Dieta Pielęgnacja Uroda Zdrowie

Olej z rokitnika dla urody i zdrowia. Co zawiera i jak działa olej rokitnikowy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 maja 2021
Olej z rokitnika - na twarz, włosy, właściwości zdrowotne
Fot. iStock
 

Olej z rokitnika to wyjątkowo zdrowy produkt, który ogromną popularność zdobył w Azji, a od pewnego czasu zainteresowaniem nim wzrasta również u nas. Wykorzystuje się go w kuchni, traktowany jest jako farmaceutyk oraz surowiec kosmetyczny. Posiada bogaty skład chemiczny, który sprawia, że warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom. Jak działa olej z rokitnika na twarz, włosy i na zdrowie?

Czym jest rokitnik?  

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) jest znanym od wieków surowcem leczniczym. Już w starożytnej Grecji zauważono jego dobry wpływ na wygląd sierści koni, stąd nadano mu nazwę pochodzącą od słów: hipp – koń, phaos – błyszczący. Obecnie właściwości owoców rokitnika są dobrze przebadane, a olej tłoczony z nich polecany jest przy różnych schorzeniach.

Rokitnik, szczególnie popularny w Azji, nazywany jest także rosyjskim ananasem. Występuje najczęściej wzdłuż wybrzeży morskich w Europie i Azji, aż po Chiny. W Polsce, w stanie naturalnym jest objęty częściową ochroną, i można go spotkać nad Bałtykiem, na wydmach. Krzew radzi sobie nawet na słabych, piaszczystych glebach, jest odporny na mróz i suszę, oraz zanieczyszczenie powietrza. Jego owoce przybierają charakterystyczny wygląd —  niewielkie pomarańczowe kulki. Owoce są jadalne, soczyste, o charakterystycznym kwaśno-cierpkim smaku. Szczególnie popularne są na Syberii, gdzie przetwarza się je na różne sposoby. W Polsce kwaśne i nieco gorzkawe owoce traktowano jako po prostu niesmaczne, a nawet niejadalne.

Olej z rokitnika - na twarz, włosy, właściwości zdrowotne

Fot. iStock/owoce rokitnika

Owoce rokitnika są surowcem wykorzystywanym do tłoczenia oleju, który przedstawia dużą wartość ochronną dla zdrowia.

Co zawiera olej z rokitnika?

Olej rokitnika posiada zdecydowany kolor pomarańczowo-czerwony i przyjemnie pachnie owocami. Owoce rokitnika, z których tłoczy się olej, można określić mianem witaminowej bomby. Zawierają duże ilości witaminy C, E, A, witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12) i składników mineralnych, takich jak: wapń, żelazo, magnez, potas, miedź, cynk, mangan. Nie brakuje w nich flawonoidów, kwasów organicznych oraz wolnych aminokwasów. Rokitnik w miąższu owoców i pestkach gromadzi tłuszcz. Ponieważ olej tłoczony jest jednocześnie z pestek, skórek i części pulpy pozostałej po wyciśnięciu soku, jest on jeszcze bogatszy w antyoksydanty i inne wartościowe substancje.

W oleju rokitnikowym obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych przeważa nad kwasami tłuszczowymi nasyconymi. Olej z rokietnika zawiera m.in.: kwasy tłuszczowe omega – 3 ( kwas linolenowy), omega – 6 ( kwas linolowy), omega – 9 (kwas oleinowy), oraz omega – 7 (kwas oleopalmitynowy). Obecne są w nim karotenoidy, fitosterole i tokoferole.

Zawartość cennych dla zdrowia składników może być różna w zależności od poszczególnych odmianach tego gatunku i miejsca występowania danej rośliny.

Olej z rokitnika — właściwości

Olej z rokitnika stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie. Obecne w owocach rokitnika antyoksydanty zmniejszają uszkodzenia komórek powodowane wolnymi rodnikami, hamują powstawanie związków rakotwórczych. Zaleca się włączenie go do diety w celu wzmocnienia organizmu w okresach jesieni i zimy, oraz w czasie rekonwalescencji po chorobie. Badania potwierdziły, że hiporamina wyizolowana z rokitnika ma działanie przeciwwirusowe. Olej działa również przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, szczególnie ograniczając rozwój pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, powiązane z obecnością flawonoidów i kwasów tłuszczowych.

Olej z rokitnika - na twarz, włosy, właściwości zdrowotne

Fot. iStock/Olej z rokitnika

Olej z rokitnika wpływa osłonowo na błony śluzowe układu pokarmowego. Fitoterapia zaleca stosowanie oleju rokitnikowego przy zgadze, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wykazuje on  również ochronne działanie na wątrobę, także przed jej stłuszczeniem. Olej z rokitnika doskonale sprawdza się przy zatwardzeniach oraz niestrawności.

