Związek

„Zarzuca nam się lekkomyślność, że skażemy dzieci na chorobę, cierpienie”. Chory na dystrofię mięśniową Duchenne’a Wojtek Sawicki z ukochaną, starają się o dziecko

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
25 sierpnia 2022
 

Wojtek Sawicki od wczesnego dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. W sieci, pod pseudonimem „Life On Wheelz”, pokazuje swoje codzienne życie u boku ukochanej Agaty Tomaszewskiej. Zaręczyli się dwa lata temu, w jego ulubionym parku w Oliwie. Są razem od czterech lat. Zakochani. Niedawno zdradzili, że chcą wziąć ślub i starają się, by mieć razem dziecko. 

Jak się poznali?

Przez wiele lat o chorobie Wojtka wiedzieli tylko najbliżsi. Funkcjonował w internecie jako redaktor naczelny portalu o muzyce niezależnej Porcys. Jednak nie pokazywał się światu. Nie można było znaleźć żadnych zdjęć, ani żadnych informacji o nim. Dopiero gdy cztery lata temu poznał Agatę, która prowadziła bloga o popkulturze i pisała również o muzyce, wszystko się zmieniło. Dzięki Agacie, Wojtek po raz pierwszy od 10 lat wyszedł z domu. Kiedy korespondowali, Agata nie miała świadomości, że Wojtek jest niepełnosprawny. Tak bardzo ukrywał się przed światem. Jednak ona zobaczyła w nim zwykłego chłopaka, który po prostu bardzo cicho mówi i jeździ na wózku. Zafascynował ją najpierw jego gust muzyczny, potem poczucie humoru i inteligencja.

Tak naprawdę codzienne funkcjonowanie Wojtka jest bardzo trudne. Mężczyzna nie przełyka śliny (robi to za niego maszyna) i rusza tylko gałkami ocznymi, a porusza się jeżdżąc na wózku (którym steruje za pomocą ust). Jeśli chce się podrapać, przekręcić, umyć, ubrać, musi prosić o pomoc. W zasadzie sam na sam zostaje tylko z komputerem. Tu może działać bez niczyjej pomocy.

 

Porozmawiajmy o seksie

Sawicki i Tomaszewska od początku swojego związku starają się normalizować niepełnosprawność fizyczną, są aktywni w social mediach. Chętnie podejmują tematy, które były do tej pory tabu. Rozmawiają z przez swoje media społecznościowe z fanami o seksie. Wojtek na swoim Instagramie odpowiadał na pytania internautów. Mówił, że często spotka się ze stereotypem, że osoby niepełnosprawne fizycznie nie uprawiają seksu. On jednak zapewnia, że w jego przypadku „jest inaczej”. Zaznacza, że musiał do tego wszystkiego dorosnąć i poznać siebie jako istotę seksualną.

„Polecam bliskość. I żarciki w czasie seksu. Nie bądźcie tacy poważni. Lubię bliskość, komunikację w trakcie seksu. Lubię, jak seks jest czymś przyjemnym i zabawnym. I muzyczkę”, powiedział 34-latek i dodał: „Długo na to czekałem i byłem bardziej zestresowany niż większość ludzi, ale opanowałem to. Niczego się nie bałem i byłem gotowy na eksperymenty. Agata też mi pomogła i zachęcała mnie do tego, żebym bardziej wyrażał siebie podczas seksu. Myślę, że potrafię poczuć siebie i poczuć partnerkę w trakcie stosunku i wyrażać swoje potrzeby”, powiedział.

Agata w wywiadzie dla „Vivy!” powiedziała, że bardzo zależało jej na tym, by mogli uprawiać z Wojtkiem seks.

„To była jedna z pierwszych rzeczy, którą sprawdziliśmy. Dla mnie było bardzo ważne, żeby mieć partnera seksualnego. Gdy okazało się, że Wojtek jest zdolny do uprawiania miłości, jedynym wyzwaniem było znalezienie odpowiednich pozycji”, powiedziała.

Ślub, dziecko i marzenia

Teraz zdradzili, że planują wesele, że będą starać się o dziecko. „I ile to wywołuje kontrowersji. Zarzuca nam się lekkomyślność, że skażemy dzieci na chorobę, cierpienie. Egoizm, bo moje dziecko nie będzie miało dobrego ojca”, mówi Wojtek.

Agata na pytanie dziennikarki, czy nie boją się, że wasze dziecko może też być obciążone genetycznie, odpowiedziała kategorycznie i krótko: „Tego da się uniknąć.”.

