Macierzyństwo Psychologia

Zostać w domu z dziećmi może być o wiele trudniejszym wyzwaniem niż pójść do pracy mówią naukowcy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 października 2018
Fot. iStock / SolStock
 

Stawanie się i bycie rodzicem jest niesamowitym doświadczeniem, ale sam proces wchodzenia w ten nowy rozdział życia może przynieść ze sobą wiele stresu i zmartwień. Naukowcy od lat badają emocje, których doświadczają świeżo upieczeni rodzice w ciągu kilku  pierwszych kilku lat rodzicielstwa.

Wyniki tych badań wyraźnie pokazują, że wychowywanie dzieci to ciężka praca, odczuwalna jako dużo trudniejsze wyzwanie niż nasz życie zawodowe.

Spośród 1500 matek i ojców sondowanych w Wielkiej Brytanii 31% stwierdziło, że pozostanie w domu z dziećmi jest trudniejsze niż codzienna praca. 55 % rodziców uważa, że ​​posiadanie dziecka to ciężka praca, nawet przy silnym systemie wsparcia, p. 45 %t ankietowanych matek stwierdziło, że nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z opieką nad niemowlakiem bez pomocy własnej matki

Ponadto 71% matek i ojców uważa, że ​​media społecznościowe sprawiają, że rodzicielstwo staje się polem rywalizacji,  a 22 procent ankietowanych odczuwało presję, by być doskonałym rodzicem. Nowi rodzice również mają wiele powodów do zmartwień, ponieważ ok 27% z nich odczuwa niepokój w związku z rozwojem swojego dziecka, 22% martwi się jego nawykami żywieniowymi , a 9% tym, jak dziecko śpi.

Jednak pomimo tego podwyższonego poziomu lęku, 42 % rodziców powiedziało, że pojawienie się dziecka  w ich życiu sprawiło, że po raz pierwszy naprawdę odczuli bezwarunkową miłość.

Wyniki ankiety Forbes również są zastanawiające. Pośród tych z nas, którzy mają dylemat zostać w domu czy pójść do pracy, aż 34 procent czynnych zawodowo matek wolałoby zostać w domu, 47 procent wolałoby nie pracować wcale. Większość robi to z konieczności, a 48 procent zgodziło się, że pozostawanie w domu jest przywilejem, na który wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Aż 43 procent czuje się osądzana za to, że nie spędzają wystarczająco dużo czasu z dziećmi, dla których tak ciężko pracują.

Ale nie martwcie się. Inne badanie, przeprowadzone przez Harvard Business School, ujawniło, że w odniesieniu do ogólnego zadowolenia z życia, dzieci „pracujących” matek  okazują się równie szczęśliwe co dzieci matek pozostających w domu. Dzieci, które są otoczone miłością i które mają poczucie stabilizacji, częściej odnoszą sukcesy niezależnie od statusu zawodowego ich matki. Rodzice powinni zatem podejmować osobiste i zawodowe decyzje zgodnie z tym, co jest najlepsze dla ich rodziny.

 


Na podstawie: aplus.com


Macierzyństwo Psychologia

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad

Redakcja
Redakcja
1 października 2018
Fot. iStock
 

Czasami myślimy: „Pierdzielę, nie będę sprzątać, moje życie nie będzie się kręcić wokół porządków”. Okej, rozumiem, że nie chcemy non stop jeździć na przysłowiowej szmacie, ale też nie chcielibyśmy znaleźć się w sytuacji, gdy wpadają do nas niezapowiedziani goście, a my czerwienimy się na myśl o tym, jak wygląda nasza łazienka. 

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad.

Pościel łóżko

Zanim opuścisz dom rano (lub jeszcze lepiej, zanim opuścisz sypialnię), pościel swoje łóżko. Nie musisz się jakoś specjalnie starać, po prostu ułóż kołdrę, wygładź i gotowe. To bardzo proste, a pozostawia poczucie porządku w sypialni.

Opróżnij rano zmywarkę

Nim zrobi ci się kawa, opróżnij zmywarkę. Robiąc to rano mamy przestrzeń na zbieranie przez cały dzień brudnych naczyń, zamiast trzymać je w zlewie.

Rób codziennie pranie

Nie odkładaj na weekend, nie odwlekaj. Masz kosz brudnych ubrań – wstaw pranie i miej to z głowy, poza tym rano nie będziesz słyszeć: „Mamo, wyprałaś moją bluzę?”, „Mamo, skończyły mi się skarpetki”.

Nie odwlekaj

Wracasz z zakupami, rozpakowujesz różne rzeczy – od razu wyrzucaj zbędne opakowania, zaoszczędzisz miejsce i czas.

Zbieraj ubrania

Oczywiście, że największa pokusa, to rzucenie ciuchów na podłogę. Warto jednak w domu ustalić jedno miejsce – najlepiej duży kosz, do którego trafiają ubrania. Dzięki temu twoje mieszkanie od razu będzie wyglądało na czystsze.

Wykorzystuj czas

Warto sprzątać w trakcie robienia innych czynności. Właśnie – rozpakowanie zmywarki, kiedy robi się kawa, mycie sztućców, deski do krojenia, podczas gdy „dochodzi” nam obiad. Pomaga to zminimalizować bałagan i np. ogarnięcie kuchni w trakcie robienia posiłku.

