Go to content

Jak każdego dnia szkodzisz swojej pochwie? 11 zdradliwych nawyków

Te z nas, które cierpią na nawracające infekcje pochwy, doskonale wiedzą, jakie to uciążliwe. Ciągle uczucie pieczenia, swędzenie, niechęć do seksu, spadek libido i ten nieustanny stres – kiedy znów coś się przypałęta. Większości z nas wydaje się, że wystarczy tylko dbać o higienę miejsc intymnych, by uchronić się przez infekcją. Tymczasem każdego dnia wykonujemy szereg różnych czynności, które negatywnie odbijają się na florze bakteryjnej pochwy. 

To naprawdę niesamowity narząd! Doskonale znosi wszystkie te niedogodności, związane z menstruacją czy seksem. Pochwa potrafi sama się oczyszczać z krwi i spermy, a także odpowiednio regulować ilość dobrych i złych bakterii. Jeżeli równowaga jest zachowana, nie musimy obawiać się nasze zdrowie intymne. Jeśli jednak z uporem maniaka wykonujemy różne, często błahe czynności, szybko możemy nabawić się zakażenia pochwy. Ogromne znaczenie mają bowiem nie tylko czynniki zewnętrze, gdy bezpośrednio oddziaływują na florę bakteryjną pochwy, ale także nasze codzienne nawyki.

Sprawdź, co szkodzi twojej pochwie.


 

Źródło: Bustle 

1/11 Uważaj na to, co jesz

Produkty bogate w cukier i węglowodany mają niekorzystny wpływ nie tylko na twoją figurą. Sprzyjają także kandydozie układu pokarmowego i zaburzają florę bakteryjną pochwy. W efekcie zmienia się jej pH, co może skutkować infekcją grzybiczą.

Jeśli infekcje tego typu są twoją zmorą, powinnaś przeanalizować, jak wygląda twoja codzienna dieta. Jeśli obfituje w cukry i węglowodany, winowajcę masz na talerzu.  Postaraj się jeść więcej warzyw i nabiału, a wspomożesz regulację pH pochwy.

Fot. iStock/gilaxia

2/11 Oszczędnie z mydłami i detergentami

Częste korzystanie z preparatów do higieny intymnej może szkodzić pochwie. Szczególnie, jeśli nieumiejętnie z nich korzystasz. Tzn. jeśli produkt dostaje się do środka. Używając mydła do higieny intymnej, trzeba aplikować go wyłącznie na zewnątrz. Ponieważ pochwa potrafi oczyszczać się samodzielnie, nie potrzebuje żadnych specjalistycznych preparatów, a już tym bardziej niewskazana jest ich aplikacja do wewnątrz. To prosty sposób, by zaburzyć naturalne pH.

Należy również ostrożnie używać detergentów i innych kosmetyków. Za nawracające infekcje pochwy, a także podrażnienie skóry i błon śluzowych może odpowiadać płyn do płukania czy proszek do prania, a także sól, którą wsypujesz do kąpieli lub żel, którym myjesz całe ciało. Dokładnie obserwuj reakcje swojego organizmu, gdy wprowadzasz nowy produkt.

Fot. iStock/Jacob Ammentorp Lund

3/11 Suchość pochwy twoim wrogiem

Brak odpowiedniego nawilżenia w trakcie seksu bardzo niekorzystnie wpływa na stan twojej pochwy. Ból, który odczuwasz w trakcie zbliżeń nie pojawia się znikąd. Tak dzieje, się, ponieważ penis ociera o błonę śluzową, powodując podrażnienia. Może nawet dojść do powstania drobnych ran. Suchość pochwy sprzyja niestety infekcjom intymnym. Prosta rada? Stosuj środki nawilżające.

Fot. iStock/jaqy

4/11 Obcisła bielizna

Stringi są seksowne? Tak. A infekcja pochwy jest sexy? Nie. No cóż… Chcąc uniknąć takiego problemu, lepiej zrezygnować ze stringów i bardzo obcisłej bielizny. Nie chodzi tylko o tym, że nasze miejsca intymne nie mają dostępu do powietrza. Noszenie stringów sprzyja przenoszeniu bakterii z okolic odbytu bezpośrednio do pochwy. Właśnie to jest najniebezpieczniejsze.