A Wojtek wytłumaczył dalej: „Jeśli urodziłby się syn, to na pewno nie będzie chory na to, co ja. Córka też nie, ale to ona mogłaby przekazać wadliwe geny dalej i jej syn mógłby mieć dystrofię mięśniową Duchenne’a, jak ja. W mojej rodzinie nikt wcześniej nie chorował. Jakaś modyfikacja genu sprawiła, że jestem chory. Chciałbym być pierwszym i ostatnim”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Life On Wheelz (@lifeonwhlz)

Oboje są tak zakochani i odważni, że całą redakcja Ohme.pl kibicujemy i mocno trzymamy kciuki!


Związek

Pokolenie Alfa – dzieci millenialsów. Najbardziej uzdolnieni i najbogatsi w historii?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
25 sierpnia 2022
Fot. iStock/ASIFE
 

Choć to najmłodsze pokolenie, są silnie związani z technologią – obyci z telefonem komórkowym, smartfonem i tabletem. Dopiero co oswoiliśmy się z pokoleniem Zet, dla którego świat bez internetu i mediów społecznościowych nie istnieje, a już przyszła pora na nową generację. Pokolenie Alfa – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Pokolenie Alfa – czym właściwie jest?

Pokolenie Alfa następuje po pokoleniu Zet i dotyczy wszystkich dzieci urodzonych po 2010 roku. W 2022 roku najstarsze alfy skończą 11 lat. Osoby z pokolenia Alfa mają znaczący wpływ na to kim są i jak będzie wyglądało ich życie. Nazwę tej „nowoczesnej generacji” stworzył australijski demograf Makr McCrindle. Pokolenie Alfa wychowują millenialsi, którzy jeszcze kilkanaście lat temu uchodzili za odmienną generację. Mówi się, że alfy urodziły się z telefonem w ręku.

Najbardziej uzdolnieni i najbogatsi w historii

Pokolenie Alfa to pokolenie przyszłości – bogaci, uzdolnieni i najdłużej żyjący w historii. Duży wpływ na różnice pomiędzy następującymi po sobie pokoleniami ma postęp technologiczny. W dzisiejszych czasach już małe dzieci mają dostęp do sprzętu elektronicznego. O ile kilkadziesiąt lat temu telefon stacjonarny był rzadkością, to obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez komórki. Dla Alf, nawet tych 6 czy 7 letnich przeglądanie zdjęć, włączenie bajki lub muzyki w smartfonie czy tablecie nie stanowi większego problemu. Jedno jest pewne – dla pokolenia Alfa świat bez mobilnych aplikacji nie istnieje. Dwulatek oglądający bajkę w telefonie, o ile może wzbudzić zdziwienie wśród starszego pokolenia, dwudziesto- czy trzydziestolatka nie zdziwi. Gen Alfa nie znosi nudy i nie siedzi w miejscu. Stale rozwija swoje umiejętności, podnosi „kwalifikacje” i dba o dobre oceny w szkole. Najprawdopodobniej, za kilkanaście lat, większość osób z generacji Alfa nie będzie miała sprecyzowanych planów zawodowych, jednak swoją przyszłość będzie wiązała z rozpoznawalnymi na świecie markami i doskonale prosperującymi firmami.

Zobacz również: Pokolenie płatków śniegu. Dlaczego ich start w dorosłe życie nie należy do najłatwiejszych?

Ekran – naturalna forma kontaktu

Dla generacji alfa telefon, tablet czy komputer jest naturalną formą kontaktu. To właśnie przed ekranem spędzają większość wolnego czasu – to tam zdobywają wiedzę i szukają rozrywki. Za pomocą mediów społecznościowych kontaktują się ze znajomymi, a rodziców informują, kiedy wrócą ze szkoły do domu. Już za kilka lat, za pomocą urządzeń i aplikacji, będą sprawdzać intensywność aktywności fizycznej czy mierzyć długość snu. Spędzanie większości czasu przed ekranem telefonu czy tabletu, a co za tym idzie brak ruchu, niesie za sobą negatywne konsekwencje. Alfy mogą borykać się z problemami ze wzrokiem, zaburzeniami snu czy niedoborami witamin i minerałów. Niemniej jednak zdaniem niektórych, to właśnie pokolenie Alfa będzie tym najdłużej żyjącym na świecie.

Pokolenie Alfa – w jakim świecie będą żyć?

