Zdrowie

Zmieniasz się ty, zmienia się również twoja pochwa. Poznaj zmiany zachodzące w kolejnych dekadach życia kobiety

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock/teksomolika
 

Upływ czasu odciska swoje piętno nie tylko na kobiecej twarzy, znacząc ją zmarszczki czy figurze, dodając niechcianych kilogramów. Nieuniknionym zmianom ulega cały organizm, także w miejscach, których na co dzień z tym procesem nie łączymy. A dokładnie chodzi o pochwę, która — o czym każda z nas się przekona — również zmienia się z mijającymi latami. 

Pochwa dwudziestolatki 

Narządy płciowe w tym wieku są dojrzałe, w pełni ukształtowane. Regenerują się i oczyszczają doskonale, nie ma problemów z jej nawilżeniem i stosunkami płciowymi.

Pochwa trzydziestolatki

Zachodzą pierwsze zmiany, najczęściej związane z przebytymi ciążami.  Wargi sromowe mniejsze, które otaczają łechtaczkę i wejście do pochwy, mogą zmienić kolor na ciemniejszy. Mogą również pojawić się żylaki, związane ze zwiększonym naciskiem podczas ciąży. Na szczęście w większości przypadków zmiany w odczuwaniu luźności pochwy są tymczasowe. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają wzmocnić mięśnie dna macicy i zniwelować dyskomfort.

Pochwa czterdziestolatki

W okresie przedmenopauzalnym obniża się poziom estrogenów, który wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, co może sprzyjać częstszym infekcjom. Niższy poziom hormonów wpływa również na zmniejszenie grubości ścianek, okresową suchość oraz mniejszą elastyczność pochwy. Pomóc mogą lubrykanty oraz seks, który poprawia  krążenie krwi, co zapewnia elastyczność ścianek pochwy.

Pochwa pięćdziesięciolatki 

Menopauza powoduje pogłębienie zmian w wyglądzie, elastyczności i nawilżeniu pochwy. Niskie nawilżenie sprawia, że łatwiej jest o infekcję, ból podczas stosunku i mechaniczne urazy. Jej ścianki są coraz cieńsze i bardziej wrażliwe, a mięśnie ulegają zwiotczeniu. Zmienia się również wygląd warg sromowych, które tracą na grubości, poprzez utratę tkanki tłuszczowej.

Pochwa sześćdziesięciolatki 

Zmiany zachodzące w pochwie stale się pogłębiają. W poważnych przypadkach zwiotczenia mięśni może pojawić się problem z wypadaniem pochwy, która straciła swoją elastyczność. Ta dolegliwość może również dotyczyć pęcherza moczowego, odbytu i macicy. Gdy nie pomagają ćwiczenia mięśni Kegla, czasem potrzebna jest pomoc chirurgiczna.

źródło: krokdozdrowia.com5mdz.pl


Zdrowie

Marzysz o seksownych, czerwonych ustach? Dzięki tym trikom idealnie nałożysz szminkę

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
25 stycznia 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Widziałam ostatnio w metrze przepiękną kobietę. Miała kręcone, rude włosy i mnóstwo piegów na twarzy. Największe wrażenie zrobił na mnie jej makijaż. Delikatny podkład, subtelnie podkręcone rzęsy i żadnych cieni na powiekach. Całą robotę zrobiła intensywnie czerwona szminka. Była idealnie dobrana, choć wydawało mi się, że w przypadku rudych włosów każda czerwona szminka będzie wyglądała źle. Widać było, że pomalowała usta bardzo starannie i równo. I wtedy zaczęłam się zastanawiać, czy to kwestia dobrej, drogiej szminki, czy odpowiedniej techniki? 

Muszę przyznać, że przez wiele lat nie używałam żadnej szminki. Po prostu nie potrafiłam się nią posługiwać. A to wyszłam poza kontur ust, a to pomalowałam się tak, że i zęby były kolorowe. Nawet szminki w stonowanych kolorach prezentowały się kiepsko, a co dopiero mówić o tych intensywnie czerwonych. W takim przypadku każde niedociągnięcie rzuca się w oczy. Byłam już kompletnie zrezygnowana i pogodzona z faktem, że szminka po prostu nie jest dla mnie. A potem zaczęłam trochę szperać i dopiero wtedy zorientowałam się, jak wielką ignorantką byłam! Umiejętne noszenie czerwonej szminki to prawdziwa sztuka. Sam wybór najlepszego odcienia to jedno, ale jak właściwie ją aplikować, to dopiero wyzwanie!

