Go to content

Gdy paraliżuje cię lęk… Czyli jak szybko pozbyć się uczucia paniki

Fot. iStock/PeopleImages

Atak panicznego lęku pojawia się nagle. Może być spowodowany zaistniałą sytuacją bądź strachem o zdrowie lub życie. Ale może także pojawiać się bez wyraźnego powodu. Według danych dotyka ok. 9 proc. populacji. Głównie narażone są kobiety. Typowy atak trwa od kilku minut do godziny. Paraliżuje całe ciało i nie pozwala myśleć rozsądnie. Jak sobie poradzić, kiedy nas złapie paniczny lęk? Oto kilka skutecznych sposobów.

Oddychaj

Podczas ataku paniki głęboko oddychaj. To pomoże ci się opanować. Poćwicz oddychanie przeponą, dzięki czemu szybciej uspokoisz oddech. Możesz także skorzystać z papierowej lub foliowej torebki. Zapobiega to powstaniu hiperwentylacji, która nasila objawy.

Zwolnij

Najpierw uspokój się, dopiero potem podejmij decyzję. Wycisz się, zbierz myśli. Nie postępuj pochopnie.

Fot. iStock/baloon111

Fot. iStock/baloon111

Wysiądź z samochodu

Jeśli atak paniki złapie cię, gdy prowadzisz samochód, od razu zjedź na bok. W tym stanie stanowisz zagrożenie dla samej siebie i otoczenia. Gdy tego potrzebujesz, wyjdź na zewnątrz. Poczekaj, aż atak minie i dopiero wtedy kontynuuj jazdę. Najlepiej jednak, gdybyś oddała prowadzenie komuś innemu – oczywiście, gdy jest to możliwe.

Weź lekarstwa

Nigdy nie zapominaj o tym, by nosić przy sobie lekarstwa. Schowaj je do torebki, umieść w schowku w samochodzie. Już sama świadomość tego, że masz je pod ręką, będzie dla ciebie uspokajająca.

Ćwicz

Nie zapomnij o ćwiczeniach. Ruch pomoże ci rozładować napięcie, a uwalniające się endorfiny nastroją cię bardziej pozytywnie. Wybierz taką formę ruchu, która będzie sprawiać ci przyjemność, ale będzie przy tym wymagała od ciebie więcej wysiłku.

Wyłącz telewizor

Sytuacja na świecie cię przeraża? Po każdych wiadomościach czujesz się przygnębiona? Wyłącz telewizor. W ten sposób unikniesz ataku spowodowanego przykrymi informacjami ze świata, na które nie masz wpływu. Zamiast tego obejrzyj bajkę bądź lekki film.

Weź gorącą kąpiel lub prysznic

Kiedy czujesz, że zaczynasz czuć ogromne zdenerwowanie, weź kąpiel bądź prysznic – oczywiście, jeśli masz taką możliwość. Pozwól, by ciepło ogarnęło twoje ciało. Dzięki temu poczujesz się bardziej rozluźniona i zrelaksowana. Poza tym wysoka temperatura sprawia, że czujesz się bezpieczniej.

Zdrzemnij się

Choć buzują w tobie emocje, które nie pozwalają ci spokojnie zasnąć, postaraj się to zrobić. Połóż się wygodnie, poczuj się bezpiecznie. Możesz otworzyć okno i mocno okryć się kocem bądź kołdrą tak, aby poczuć przyjemne ciepło. Spróbuj zdrzemnąć się choćby 20 minut. Zobaczysz, że po przebudzeniu poczujesz się znacznie lepiej.

Wyjdź na świeże powietrze

Gdy czujesz, że zbliża się atak, wyjdź na świeże powietrze. Głęboko oddychaj. Jeśli nie masz możliwości wyjścia na dwór, otwórz szeroko okno.

Popracuj nad źródłem lęku

Gdy wiesz, co może powodować twój lęk, popracuj nad tym. Być może wystarczy szczera rozmowa z kimś bliskim, kto ukaże ci inny punkt widzenia. Sama tłumacz sobie także, że ta sytuacje nie jest taka beznadziejna, że dasz radę. Mów do siebie jak do przyjaciółki.

Nie wszystkie te wskazówki zadziałają na każdego. Dlatego wybierz te, które są dla ciebie najbardziej pomocne. Już stosowanie nawet jednej z nich przyniesie rezultat i sprawi, że będzie ci łatwiej pokonać atak. Lub mu zapobiec, co byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Źródło: psychologytoday