Zmagamy się z wieloma problemami – kryzysem klimatycznym, problemami gospodarczymi, które miejmy nadzieję w perspektywie kilkudziesięciu lat uda nam się opanować. Walka o nowy, lepszy świat w dużej mierze spoczywa na pokoleniu Zet, ale w jeszcze większym stopniu pokolenie Alfa będzie w nią zaangażowane. Zgodnie z prognozami, do 2050 roku na świecie będzie żyło około 10 mld osób, a w Polsce liczba ludności wyniesie niespełna 34 mln. I co ciekawe, to osoby powyżej 65 roku życia będą stanowiły aż 1/3 populacji. Choć Alfy będą pod ogromnym wpływem mediów cyfrowych, to nie będą opierały się tylko na tym co widzą na ekranach. Pokolenie Alfa pewnie czuje się w internecie, ale fałszywym przekazom nie da się nabrać.

Zapraszamy do udziału w krótkim badaniu mobile – new.impcod.com/wychowanie

Raport już wkrótce na naszym serwisie!


Związek

Jak stworzyć wnętrze pełne niebanalnych kompozycji kwiatowych?

Redakcja
Redakcja
24 sierpnia 2022

Już w ten weekend w Warszawie odbędą się pokazy tworzenia kompozycji kwiatowych prowadzone przez Międzynarodowego Mistrza Polski we Florystyce! Na wydarzenie zaprasza firma FORTE, która jest producentem mebli oraz salony Agata, w których można kupić najnowszą kolekcję POLYPODY.

Kolekcja POLYPODY stworzona z miłości do roślin

Okazją do spotkania jest premiera najnowszej kolekcji POLYPODY, która została zaprojektowana z myślą o miłośnikach kwiatów. Meble te pozwolą Ci odpowiednio wyeksponować ulubione rośliny i cieszyć się otaczającą Cię zielenią.

Z pomocą komody, szafki RTV, witryny, meblościanki, stołu i stolika kawowego stworzysz wyjątkowy salon połączony z jadalnią. Natomiast regały w dwóch rozmiarach oraz biurko pomogą zaaranżować domowy gabinet pełen kwiatów lub kącik home office. Meble posiadają specjalne, wodoodporne wkłady, które pełnią funkcję skrzyń na kwiaty. Dzięki temu przy pielęgnacji roślin nie trzeba się martwić, że woda wypłynie z doniczki i zniszczy mebel. Wspaniałym dopełnieniem kolekcji POLYPODY jest oświetlenie LED, które dodatkowo podkreśli piękno roślin, a także zapewni odpowiednie warunki do ich wzrostu.

Kwiatowe inspiracje od Mistrza Florystyki!

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Piotr Sekunda – Międzynarodowy Mistrz Polski we Florystyce! Założyciel i trener Floral Academy zdradzi uczestnikom wydarzenia tajniki tworzenia najciekawszych kompozycji kwiatowych.

W programie pokazu:

  • roślinne aranżacje stołu,
  • trwałe dekoracje z roślin doniczkowych,
  • kompozycje w naczyniach z roślin ciętych i doniczkowych,
  • pakiet mistrzowskiej wiedzy o zasadach komponowania i aranżowania w przestrzeni.

Brzmi zachęcająco? Przyjdź w najbliższy weekend do jednego z salonów meblowych AGATA:

  • 27.08. (sobota), godz. 13:00 oraz godz. 16:00, ul. Toruńska 118, Warszawa – Targówek,
  • 28.08. (niedziela), godz. 11:00 oraz godz. 13:00, al. Krakowska 61, Warszawa – Okęcie.

Wstęp na pokazy florystyczne jest bezpłatny.

Rośliny odmienią Twoje mieszkanie

Kompozycje kwiatowe mogą stać się ciekawym elementem wystroju Twojego mieszkania. Wprowadzą do wnętrza spokój i harmonię. Pozytywnie wpłyną na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Wśród roślin relaks będzie głębszy, a Twoje oczy podziękują Ci za sesję wpatrywania się w zieleń. Kwiaty zwiększą wilgotność powietrza w mieszkaniu, a odpowiednie gatunki dodatkowo oczyszczą powietrze z niektórych niebezpiecznych związków!

Informacje zawarte w artykule nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i są publikowane wyłącznie w celach informacyjnych. Ze względów technologicznych, widoczne na wyświetlaczach urządzeń i na wydrukach kolory mebli oraz artykułów dekoracyjnych mogą różnić się od rzeczywistych.


Zobacz także

Kobiety nie śpią przez to po nocach, a faceci nawet o tym nie wiedzą

8 psychologicznych sztuczek, które sprawią, że on się w tobie zakocha

Bycie lojalnym wobec partnera to wybór serca, czy naprawdę tak trudno to zrozumieć?