
 • nadużywanie środków przeciwbólowych;
 • przewlekła choroba nerek i dializy — rak nerki częściej rozwija się u pacjentów dializowanych;
 • gdy krewny 1. stopnia chorował na tę chorobę;
 • obciążenie niektórymi zespołami genetycznymi (np. zespół von Hippla i Linadua)

Rak nerki — objawy 

Objawy raka nerki we wczesnym stadium

Jeśli chodzi o objawy, to trzeba wiedzieć, że rak nerki we wczesnym stadium rozwoju nie powoduje dolegliwości. Niekiedy odnotowuje się obecność krwi w moczu, ale zazwyczaj jest jej tak niewiele, że osoba chora nie zdaje sobie sprawy z obecności tego symptomu.

Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak nerki

Rak nerki — objawy w stadium zaawansowanym

Zaawansowany rak nerki daje objawy trudne do zignorowania, które powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza. U chorego może pojawić się:

 • guz na plecach w okolicy lędźwiowej;
 • ból w okolicy lędźwiowej pojawia się wtedy, gdy guz osiągnie znaczne rozmiary;
 • obecność krwi w moczu — objaw pojawia się u około 40-60% chorych i jest najczęściej bezbolesny;
 • osłabienie;
 • zmniejszenie masy ciała;
 • gorączka z nocnymi potami.

Klasyczna triada (krwiomocz, ból i wyczuwalny guz) pojawia się jedynie u 7-15% chorych. O wiele częściej powyższe objawy raka nerki pojawiają się odrębnie.

Rak nerki — przerzuty

W przypadku raka nerki przerzuty odległe pojawiają się u około 30% pacjentów z nowo rozpoznanym rakiem nerki. Najczęściej zlokalizowane są one w:

 • płucach (75%)
 • tkankach miękkich (33%)
 • kościach (20%)
 • wątrobie (18%)
 • centralnym układzie nerwowym (8%)

Diagnostyka w przypadku podejrzenia raka nerki

Podstawą diagnostyki jest zebranie wywiadu oraz przeprowadzenie badania u pacjenta. Lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak:

 • badanie ogólne moczu;
 • morfologię krwi obwodowej;
 • oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP);
 • oznaczenie stężenia kreatyniny;
 • badanie USG jamy brzusznej.

Jeśli wyniki badania wskazują na obecność raka nerki, lekarz skieruje chorego na tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, zdjęcie RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej, aby określić wielkość i położenie guza oraz wykluczyć obecność przerzutów odległych. Ocenia się również wydolności zdrowej nerki, gdy trzeba będzie usunąć chorą nerkę.

Rak nerki - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Rak nerki — leczenie i rokowania  

Jeśli specjalista zdiagnozuje raka nerki, decyduje o sposobie leczenia, co zależy od zaawansowania nowotworu i stanu chorego.

 • Pacjenci bez przerzutów odległych  poddawani są operacji wycięcia guza (co zależy m.in. od wielkości oraz umiejscowienia guza) lub całej nerki.
 • U chorych, którzy nie mogą zostać poddani operacji, stosuje się najczęściej leczenie objawowe, mające na celu zniszczenie guza z użyciem fal o częstotliwości radiowej lub bardzo niskiej temperatury.
 • U pacjentów z przerzutami odległymi obecnie stosuje się leczenie systemowe polegające na podawaniu leków wpływających na funkcjonowanie układu immunologicznego lub leków oddziałujących na komórki raka za pośrednictwem specjalnych receptorów. Czasem  pacjentom proponuje się również leczenie chirurgiczne. Jeśli typ raka nerki na to pozwoli, stosuje się także klasyczną chemioterapię.

Radioterapia stosowana jest wyłącznie w celu zmniejszenia natężenia bólu powodowanego przez przerzuty w kościach.

