Go to content

Prysznic, herbata, drzemka – tego nie rób po jedzeniu!

Fot. iStock / PeopleImages

Każdy dobrze wie, że jakość, ilość, a nawet sposób jedzenia ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, ze równie istotne jest to, co robimy po jedzeniu, a raczej to, czego robić nie powinniśmy. Oto siedem rzeczy, od których warto powstrzymać się po posiłku, bo mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego.

Picie herbaty

Choć herbata jest smaczna i zdrowa, to warto unikać jej picie godzinę przed i godzinę po posiłku. Jej liście maja odczyn kwaśny, co zwłaszcza w połączeniu z białkami może zakłócać procesy trawienne. Picie herbaty bezpośrednio po jedzeniu może też wpływać negatywnie na przyswajanie żelaza przez nasz organizm.

Branie prysznica

Warto poczekać z prysznicem co najmniej pół godziny po jedzeniu, bowiem nasz organizm skupia się na dostosowaniu temperatury ciała do ciepłej wody zamiast na „przetwarzaniu” spożytej żywności, co może powodować spowolnienie procesów trawiennych i rozmaite trudności.

Jedzenie owoców

Specjaliści zalecają, by owoce jeść co najmniej trzy godziny po obiedzie lub rano, na śniadanie, na pusty żołądek. Zjedzone zaraz po mięsnym daniu lub pełnoziarnistych produktach zatrzymują się w żołądku i zaczynają fermentować, co może wywołać ból brzucha i wzdęcia. Ponadto nasz organizm nie będzie mógł w pełni skorzystać z zawartych w owocach cennych składników odżywczych.

Ćwiczenia

Zabieranie się za ćwiczenia z pełnym brzuchem to kiepski pomysł – organizm potrzebuje czasu na strawienie spożytych produktów, a wysiłek po posiłku może spowodować wzdęcia, wymioty, zgagę i refluks. Poza tym, trening nie będzie efektywny z powodu poposiłkowej ociężałości, wiec lepiej dać sobie dwie godziny zanim ruszymy na siłownię, ścieżkę rowerowa czy basen.

Spacer

Spacer po posiłku co prawda wdaje się dobrym pomysłem, ale może lepiej warto zaczekać chwilę od ostatniego kęsa. Zbyt szybkie zerwanie się od stołu i ruszenie na przechadzkę może wywołać refluks i nadkwasotę, a nadmiar kwasów w żołądku zakłóci prawidłowe przyswojenie składników odżywczych z pokarmu.

Drzemka

Pół godzinki dla słoninki? Kolacja zaraz przed snem? Nic z tego! Po posiłku warto odczekać około dwóch godzin zanim położymy się na drzemkę lub udamy na nocny spoczynek. Dzięki temu unikniemy wzdęć, bólów żołądka, problemów ze snem, a badania wykazały, że taka przerwa zmniejsza także ryzyko udarów!

Palenie papierosów

Nie ma to jak papierosek po dobrym obiedzie… Ta przyjemność ma jednak swoje ciemne strony – palenie zabiera tlen potrzebny do prawidłowego trawienia, a toksyny zawarte w papierosach ograniczają wchłanianie cennych substancji odżywczych. Niektórzy twierdzą też, że jeden papieros zapalony po obiedzie szkodzi niemal tak samo, jak dziesięć spalonych o innej porze – to nie brzmi dobrze, więc może lepiej odpuścić?


 

Na podstawie: www.1mhealthtips.com

Zapisz

Zapisz