Psychologia Związek

Faceci w mediach społecznościowych. Jakie zachowania powinny cię zaniepokoić?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 stycznia 2018
Fot. iStock/SanneBerg
 

„Ratunku, on nie chce potwierdzić na Facebooku, że jest ze mną w związku i nigdy nie wrzuca naszych wspólnych zdjęć” – brzmi jak list do Bravo Girl, prawda? Można się śmiać, mówić o niedojrzałości i bzdurnych priorytetach, ale trzeba przyznać, że coś w tym jest. Wszyscy mamy dziś konta w mediach społecznościowych i w pewnym stopniu służą one do kreowania swojego wizerunku. Kto sprytniejszy, ten szybko się odnajdzie i swoje alter ego. Nasze lajki, udostępnienia, wpisy i zdjęcia mogą czasem jednak zdradzić więcej niż byśmy chcieli. Co mogą sugerować niektóre z nich?

On wrzuca mnóstwo swoich zdjęć

O ile nie prowadzi bloga modowego, jest to dosyć dziwne i może wskazywać skłonności narcystyczne. Jasne, pojedyncze zdjęcia z podróży czy spotkań ze znajomymi są całkiem normalne. Ale jeśli nieustannie publikuje zdjęcia, na których jest tylko on (i jeszcze większość z nich to selfie), warto zastanowić się, po co to robi. Można też poczytać komentarze pod fotką i sam jej podpis. Ma coś głębszego do przekazania czy to takie zwykłe pitu-pitu w ramach autopromocji swojego wyglądu?

Nie przyznaje się do związku

Jeśli wykorzystuje media społecznościowe wyłącznie w celach biznesowych, takie zachowanie można wytłumaczyć. W sytuacjach służbowych nie ma co afiszować swojego prywatnego życia. Jeśli jednak pisze o przeróżnych pierdołach, wrzuca zdjęcia posiłków z knajpy, swoje z sali treningowe i generalnie klepie o wszystkim i o niczym, a jakoś ani razu nie wspomniał o ukochanej, nie wrzucił wspólnego zdjęcia, coś jest na rzeczy. Ludzie na ogół lubią chwalić się tym, z czego są dumni, prawda?

Śledzi swoje byłe

Nawet jeśli nie rozstali się w kłótni, nie ma żadnego powodu, żeby lajkował wszystkie jej zdjęcia. Widzi to nie tylko ona, ale także wszyscy wasi znajomi. Każdej, normalnej kobiecie zapaliłaby się w głowie czerwona lampka. Podejrzane jest też samo regularne śledzenie każdego jej ruchu. Najwyraźniej nie jest mu obojętna i nie ma znaczenia, co nim kieruje – miłość, złość czy nienawiść.

Wypisuje pseudo-filizoficzne wywody na każdy temat

Komentuje niemalże wszystko – sytuację polityczną w Grecji, wyniki skoków narciarskich, projekt oczyszczalni ścieków w Pcimiu Dolnym, ostatnią kreację Rihanny… Wszystko to okraszone jest przemyśleniami i głębokimi refleksjami na temat życia. Taki Internetowy Paulo Coelho. Niby rozpisał się na dwa tysiące znaków, a i tak nie wiadomo o co chodzi. Czemu lepiej na niego uważać? Bo może mieć bardzo wysokie mniemanie o sobie.

Jest wielkim fanem roznegliżowanych modelek

Wszystkie wiemy, że faceci są wzrokowcami. My też lubimy popatrzeć na fajnych mężczyzn. Cała sztuka polega na tym, że zachować przy tym odrobinę dobrego smaku. Facet, który obserwuje profile wszystkich, ponętnych modelek i lajkuje, tudzież udostępnia ich wyuzdane fotki, daje jasny sygnał, co jest dla niego najważniejsze. Szczerze współczuję, jeżeli twój partner zalicza się do tej grupy.

Wrzuca obraźliwe, rasistowskie lub seksistowskie MEM-y

Niektórzy kompletnie nie mają umiaru. A co więcej, nie wiedzą też czym jest empatia. Często wydaje im się, że rozbawią innych, tymczasem znajomi czują się zażenowani. Jeżeli kręci się wokół ciebie mężczyzna, którego „internetowe” poczucie humoru cię odrzuca, w realnym życiu również nie znajdziesz z nim wspólnego języka.

Nie szczędzi ci czułości

Totalne przeciwieństwo pana, który nie przyznaje się do związku. Nie oznacza to, że nie masz się czego obawiać, bo jednak każda skrajność jest podejrzana. Zastanawiałaś się, po co pod każdym zdjęciem pisze, jak bardzo cię kocha i jak pięknie wyszłaś? Po co oznacza cię na tych wszystkich zdjęciach z dopiskiem „Kolacja tylko we dwoje z Moim Kochaniem”? Być może czuje się bardzo niepewnie w tym związku, jest o ciebie zazdrosny lub usilnie próbuje w ten sposób „oznaczyć swój teren”? Zwykłe, ludzie oznaki sympatii w mediach społecznościowych są ok, ale te wszystkie serduszka i buziaczki coś za sobą kryją.

A jakie są twoje spostrzeżenia? Co dorzucisz do tej listy?


 

Inspiracja: Cosmopolitan


Psychologia Związek

Który z tych symboli przyśnił ci się w ostatnim czasie i co to znaczy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 stycznia 2018
Fot. iStock/eclipse_images
Następny

Niezależnie od tego czy wierzycie w znaczenie snów, czy nie odnajdujecie w obrazach sennych większej głębi – warto czasem posłuchać swojej intuicji. Jeśli któryś z tych symboli przyśnił wam się w ostatnim czasie, sprawdźcie koniecznie co to może oznaczać. Może warto potraktować ten przekaz jak dobrą radę na przyszłość?…

Może warto wsłuchać się troszkę w siebie i zastanowić, czy nasze życie toczy się właśnie tak, jak tego chcieliśmy.