Nie musisz nosić babcinych galotów. W sklepach jest całe mnóstwo seksownej bielizny, która nie wżyna się między pośladki.

Fot. iStock/AMR Image

5/11 Wysoki poziom cukru we krwi

Kobiety, które zmagają się z cukrzycą, powinny otoczyć swoje narządy intymne szczególną atencją. Niestety, są one szczególnie podatne na rozwój drożdży. Jeżeli infekcja często nawraca, być może nie została skutecznie wyleczona. Dlatego tak ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza i zawsze  prowadzić kurację do końca. Często jednak odpuszczamy sobie, gdy nieprzyjemne objawy (swędzenie, pieczenie) znikną. Takie zachowanie nie tylko wydłuża leczenie.

Fot. iStock/nd3000

6/11 Seks analny

Jak brzmi pierwsza zasada seksu analnego? To co trafiło do odbytu, nie może już trafić ani do pochwy, ani do ust. Chodzi po prostu o wysokie ryzyko zakażenia. Stosując się do tej zasady, łatwo uniknąć infekcji, wywołanych przez bakterie znajdujące się w odbycie. Uświadom swojego partnera, jakie zagrożenia niesie takie zachowanie i wystrzegajcie się go. Bieganie pod prysznic może i jest mało seksowne, ale chociaż pozwala wam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Fot. iStock/BraunS

7/11 Noszenie mokrych ubrań

Bakterie, znajdujące się w pochwie uwielbiają pot i wilgoć. Dlatego tak ważne jest, byś zaraz po zakończeniu treningu wzięła prysznic lub chociaż zmieniła bieliznę i ubranie. To samo dotyczy mokrego stroju kąpielowego. Nie siedź w nim, jeśli naprawdę nie musisz. Powinny o tym pamiętać szczególnie te z nas, które notorycznie zmagają się z infekcjami intymnymi.

Fot. iStock/fizkes

8/11 Kuracja antybiotykami

Wszyscy wiemy, że w trakcie antybiotykoterapii należy przyjmować probiotyki, które skutecznie chronią florę jelitową. To samo dotyczy twojej pochwy. Jeśli przyjmujesz leki, zwalczające chorobę bakteryjną, musisz liczyć się z tym, że niebawem może pojawić się swędzenie i pieczenie w okolicy sromu. Im szybciej pójdziesz do ginekologa, tym lepiej.

Fot. iStock/golubovy

9/11 Spanie w majtkach

Wbrew pozorom lepiej spać nago niż w bieliźnie. Szczególnie, gdy masz w zwyczaju spać w tych samych majtkach, w których chodziłaś przez cały dzień lub zamierzasz założyć te same spodnie od piżamy, które miałam na sobie wczoraj, przedwczoraj i przed-przedwczoraj… Noc to idealny moment, by dać swojej pochwie trochę pooddychać. Spanie w obcisłych majtkach nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj tylko, żeby raz w tygodniu zmieniać pościel!

Fot. iStock/yorkfoto

10/11 Leki, które przyjmuje partner

Niektóre lekarstwa, przyjmowane przez mężczyzn, mogą być w śladowych ilościach wydalane wraz ze spermą. Oznacza to, że mogą trafiać do pochwy. Czasami zdarza się, że kobiety odczuwają dyskomfort po wytrysku do wewnątrz. mogą nawet zastanawiać się, czy nie są przypadkiem uczulone na nasienie partnera. Najczęściej przyczyną podrażnienia są właśnie te leki, znajdujące się w spermie. Warto zapytać partnera, czy przyjmuje jakieś substancje.

Fot. iStock/Terroa

11/11 Palenie papierosów

Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe dla twoich płuc, ale może też być szkodliwe dla twojej pochwy. Według badań opublikowanych w czasopiśmie BMC Infectious Diseases, palenie papierosów zwiększa ryzyko bakteryjnego zapalenia pochwy, ponieważ wpływa na ilość naturalnych bakterii, występujących w organizmie.