Dieta Zdrowie

Śliwki mirabelki – niedoceniane owoce. Co dobrego daje włączenie ich do diety?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 lipca 2021
Mirabelki - wartości odżywcze, właściwości dla zdrowia
Fot. iStock
 

Mirabelki to śliwki, które najczęściej spotykamy rosnące dziko, znacznie rzadziej w sadach, lub przy chodnikach miast. Te niewielkie owoce skrywają w sobie wiele cennych dla zdrowia substancji. Doskonale nadają się na przetwory, jednak rzadko trafiają do naszej kuchni. A szkoda, bo istnieje kilka powodów, by częściej wykorzystywać ich potencjał.

Mirabelki — zapomniane śliwki

Mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca) to odmiana azjatyckiej śliwy domowej. Przybiera postać krzewu lub małego drzewka, osiągającego rozmiary maksymalnie 6 metrów. Drzewo śliwki mirabelki wydaje niewielkie, choć smaczne owoce. W zależności od poszczególnych odmian mogą osiągnąć wielkość 3 cm i przybierać różną barwę, najczęściej intensywnie żółtą. Dojrzewają one od połowy lipca do września. Warto wiedzieć, że pestki owoców zawierają niebezpieczną dla zdrowia amigdalinę, a ich zjadanie grozi zatruciem.

Mirabelki, choć znane w Europie od stuleci, największym powodzeniem cieszyły się w Lotaryngii gdzie uważano je za dumę regionu. Na ziemiach polskich także szybko się rozpowszechniły, ale nie zdobyły aż takiego uznania, jak w innych częściach Europy.

Mirabelki - wartości odżywcze, właściwości dla zdrowia , nalewka

Fot. iStock

W Polsce najczęściej można spotkać dwie odmiany mirabelek:

  • mirabelka z Nancy – o złotożółtym kolorze z czerwonym rumieńcem, z łatwo odchodzącym od pestki miąższu. Gotowe do zbioru są na przełomie lipca i sierpnia. Mirabelka z Nancy to stara odmiana sprowadzona ze wspomnianej Lotaryngii.
  • mirabelka Flotowa – charakteryzuje się małymi żółtymi owocami, z widocznym z białawym nalotem. Owoce są słodkokwaśne i niezbyt soczyste, gotowe do zbioru w połowie sierpnia. Ta odmiana pochodzi z Austrii, najczęściej rośnie na południu Polski.

Mirabelki czerwone 

Mirabelki czerwone, to tak naprawdę nie mirabelki, a owoce ałyczy, czyli śliwy wiśniowej. Ałycza rośnie większa od mirabelki (do 10 metrów) i wydaje mniejsze, czerwone owoce. Są one słodsze, ale trudniej je oderwać od pestki. Można z nich przygotować różne domowe przetwory, od nalewek, po dżemy i konfitury. Poza tym z mirabelką bywają jeszcze mylone fioletowe owoce śliwki lubaszki (damaszki).

Mirabelki — wartości odżywcze, kalorie, witaminy

W 100 g mirabelek można znaleźć 0,7 g białka, 0,2 g tłuszczów, 13 g węglowodanów, w tym 2,4 g błonnika. Owoce zawierają niemałą ilość witamin: witaminę A, C i E, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6, B9). Są także dobrym źródłem składników mineralnych takich jak: fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo. Poza tym dostarczają do organizmu garbniki, polifenole, organiczne kwasy (m.in. jabłkowy i cytrynowy), oraz kwercetynę, znaną z właściwości przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.

Kaloryczność mirabelek jest różna i zależy od zawartości cukrów w miąższu konkretnej odmiany. Mirabelki w 100 g zawierają od 60 do 120 kcal. Indeks glikemiczny mirabelek jest równy 35, więc jest niski.

Mirabelki - wartości odżywcze, właściwości dla zdrowia , nalewka

Fot. iStock/Mirabelki

Mirabelki — właściwości dla zdrowia

Mirabelki zawierają w składzie sorbitol, który wykazuje działanie przeczyszczające, dlatego warto po nie sięgać w przypadku problemów z zaparciami. Dodatkowo obecność błonnika wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego. Włączenie mirabelek do diety może być pomocne w ochronie przed rozwojem nowotworu jelita grubego.

