Go to content

13 zdroworozsądkowych wskazówek, jak naprawdę jeść zdrowo

Syn mojej przyjaciółki, kiedy je coś, co mu smakuje mruczy z zadowolenia, celebruje posiłek. Mój młodszy syn zawsze pyta, co to, z czego, jakie przyprawy – jest bardzo dociekliwy. Starszy zaczął kulinarną przygodę, lubi gotować. Jeść zresztą też.

A my? Dorośli? Traktujemy jedzenie najczęściej jak zło konieczne. Bo te cholerne kalorie, czas na przygotowanie, zawracanie głowy, niestrawności… Rzadko się nam zdarza z przyjemnością coś zjadać. Zresztą – jedzenie = kolejna dieta, najczęściej. A może spróbować inaczej, zmienić swoje nastawienie, wprowadzić kilka zmian i czerpać radość ze spożywania posiłków. Co więcej, nauczyć się jeść zdrowo, bo przecież to, co jemy jest paliwem dla naszego organizmu, który służy nam najwierniej jak może.

Oto kilka wskazówek, jak jeść zdrowo


źródło: self.com

Fot. iStock/a_namenko

1/13 Jedz jak turysta w Grecji

Co prawda zachód słońca widziany przez okno mieszkania w centrum miasta nie jest tak zachwycający jak ten nad Morze Egejskim, ale talerz ryb, świeżych warzyw i kieliszek wina może smakować dokładnie tak samo, jak w Atenach. Pamiętajmy, że zdrowe tłuszcze, minerały, przeciwutleniacze w żywności śródziemnomorskiej idealnie wpływają na prace naszego serca. Hummus, oliwa z oliwek, ser feta pomagają obniżyć ryzyko chorób serca i zachować szczupła sylwetkę.

Fot. iStock/asiseeit

2/13 Sprawdzaj etykietę produktu, nim go kupisz

Tego można się wyuczyć, a czytanie etykiety w sklepie przestaje dziwić, a staje się czymś zupełnie naturalnym. Pamiętajmy, że im więcej składników na etykiecie, tym prawdopodobnie więcej zakładów przetwórczych, które odwiedził dany produkt. Sprawdzając etykietę dowiadujemy się, czy w czymś pozornie zdrowym nie ma zbędnych składników. Czy naprawdę chcesz jeść chleb z dodatkiem cukru?

Fot. iStock/Martinina

3/13 Jedz to, co samo rośnie

Nieprzetworzona żywność daje największe korzyści. Nie kupujmy puree, do którego wystarczy wlać wodę, czy mleko – kupmy ziemniaki i sami zróbmy. Jajka, mięso, ryby, warzywa, owoce – kupujmy w najprostszej dostępnej formie. Przetwarzanie odbywa się kosztem błonnika i przeciwutleniaczy zawartych w żywności, a dodaje się sól u cukier. Nie chodzi o to, żeby całkowicie rezygnować – czasami naprawdę trudno jest się oprzeć chipsom, ale kiedy równoważymy te grzeszki zdrowym jedzeniem, na pewno nam nie zaszkodzą.

Fot. iStock/sveta_zarzamora

4/13 Im bardziej chrupie, tym lepiej

Jeśli przekąski – to tylko te co chrupią. Dlaczego? Bo im wolniej jesz, tym organizm ma więcej czasu, żeby poczuć sytość, zakodować ją. Dlatego na przekąski polecamy jabłka, seler, marchewkę, orzechy, chipsy owocowe lub warzywne.

Fot. iStock/

5/13 Jedz świadomie

Delektuj się każdym kęsem, no dobra – chociaż tymi pierwszymi,  bo to one mają największe znaczenie, później następuje stonowanie kubków smakowych. Poza tym mózg potrzebuje aż 20 minut, żeby sobie uświadomić, że nasz żołądek jest pełny.

Fot. iStock/mediaphotos

6/13 Pij więcej wody

Powtarzane do znudzenia: głód bywa mylony z pragnieniem. Pijmy więc więcej wody, po posiłku  szklanka zapobieganie szukaniu tzw. zapychaczy, najczęściej w postaci słodyczy.

7/13 Noś w torbie przekąski

Zawsze zapakuj sobie jakieś orzechy, owoce – mogą być też suszone, może pojemnik z marchewką czy selerem. Kiedy dopada cię głód jest szansa, że nie rzucisz się na batonik, tylko zjesz to, co masz akurat zdrowego pod ręką. Poza tym pamiętanie o przekąsach nie będzie doprowadzać do napadów łakomstwa, kiedy w końcu zasiądziemy przy stole.

Fot. iStock/gruizza

8/13 Zrób sobie przerwę

Odżywiając się zdrowo, dbając o to, co i jak jemy można sobie spokojnie pozwolić na kawałek ulubionego ciasta, pączka, pizzę, czy czekoladę. Bez obaw. Jeśli zadbamy o swój metabolizm nie mamy co się obawiać, że te mniej zdrowe rzeczy pójdą nam w boczki lub zaszkodzą w inny sposób. Nie odmawiaj sobie przyjemności.

 

Fot. iStock/gilaxia

9/13 Zastępuj świeże owoce mrożonymi

Wiadomo, że nie zawsze jest sezon na świeże owoce i warzywa. Dlatego warto pamiętać, że te mrożone mają w sobie takie same właściwości. Sięgaj bez obaw po mrożony kalafior, brokuły, czy truskawki. To zawsze urozmaici twoją dietę.

 

Fot. iStock/portishead1

10/13 Uważaj na napoje z dużą ilością cukru

Te wszystkie, które krzyczą do ciebie z półek sklepowych: weź mnie, dam ci energię, siłę i koncentrację. W rzeczywistości jest to po prostu mocno słodzona woda… Ze sztucznymi barwnikami i inną chemią. Lepiej wyciśnij sobie do wody cytryny, która podnosi ciśnienie, dodaj miodu, mięty, albo przygotuj pyszną herbatę. To będzie zdecydowanie zdrowsze i o lepszym działaniu niż te ulepszacze.

 

Fot. iStock/GMVozd

11/13 Wybieraj nieprzetworzone mięso

Nie kupuj gotowych kotletów, doprawionych sztuk mięsa, zamrożonych hamburgerów w panierce. Wybieraj mięso jak najmniej przetworzone, dotyczy to także wędlin. Idealnie byłoby kupić szybkę, ugotować, upiec i ją dodawać do kanapek – to jeden z przykładów, a takich z pewnością można znaleźć więcej.

 

Fot. iStock/M_a_y_a

12/13 Gotuj!

Wiadomo, że nie każdy lubi gotować, a postaraj się chociaż kilka posiłków w tygodniu przygotować samodzielnie, to zwiększa świadomość tego, co jesz. W internecie jest cała masa przepisów na proste i szybkie dania, warto trochę poszperać, poszukać i wybrać te, które tobie pasują.

 

Fot. iStock/DragonImages

13/13 Zaplanuj posiłki

 

To ogromna oszczędność czasu, ale i… pieniędzy. Poświęć kilkanaście minut na rozpisanie menu na cały tydzień – chociażby główne posiłki. Do tego planu zrób listę zakupów. Po pierwsze – nie będziesz jeść byle czego, po drugie zawsze w lodówce będziesz miała coś, z czego można zrobić pełnowartościowy posiłek!