Go to content

Masaż tajski – na czym polega „joga dla leniwych”? Zalety i wskazania do masażu tajskiego

Masaż tajski
fot. Eva Blanco/iStock

Masaż tajski określany jest często mianem jogi dla leniwych, ponieważ łączy w sobie elementy jogi pasywnej i fizjoterapii. W trakcie masażu tajskiego terapeuta wykorzystuje ręce, kolana, kolana i stopy, zmuszając do pracy ciało osoby poddawanej zabiegowi. Masaż tajski ma na celu usunąć dokuczliwe napięcie w ciele oraz zwiększyć elastyczność i zakres ruchów.

Czym charakteryzuje się masaż tajski?

Masaż tajski wywodzi się z Bliskiego Wschodu, gdzie stosowany jest pod ok. dwóch tysiącleci. Na początku korzystali z niego władcy z rodzinami, a z biegiem czasu rozpowszechnił się i zaczął być stosowany także przez resztę społeczeństwa.

Masaż ten zaliczamy do masażu głębokiego. Poprzez intensywny ucisk różnych miejsc ciała otwiera tzw. linie sen, będące korytarzami w ciele, którymi (wg filozofii Dalekiego Wschodu) przepływa powietrze (lom). Terapeuta odpowiednio dociskając i rozciągając te miejsca, uwalnia energii, usprawniając funkcjonowanie całego ciała.

Masaż tajski

Fot. iStock 

Do masażu tajskiego używa stosuje się poszczególnie części kończyn dolnych i górnych — stóp, kolan, dłoni, palców, łokci, przedramion. Osoba, u której wykonywany jest zabieg, przybiera przy pomocy terapeuty specyficzne pozycje zapożyczone z asan (pozycji) jogi. W efekcie dochodzi do jednoczesnego zrelaksowania ciała i  dodania mu energii. Sesja masażu tajskiego może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet ponad dwóch godzin. Cena za masaż tajski może być różna ze względu na rodzaj wybranego masażu oraz czas jego trwania. Godzina masażu tajskiego może kosztować od ok. 100 zł do 200 zł.

Masaż tajski — najpopularniejsze rodzaje i ich wpływ na ciało

Klasyczny masaż tajski

Klasyczny masaż wykonywany jest na całym ciele. Masaż rozpoczynany jest od brzucha, w którym znajduje się najwięcej meridian, kierując swoje ruchy w stronę ust, którymi ucieka powietrze. Dodaje on energii, pomaga na obniżenie stresu, napięcia mięśni, stawów i ścięgien, pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego.

Masaż ze stemplami ziołowymi 

W jego trakcie stosuje się aromatyczne ziołowe stemple, czyli podgrzane bawełniane woreczki wypełnione ziołami. Działanie tego masażu wynika z rodzaju zastosowanych ziół. Np. imbir działa rozgrzewająco, a lawenda odprężająco.

Olejkowy masaż tajski

Olejkowy masaż łączy w sobie akupresurę i aromaterapię z masażem ajurwedyjskim. Najczęściej stosuje się do niego olejek: lawendowy, jaśminowy, z  drzewa sandałowego, eukaliptusowy i miętowy.

Masaż tajski stóp (refleksologia)

Polega na masowaniu stopy, kostki, łydki, często i okolic kolana. Prawidłowo wykonany ma odstresować, wesprzeć odtruwanie organizmu, regulację różnych układów w organizmie.

Masaż tajski ramion, pleców i głowy

Ten rodzaj masażu tajskiego pomaga pozbyć się bólu kręgosłupa, ramion szyi oraz głowy, dzięki uciskowi oraz zastosowaniu maści rozgrzewających na bazie mentolu i kamfory. Przy okazji wpływa na poprawę mikrokrążenia skóry głowy, przez co stymuluje wzrost włosów.

Masaż tajski

Fot. iStock 

Jak przygotować się do masaży tajskiego?

Istnieje kilka zasad w wielowiekowej tradycji masaży tajskiego, które pozwalają się dobrze przygotować do sesji:

  • W dniu planowanego masażu pożywienie powinno być lekkie. Ostatni posiłek spożywa się najpóźniej godzinę przed masażem, bez spożywania alkoholu, kawy. Poleca się za to picie wody i ciepłej herbaty;
  • przed masażem warto samodzielnie wykonać umiarkowane rozciąganie ciała, alby masaż był przyjemniejszy; 
  • w trakcie masażu trzeba mieć na sobie lekki i wygodny strój.

Komu polecany jest masaż tajski?

Masaż tajski pomoże osobom, które potrzebują głębokiego odprężenia i relaksu, oraz przywrócenia sił do funkcjonowania. Przynosi ukojenie u osób poddanych działaniu długotrwałego stresu, zmagających się z depresją, przewlekle zmęczonych i pozbawionych witalnej energii. Ponadto prawidłowo wykonany masaż działa odtruwająco, reguluje pracę mięśni i stawów, układu krwionośnego, limfatycznego, odpornościowego, trawiennego i hormonalnego.

Masaż tajski

Fot. Stock 

 Przeciwwskazania do wykonania masażu tajskiego

Masaż tajski, mimo wielu zalet, nie jest polecany każdemu, ze względu na intensywność wykonywanych podczas niego ruchów. Kiedy nie powinno się go wykonywać?

  • Przy ostrych stanach zapalnych;
  • przy chorobach i stanach zapalnych skóry;
  • w przypadku osteoporozy, tętniaka, miażdżycy, wady serca;
  • w przypadku chorób nowotworowych;
  • przy tendencjach do krwotoków;
  • po świeżych złamaniach kości;
  • u kobiet ciężarnych.

Najlepiej przed decyzją o skorzystaniu z masażu tajskiego skonsultować pomysł z lekarzem. Warto znaleźć profesjonalny gabinet, w którym dobrze wyszkoleni terapeuci wykonają masaż we właściwy sposób.


źródło:  www.medonet.pl