Orzechy pekan, jak wszystkie orzechy, to wartościowy element zdrowej diety. Odżywiają organizm, dbają o jego prawidłowe funkcjonowanie, a dodatkowo są bardzo smaczne. Ich wysoka kaloryczność nie powinna zniechęcać do sięgania po nie, choć nie należy jeść ich w zbyt dużych ilościach. Za co konkretnie warto pokochać orzechy pekan?
Orzechy pekan — wygląd
Ojczyzną orzechów pekan jest centralna i południowa części Stanów Zjednoczonych. Te szczególnie lubiane orzechy uprawia się w Teksasie, uważanym za ich stolicę. Niegdyś stanowiły ważną część diety rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Orzechy pekan wydają drzewa o nazwie orzeszniki jadalne, które owocują przez około 300 lat. Wyjęte z łupiny orzechy ze smaku i wyglądu przypominają orzechy włoskie, jednak są bardziej płaskie i owalne, pozbawione aż tak głębokich fałdek. Bez większego kłopotu można je natomiast odróżnić po bardzo twardej łupinie, która jest w ich przypadku podłużna i gładka.
Orzechy pekan — wartości odżywcze
Orzechy pekan to skarbnica cennych składników odżywczych – wystarczy niewielka ich ilość, by się nimi zasycić i dodać organizmowi zastrzyk wartościowych dla zdrowia substancji. Składają się one głównie z tłuszczów (72g/100g). Wśród nich aż 90% to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są konieczne do zachowania zdrowia. Daleko w tyle są węglowodany (13,9 g), błonnik (9,6g), oraz białko (9,2g). W pekanach znajdziemy także witaminy z grupy B, szczególnie tiaminę (B1) i kwas foliowy (B9), witaminę E oraz C i K. Nie brakuje w nich również minerałów, takich jak: fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź oraz selen. Są także dobrym źródłem antyoksydantów, szczególnie polifenoli, które chronią organizm przed szkodliwą działalnością wolnych rodników.
Orzechy pekan — kalorie (kcal)
Jak wszystkie orzechy, także orzechy pekan są wyjątkowo kaloryczne — w 100 gramach kryje się niemal 700 kalorii. Ta liczba może przerażać, szczególnie osoby stosujące diety odchudzające, jednak to wartościowe kalorie, ponieważ poza dodaniem energii, dostarczane są wraz z nimi wartościowe dla zdrowia składniki. Warto spojrzeć na to w nieco bardziej praktyczny sposób. Jeden pekan waży ok. 3 gramy i dostarcza ok. 21 kcal, więc włączenie do diety kilku orzechów dziennie nie zrujnuje figury.
Orzechy pekan — właściwości dla zdrowia
Aby chroniły zdrowie, można je spożywać na surowo, najlepiej bez dodatku soli. Dobrze smakują z sałatkami, jogurtami, deserami, czy ciastami. Można również sięgać po masło orzechowe z pekanów, ważne jednak by miało ono jak najlepszy skład, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Dzięki temu w diecie nie zabraknie orzechów, które:
Obniżają ryzyko rozwoju nowotworów i chorób przewlekłych
Orzechy są cennym źródłem przeciwutleniaczy (fenole, proantocyjanidy, hydrolizowalne garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe), które hamują działanie wolnych rodników w organizmie i uszkodzenia komórek, obniżając stres oksydacyjny. Dzięki temu komórki są lepiej chronione przed uszkodzeniami i niepożądanymi mutacjami prowadzącymi do nowotworów oraz chorób przewlekłych.
Chronią układ sercowo-naczyniowy
Warto również wspomnieć, że antyoksydanty w orzechach chronią serce przed działaniem wolnych rodników. Poza tym podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu (HDL), jednocześnie obniżając poziom „złego” cholesterolu (LDL). Dzięki temu wpływają na zachowanie prawidłowego przepływu krwi i obniżają ryzyko rozwoju miażdżycy.
Odżywiają mózg
Orzechy są wartościową przekąską, która nie tylko syci, ale także pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Dostarczają nienasycone kwasy tłuszczowe, poprawiające wydajność mózgu. Z kolei obecność magnezu koi układ nerwowy, a miedź wpływa na prawidłowe wytwarzanie neuroprzekaźników.
Regulują poziom glukozy we krwi
Orzechy pekan mają niski indeks glikemiczny (15), dzięki któremu można uniknąć wahań czy szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. To informacja ważna dla osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą czy insulinoopornością.
Mogą wspomagać odchudzanie
Dzięki obecności błonnika orzechy pekan wspierają proces trawienia i dają uczucie sytości na długi czas, również za sprawą dużej ilości zdrowych tłuszczów. Obecność miedzi, koniecznej do prawidłowych reakcji enzymatycznych, wpływa na wydajniejszą przemianę materii. Niska zawartość węglowodanów pozwala uniknąć wspomnianych wyżej wahań poziomu cukru we krwi, które wpływają na odczuwanie silnej chęci na podjadanie.
Wpływają na dobrą kondycję skóry
Orzechy pekan dostarczają cynk, miedź, witaminę E i A, kwas foliowy i fosfor. Dzięki temu skóra zachowuje ładny wygląd, jest mniej narażona na przedwczesne starzenie się i pojawieniu się zmarszczek i przebarwień.
Orzechy pekan a alergia
Spożycie orzechów pekan może spowodować reakcję alergiczną. Może pojawić się pokrzywka na skórze, obrzęk gardła, wymioty, duszności i zawroty głowy. Nieco rzadziej odnotowuje się kaszel, uporczywe swędzenie, problemy z oddychaniem, które stanową zagrożenie dla życia.
Orzechy pekan — cena
Cena za orzechy pekan uzależniona jest gównie od wielkości opakowania, które kupujemy. Za kilogramowe opakowanie pekanów trzeba zapłacić od 60 zł wzwyż.