Do innych zalet tych śliwek należy obecność antyoksydantów, które pełnią istotną rolę w ochronie komórek przed wpływem wolnych rodników. Antyoksydanty chronią przed przedwczesnym starzeniem się oraz powstawaniem zmian nowotworowych. Polifenole wpływają na obniżenie poziom cholesterolu we krwi, oraz łagodzą  reakcje  alergiczne organizmu. Regularne sięganie po mirabelki może zmniejszać reakcje alergiczne na pyłki drzew.

Kwas chlorogenowy oraz zawartość witamin z grupy B, są zbawienne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Spożywanie mirabelek pozwala na zmniejszenie skutków stresu, ułatwia zasypianie. Dobrze wpływa na poprawę pamięci i koncentracji oraz może chronić przed rozwojem choroby Alzheimera.

Mirabelki wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu „złego” cholesterolu, poprawiają krążenie krwi, przez co obniża się ryzyko rozwoju miażdżycy.

Aby mirabelki faktycznie przysłużyły się zdrowiu, należy je zbierać z dala od dróg, po których poruszają się samochody. Owoce śliwki, podobnie jak dzikiego bzu, rosnące przy takiej uczęszczanej drodze, wchłaniają spore ilości metali ciężkich ze spalin samochodowych, które następnie trafiają do organizmu. Najlepiej wybierać mirabelki rosnące w sadzie lub też zbierać owoce rosnące dziko, w oddaleniu od jezdni.

Nalewka z mirabelek — przepis

Mirabelki znakomicie nadają się na słodką i aromatyczną nalewkę. Warto jej spróbować, szczególnie że dziko rosnące owoce są pospolite i łatwo dostępne.

Mirabelki - wartości odżywcze, właściwości dla zdrowia , nalewka

Fot. iStock/ Nalewka z mirabelek

Nalewka z mirabelek — składniki:

  • 250 ml spirytusu 96%
  • 250 ml wódki 40%
  • 500 g mirabelek
  • 350 g cukru

Przygotowanie:

Mirabelki umyj i pozbaw pestek. Wypestkowane owoce zasypu cukrem i  zostaw na 48 h co pewien czas wstrząsając, aby cukier się rozpuścił, a owoce puściły sok.
Wódkę i spirytus zmieszaj, zalej nimi mirabelki. Zostaw nalewkę na około 1 miesiąc, by się przegryzła. Po tym czasie przecedź przez gazę, zamknij i zostaw jeszcze na minimum 3 miesiące, by nalewka dojrzała.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl , www.przyslijprzepis.pl 

Dieta Zdrowie

„Robimy was w konia, a wy się na to godzicie. Nieustannie dajecie nam szansę. Po co? Sorry, ale nie wiem”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
20 lipca 2021
fot. g-stockstudio/iStock
 

Mam 35 lat, jestem facetem i nie mogę patrzeć, jak kobiety same siebie oszukują. Wczoraj na kolację zaprosiliśmy kilka przyjaciółek mojej żony. Lał się alkohol, dziewczyny zaczęły się zwierzać, pytać o rady, ale jak próbowałem powiedzieć im prawdę, żona kopała mnie pod stołem, a w kuchni strofowała: „Nie możesz być taki brutalny i ostry”. Ale jak można nie być ostrym, jak Wy nie rozumiecie subtelności?

Zacznę od początku.

Pierwsza pani.

Jedna z przyjaciółek mojej żony od pół roku spotyka się z żonatym. Omijam aspekt moralny, bo nie o to tu chodzi. Jest zakochana, cierpiąca. Czeka. Koleżanki ją wspierają, pocieszają. A ja mam ochotę potrząsnąć tą kobietą. Czy ona jest szalona? On się do niej całymi dniami nie odzywa, a ona czeka? Potem przyjeżdża, bzyka, znika, a ona znów czeka? Bo on jej sprzedaje parę gładkich słówek? A potem mówi, że kocha żonę jak przyjaciela? Wywal na zbity pysk kolesia, który mówi Ci takie dyrdymały o swojej żonie.

