Morela to nie tylko owoc pełen smaku, ale również ważnych dla zdrowia substancji. Lato jest idealnym czasem na włączenie tych owoców do diety. Morela to skarbnica m.in. antyoksydantów i witamin, która nie tylko nadaje się do zjedzenia surowo, ale można z niej przygotować m.in. deser lub ciasto.
Morela — krótka charakterystyka
Nie tylko brzoskwinie mają swoich zwolenników. Nieco różniąca się od nich morela również posiada wiele zalet, o których warto powiedzieć.
Morela, zaliczana do roślin z rodziny różowatych, znana jest już od 4000 lat i pochodzi z dalekowschodniej Azji. To niewielkie drzewo może osiągać wysokość około 6-8 m, choć egzemplarze uprawiane w ogródkach zazwyczaj są niższe. Morele kwitną na biało lub różowo, a następnie z kwiatów rozwijają się i dojrzewają owoce (w lipcu i sierpniu).
Owoce moreli mają kształt okrągły, nieco spłaszczony. Aksamitna skórka przybiera żółty i pomarańczowy kolor z „rumieńcami”. Dojrzała morela jest soczysta i słodka. W zależności od odmiany moreli, jej owoce mogą ważyć od 30 do 70 g.
Morela a brzoskwinia
Morela i brzoskwinia są owocami, które bywają ze sobą mylone, choć różnic między nimi jest kilka. Pierwsze to wielkość i smak. Morela jest mniejsza niż brzoskwinia, a jej miąższ jest uważany za znacznie słodszy. Skórka pokrywająca owoce także się różni — brzoskwinia ma „meszek”, delikatny, choć wyczuwalny, natomiast morela ma aksamitną skórkę. Różnią się nieco od siebie również zawartością witamin, składników mineralnych, oraz kalorycznością.
Morela — wartości odżywcze, witaminy, kcal
Morela to odżywczy owoc, w którym znajdziemy węglowodany (11,9 g/100 g), w tym błonnik, białka (0,9 g/100 g) tłuszcze (0,2 g/100 g), oraz witaminy i składniki mineralne. Te słodkie owoce to skarbnica witaminy A, C, E oraz potasu (w 100 g moreli znajduje się około 300 tego pierwiastka), żelaza i wapnia. Dostarczają sporo witamin z grupy B, czym przewyższają brzoskwinie. Morele są również dobrym źródłem przeciwutleniaczy — beta-karotenu i zeaksantyny. Morela w 100 gramach dostarcza ok. 48 kcal, a że średniej wielkości owoc waży ok. 55 g, zawiera ok. 20 – 26 kcal. Indeks glikemiczny moreli jest równy 30, więc mogą po nią sięgać osoby cierpiące z powodu cukrzycy.
Morela — właściwości dla zdrowia
Duża zawartość potasu w morelach sprawia, że owoce te pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi i pracę mięśni i nerek. Połączenie potasu i witamin z grupy B wspiera pracę układu nerwowego. Obecność błonnika wpływa na poprawę trawienie i dłuższe odczuwanie sytości po posiłku.
Morela wspiera wzrok. Obecność witaminy A jest ważna dla zapobiegania ślepocie nocnej oraz zwyrodnieniom plamki żółtej. Na dobrą kondycję wzroku wpływa także witamina E, zwana witaminą młodości, która chroni oczy przed działaniem wolnych rodników. Przeciwutleniacze takie jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna, również chronią wzrok przed stresem oksydacyjnym, oraz obniżają ryzyko rozwoju nowotworów, cukrzycy i chorób serca.
Witaminy i antyoksydanty obecne w morelach chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem się (witamina E) oraz wspierają ochronę skóry przed słońcem (szczególnie beta-karoten). Zawartość witaminy C, kolejnego antyoksydantu, chroni przed zanieczyszczeniami środowiska oraz wspiera wytwarzanie kolagenu, który nadaje skórze witalność i elastyczność.
Morele, szczególnie suszone, działają zasadotwórczo, i z tego powodu polecane są u osób z nadkwasotą, oraz dla tych, którzy stosują dietę obfitującą w mięso. Warto również sięgnąć po kilka suszonych owoców po treningu, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Suszone morele
Suszone morele są zdrową przekąską. Mają wysoką zawartość witaminy A, witaminy C, witamin E oraz B1 i B2, oraz witaminy PP (niacyny). Są także dobrym źródłem wapnia, fosforu oraz żelaza, nie brakuje w nich potasu, miedzi oraz manganu. To zdrowy, ale kaloryczny element diety. W 100 g suszonych moreli znajduje się aż 284 kcal!
Suszone morele przed zjedzeniem warto opłukać pod bieżącą wodą. Szczególnie dobrze o tym pamiętać, jeśli owoce pochodzą ze sklepu. Najczęściej są one konserwowane dwutlenkiem siarki, który u osób z predyspozycją do alergii może powodować reakcje alergiczne.