Nie chodź spać z brudną kuchnią

Często nam się już nie chce, machamy ręką i mówimy: „jutro”. Ale jutro zastaje nas z zaschniętymi brudem naczyniami, średnio przyjemnym zapachem i brakiem czasu, żeby ogarnąć wszystko tak, jak byśmy chcieli. Dlatego naprawdę warto przezwyciężyć niechęć i posprzątać kuchnię jeszcze wieczorem. O ile przyjemniej będzie się nam wstawać.

 


Macierzyństwo Psychologia

Co powinniśmy wiedzieć na temat rodzicielstwa bliskości?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 września 2018
Fot. istock/AleksandarNakic

Na ostatnim spotkaniu Akademii 5.10.15. rozmawialiśmy o rodzicielstwie bliskości. Nadal niewielu rodziców zetknęło się z tym pojęciem, przy czym często bierzemy rodzicielstwo bliskości za kolejny z góry narzucony schemat wychowania, a jak wiadomo – jak ktoś chce nam coś narzucić, to z góry zakładamy, że jest to złe. Tymczasem to, co ujmuje w tym rodzicielstwie jest zachęcenie rodziców do skierowania się w stronę intuicji. Zwraca się uwagę na reagowanie na potrzeby dziecka, uważność na sygnały, które już daje nam niemowlę. W ten sposób nasze dziecko od początku swojego życia ufa, że jego potrzeby zostaną zaspokojone, czuje się bezpieczne i zaopiekowane.

Co powinniśmy wiedzieć na temat rodzicielstwa bliskości

Ważne, by od początku nawiązać silną więź z dzieckiem

Rodzicielstwo bliskości zachęca do naturalnego porodu, karmienia piersią, noszenia dziecka w chuście i spania z nim. Jednak należy pamiętać, że są to jedne z czynników, które wpływają na budowanie więzi, ale nie jedyne. Wystarczy spojrzeć na ojców, którzy nie rodzą, nie karmią piersią, a budują fantastyczną relację bliskości z dzieckiem, choćby poprzez noszenie go i przytulanie. RB zachęca do dostosowania swojego rodzicielstwa do własnych potrzeb. Nie znaczy, że jesteś złą matką, jeśli nie śpisz ze swoim dzieckiem, czy urodziłaś przez cesarskie cięcie. Ono zwraca uwagę, jak ważna jest bliskość z dzieckiem, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Rodzicielstwo bliskości nie jest metodą wychowawczą

To raczej pewna filozofia, jaką rodzice mogą się kierować w relacji z dzieckiem. Zakłada traktowanie dziecka, jako pełnowartościowego człowieka, który ma prawo do swoich potrzeb i emocji, do których odnosimy się z szacunkiem, reagujemy z empatią i wspieramy nasze dziecko także poprzez wyznaczanie mu granic. Ważne, aby respektować wybory upodobania naszego dziecka, wypracować kompromis, ale robić to z poziomu szacunku, a nie autorytarnie.

Zapewnia podstawowe potrzeby dziecka

Jak zauważyła podczas spotkania Akademii 5.10.15. Agnieszka Stein, jeszcze nie tak dawno dziecko traktowano jako byt wyzuty z potrzeb, z emocji, który należy wypełnić i ukształtować. Tymczasem dzieci już od momentu narodzin mają swoje potrzeby, które my rodzice powinniśmy zaspokoić. Chodzi o poczucie bezpieczeństwa, bliskość, miłość. Jeśli damy dziecku te solidne fundamenty, będzie ono lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, stanie się świadome swoich emocji i potrzeb, a dzięki temu łatwiej mu będzie zbudować dobre i szczęśliwe życie

Nauka samodzielności to stopniowe budowanie zaufania

Często obawiamy się, że wychodząc naprzeciw dziecka, odpuszczając żelazną dyscyplinę, nasze dziecko będzie rozpuszczone, rozpieszczone i nigdy nie nauczy się samodzielności. Tymczasem jest wręcz odwrotnie. Dziecko, które ma bezpieczną więź z matką, ojcem, łatwiej jest stać się niezależnym. Łatwiej radzi sobie z niepokojem, nie trzyma się kurczowo rodziców w obawie przed rozstaniem, ma zaufanie do tego, co czuje i do tego, jak wyraża swoje emocje, bo od najwcześniejszych lat, było rozumiane przez swoich rodziców.

Rodzicielstwo bliskości jest dla dzieci w każdym wieku

Dziecko w każdym wieku potrzebuje szacunku, tak jak potrzebuje go dorosły. W stronę rodzicielstwa bliskości można się zwrócić na każdym etapie rodzicielstwa, niezależnie od wieku naszych dzieci. Przecież nawet nastolatkowie chcą być szanowani, traktowani poważnie, a to właśnie może ułatwić rodzicom relacje z nimi, w tym trudnym okresie.

Tak naprawdę chodzi o to, żebyśmy zaufali sobie i czerpali wiedzę, inspirację na temat rodzicielstwa z różnych źródeł. W końcu żadna metoda czy filozofia żadnego z rodziców nie zwalnia z samodzielnego myślenia i odczuwania.

Zobaczcie zdjęcia z ostatniego spotkania Akademii 5.10.15.

Mat. prasowe

 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką 5.10.15.


Zobacz także

Te porady małżeńskie z 1886 roku brzmią bardziej współcześnie niż moglibyście się tego spodziewać

20 rzeczy, których mężczyzna nie powinien robić w związku. Nie zdziw się, jeśli pewnego dnia wrócisz do pustego mieszkania

50 rzeczy, które zrobią na kobiecie większe wrażenie niż bujna broda i pokaźne mięśnie

Rodzaje przemocy narcyza – jest ich aż pięć! Jak bije narcyz?