Naprawdę rozumiem, że zdarzają się różne rzeczy w życiu, ludzie się w kimś niespodziewanie zakochują. Ale wtedy zostawiają swoich partnerów i budują życie z kimś innym. Koniec kropka. Tu mamy do czynienia z gogusiem, który kursuje między żoną a kochanką i robi w konia jedną i drugą. Dlaczego wy się na to godzicie? Nie rozumiem.

A jak się wam mówi wprost, że macie sobie darować, to mówicie: „Ale ty nie znasz dokładnie tej historii, to nie jest tak, jak myślisz”.
Aha, jasne.

Druga pani.

Randki z Tindera. Facet ewidentnie ją spuszcza, odpisuje lakonicznie, a ta myśli, że on jest zajęty. Zapracowany. I godzi się na bycie weekendową opcją, choć facet wyraźnie pokazuje, że nie chce się wiązać. Wciąż te same rozmowy. Co zrobić, żeby zadzwonił, dlaczego on się nie odzywa, a co ma na myśli. Jezu, on nic nie ma na myśli.

Trzecia pani.

Trzyletni związek. Partner wyraźnie wykorzystuje ją finansowo. My, jej przyjaciele doskonale to widzimy. Dlaczego ona nie widzi? Płaci za jego wyjazdy, bo on „później jej odda”, płaci w knajpach, bo on „zapłaci kolejnym razem”. Wyciąga od niej non stop pieniądze, chce pożyczać pieniądze od jej przyjaciół. Ale jak próbuję jej powiedzieć, że koleś jej używa, słyszę, że się nie znam i on jest inny. Czytaj: święty, cudowny, kochany. W końcu któryś interes mu się uda. Szczerze wątpię, a nawet jeśli, ona do tego czasu zostanie bankrutem. I to nie jest głupia dziewczyna. Wysokie stanowisko w banku, ścisły umysł, mocny charakter. Dała się omamić.

Wy potem nazywacie tych facetów narcyzami, debilami, manipulatorami. Ale przecież dajecie się na to wszystko nabierać. To dlaczego potem płaczecie?

Powiem wprost. Jak się zakochałem w mojej przyszłej żonie, nie była wolna. Nie była w związku małżeńskim, ale mieszkała z facetem od siedmiu lat. Ona chciała dziecka i stabilizacji, on nie chciał.

Dopóki jej nie spotkałem, nie myślałem o stałym związku, byłem tak samo niezdeklarowany, jak ci wyżej opisywani kolesie. Nie dlatego, że chciałem robić kobiety w konia, sam nie wiedziałem, czego chcę.

Z żoną poszło szybko. Poznaliśmy się w pracy, dałem jej do zrozumienia, że mi się podoba, ale nie wcinałem się w związek. Potrafiłem jednak przejechać 700 kilometrów jednego dnia, żeby ją widzieć przez godzinę. Bo pojechała z koleżanką nad morze, a ja tęskniłem. Codziennie dzwoniłem, od razu odpisywałem na wiadomości, a jak nie mogłem gadać, pisałem, że nie mogę i odezwę się później. Proste? Proste.

Nie kombinowałem, gdy skończyła swój związek, od razu razem zamieszkaliśmy. Chciałem z nią być. Tyle. I uwierzcie, jak facet chce z Wami być, dowiedziecie się o tym.

  • Jak on dłużej nie dzwoni, to widać nie chce.
  • Jak unika spotkań, to nie chce.
  • Jak wciąż jest zajęty, to nie chce.
  • Jak nie odpisuje godzinami i znika wieczorami, to nie chce.

Ile można Wam razy to tłumaczyć? To nie jest skomplikowane. Nasze mózgi nie są skomplikowane. Coś jest, albo tego nie ma.

