Go to content

5 nawyków, które sprawiają, że budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć

Fot. iStock/KrisCole

Pobudki w środku nocy nie są czymś wyjątkowym. Najczęściej od razu po nich zapadamy w kolejny sen, więc nawet nie pamiętamy tego, że poprzedni został przerwany. U pewnych osób pobudki są na tyle dokuczliwe, że efekty nieprzespanej nocy przenoszą się na cały dzień.

Mózg nie funkcjonuje prawidłowo, jesteśmy zmęczeni, niezdolni do skupienia i mało produktywni. To bywa naprawdę frustrujące, bo zazwyczaj nie mamy wielkiego wpływu na to, jak znów będzie się spało.

Jeżeli cierpisz z powodu wstawania w nocy, masz problemy z ponownym zasypianiem i budzisz się zmęczona, powinnaś przyjrzeć się swoim nawykom.

5 najczęstszych nawyków, które powodują zaburzenia snu

1. Przenoszenie pracy do łóżka

Gdy miałaś ciężki dzień w pracy, albo wzięłaś jej nadmiar do domu, by popracować jeszcze przed snem, szkodzisz sobie. Praca i stres często wędrują z tobą do łóżka, a przecież mózg wykazuje skłonności do analizowania przyczyny stresu, co może powodować pobudki. W ciągu nocy mózg cały czas pozostaje w trybie walki lub ucieczki, co utrudnia zasypianie.

2. Nieodpowiednie jedzenie

Zbyt niski poziom melatoniny melatoniny, czyli hormonu regulującego sen, wzrasta w organizmie mniej więcej na dwie godziny przed zaśnięciem i obniża się w trakcie nocy, aż do porannego przebudzenia. Kiedy melatonina wzrasta, kortyzol, czyli hormon stresu maleje. Co ciekawe, produkty, które zjadasz przed snem, mogą wywoływać reakcję na stres w mózgu, poprzez podniesienie ilości kortyzolu i wywołanie stanu zapalnego. Ponieważ mózg jest na to wrażliwy, pojawiają się zaburzenia snu. Przed snem uważaj na: tłuszcze trans, jedzenie wysoko przetworzone, soki owocowe i jogurty pełne cukru, alkohol, który zwiększa czujność w drugiej połowie snu i podnosi poziom kortyzolu.

3. Zaglądanie do smartfona

Nowoczesna technologia wręcz weszła do naszych łóżek. Jesteśmy non stop podłączonymi do systemu, zaglądamy do mediów społecznościowych, oglądamy filmy i sprawdzamy wiadomości. Nadmiar informacji obniża zdolność mózgu do wypoczynku i głębokiego snu, a światło z ekranów LED przypomina światło, które emitowane jest około południa. Tego rodzaju promieniowanie wieczorem, daje do zrozumienia mózgowi, że nie jest to dobra pora na odpoczynek i pojawiają się kłopoty.

4. Rozmyślasz

Trudno zapomnieć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki o problemach, ale rozmyślanie o nich przed snem szkodzi. Mózg angażuje się w czynności umysłowe generując fale, które wzmagają czujność i pozwalają skupić się na zadaniu. Jednak sam mózg potrzebuje więcej czasu, aby przejść od fazy czynności do fazy odpoczynku i po galopadzie myśli trudno jest prostu zamknąć oczy i spać.

5. Brak rutyny

Rutyna jest takim specjalnym „wyłącznikiem” dla mózgu, który pozwala mu przygotować się do snu. Im więcej mamy wieczorem tej rutyny, tym większa jest szansa, że przyzwyczajony do tego mózg wykorzysta nocne godziny na regenerujący odpoczynek.


 

źródło: www.lifehack.org