Duże ilości witaminy C i E oraz obecność steroli roślinnych w rokitniku wpływają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL, który powoduje powstawanie zmian miażdżycowych. Dzięki temu olej rokitnikowy chroni przed zawałem i udarem. Z kolei potas jest ważnym składnikiem, który dobrze wpływa na regulację ciśnienia tętniczego oraz zapobiega rozwojowi nadciśnienia.

Jak stosować olej z rokitnika?

Zaleca się stosowanie od 5 kropel do jednej łyżeczki oleju dziennie, najlepiej podczas posiłku. Nie należy przekraczać zalecanego przez producenta oleju dziennego spożycia. Kuracja wzmacniająca powinna trwać 3 tygodnie. Jeśli olej jest stosowany leczniczo, dawkowanie i czas trwania warto skonsultować z farmaceutą lub lekarzem.

Olej z rokitnika na twarz i ciało

Olej z rokitnika znalazł także zastosowanie w kosmetyce i leczeniu różnych dolegliwości skórnych. Pomaga w leczeniu otarć, uszkodzeń skóry w wyniku oparzeń przez promienie słoneczne i rentgenowskie, odmrożeń, oraz przy odleżynach. Stosuje się go także w stanach zapalnych skóry, oraz grzybicach. Pomaga uniknąć nadmiernego przesuszenia skóry, natłuszcza ją odpowiednio i chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wspiera produkcję kolagenu, który zapewnia jej elastyczność, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek i redukuje już te widoczne. Z tego powodu jest szczególnie poleca się go do skóry dojrzałej, suchej i wrażliwej. Ponieważ olej z rokitnika silnie barwi, zaleca się przed nałożeniem na skórę przygotowywanie maksymalnie 5% roztworu. Można również stosować go w prostszy sposób, dodając odrobinę oleju rokitnikowego do ulubionego kremu i nałożenie go tak jak zwykle.

Olej z rokitnika - na twarz, włosy, właściwości zdrowotne

Fot. iStock/Olej rokitnikowy

Olej z rokitnika na włosy

Olej z rokitnika stosuje się nie tylko na twarz, ale i na włosy. Włączony do pielęgnacji skóry głowy hamuje wypadanie włosów, działa przeciwłupieżowo, nadaje włosom zdrowy blask. Olej z rokitnika można stosować do olejowania włosów. Wystarczy dokładnie nałożyć olej na włosy przed ich myciem i pozostawić na czas od 15 minut do nawet kilku godzin. Następnie zmyj olej ciepłą wodą i nałóż odżywkę emulgującą.  Po kilku minutach odżywkę spłucz i umyj głowę szamponem, z którego korzystasz na co dzień. Dzięki temu włosy staną się świeże i wzmocnione.

Przeciwwskazania do stosowania oleju z rokitnika

Olej z rokitnika, mimo iż jest bardzo wartościowy dla zdrowia i urody, nie jest zalecany w każdej sytuacji. Ostrożne powinny być kobiety ciężarne, które mogą spożywać olej wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest zapalenie trzustki lub wątroby, kamica żółciowa, czy ostre zapalenie woreczka żółciowego.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl, www.medonet.pl, stronazdrowia.pl 

Dieta Pielęgnacja Uroda Zdrowie

6 zachowań, które mogą zniszczyć każdą przyjaźń

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 maja 2021
6 zachowań, które zniszczą każdą przyjaźń
Fot. iStock
 

Przyjaźń to relacja, której pragnie każdy. Posiadanie oddanego przyjaciela sprawia, że dni stają się lepsze, a problemy łatwiejsze do pokonania. Przyjaciele nadają poczucie sensu, gwarantują wsparcie i gotowość do robienia nawet najdziwniejszych rzeczy, jeśli zajdzie taka potrzeba. I nie tylko.

Ale choć wydaje się, że przyjaźń to relacja, która będzie trwać wiecznie, nie zawsze tak się dzieje. Popełniamy po drodze błędy, które jej szkodzą. Czasem też pojawiają się zachowania, które mogą doprowadzić do ruiny nawet największą przyjaźń.

6 zachowań, które zniszczą każdą przyjaźń  

Brak czasu

Nie da się ukryć, że życie zmusza nas do ciągłego pędu, pochłaniając na obowiązki wolny czas. Często obrywa na tym także przyjaźń, która bywa odsuwana nieco na bok, „na później”, ze względu na brak czasu i możliwości do spotkań, rozmów w cztery oczy i spędzania czasu w  realu. Same media społecznościowe, komunikatory, telefony czy maile nie są w stanie zastąpić fizycznej bliskości przyjaciela. I choć nie trzeba przebywać ze sobą całej doby, by relację móc nazywać przyjaźnią, to jednak zawężenie kontaktu do spotkań online na pewno nie wyjdzie na zdrowie. To prosta droga do osłabienia więzi, a w konsekwencji do jej rozpadu.

