Go to content

10 pytań, które należy zadać tacie, zanim odejdzie. Nie zmarnuj czasu, który razem macie

10 pytań, które należy zadać tacie, zanim odejdzie. Nie zmarnuj czasu, który razem macie
fot. fizkes/iStok

Istnieje wiele powodów, dla których może być trudno nawiązać kontakt z ojcem. Kiedy jednak odejdzie, wszystkie te powody zmienią się w żal i myśli „Co by było, gdyby…?” Nie trać więc czasu, schowaj dumę do kieszeni, pokonaj lęk czy wstyd i zapytaj go o to, o co zawsze chciałaś.

Mądrość taty, poparta ogromnym doświadczeniem życiowym, jest nie do przecenienia. Idealnie byłoby, gdyby rozmowa z tatą była rozmową z ojcem, przyjacielem, mentorem i mężczyzną w jednym. Aby jak najwięcej z niej wynieść i na niej skorzystać, trzeba wiedzieć, od czego zacząć. Jakie pytania należy zadać?

1. Z czego jesteś najbardziej dumny w swoim życiu?

Są szanse, że ci powie. Domyślną odpowiedzią będzie prawdopodobnie rodzina, ale to nie znaczy, że to nieprawda. Z drugiej strony może cię zaskoczyć, mówiąc coś innego – coś, z czego jest osobiście dumny. Tak czy inaczej, jest to jedno z tych wspaniałych, poprawiających samopoczucie pytań, które naprawdę mogą go otworzyć. Takie pytanie może wzmocnić relacje poprzez jedną z najważniejszych cech, jakie może mieć – uczciwość. Może jest to coś, czym nigdy wcześniej się z nikim nie dzielił.  A może podzielił się tym tylko z kilkoma bliskimi przyjaciółmi lub twoją mamą.

2. Kto miał na ciebie największy wpływ?

Odpowiedzi tutaj są nieograniczone. To mógł być jego tata. Mógł to być Henryk Sienkiewicz, albo Al Pacino. Ktokolwiek to jest, ta osoba da ci wgląd w to, co ceni twój tata, nawet jeśli sam ci tego nie powie. Osoby, które jakoś podziwiamy zazwyczaj mają cechy, które chcemy rozwijać też w sobie. To pytanie pozwoli Ci poznać zasady, które są najważniejsze dla Twojego taty.

3. Co najbardziej podziwiałeś w swoim własnym ojcu?

W zależności od relacji twojego ojca z własnym ojcem, może to być powodem do dumy lub bolesnych wspomnień. Każda prawda może was do siebie zbliżyć. Ale zwykle nawet jeśli ich relacje były trudne, twój tata będzie w stanie opisać przynajmniej jedną pozytywną rzecz. Może był palantem, ale ciężko pracował przez całe życie. Nawet jeśli nie ma odpowiedzi, teraz masz doskonały powód, by powiedzieć tacie, co w nim najbardziej podziwiasz.

4. Jaka jest Twoja najważniejsza życiowa lekcja?

To pytanie może przynieść niezwykle cenną odpowiedź nie tylko tobie, ale także twoim dzieciom. Tatusiowie są pełni lekcji życia, prawda? Jak sprawić, by wybrał tylko jedną? Możesz zapytać go o jego największą życiową lekcję związaną z małżeństwem. Albo wychowywaniem dzieci. Albo z finansami. Kiedy byłaś nastolatką, „wykłady” taty cię wkurzały. Teraz, gdy jesteś dorosła, te same „wykłady” są jego dziedzictwem.

5. Czy jest coś, czego żałujesz w  życiu?

Jego odpowiedzi mogą być zaskakujące i na pewno mogą dać ci pomysły na to, co możesz dodać do swojej własnej listy rzeczy do zrobienia.

6. Jaki błąd nauczył Cię najwięcej w życiu?

Zaproponuj najpierw własną odpowiedź. Nazywa się to „wzajemnością w ujawnianiu”. Jeśli dobrze przygotujesz grunt, będzie bardziej prawdopodobne, że tata będzie z tobą szczery.  To szansa dla ciebie, ale też dla niego, aby podzielić się czymś rzadkim i cennym i być na siebie wrażliwymi.  To banał, ale naprawdę każdy popełnia błędy. Nawet tatusiowie.

7. Jakie wydarzenie na świecie miało na Ciebie największy wpływ?

To świetne pytanie, aby zrozumieć różnice pokoleń. Większość ludzi myśli o negatywnych, katastrofalnych wydarzeniach, kiedy słyszą takie pytanie, więc usłyszenie odpowiedzi taty da ci poczucie historycznej perspektywy, prawdopodobnie z czasów na długo przed twoim przyjściem na świat.

8. Co najbardziej lubisz w byciu rodzicem?

Jeśli zadasz tacie to pytanie, masz szansę zmienić też swoją perspektywę jako rodzica. Pytania, takie jak to, dają tacie szansę na wspomnienia z łezką w oku., Takie pytanie pozwoli mu skupić się na radości – prostej radości – i na tym, co kocha w byciu tatą.

9. Jaki był najtrudniejszy moment dla Ciebie jako ojca?

To jest moment, w którym tata musi sięgnąć głęboko nie tylko w pamięć, ale i serce.  Może to był czas, kiedy złamałaś rękę, ucząc się jeździć na rowerze. Może to było twoje pierwsze złamane serce. Może nie miało to nic wspólnego z tobą i dotyczyło rodzeństwa lub ukochanej osoby.  To pytanie w głowie pobudzonej do myślenia może wywołać lawinę rad, które odmienią twoje życie.

10. Czy jest coś czego o Tobie nie wiem?

Choć twój tata jest dla ciebie postacią niemal mityczną, pamiętaj: wciąż jest człowiekiem. To świetne pytanie, ponieważ daje mu szansę na swego rodzaju odbrązowienie posągu, jakim rodzic jest dla dziecka. Większość z nas w naturalny sposób idealizuje rodziców. Wraz z wiekiem i gdy czują się bardziej komfortowo, dzieląc się historiami ze swojego życia, dowiadujemy się, że są też zwykłymi ludźmi. Mają wady. Robili szalone rzeczy w liceum lub na studiach. Rzeczy, w które nigdy nie uwierzyłbyś jako dziecko. D