Rokowania w przypadku raka nerki zależą od stopnia zaawansowania zdiagnozowanego nowotworu

W przypadku:

 • chorych z rakiem w I stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 80-90%;
 • u chorych z nowotworem o II stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 50-70%;
 • dla chorych z nowotworem o III stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi 20-30%;
 • dla chorych z nowotworem w najbardziej zaawansowanym stadium (stopień IV) przeżycie 5-letnie wynosi około 5%.

Szanse na wyleczenie maleją w przypadku obecności przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych lub obecności zatorów z komórek nowotworowych w naczyniach żylnych.


źródło: www.mp.pl,www.onkonet.pl

Choroby Zdrowie

Zmniejsza worki i cienie pod oczami, niweluje opuchliznę twarzy. Kobiety pokochały ten kosmetyczny gadżet

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 października 2021
wałek jadeitowy
Fot. iStock
 

Wałek jadeitowy to niewielkich rozmiarów prosty przyrząd, który okazał się kosmetycznym hitem. Zagościł w wielu domach, pomagając uporać się z nieestetycznymi cieniami i workami pod oczami oraz opuchlizną twarzy. Można go stosować regularnie lub doraźnie na dzień dobry i dobranoc, ciesząc się efektami. Czym jest i w jaki sposób działa wałek jadeitowy?

Skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale czasem nawet najlepsze kosmetyki nie przynoszą takiego efektu, jak dodatkowe zastosowanie różnych gadżetów. Jednym z nich jest wałek jadeitowy, który już od pewnego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem i kobiety chętnie po niego sięgają.

Czym jest wałek jadeitowy?

Wałek jadeitowy, czy też roller, to przyrząd, któremu przypisuje się o właściwości odmładzające. W chinach i innych azjatyckich krajach jest on znany od wieków i chętnie stosowany za względu na wiarę we właściwości energetyczne jadeitu, oraz jego wpływ na wygląd skóry twarzy i ciała.

Jadeit określany jest mianem kamienia młodości, ale Azjaci przypisują mu także zdolność do łagodzenia bólów kręgosłupa, leczenia niepłodności i migreny. Według przekonań poprawia pracę układu pokarmowego i odpornościowego, wspiera leczenie chorób nerek i wątroby. Zgodnie z przypisywanymi mu właściwościami, jadeit wspiera leczenie depresji, poprawia humor, ułatwia zasypianie i podnosi jakość snu.

wałek jadeitowy

Fot. iStock/wałek jadeitowy

Jak wygląda wałek jadeitowy? To wyjątkowo prosta konstrukcja, czyli rączka z jedną lub dwiema końcówkami do masażu twarzy i ciała. Mniejsza końcówka dedykowana jest trudno dostępnym miejscom do masażu, takim jak nasada nosa czy obszar pod oczami, natomiast większą można zastosować do innych części twarzy i ciała. Aby roller zadziałał, wystarczy w odpowiedni sposób przesuwać go po skórze.

Jak działa wałek jadeitowy?

Rzeczywiście stosowanie wałka jadeitowego może przynieść widoczne efekty, o ile stosuje się go regularnie. Masaż schłodzonym w lodówce rollerem poprawia krążenie krwi i limfy, co poprawia dotlenienie i odżywienie tkanek. Stosowanie go zmniejsza worki pod oczami i opuchliznę, zamyka pory, ogranicza ilość wydzielanego sebum. Masaż rollerem jadeitowym sprawia, że cera wygląda świeżo, promiennie. Jest on nieocenioną pomocą w przywracaniu skóry do normalności po zarwanej nocy, gdy opuchlizna i cienie stają się jej znakiem rozpoznawczym. Osoby stosujące go regularnie przez długi czas chwalą roller za działanie poprawiające jędrność skóry. Można zauważyć również jego uspokajające i relaksujące działanie w trakcie masażu.

Jak masować przy pomocy wałka jadeitowego?

