Go to content

10 przyczyn uderzeń gorąca, które nie mają nic wspólnego z menopauzą

Fot. iStock / kali9

Uczucie intensywnego ciepła, które oblewa twarz i górną część ciała, a do tego pocenie się i zaczerwienienie skóry najczęściej kojarzone jest z menopauzą. To prawda, że uderzenia gorąca są spowodowane głównie przez zmiany hormonalne w czasie przekwitania, ale to nie jedyna przyczyna. 

Jeśli ciebie dotyczy ten problem, sprawdź, z czego może to wynikać.

10 przyczyn uderzeń gorąca:

1. Stres

U niektórych osób podczas sytuacji stresowych, hormony odpowiedzialne za reakcję organizmu, powodują zaczerwienienie twarzy i szyi oraz gwałtowne uczucie gorąca i silniejsze pocenie się.

2. Ciąża

Zmiany hormonalne, jakich doświadcza organizm kobiety ciężarnej, powodują przykre uderzenia gorąca. Towarzyszą niekiedy przez całą ciążę, a bywa, że również jakiś czas po jej zakończeniu.

3. Leki

Przyjmowanie różnych leków może powodować skutek uboczny w postaci uderzeń gorąca. Najczęściej przytrafiają się podczas zażywania farmaceutyków na osteoporozę, depresję, lęki oraz leków zawierających hormony.

4. Nadczynność tarczycy

Jeśli uczucie gorąca jest bardziej ogólne, nieustające i rozlewające się w całym ciele i ponadto występują: chudnięcie, przyspieszenie czynności serca, nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, drżenie rąk, wypadanie włosów i inne, może to świadczyć o problemach z nadczynnością tarczycy. Nadczynność skutkuje intensyfikację metabolizmu, a więc jednocześnie nadprodukcję ciepła usuwanego poprzez skórę.

5. Problemy z sercem

Uderzenia gorąca oraz towarzyszące im kołatanie serca, mogą świadczyć o problemach z tym organem. Te z pań, które narzekały na fale gorąca, miały znacznie wyższy poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a to jedna z przyczyn zawału serca.

6. Nowotwory

Uderzenia gorąca towarzyszom rakowiakom, rzadkim nowotworom powodującym nadprodukcję serotoniny — neuroprzekaźnika, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych na powierzchni skóry. Są również objawem nowotworu sutka, białaczki, chłoniaka. Mogą być również spowodowane działaniem chemioterapii włączonej do leczenia nowotworów.

7. Gruźlica

Fale gorąca połączone z intensywnym, szczególnie nocnym poceniem, są jednym z objawów tej choroby.

8. Nadwaga

Otyłe kobiety mają większy problem z uderzeniami gorąca i to nie tylko podczas menopauzy. Zrzucenie zbędnych kilogramów pozwala zmniejszyć liczbę napadów.

9. Dieta

Pikantne potrawy rozszerzają naczynia krwionośne i stymulują zakończenia nerwowe, co powoduje uderzenia gorąca u niektórych osób. Mogą one również wynikać z indywidualnej wrażliwości na działanie alkoholu, cukru czy kofeiny.

10. Zakażenia 

Rozwijające się zakażenie bakteryjne, np. zakażenie dróg moczowych, z towarzyszącą gorączką, również może wywoływać objawy zalewającego gorąca.


 

źródło: www.womanandhome.comkobieta.interia.pl