Wykorzystywanie  

Przyjaźń polega na obustronnym zaangażowaniu — dawania i braniu. Jeśli jedna osoba bez oporu i chęci odwzajemnienia korzysta z profitów, jakie daje przyjaźń, jest to bardzo nie w porządku. Niezależnie od tego, czy chodzi o nagminne pożyczanie pieniędzy, zrzucanie wykonanie jakiegoś zadania, czy wymuszanie ustępstw, trudno relację na takich warunkach określić szczęśliwą przyjaźnią. Przyjaźń powinna być bezinteresowna i szczera.

Wyładowywanie emocji

Przyjaciel jest wsparciem w złych i dobrych chwilach, to powszechnie wiadomo. Czasem jednak zapominamy o tym, że przyjaciel nie jest jednocześnie workiem treningowym, na którym można się wyżyć w przypływie gorszego humoru. W przyjaźni nie ma miejsca na poprawianie kiepskiego samopoczucia przez krytykowanie przyjaciela, czy dowartościowywanie się jego kosztem.

Traktowanie jak własność

Zaborczość zdecydowanie nie idzie w parze z przyjaźnią. O ile lojalność i chęć spędzenia ze sobą czasu jest jak najbardziej wskazana, tak  próba ograniczenia wolności drugiej osoby zrujnuje każdą przyjaźń. To już nie będzie relacja na równych zasadach, tylko emocjonalne więzienie.

Zazdrość o sukcesy

Zazdrość to uczucie, które pojawia się nawet wtedy, kiedy tego nie chcemy. Bywa, że może pojawić się zazdrość w przyjacielskiej relacji i mocno ją naruszyć. Zazdrość o dobrą passę w życiu, odniesione sukcesy, gdy u nas samych nie dzieje się nic wartego uwagi, wywołuje poczucie niesprawiedliwości i frustrację. Wiele relacji rozpadło się z tego powodu, że szczęście drugiej osoby było zbyt przytłaczające dla drugiej. W końcu przyjaciel powinien wspierać w każdej chwili, świętować razem i dzieli ze sobą radość. Jeśli tak nie jest, czas przyjrzeć się temu, gdzie leży przyczyna problemu.

Niedyskrecja

Niedyskrecja i brak lojalności to zachowania, które zabiją wszelką przyjaźń. Zbyt długi język i wyjawianie tego, co powiedział przyjaciel tylko dla twojej wiadomości, to poniekąd zdrada. Niełatwo przełknąć niedyskrecję przyjaciółki i rozmawiać z nią w pełni szczerze, obawiając się, co jeszcze może ujrzeć światło dzienne.

Powyższe zachowania zdecydowanie szkodzą przyjaźni, ale jeśli się przytrafiły, nie ma też co od razu dramatyzować. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i czasami popełniamy błędy. Najważniejsze jest, by umieć zauważyć problem w porę i właściwie reagować. Nawet nadszarpniętą przyjaźń można uratować. Jednak te relacje, które są emocjonalnie zbyt wyczerpujące, lepiej puścić wolno. Jedyna słuszna przyjaźń to taka, w której dobrze czują się obie strony.


 źródło: www.psychologytoday.com, www.intouch.org 

Dieta Pielęgnacja Uroda Zdrowie

Loteria „szczepionkowa”: co tydzień dwie nagrody po 50 tys. zł, a w finale dwie po mln zł

Redakcja
Redakcja
26 maja 2021
Photo by CDC on Unsplash

Od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria, której realizację rząd powierzył Totalizatorowi Sportowemu. Przeznaczono na to 140 mln zł. W loterii uczestniczyć będzie mógł KAŻDY kto od momentu startu Narodowego Programu Szczepień skorzystał z rejestracji i przyjął pierwszą dawkę. Będą mogli uczestniczyć także już zaszczepieni, a nie tylko osoby, które dopiero się zaszczepią.

Loteria ma zachęcać Polaków do szczepień przeciw Covid-19.

Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej mówił:

„Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła otrzyma 500 zł, to nagroda gwarantowana, ale każdy uczestnik loterii będzie miał szansę na wygraną. (…) Co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, do tego różnego rodzaju nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo, czy ubezpieczeniowe. Co miesiąc będą też dwie nagrody po 100 tys. zł plus samochód hybrydowy, a w finale dwa razy po 1 mln zł i również samochód hybrydowy.”

 

O zawrotnej kwocie 140 mln zł, którą rząd ma zamiar przeznaczyć na loterię powiedział:

„To dużo, ale to są pieniądze przeznaczone po to, abyśmy jak najszybciej poradzili sobie z pandemią”.

Szczegółowe informacje poznamy za dwa tygodnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 


Zobacz także

mózg brzuszny

Mózg brzuszny. Twoje drugie, tajemnicze centrum dowodzenia

Dieta 3D chili. Sposób na utratę kilogramów, by niczego sobie nie odmawiać?

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Zapalenie pęcherza moczowego. Co powoduje stan zapalny i w jaki sposób można go zwalczyć?