Owszem, czasem się boimy, też nie wiemy, czy wyciągnąć rękę, jak coś zrobić. Ale w końcu to robimy. Nie mamy tak, że milczymy ileś miesięcy, ileś dni. Nie znam takich przypadków. A jeśli Ty go spotkałaś, to po co Ci niezdecydowany facet?

Nie bądźcie takimi frajerkami, bo potem płaczecie nie przez nas, facetów, a przez siebie. Jesteście mistrzyniami bagatelizowania oznak. Ktoś Wam pluje w twarz, a Wy mówicie, że to deszcz. Po co? Jesteście masochistkami, czy jak? Bo już sam nie wiem.

Pozdrawiam przyjaciółki mojej żony. Inaczej nie miałem jak Wam tego powiedzieć.

Zakochany w swojej żonie mąż.

 


Dieta Zdrowie

Wągry – skąd się biorą i co można zrobić, by pozbyć się problemu? Domowe sposoby na zaskórniki

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 lipca 2021
wągry - przyczyny, domowe sposoby na zaskórniki
Fot. iStock

Wągry na nosie, brodzie czy plecach to częsty problem estetyczny, który kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, ale dotyka osoby w różnym wieku. Zanieczyszczone, rozszerzone pory wyglądają nieestetycznie, gdy czarne punkciki odznaczają się od skóry. W jaki sposób powstają wągry i jak można się ich pozbyć?

Wągry — skąd się biorą?

Wągry to nic innego, jak zatkanie ujścia gruczołów łojowych na skórze. Pory skóry, początkowo niewidoczne, rozszerzają się na skutek wzmożonej produkcji hormonów podczas dojrzewania. Często się zdarza, że ujścia gruczołów zatyka łój i martwe komórki naskórka, tworząc czarne kropki, zwane wągrami lub zaskórnikami. Mogą być one zamknięte, czyli niewielkie i białe, jak i otwarte, widoczne, czarne punkciki na skórze. Ich czarny kolor wynika ze styczności masy blokującej ujścia gruczołów z powietrzem. Wągry na nosie, brodzie i czole to najczęstszy problem, ponieważ w tych rejonach twarzy znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Zaskórniki mogą utworzyć się również na klatce piersiowej i plecach, dlatego ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja.

wągry - przyczyny, domowe sposoby na zaskórniki

Fot. iStock/Wągry na nosie

Przyczyny powstawania wągrów

Powstawaniu wągrów sprzyja kilka czynników. W młodym wieku wągry pojawiają się zazwyczaj się pod wpływem zmian hormonalnych. Poza tym skórze nie służy stosowanie kolorowych kosmetyków zatykających pory, oraz brak lub nieodpowiednio wykonany demakijaż. Także dieta ma znaczenie dla pojawienia się czarnych kropek na skórze. Wiadomo, że na pogorszenie kondycji skóry wpływa spożywanie produktów bogatych w cukry oraz wysokoprzetworzonych. Zanieczyszczone powietrze i dym papierosowy również fatalnie wpływają na zdrowie skóry. Innym czynnikiem, który również może mieć wpływ na powstawanie wągrów jest przewlekły stres. Zwiększone wytwarzanie kortyzolu w sytuacjach nerwowych sprzyja stanom zapalnym, także tym tworzącym się w obrębie skóry. Powstawaniu wągrów mogą sprzyjać również predyspozycje genetyczne.

Domowe sposoby na wągry

Ponieważ wągry stają się pożywką dla bakterii, poza tym wyglądają nieestetycznie, warto je usunąć. Jeśli wizyta u kosmetyczki nie jest możliwa, można poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Na co dzień sięgaj po żele do mycia dedykowane skórze problematycznej lub myj twarz mydłem Aleppo, lub marsylskim, co dobrze oczyści i odżywi skórę. Po oczyszczeniu twarzy, nie licząc nałożenia odpowiedniego do rodzaju cery kremu, można wykorzystać kupny lub domowy peeling na wągry oraz maskę z węgla aktywnego, znanego z działania oczyszczającego na skórę.

