Go to content

Zespół policystycznych jajników – podejrzewasz go u siebie? Koniecznie dowiedz się o tym więcej!

zespół policystycznych jajników
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Zespół policystycznych jajników jest najczęstszą endokrynopatią (zaburzeniem wydzielania hormonów). Gdy kobiety z początku obserwują u siebie różne niepokojące objawy, nie do końca potrafią przyporządkować je wadliwemu działaniu układu rozrodczego. Gdy nieprawidłowości nakładają się jedna na drugą, wędrujemy do lekarza specjalisty. Wtedy też okazuje się, że nadmierne owłosienie, nieregularne miesiączki i problemy z poczęciem dziecka, to efekt zespołu policystycznych jajników (ang. polycystic ovarian syndrome, PCOS). Ginekolog z reguły udziela podstawowych informacji na temat tej choroby, jednak to często jest zbyt mało i kobiety przeszukują dziesiątki stron w internecie, by zdobyć wiadomości o przyczynach, objawach i sposobach radzenia sobie z PCOS.

Zespół policystycznych jajników – kto może zachorować?

Nie ma reguł, PCOS to zaburzenie hormonalne, które dotyka 10–15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Występuje aż u 90-95% kobiet z zaburzeniami owulacji szukających pomocy w ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności ze względu na zaburzenia owulacji.

PCOS rozwija się, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów , w szczególności testosteronu. Przyczyną bywa także nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego lub wysoki poziom insuliny we krwi, może być również uwarunkowana genetycznie. Występuje u kobiet na całym świecie, wykazując różnorodne objawy, które mają różny stopień natężenia.

Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników?

Diagnoza zespołu policystycznych jajników wcale nie należy do najłatwiejszych, ponieważ sama choroba nie daje jednoznacznych objawów. Tak jak różne są kobiety, tak różnorodnie mogą się objawiać w zauważalny przez kobietę sposób. Co więc powinno was zaniepokoić?

  • rzadkie, nieregularne miesiączkowanie lub jego brak
  • niepłodność wynikająca głównie z braku owulacji
  • nadmierne owłosienie typu męskiego -hirsutyzm
  • otyłość brzuszna
  • łysienie typu męskiego
  • trądzik, przetłuszczająca się skóra, łojotok
  • ciemne plamki na skórze
  • przedłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego
  • chroniczny ból w miednicy, prawdopodobnie z powodu ucisku w miednicy, przez powiększone policystyczne jajniki

Dla kobiet szczególnie dotkliwe są te z objawów, które bezpośrednio wpływają na ich wygląd, oraz samopoczucie. Próby walki z otyłością, nadmiernym owłosieniem pojawiajacym się często w krępujących dla kobiety obszarach, czy niedoskonałościami skóry wynikającymi z PCOS wcale nie są łatwe i nie przynoszą spektakularnych efektów. Kobiety nie znajdując przyczyny, nie mają szans samodzielnie wpłynąć na swoje zdrowie i urodę.

Powyższe objawy możemy widoczne są gołym okiem, jednak tylko specjalista może dojść do szeregu innych nieprawidłowości pojawiających się przy PCOS podczas badań, służących postawieniu diagnozy. Do tych, które mogą wskazywać na wystąpienie PCOS zalicza się  zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lipidowej, podwyższony poziom insuliny w surowicy krwi i/lub insulinooporność tkankowa, niski poziom białka wiążącego hormony płciowe.

Poza badaniami które wykazują nieprawidłowości w występowaniu hormonów w organizmie, podstawowym sposobem na postawienie diagnozy jest USG. Podczas badania ultrasonografem można zaobserwować zmiany w wyglądzie jajników. Na pierwszy plan wysuwają się liczne torbiele w jajnikach, oraz powiększenie samych jajników, co jest spowodowane licznymi torbielami. Taka zmiana wyglądu wynika z tego, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. Przez cały czas pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w cysty.

Zobacz również: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Jaki ma wpływ na życie?

PCOS warto leczyć!

Lekarze podchodzą do pacjentek w sposób indywidualny, dostosowując rodzaj terapii do jej problemów i potrzeb. Panie szukające sprawdzonych sposobów, by wesprzeć metody proponowane przez lekarzy, mają do dyspozycji Miositogyn.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jest to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania u kobiet w  zespole policystycznych jajników (PCOS) a także zaburzenia miesiączkowania. Miositogyn pomoże złagodzić te dolegliwości, dzięki temu że zawiera między innymi mio-inozytol, kwas foliowy i N-acetylo-cysteinę, czyli substancje o potwierdzonym korzystnym działaniu w przypadku PCOS i zaburzeń miesiączkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy jedną saszetkę dziennie rozpuścić w 150 ml wody, pijąc zaraz po przyrządzeniu roztworu.

Leczenie pod okiem fachowca pozytywnie wpływa na poprawę stan zdrowia kobiety, a także jej samopoczucia, warto więc sprawdzić różne sprawdzone możliwości jakie pojawią się w dyspozycji pacjentki.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Miositogyn