Go to content

Orzechy nerkowca – wartości odżywcze i właściwości dla zdrowia

Orzechy nerkowca - wartości odżywcze i właściwości dla zdrowia
Fot. iStock

Orzechy nerkowca to przysmak, który ma dość krótką kuchenną historię, ponieważ dopiero w ubiegłym wieku odkryto, że są one jadalne. Powoli zyskują na popularności także u nas, z powodu walorów smakowych, a także wartości odżywczych. Co kryją w sobie orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca 

Orzechy nerkowca pochodzą z drzewa zwanego nanerczem zachodnim (Anacardium occidentale L.), uprawianego w większości krajów strefy tropikalnej. Wytwarzają one owoce, które w łupinie o kształcie pazura, kryją orzech. By można było spożyć orzechy nerkowca, po wyjęciu z łupiny należy poddać je procesowi obróbki termicznej — uprażyć i ugotować. Co ciekawe, olej obecny w łupinach nerkowca ma żrące działanie, dlatego zaleca się używanie do tego ochronnych rękawic. Dopiero po tym można je spakować i udostępnić do sprzedaży.

Orzechy nerkowca - wartości odżywcze i właściwości dla zdrowia

Fot. iStock 

Orzechy nerkowca zdobywają coraz większa popularność, ze względu na delikatny, słodki smak, przez wiele osób określany jako najlepszy ze wszystkich orzechów. W porównaniu do innych orzechów są one dość miękkie. Zaleca się je jako zdrową przekąskę, lub dodatek do dań słodkich i wytrawnych, wytwarza się z nich masło orzechowe. Można je wykorzystać jako składnik popularnego pesto oraz element deserów. Idealne zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych kuchni azjatyckiej.

Orzechy nerkowca — wartości odżywcze, kcal

W porównaniu od innych orzechów, tych kalorii zawierają nieco mniej. Orzechy nerkowca w 100 g dostarczają 553 kcal. To nadal sporo, ale biorąc pod uwagę ilość wartościowych dla zdrowia substancji, zaleca się włączenie nerkowców do diety, w przeciwieństwie do różnego typu przekąsek (chipsów, babeczek itp.) Ponadto w 100 g nerkowców znajduje się 18 g białka, 44 g tłuszczu (w tym zdrowych tłuszczów nienasyconych), 30 g węglowodanów oraz 3 g błonnika.

Nerkowce zawierają także cenne witaminy i minerały. Są bogatym źródłem witaminy B6, zawierają witaminy A, D, E oraz K. Nie brakuje w nich również potasu i magnezu, fosforu oraz selenu, cynku, sodu, żelaza. Owoce nerkowca są źródłem przeciwutleniaczy, które chronią organizm przez szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Orzechy te mają niski indeks glikemiczny = 15. Produkty o niskim indeksie glikemicznym nie powodują wahań poziomu glukozy we krwi, więc mogą po nie sięgać osoby z insulinoopornością oraz cukrzycą typu 2.

Orzechy nerkowca - wartości odżywcze i właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Orzechy nerkowca — właściwości 

Orzechy, w tym nerkowce, zaliczane są do najbardziej wartościowych produktów, których nie powinno brakować w zdrowej diecie. Ich zaletą jest nie tylko smak, ale także właściwości dla zdrowia. Aby były jak najzdrowsze, należy sięgać po te niesolone i spożywać je na surowo lub uprażone.

Chronią mózg i układ nerwowy 

Orzechy nerkowca poleca się osobom uczącym się i pracującym umysłowo, ponieważ dostarczają fosfor, konieczny dla prawidłowej pracy mózgu. Fosfor wpływa także na właściwe przewodzenie bodźców nerwowych. Obecność witamin z grupy B, szczególnie niacyny, dobrze wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, dodaje energii, poprawia koncentrację i pamięć. Ponadto antyoksydanty i kwasy omega-3 dobrze wpływają na procesy myślowe, a magnez oraz potas koją nadwyrężone nerwy.

Chronią układ sercowo-naczyniowy 

Orzechy nerkowca są wartościowym dodatkiem w diecie chroniącej serce. Ich regularne spożywanie, dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów, natomiast witamina K chroni przed tworzeniem się zakrzepów krwi. W nerkowcach nie brakuje potasu, który reguluje ciśnienie tętnicze i właściwą pracę serca. Z kolei magnez wpływa na rozszerzenie tętnic, co również obniża ryzyko wystąpienia zawału serca.

Obniżają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Orzechy nerkowca mają niski indeks glikemiczny, więc włączone do zdrowej diety obniżają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Wskazują na to wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) oraz Uniwersytetu z Jaunde (Kamerun). Wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy przez komórki mięśni, zwiększając wrażliwość tkanek na działanie insuliny.

nerkowce

Fot. iStock

Są polecane na diecie

Orzechy nerkowca są kaloryczne, ale to kalorie, które nie tuczą. Duża ilość białka i błonnika wpływa na odczuwanie sytości po ich spożyciu. Błonnik dobrze wpływa również na procesy trawienne. Dodatkowo niski indeks glikemiczny zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi, więc rzadziej pojawiają się ataki wilczego apetytu i chęć na podjadanie. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają utratę kilogramów dzięki poprawieniu wrażliwości tkanek na insulinę, oraz hamowanie nadmiernego apetytu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by włączyć rozsądne ilości orzechów nerkowych do diety odchudzającej.

Orzechy nerkowca a alergia

Orzechy nerkowca są bardzo zdrowe, ale, podobnie jak inne orzechy, należą do produktów silnie alergizujących. Choć reakcje alergiczne na nerkowce zdarzają się dość rzadko, trzeba wziąć taką możliwość pod uwagę. Ich spożycie przez osoby nadwrażliwe może skutkować pojawieniem się problemów żołądkowo-jelitowych, pokrzywką i świądem skóry, obrzękiem górnych dróg oddechowych, a także (w skrajnych przypadkach) wstrząsem anafilaktycznym.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl,www.medme.pl