Peeling na wągry z fusów kawy

Fusy z kawy pomagają pozbyć się warstwy martwego naskórka i odblokować pory oraz oczyścić je. Aby zastosować peeling, wystarczy wcześniej zaparzone fusy wymieszać z niewielką ilością oleju jojoba (z pestek malin, lnianego lub innego niezatykającego porów), cukrem lub miodem, po czym wmasować w skórę nosa (można także zastosować na resztę twarzy). Po wykonanym zadaniu peeling spłucz skórę czystą wodą. Delikatnie wykonany peeling z fusów po kawie na wągry może poprzedzać użycie oczyszczających plastrów, lub po prostu nałożenie maski ściągającej pory skóry.

Domowa maska na wągry z węgla aktywnego

wągry - przyczyny, domowe sposoby na zaskórniki

Fot. iStpck/ maska na wągry

Maseczka z węgla aktywnego (aktywowanego) sprawdzi się na wągry i rozszerzone pory. Aby ją przygotować, tabletkę rozkrusz (lub wysyp zawartość kapsułki) i wymieszaj z odrobiną wody, aby powstała gęsta papka, która nie spłynie ze skóry. Przed użyciem przygotuj mniejszą ilość i wykonaj próbę uczuleniową, ponieważ węgiel może spowodować uczulenie. Nałóż na oczyszczoną skórę nosa i po 10-15 minut zmyj. Możesz położyć maskę na całą twarz — wtedy wykorzystaj 3-4 tabletki lub kapsułki do jej przygotowania. Na koniec nawilż skórę olejkiem lub kremem. Po takiej maseczce pory będą oczyszczone i zmniejszone. Maskę nakładaj 2 razy w tygodniu.

Równie skuteczna na wągry będzie maska z glinki, np. zielonej, żółtej lub niebieskiej. Glinka pielęgnuje, absorbuje zanieczyszczenia i toksyny ze skóry, pozostawiając ją gładszą i piękniejszą.

Maskę warto nakładać bezpośrednio po wykonaniu peelingu, aby oczyszczanie było skuteczniejsze. Jeśli przed nałożeniem maski nie planujesz zrobić peelingu, możesz przygotować parówkę, czyli pochylić twarzy nad naczyniem z parującą wodą, by pory się otworzyły, dzięki czemu więcej zanieczyszczeń zostanie usuniętych. Pamiętaj tylko, że ostre peelingi i parówki nie są wskazane przy cerze naczynkowej, która ma tendencję do pękania naczynek.

Taka pielęgnacja wpłynie na zmniejszenie produkcji sebum i zapobiegnie zatykaniu ujść gruczołów łojowych i powstawaniu wągrów.

Wyciskanie wągrów — dlaczego lepiej tego nie robić?

wągry - przyczyny, domowe sposoby na zaskórniki

Fot. iStock/Wągry oczyszczanie skóry

Wyciskanie wągrów paznokciami w zaciszu własnej łazienki nie jest dobrym pomysłem. Nietrudno w takim przypadku o uszkodzenie skóry, w efekcie czego dochodzi do tworzenia się niewielkich blizn. Przy nieodpowiedniej higienie można doczekać się tym sposobem nadkażenia bakteryjnego ranki. Jeśli już pojawi się konieczność wyciśnięcia zaskórnika, pamiętaj o umyciu dłoni wodą z mydłem, a następnie przez chusteczkę delikatnie naciśnij skórę u podstawy zaskórnika i delikatnie go wyciśnij. Aby skutecznie i bezpiecznie usunąć wągry i zamknąć pory, skorzystaj z pomocy kosmetyczki. Samodzielne wyciskanie wągrów potraktuj jako ostateczność.

FB/ohmepl

 


Zobacz także

Kilka, czasem dziwnych nawyków, które znacznie przedłużą ci życie

Bezpłatne testy genetyczne BRCA1! Daj sobie szansę!

Czas nowych postanowień, czyli co dla zdrowia w nowym roku?