 


Na podstawie: themindsjournal.com

 

Psychologia Związek

Rak pęcherza. 8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda kobieta

Redakcja
Redakcja
30 stycznia 2018
Rak pęcherza. 8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda kobieta
Fot. iStock/Tharakorn

Rak pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować ryzyko, skupiają się wyłącznie na profilaktyce chorób typowo kobiecych – ochroną przed nowotworem piersi czy szyjki macicy. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku pęcherza moczowego i jakie objawy należy uznać za niepokojące. 

Rak pęcherza moczowego bywa mylony ze zwykłym zakażeniem

Objawy raka pęcherza są subtelne, szczególnie u kobiet. Mężczyźni mogą widzieć krew w moczu – jest zabarwiony na różowo, a nawet czerwony. U kobiet występuje podobny objaw, ale zdarza się, że mylimy go z plamieniem lub okresem. Gdy pojawi się ból w trakcie oddawania moczu, w pierwszej kolejności podejrzewamy u siebie infekcję dróg moczowych. Kobiety często leczone są właśnie w tym kierunku, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Szczegółowe badania niekiedy zlecane są dopiero wtedy, gdy objawy pogorszą się, a kobieta odczuwa ból w miednicy.

Kobiety chorują rzadziej

W przypadku mężczyzn rak pęcherza wynosi 7 proc. ogółu zachorowań, a u kobiet 2 proc. Chociaż u panów nowotwór ten występuje częściej, w ostatnich latach zanotowano wzrost liczby zachorowań zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. To, że na nowotwór pęcherza kobiety chorują 3-4 razy rzadziej, nie oznacza to, że mogą spać spokojnie.

Kobiety może być trudniej wyleczyć

W związku z tym, że rak pęcherza kojarzy nam się głównie z panami po 50. roku życia, łatwo zbagatelizować pierwsze objawy tego nowotworu, występujące u kobiet, szczególnie w młodym wieku. Im późniejsza diagnoza, tym trudniejsze leczenie. Dlatego też nawracające lub niereagujące na leczenie infekcje układu moczowego warto sprawdzić pod kątem ewentualnego raka pęcherza. Być może postawiono błędną diagnozę.

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania

Nałogowi palacze najczęściej boją się raka płuc, języka, jamy ustnej czy przełyku. Tymczasem palenie papierosów jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia także raka pęcherza. Szacuje się, że jest powodem połowy zachorowań, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Z badań, w czasopiśmie Environmental Health, wynika, że ogromne znaczenie ma także wykonywanie zawodu, w którym chcąc nie chcąc wdycha się różne szkodliwe substancje (aromatyczne aminy). Mowa np. o przemyśle poligraficznym, skórzanym, gumowym czy malarskim.

Cystoskopia jest konieczna

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś wybrać się do urologa. Lekarz zapyta, czy w twojej rodzinie pojawił się już wcześniej tej typ nowotworu. Zleci szczegółowe badania moczu, a także cystoskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu cienkiego przewodu z kamerą do pęcherza moczowego w celu obejrzenia jego ścian i pobrania próbek do badań histopatologicznych. Odbywa się w tej samej pozycji, co badanie ginekologiczne. Choć nie należy do najprzyjemniejszych, znacznie ułatwia postawienie właściwej diagnozy.

Objawy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium

Ponieważ choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele lat, diagnoza często występuje w zaawansowanym stadium. Na przykład wtedy, gdy nad łonem da się wyczuć guz lub wtedy, gdy pojawią się intensywnie bóle lędźwi, regionalne węzły chłonne się powiększą, dojdzie do obrzęku kończyn. W wyniku przerzutów mogą także boleć kości.

Sposób leczenia jest zależny od kilku czynników

Wiele zależy od tego, na jakim etapie guz został wykryty oraz czy jest to rak naciekający czy nienaciekający. W tym drugim przypadku wykonywana jest elektroresekcja przezcewkowa guza, czyli mówiąc w skrócie – wycinanie guza. Na całkowite wycięcie pęcherza lekarza mogą się zdecydować, jeśli rak nacieka na inne tkanki. W leczeniu raka pęcherza stosuje się także immunoterapię, chemioterapię i radioterapię – wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Profilaktyka ma znaczenie

Przede wszystkim warto rzucić palenie. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia nie tylko raka pęcherza, ale także płuc, jamy ustnej czy krtani. Ogromne znaczenie ma także zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Wprowadzenie tych wszystkich zmian nie powinno jednak uśpić twojej czujność. Szybkie reagowanie na pierwsze, niepokojące sygnały jest kluczową kwestią w przypadku jakiejkolwiek choroby, a w szczególności raka.


 

Źródło: Zwrotnik Raka/Reader’s digest


Zobacz także

Realizuj cele, spełniaj marzenia i unikaj tych pułapek - oddalają cię od sukcesu

Tych rzeczy ludzie sukcesu unikają – są szkodliwe i przeszkadzają w zdobyciu tego, o czym marzysz

Wychodzisz z toksycznego związku i boisz się, że nic dobrego już ciebie nie spotka? Masz prawo do szczęścia, co więcej – zasługujesz na nie

8 pytań, które musisz sobie zadać, zanim podejmiesz decyzję, żeby odejść