Go to content

Paraliż senny. Czy kiedykolwiek śniłaś o tym, że nie możesz się poruszyć?

Fot. Istock/Geber86

Paraliż senny jest dziwnym i dość nieprzyjemnym zjawiskiem. Nie możesz się poruszyć, nic powiedzieć, jednak jesteś świadoma tego, co dzieje się wokół. Dzieje się tak wtedy, gdy twój mózg jest obudzony, ale ciało jeszcze (lub już) nie. Na szczęście to stosunkowo częste zjawisko nie powoduje żadnych szkód fizycznych. Paraliż senny występuje w jednym z dwóch etapów snu- „hipnagogicznym” albo „hipnopompicznym”. Hipnagogiczny paraliż senny pojawia się przed zaśnięciem, podczas gdy hipnopompiczny paraliż senny występuje wtedy, gdy wybudzasz się z fazy snu zwanej REM.

Gdy zasypiamy, nasze ciało relaksuje się, a umysł staje się coraz mniej świadomy. Jednakże, gdy następuje paraliż hipnagogiczny, umysł pozostaje świadomy, podczas gdy ciało osiąga mimowolny stan relaksu. Osoba uświadamia sobie, że nie jest w stanie się poruszyć pomimo wysiłków, co często prowadzi do ataku paniki.

Kto jest narażony na zjawisko paraliżu sennego

Badania wykazują, że doświadczenie to regularnie odczuwa aż ok 8% populacji. Osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja, są bardziej podatne na częste epizody paraliżu sennego. Osoby dotknięte bezdechem sennym; ludzie przyjmujący określone rodzaje leków, a także osoby z deficytem snu mogą doświadczać częstszych epizodów paraliżu sennego.

Oto pełna lista czynników ryzyka:

  • Brak snu
  • Częste zmiany w harmonogramie snu
  • „Trudne” stany psychiczne, takie jak stres lub choroba afektywna dwubiegunowa
  • Spanie na plecach
  • Problemy ze snem, takie jak narkolepsja lub nocne skurcze nóg
  • Niektóre rodzaje leków
  • Nadużywanie substancji

Jakie są objawy?

W większości przypadków osoby, które doświadczają paraliżu sennego, nie mogą poruszać się ani mówić – stan ten trwa od kilku sekund do kilku minut. Paraliż zwykle pojawia się w początkowych etapach zasypiania i prawie natychmiast po przebudzeniu. Wiemy, co dzieje się wokół, ale nie możemy w żaden sposób zareagować, ani wpłynąć na ciało by się obudziło.

Podczas gdy paraliż senny często nie wymaga żadnego leczenia, lekarz może zalecić zbadanie innych obszarów dotyczących twojego zdrowia.  Jeśli problemy utrzymują się lub nasilają, powinien skierować cię do specjalisty od snu.


Na podstawie: powerofpositivity.com