Go to content

Kolor moczu świadczy o twoim zdrowiu. Dziwna barwa nie zawsze sygnalizuje chorobę

Mimo, iż kolor moczu nie należy do często omawianych tematów, warto go poruszyć nie tylko przy okazji badań kontrolnych. Barwa moczu jest ważną informacją dotyczącą stanu zdrowia, ponieważ  ten płyn, wytwarzany w nerkach, zawiera produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla organizmu. Wydzielanie moczu to skuteczny sposobów samooczyszczania się organizmu.

Z tego powodu warto czasem zerknąć w stronę muszli, po wizycie w toalecie;) . O pewnych nieprawidłowościach może świadczyć również konsystencja, zapach i przejrzystość moczu, choć to właśnie barwa wzbudza najwięcej niepewności. Zmieniony kolor moczu nie zawsze świadczy o poważnej chorobie, może być jedynie efektem spożycia pewnych, zabarwiających produktów. Wiele zależy również od ilości wypijanych płynów i przyjmowanych leków. Niemniej, należy zwracać uwagę na ten szczegół, by jak najszybciej zareagować, gdy organizm wyśle sygnał, że coś dzieje się nie tak, jak powinno.

Sprawdź, jaki kolor może uzyskać mocz i co może być tego przyczyną.

Fot. iStock

Fot. iStock


źródło: krokdozdrowia.comzdrowie.gazeta.plnefrologia.mp.pl, chorobyrzadkie.blogspot.com

1/9 "Blady", przezroczysty mocz

Brak zabarwienia moczu może świadczyć o jego rozrzedzeniu, gdy pijesz zbyt dużo wody na raz. To może doprowadzić do zaburzeń w gospodarce elektrolitowej organizmu i osłabić pracę nerek. Niekiedy zbyt jasny kolor moczu może oznaczać podwyższony poziom glukozy we krwi.

1przezrpczystymocz

2/9 Żółty mocz

Prawidłowa barwa moczu to jasna żółć przypominająca kolor słomy, klarowna. Świadczy o zdrowiu i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Im mniej pijemy, tym ciemniejszy jest jego kolor.

Jaskrawożółty odcień pojawia się podczas przyjmowania witamin z grupy B.

2zolty mocz

3/9 Mocz o barwie herbaty

Gdy mocz posiada kolor przypominający barwą bursztyn czy herbatę, taki stan świadczy o intensywnym odwodnieniu lub chorobie wątroby. Przez 3 dni pij więcej wody, jeśli kolor moczy nie ulegnie wyraźnemu rozjaśnieniu, skonsultuj się z lekarzem.

3kolorherbatymocz

4/9 Pomarańczowy mocz

Za zbyt ciemny kolor moczu mogą odpowiadać:

  • skrajne odwodnienie,
  • przyjmowanie pewnych leków,
  • problemy z woreczkiem żółciowym lub wątrobą,
  • produkty spożywcze, które wpływają na jego zabarwienie (np. buraki, marchew, maliny).

4pomaranczowymocz

5/9 Czerwony mocz (możliwe odcienie od różowego do brunatnego)

Takie zabarwienie moczu może towarzyszyć chorobom nerek, nowotworom, infekcjom dróg moczowych, kamicy nerkowej, chorobach prostaty, zatruciu rtęcią, zakażeniach bakteryjnych, dnie moczanowej, nowotworach itp. Na taki kolor wpływa:

  • obecności hemoglobiny (z rozpadłych erytrocytów), mioglobiny (z uszkodzonych mięśni),
  • przyczyną może być krwiomocz, czyli obecność erytrocytów,
  • leków,
  • barwników pochodzących z pokarmów (np. buraki ćwikłowe, rabarbar, maślaki, jagody).

5rozowyiczerownymocz

6/9 Czarny mocz

Najczęściej pojawia się wraz z czarnym kałem, podczas suplementacji żelaza. Jeśli nie przyjmujesz żelaza, inną przyczyną może być obecność melaniny, którą wydzielają niektóre nowotwory, jak np. czerniak.

Osobliwą przyczyną występowaniu czarnego moczu jest alkaptonuria, czyli metaboliczna choroba genetyczna, w której mocz osoby chorej zmienia swój kolor na czarny wówczas, gdy zetknie się z powietrzem.

6CZARNY I BRUNATNY

7/9 Biały kolor moczu

Białawy, mętny mocz najczęściej zwiastuje zakażenie bakteryjne układu moczowego. W takim przypadku może zawierać charakterystyczne białe ślady lub cząsteczki i należy wykonać posiew.

7bialawymocz

8/9 Niebieski, zielony lub niebieskozielony mocz

To niezwykła rzadkość, którą można zaobserwować w przypadku choroby o podłożu genetycznym, hiperkalcemii i oznacza podwyższony poziom wapnia we krwi.

Może być również wynikiem jedzenia skutek uboczny spożywania zielonych szparagów oraz określonych leków. Może towarzyszyć zakażeniu pałeczką ropy błękitnej, zapaleniu gruczołu krokowego lub pęcherza moczowego. Jeszcze inną przyczyną takiego zabarwienia moczu jest rzadka choroba, porfiria.

8zieony niebieskimocz

9/9 Pieniący się mocz

Gdy jego barwa jest prawidłowa, zazwyczaj spienienie czy jego musowanie nie oznacza niczego złego. Natomiast gdy ma ciemniejszą barwę i cały czas się pieni, może wskazywać na chorobę nerek.

9piana wmoczu