Aby przystąpić do masażu rollerem jadeitowym, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić twarz z zanieczyszczeń. Gdy skóra jest już czysta, roller wyjmij z lodówki i zacznij nim wykonywać niespieszne i delikatne ruchy od wewnątrz twarzy na zewnątrz. Najpierw ruch poprowadź:

 • od linii żuchwy aż do skroni;
 • kolejno od nosa aż po uszy;
 • następnie od nosa w dół aż do linii brody;
 • kolejno przejdź do czoła, przesuwając roller od środka na boki, oraz od linii włosów do brwi;
 • przejdź do szyi, ruchem od linii brody w kierunku obojczyków.
wałek jadeitowy

Fot. iStock/wałek jadeitowy

Pamiętaj, by każde przesunięcie rollera po skórze powtarzać trzykrotnie. Nie wolno dociskać końcówki na siłę do skóry. Jeśli masz ochotę na bardziej relaksujące wydanie masażu, lub masz suchą skórę, sięgnij po niewielką ilość olejku odpowiedniego do rodzaju skóry. Po masażu wałek oczyść wodą z mydłem i dokładnie osusz. Zachowanie higieny jest bardzo ważne, ponieważ brudny roller może stać się siedliskiem bakterii, które przy kolejnym masażu ponownie znajdą się na skórze i mogą przyczynić się do powstania na niej niedoskonałości.

Regularne stosowanie wałka jadeitowego przyniesie znacznie lepsze efekty, niż sięganie po niego jedynie w chwilach konieczności.

Wałek jadeitowy czy kwarcowy? Który wybrać?

Roller wykonany z jadeitu to nie jedyna propozycja na poprawę wyglądu skóry twarzy. Równie popularny, a często stosowany zamiennie jest wałek z kwarcu. Właściwości obu kamieni są podobne, ale ich cechy różnią się od siebie.

Wybierając odpowiedni wałek należy pamiętać, ze jadeit jest bardzo twardy i odporny na zarysowania i uszkodzenia. Kwarc jest bardziej kruchy, a jego upadek może zakończyć żywot rollera. Nieco inna jest również ich pielęgnacja. Jadeit można myć pod bieżącą wodą z mydłem, natomiast kwarc należy czyścić przy użyciu zwilżonej ściereczki i dokładnie go wysuszyć. Raz na jakiś czas zaleca się wałek kwarcowy pozostawienie na słońcu, co ma dobrze wpływać na zachowanie jego właściwości. Ponieważ wałek jadeitowy i kwarcowy wpływają w podobny sposób na skórę, to kwestia pielęgnacji samego wałka powinna zostać wzięta pod uwagę przy wyborze.

wałek jadeitowy

Fot. iStock/wałek jadeitowy

Roller jadeitowy — cena

Jaka jest cena za roller jadeitowy? I tu informacja jest krzepiąca, ponieważ można go kupić w cenie poniżej 50 zł, choć są oczywiście i droższe. To zależy głównie od tego, czy roller posiada jedno-, czy dwustronną końcówkę, oraz od jakości samego kamienia.

FB/ohmepl

 


źródło: jadelyn.pl

Choroby Zdrowie

#Oh!Szkoło: Pięć zadań i szansa na supernagrody! Weź udział w naszej akcji – to ostatni moment!

Redakcja
Redakcja
7 października 2021

To już ostatnia prosta – ostatnia szansa, by wziąć udział w naszej szkolnej akcji z nagrodami! Przypominamy wszystkie zadania, dołączajcie do zabawy!

#Oh!Szkoło – Akcja z nagrodami! ❤

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – w każdy czwartek publikować będziemy artykuł, pod którym znajdziesz pewne zadanie do wykonania. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem. Mamy dla was cud świetne nagrody!

Spośród wszystkich komentarzy, które zamieszczać będziecie pod artykułami, biorącymi udział w akcji, wybierzemy te, które nagrodzimy 🎁. Bądźcie z nami na stronie głównej Ohme.pl i na naszym Facebooku!

