Go to content

Na co komu aktywność fizyczna i czy w ogóle jest potrzebna? 10 powodów, żeby ruszyć tyłek z kanapy

Na co komu aktywność fizyczna i czy w ogóle jest potrzebna? - Oh!me
Fot. istock / Leonardo Patrizi

Ostatnio usłyszałam: Jak ruch nie sprawia ci przyjemności, nie zmuszaj się do niego. Pomyślałam – super. Idealne usprawiedliwienie. Nie lubię – nie robię. Przecież nie wszyscy muszą być usportowieni, biegać od fitness na basen. Ja będę siedzieć i za Chiny Ludowe nikt nie wyciągnie mnie z domu na bieganie, cross fit, czy zumbę. I właściwie na tym można by zakończyć rozważania na temat braku ruchu. Nie chcesz – nie ruszaj się, ale pamiętaj o kilku kwestiach. A jednak aktywność fizyczna (nie chodzi tylko o karnet na wuef dla dorosłych 😉 ) jest nam szalenie potrzebna!

Na co komu aktywność fizyczna i czy w ogóle jest potrzebna?

Jest co najmniej dziesięć powodów, by jednak „coś” zrobić!

1. Dłuższe życie

Osób prowadzących nieaktywnych tryb życia umiera o 50% więcej niż otyłych. Bez względu na to czy mają nadwagę, czy są szczupłe.

2. Umieralność

Powszechne uprawianie sportu przez Europejczyków zmniejszyłoby wskaźnik umieralności o 7,5 %, czyli o 676 tysięcy zgonów.

3. Zdrowie

Nawet 20 minut spaceru to już aktywność, która w znacznym stopniu może wpłynąć na poprawę zdrowia i wydłużyć nasze życie.

4. Ochrona przed depresją

Aktywność fizyczna chroni przed depresją. Ale nie tylko dlatego, że pozwala uwolnić endorfiny – to w końcu może zrobić nawet zjedzenie tabliczki ulubionej czekolady. Więc po co od razu się ruszać. Okazuje się jednak, że wyćwiczony mięsień szkieletowy wytwarza białko, które pozwala oczyszczać organizm ze szkodliwych substancji. Według WHO na całym świecie na depresją dotkniętych jest 350 milionów ludzi.

5. Mniejsze ryzyko chorób serca

Nawet pięć minut biegania dziennie może wydłużyć życie. Przeprowadzono badania na 55 tysiącach ludzi. Przez 15 lat obserwowano ich styl życia i zdrowie. Naukowcy dowiedli, że o 45% zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu choroby serca lub układu krwionośnego, u osób, które uprawiały jogging. Nie ma zupełnie znaczenia czy biegamy bardzo wolno, czy w zawrotnym tempie.

6. Aktywność fizyczna, to zdrowe serce

Wystarczy biegać jeden do dwóch razy w tygodniu łącznie przez maksymalnie godzinę, by zmniejszyć znacznie ryzyko zachorowania na choroby serca. O trzy lata możemy wydłużyć nasze życie.

7. Dłuższa młodość

Aktywność fizyczna opóźnia proces starzenia się. Ruch, odpowiednia dieta, ćwiczenia relaksacyjne – jak joga czy medytacja sprawiają, że wydłużają się telomery – osłonki na końcach chromosomów, które odpowiadają za podział komórek. Jeśli zadbamy o siebie poprzez aktywność fizyczną będziemy się wolniej starzeć.

8. Remedium na „siedzenie”

Jeśli spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej to o 24% wzrasta ryzyko śmierci powodowanej chorobami sercowo – naczyniowymi.

9. Aktywność fizyczna chroni przed rakiem

Prowadzenie siedzącego trybu życia wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowań na nowotwory (piersi, okrężnicy, jelita grubego, jajników) i cukrzycę.

10. Lepszy sen – lepsze życie

Aktywność fizyczna poprawia jakość snu, który jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasz stan zdrowia i samopoczucie.

Nie możesz ruszyć tyłka z kanapy? Naukowcy odkryli, że brak ruchu zmniejsza ilość enzymu zachęcającego nas do aktywności. To nie jest usprawiedliwienie, wręcz przeciwnie – pokazuje, że brak ruchu osłabia naszą wolę. Im dłużej się nie ruszamy, tym trudniej się na jakąkolwiek aktywność zdecydować.

Aktywność fizyczna, czyli co?

I wiecie co jest najlepsze? Nie chodzi o jakieś wielkie uprawianie sportu. Regularne wizyty na siłowni czy basenie. Wystarczy, jeśli zaczniesz chodzić na pieszo do sklepu, wysiądziesz przystanek szybciej i przejdziesz się do pracy czy domu. Wyciągniesz rower w weekend i pomimo chłodu zrobisz sobie krótką wycieczkę. Z aktywnością fizyczną jest tak, że apetyt na nią rośnie w miarę jedzenia. Nie musisz się upocić, zapisywać na zajęcia, które w ogóle ci przyjemności nie sprawiają. Dla ciebie, twojego zdrowia i długości życia znaczenie ma każda podjęta przez ciebie aktywność. Możesz zacząć od tego, co najłatwiej wprowadzić w życie. Pięć minut skakania na skakance w domu? Spacer z dziećmi – pół godziny po pracy, albo przed snem? Nie lubisz ruchu? Rozumiem, nie rozumiem tylko, jeśli odmawiasz swojemu ciału prawa do zdrowia. Pomyśl o tym. Zawsze można coś zmienić od dzisiaj.


źródło: Focus