Go to content

Ogórki konserwowe – czy rzeczywiście są takie niezdrowe? Przepis na domowe korniszony

Ogórki konserwowe - właściwości, czy są zdrowe, przepis
Fot. iStock

Ogórki konserwowe to dodatek do obiadów i kanapek, które mają wielu fanów. Wyróżniają się wyrazistym smakiem i przyjemną chrupkością. Mówi się o nich także, że są pozbawione cennych dla zdrowia substancji, a wręcz szkodzą i lepiej nie sięgać po nie zbyt często. Warto więc wiedzieć, czy naprawdę są takie niezdrowe i poznać sprawdzony przepis na domowe ogórki konserwowe.

Ogórki konserwowe a kiszone

Mimo iż to zupełnie inne w smaku produkty, ogórki kiszone bywają mylone z korniszonami. Tymczasem ogórki kiszone (kwaszone) to ogórki gruntowe, które poddano procesowi fermentacji mlekowej, w wyniku której ogórki wzbogacają się o bezcenne dla zdrowia bakterie kwasu mlekowego i zwiększają zawartość witamin, choćby witaminy C, w którą obfitują wszelkie kiszonki. Aby otrzymać ogórki kwaszone, konieczne jest ich umieszczenie w zalewie wody z solą, z chrzanem, koprem, czosnkiem, czasem także liśćmi porzeczki, wiśni lub winorośli.
W pierwszym etapie fermentacji (2-3 dni) powstają ogórki małosolne, natomiast po upływie około tygodnia mamy już gotowe ogórki kiszone. Ogórki kiszone nie są poddawane procesowi pasteryzacji i należy je przechowywać przez zimowe miesiące w chłodnej piwnicy, aby się nie popsuły.

Ogórki konserwowe, zwane także korniszonami, powstają po zalaniu ogórków specjalną zalewą z octem, cukrem, solą oraz przyprawami, np.  ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, chili, pieprz itd. Można do nich dodać także kawałek marchewki, cebuli, czosnku, korzenia chrzanu czy też papryki. Następnie korniszony są pasteryzowane, aby poprawić ich trwałość.

Ogórki konserwowe mają charakterystyczny, w zależności od użytej zalewy, nieco słodko-kwaśny smak, natomiast kiszone są mocno kwaśne i nieco słonawe. Oba rodzaje przetworów sprawdzają się jako dodatek na kanapki, do obiadów, surówek, oraz jako tradycyjna zakąska podawana do wódki.

Ogórki konserwowe - właściwości, czy są zdrowe, przepis

Fot. iStock

Ogórki konserwowe — czy są niezdrowe? Wartości odżywcze korniszonów, kcal

Wiele osób zastanawia się, czy ogórki konserwowe, przez zawartość octu i cukru są zdrowe. Wbrew pozorom, szczególnie domowe korniszony są bardziej wartościowe, niż powszechnie się uważa. Marynowanie nie tylko nadaje im ciekawy smak, ale także powoduje, że warzywa nie tracą zbyt wiele ze swych pierwotnych właściwości odżywczych. Marynata nie niszczy minerałów i nieznacznie wypływa na obniżenie zawartości witamin w ogórkach. Korniszony są źródłem błonnika pokarmowego, witaminy A, C, D, E, witamin z grupy B, oraz minerałów takich jak: magnez, miedź, wapń, fosfor, żelazo, cynk i fluor.

Pasteryzacja korniszonów w wysokiej temperaturze niszczy enzymy obecne w ogórkach. W marynatach nie wytwarzają się, jak w procesie fermentacji, dodatkowe witaminy ani probiotyki. Ponieważ marynata zawiera ocet spirytusowy, zbyt częste spożywanie korniszonów może zakwaszać organizm, co nie jest sytuacją pożądaną.

Kiszone czy korniszony? Co lepsze?

Porównując korniszony do kiszonek, te drugie wygrywają ze względu na obecność bezcennych dla zdrowia probiotyków, większe wartości dla zdrowia, oraz niższą kaloryczność i niższy indeks glikemiczny. W 100 g ogórków kiszonych znajduje się 12 kcal, natomiast ogórki konserwowe dostarczają ok. 26 kcal. Ogórki kiszone są lżej strawne i zdrowsze.

Ogórki konserwowe — przeciwwskazania

Mimo iż ogórki konserwowe nie są szkodliwe, nie każdy powinien się nimi zajadać.  Ocet biały (spirytusowy) obecny w marynacie może niszczyć krwinki czerwone, nie jest więc lepiej z niego zrezygnować w przypadku niedokrwistości (anemii). Marynata octowa nie należy do produktów lekkostrawnych i może również podrażniać błonę śluzową żołądka, dlatego nie jest polecana osób z wrażliwym układem pokarmowym, z nadkwasotą oraz wrzodami żołądka.

Korniszony dostarczają niezdrowy cukier, którego w marynacie może być sporo, co zależy od konkretnego przepisu. A im więcej cukru, tym wyższy indeks glikemiczny. To sprawia, że po zjedzeniu korniszonów szybciej podnosi się poziom glukozy we krwi, co jest istotne dla osób cierpiących na cukrzycę.

Ogórki konserwowe — przepis na domowe korniszony

Domowe ogórki konserwowe są zdrowsze od kupnych, ponieważ samodzielnie decydujemy o tym, jakie składniki trafią do słoika. Przygotowanie domowych korniszonów na zimę nie jest trudne i z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący amator przetworów na zimę.

Ogórki konserwowe - właściwości, czy są zdrowe, przepis

Fot/ iStock

Ogórki konserwowe — składniki:

Wsad do słoika:

  • ogórki gruntowe (ilość wg uznania)
  • baldachy (kwiat) kopru lub same gałązki
  • gorczyca żółta
  • ząbki czosnku
  • plasterki marchwi
  • korzeń chrzanu
  • ziele angielskie
  • liść laurowy

Zalewa (na ok. trzy litrowe słoiki):

  • 4 szklanki wody
  • 1 szklanka octu spirytusowego (może być mniej, jeśli ogórki mają być delikatniejsze w smaku)
  • 5-8 łyżek cukru (dokładna ilość zależy od indywidualnego smaku)
  • 1 łyżka soli

Przygotowanie:

Zalewa: Wodę zagotuj z octem, solą i cukrem.

Wsad do słoja:

  1. Słoiki umyj i wyparz.
  2. Chrzan i marchewkę umyj i obierz, ogórki umyj, ciasno ułóż w słoikach.
  3. Do każdego słoika wrzuć 2-3 liście laurowe, 5-6 ziaren ziela angielskiego, kilkucentymetrowy kawałek korzenia chrzanu, kilka plasterków marchwi, 2-3 ząbki czosnku, gałązkę lub baldach kopru i 1 łyżeczkę gorczycy.
  4. Ogórki zalej gorącą zalewą, zakręć i zapasteryzuj.

Pasteryzacja ogórków konserwowych:

Włóż słoiki do dużego garnka z wrzącą wodą, wyłożonego na dnie ściereczką. Przykryj pokrywką i pasteryzuj ok. 7-10 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjmij słoje z garnka, dokręć i ustaw do góry dnem i przykryj ściereczką. Zostaw je do ostygnięcia.


źródło:  bonavita.pl, www.odzywianie.info.pl, www.przyslijprzepis.pl