 

#Zadanie 1:

#Oh!Szkoło: Pomóżmy dzieciom znów dobrze poczuć się w szkole. Akcja z nagrodami! ❤ 

Pierwsze wyzwanie na zachętę! W komentarzu do tego artykułu napisz, jak czujesz się po tych pierwszych dniach szkoły? Co cię ucieszyło, zaskoczyło, przeraziło, czy zwyczajnie wkurzyło. Z czym najtrudniej ci sobie poradzić?

#Zadanie 2:

Dziewięć cech dobrego i mądrego nauczyciela. #Oh!Szkoło: zadanie drugie ❤ 

W tym tygodniu spróbujmy jednocześnie cofnąć się nieco w czasie i spojrzeć w przyszłość. Czy w pamięci i sercu masz jakiegoś wyjątkowego nauczyciela? Pamiętasz kogoś, kto może zmienił twoje życie, może sprawił, że spojrzałaś na nie zupełnie inaczej niż dotychczas? Może dzięki niemu odkryłaś swój ukryty talent i dziś jesteś szczęśliwa właśnie dzięki temu?

I druga strona – o jakich nauczycielach dla swoich dzieci marzysz?

#Zadanie 3:

Zamiast „nie teraz, nie przeszkadzaj”, powiedz: „zawsze mam czas na krótkie przytualnie”. #Oh!Szkoło – zadanie trzecie ❤ 

W komentarzu pod tym artykułem napisz, jak godzisz codzienne zabieganie z czasem tylko dla dzieci. Może masz jakieś triki, którymi możesz się z nami podzielić – chętnie się nauczymy czegoś nowego!

#Zadanie 4:

„Tylko dzieci, które nie boją się, że zostaną ocenione, nie wstydzą się błędu”. #Oh!Szkoło – zadanie czwarte ❤

Czujesz, że tradycyjny model szkoły nie wspiera dzieci w rozwoju tak, jak mógłby i powinien? Twoje dziecko ma dość nadmiaru sprawdzianów i prac domowych, a ty – roli jego nadzorcy? Napisz, jak twoim zdaniem powinna wyglądać szkoła idealna – wpierająca dzieci, rozwijająca je, ucząca życia. Dobra dla nich, dla ich nauczycieli i rodziców. Puść wodze fantazji. A może znasz taką szkołę? Opowiedz o tym!

#Zadanie 5:

Czego szkoła uczy… rodziców? Lista jest długa, ale dodajcie coś od siebie! #Oh!Szkoło – zdanie piąte

Pierwszy miesiąc za nami. Znajoma już pierwszego dnia wałkowała do dziesiątej matematykę załamując ręce… U nas w szkole lajtowo, pierwszy tydzień na rozruch. Ale dziś już nie ma zmiłuj, zadania, kolorowe papiery  i żeby kapustę przynieść (ale tylko trochę) – ratunku, i co ja mam zrobić z resztą kapusty?  A może taki drucik włochaty (że co) albo inny flamaster? Projekty, instalacje i inne cuda. Znacie to? Ileż razy waszej pociesze przypomniało się o bardzo ważnym słoiku na jutro… o godz. 23-ej? 🙂


Piszcie w komentarzach pod konkretnymi zadaniami lub pod tym artykułem z zaznaczeniem zadania – czekamy! ❤

Nagrody:

 

2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

 • Plecak MSI Air
 • Mysz MSI M92
 • Zestaw Fan Day Pack
 • Długopis MSI
 • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

 • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
 • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na FacebookuTwitterze i Instagramie.


10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na FacebookuInstagramieYouTube

Więcej na FacebookuInstagramieYouTube

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, FacebookInstagram

 

Informacje o produktach:

 • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
 • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.


Zobacz także

Są dni, kiedy wszystko jest w „nieporządku”: nasze włosy, nasze łóżko, nasze serce

Jak to, co czujesz „zawiesza się” w twoim organizmie, czyli co to znaczy, kiedy boli głowa

kalorie

Sprawdź, ile kalorii możesz stracić podczas 11 niepozornych czynności