Lifestyle

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie bierzemy prysznica przez dwa dni?

Karolina Krause
Karolina Krause
2 lutego 2017
Fot. iStock/evgenyatamanenko
 

Jak często zdarza wam się wziąć prysznic? Codziennie? Co dwa dni? A może nawet kilka razy w ciągu dnia? Odpowiedź na pytanie, jak często powinniśmy się kąpać do dziś spędza sen z powiek wielu badaczom. Choć prawdą jest, że wszystko, co robimy w nadmiarze może nam szkodzić, warto dowiedzieć się, gdzie leży granica między zdrowym a szkodliwym zwlekaniem z myciem.

Stajemy się pożywką dla bakterii

Ludzkie ciało na bieżąco produkuje nowe bakterie, żyjące na skórze. Nawet w tym momencie około 1000 różnych rodzajów bakterii i około 40. rodzajów grzybów, znajduje się na twoim naskórku. Choć może to brzmieć odrażająco, te bakterie są dla nas dobre. Bronią nas przed szkodliwymi drobnoustrojami znajdującymi się w naszym otoczeniu.

Unikając kąpieli przynajmniej przez jednej dzień stajmy się więc otwartą pożywką dla wirusów i bakterii.

Fot. iStock/wundervisuals

Fot. iStock/wundervisuals

Zwiększamy ryzyko infekcji

Gdy połączymy teraz podwyższony poziom bakterii z faktem, że nasza skóra naturalnie poci się przez cały dzień, to mamy pierwszorzędne warunki do rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, czyli wszelkiego rodzaju chorób.

Narażamy innych na nieprzyjemny zapach

Nawet jeśli wciągu dnia nie podejmujemy się żadnej większej aktywności fizycznej i rzadko wychodzimy z domu, nasze ciało w dalszym ciągu gromadzi niewielką warstwę brudu. Który po dłuższym czasie zaczyna wydzielać charakterystyczny, nieprzyjemny zapach ciała. Nerwy węchowe są jednak „zaprogramowane” w taki sposób, by ignorować nasz własny zapach, aby móc właściwie reagować na zapachy w naszym otoczeniu.

Dla własnego zdrowia i dobra naszego otoczenia pamiętajmy więc, aby brać prysznic regularnie. Jeśli nie codziennie to przynajmniej co dwa dni.:)


Źródło: higherperspectives.com


Lifestyle

Czekolada na śniadanie, czyli jaka jest najlepsza pora dnia na twoją ulubioną potrawę. To nie takie oczywiste – sprawdź!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2017
Jaka jest najlepsza pora dnia na twoją ulubioną potrawę? Twojemu ciału nie jest wszystko jedno...
Fot. iStock/Eva-Katalin
 

Dla naszego organizmu, liczy się nie tylko to, co jemy, ale także o jakiej porze dnia spożywamy dany posiłek. Ziemniaki na śniadanie? Chociaż wydaje wam się to dziwne – tak jest zdrowiej. Sprawdźcie koniecznie jakie produkty powinniśmy spożywać rano, jakie w ciągu dnia, a o jakich na pewno powinniśmy zapomnieć wieczorem.
1

2

4

3


5

6

7


9

10

11

12

13

14

 

 

 

 


Źródło: brightside.me

 


Lifestyle

10 potencjalnych sygnałów, że twój partner cię zdradza

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2017
10 potencjalnych sygnałów, że twój partner cię zdradza
Fot. iStock/Marco_Piunti

Wiele jest życiowych wydarzeń, na które ludzkie serce nie jest przygotowane: śmierć ukochanej osoby, ciężka choroba, nagłe rozstanie… Nie jesteśmy gotowi na to wszystko, bo w głębi duszy wszyscy pragniemy przewidywalnego, uporządkowanego życia, które da nam poczucie bezpieczeństwa. Kiedy wszystko się komplikuje, szukamy odpowiedzi, chcemy wyjaśnień. Niewierność to jedna z takich sytuacji, na które nigdy nie jesteśmy przygotowani.

Zdrada boli, bo lojalnie dając całą swoją miłość drugiemu człowiekowi, zazwyczaj oczekujemy w zamian tego samego. Nie chcemy podejrzewać, wierzymy w jego uczciwość. Ale związki uczuciowe mogą być naprawdę bardzo skomplikowane, kiedy pojawiają się pewne, niepokojące sygnały – warto na chwilę zdjąć różowe okulary.

10 potencjalnych sygnałów, że partner cię zdradza

1. Emocjonalny dystans

Dla ofiary zdrady, jest on bardzo łatwy do zaobserwowania i odczucia, ale bardzo trudny do zaakceptowania. Odrzucenie przez kogoś, kogo kochasz, z kim jesteś w poważnej relacji, jest jak cios prosto w serce. Choć oczywiście zdarza się, że uczuciowe wycofanie zwiastuje jakieś osobiste, głębsze problemy, często oznacza ono, że myśli i emocje drugiej osoby krążą wokół kogoś innego. Zamiast wyznać prawdę, potencjalny „zdradzający” woli unikać bezpośredniego kontaktu.

2. Brak/unikanie bliskości intymnej

Kiedy dwoje ludzi się kocha, naturalnie pragną swojej bliskości. Jeśli jedna za stron przestaje interesować się swoim partnerem „w ten sposób”, a nawet unika nie tylko zbliżeń, ale również zwykłych, codziennych czułości, może to oznaczać, że jest zaangażowana uczuciowo w inną relację. Innym, potencjalnym rozwiązaniem, są problemy zdrowotne lub/i lęk przed niespełnieniem oczekiwań partnera w tej sferze związku.

3. Nagła potrzeba prywatności, odosobnienia

Oczywiście, każdy z nas potrzebuje czasu tylko dla siebie. Każdy miewa problemy, z którymi musi poradzić sobie sam. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Jeśli jednak owo izolowanie się ma charakter trwały, jeśli ciągle słyszysz: „Muszę być sam”, Muszę coś przemyśleć”, zdecydowanie świadczy to o niechęci partnera do przebywania w twoim towarzystwie. Co jest tego przyczyną?

4. Przybieranie postawy obronnej

Znacie powiedzenie, że tylko winny się tłumaczy? W zdrowej relacji rozumiemy, że każdy z partnerów jest inny, każdy ma swoje potrzeby, każdy popełnia błędy. Te błędy potrafimy sobie wzajemnie wybaczyć, niedoskonałości zaakceptować. Dziwne więc, jeśli druga osoba nagle zaczyna się bronić, tłumaczyć, albo atakować cię w odpowiedzi na pytania o to, co wydaje ci się niejasne. Racjonalny dialog jest koniecznością, jeśli zaś staje się problemem, to sygnał, że ktoś nie mówi prawdy.

5. Dziwne wydatki

W poważnym związku, czy małżeństwie, kwestie finansowe to jedna z podstawowych spraw do uregulowania. Wspólne konto daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad wydatkami. Jeśli na rachunku pojawiają się nagle dziwne wydatki, jeśli w kieszeni jego spodni odkrywasz rachunki z kawiarni, kwiaciarni, restauracji – pytaj. Rozwiązanie może być proste i rozwiać twoje wątpliwości. Albo upewnić w przekonaniu, że jednak coś jest “na rzeczy”.

6. Nagła, przesadna dbałość o swój wygląd

Wszyscy chcemy dobrze wyglądać, czasem wymaga od nas tego dodatkowo konktekst zawowdowy. Jednak nagłe zmiany w wyglądzie naszego partnera, nagła chęć „odmłodzenia się”, powrotu do formy (zwłaszcza w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie stanowiło to obiektu jego zainteresowań) jest zachowaniem niecodziennym. Warto dowiedzieć się, co stanowi główną motywację dla tych zmian: troska o kondycję fizyczną, wewnętrzna potrzeba, czy ktoś „trzeci”?

7. Unikanie towarzystwa wspólnych przyjaciół

Unikanie osób blisko związanych, również emocjonalnie, z tobą, jest dla zdradzającego „wygodnym” posunięciem. Przyjaciele łatwiej i bardziej bezstronnie wyłapują niepokojące oznaki niewierności. Izolowanie się od nich, zapewnia zdradzającemu poczucie bezpieczeństwa i komfortu, pozwala też stłumić poczucie winy.

8. Chowanie telefonu/komputera

Nikt nie lubi kontroli i zaglądania w prywatne wiadomości. W związku jednak często korzystamy z komputera, czy telefonu naszego partnera – bo tak jest wygodniej, szybciej, bo wymaga tego sytuacja. Jeśli jedna za stron nieoczekiwanie się temu sprzeciwia, albo zaczyna „pilnować” telefonu, zakrywa ekran, to albo ma coś do ukrycia, albo jest w wyjątkowo złym nastroju.

9. Notoryczne spóznienia

Małżeństwo jest sprawnie funkcjonującą machiną. Każde ma jakiś, określony grafik, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiają się dzieci i przybywa cała masa nowych obowiązków. Jeśli twój partner zaczyna się notorycznie spóźniać, zapominać o swoich obowiązkach, trzeba to sobie jak najszybciej wyjaśnić. Z jakiego powodu nie jest w stanie wracać do domu na czas?

10. „Znikanie” i dziwne tłumaczenia

„Coś mi wypadło w pracy” – słyszysz, kiedy partner nie zjawia się na umówionym spotkaniu. „Znowu?” – brzmi w twojej głowie. Podstawą relacji jest to, że możemy na sobie polegać. Kiedy jego/jej coraz częściej nie ma, a tłumaczenia wydają ci się dziwne i nielogiczne, możesz spodziewać się, że druga strona gra nie fair.

Oczywiście, każda z tych dziesięciu sytuacji, może mieć jakieś racjonalne wytłumaczenie. Jednak im więcej dziwnych zbiegów okoliczności i im więcej z tych sygnałów możecie zaobserwować w waszym związku, tym większe prawdopodobieństwo, że jesteście oszukiwani.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Zobacz także

7 rzeczy, dzięki którym twoje urządzenia gospodarstwa domowego będą nareszcie lśnić

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać, by była nam wdzięczna

Tylko matka, to zrozumie… Słodko-gorzkie kadry z życia matki