Znajdź SWÓJ kolor

Najważniejsze, by pasowała do koloru i tonacji cery. Blondynki z jasną skórą powinny wybierać odcienie koralowe lub niebiesko-różowe. Panie ze skórą oliwkową mogą sięgać po czerwone szminki z nutką brązu. Sprawdzi się też odcień ceglasty. Przy opalonej, brązowej skórze warto postawić na kolory wpadające w pomarańcz. Pasować będzie także krwista czerwień. Kobietym, które nie mogą się poszczycić śnieżnobiałym uśmiechem, powinny unikać odcieni ciepłych, wpadających w pomarańcz. Możesz porównać różne kolory od wielu producentów np. tutaj.

Wygładź powierzchnię

Szminka będzie się źle prezentować na suchych i spierzchniętych ustach. Skóra na wargach złuszcza się tak, jak w pozostałych miejscach, dlatego należy regularnie wykonywać peeling ust. Połącz cukier z miodem i uzyskaną papkę wcieraj w wargi. To najprostszy sposób na domowy peeling.

Nawilż usta

Aby szminka idealnie się prezentowała, musisz nawilżyć usta. Najlepiej nadaje się do tego odrobina olejku arganowego. Nie stosuj niczego, co nabłyszcza, ponieważ możesz zmienić odcień szminki lub zmniejszyć krycie. Jeśli zależy ci na osiągnięciu maksymalnie naturalnego efektu, na tym etapie powinnaś nałożyć szminkę na usta opuszkami palców. Nawet jeśli delikatnie się rozmaże, nikt tego nie zauważy. Usta będą czerwone, ale znacznie subtelniejsze niż przy użyciu konturówki.

Podkład

Jeżeli chcesz przedłużyć trwałość szminki, jeszcze przed jej nałożeniem i zanim obrysujesz usta konturówką, wklep w wargi odrobinę korektora lub podkładu.

Obrysuj usta konturówką

To niezwykle ważne, ponieważ pozwala przedłużyć trwałość makijażu. Obrysowanie ust ułatwia też aplikację szminki. Osoby niewprawione mogą mieć z tym problem, a tak skupiają się tylko na tym, by nie wyjść poza linię. Ważne, by kredka była w tym samym odcieniu, co szminka. Nawet najdrobniejsza różnica będzie się rzucać w oczy. Konturówka może być o jeden ton ciemniejsza niż szminka, ale musi być w tym samym odcieniu. Jeżeli wybierasz chłodną czerwień, nie kupuj konturówki wpadającej w pomarańcz.

Dokładnie pomaluj usta

Najlepiej nakładać ją pędzelkiem, zaczynając od środka warg i stopniowo rozprowadzać kosmetyk w stronę kącików. Pędzelek zapewnia precyzję, a to bardzo ważne. Czerwone szminki mają to do siebie, że długo pozostają na skórze. Jeśli rozmaże się poza wargą, bardzo trudno będzie ci to naprawić. Gdy już pomalujesz usta, odciśnij je w chusteczkę higieniczną. Następnie przypudruj (najlepiej transparentnym pudrem) i nałóż pędzelkiem drugą, cieniutką warstwę.

Specjalne triki

Jeśli chcesz sprawić, by usta wyglądały na pełniejsze, nałóż odrobinę błyszczyka na sam środek ust. To też odpowiedni moment na poprawki. Jeśli w którymś miejscu wyszłaś niego poza linię, możesz nanieść w tym miejscu odrobinę korektora lub podkładu. Najlepiej zrobić to cieniutkim pędzelkiem, by jeszcze bardziej nie rozmazać szminki. Aplikacja palcami nie wchodzi w rachubę.

Nie przesadź z resztą makijażu

Seksowna, czerwona szminka świetnie komponuje się z delikatnie pomalowanymi oczami. Wystarczy kreska na powiece i wytuszowane rzęsy. Intensywny makijaż może być przytłaczający, szczególnie w ciągu dnia. Na wieczór możesz rozważyć smoky eye.

Pamiętaj o uśmiechu

Czerwona szminka przyciąga męskie spojrzenia, więc bądź na to gotowa. Najlepsze wrażenie zawsze robi uśmiech. Nie pozostaniesz niezauważona…


 

Źródło: Reader’s Digest/Wizaż


Zdrowie

Ulga podatkowa na dziecko. Sprawdź, ile możesz sobie odliczyć w tym roku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 stycznia 2018
Fot. iStock/gruizza

Jeśli co roku zwlekacie z rozliczeniem podatkowym, warto zabrać się za to trochę wcześniej niż zwykle. Tym bardziej, że jeśli macie dzieci na pewno skorzystacie z ulgi podatkowej, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Czy wiecie, jakie odliczenia wam przysługują?

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej

Podatnicy (rodzice lub opiekunowie), którzy mają na utrzymaniu:

♦ małoletnie dzieci

♦ dzieci, które się uczą i nie skończyły 25 roku życia

♦ dzieci pełnoletnie, na które płacą alimenty albo w stosunku do których wykonują funkcję rodziny zastępczej.

Na jakiej zasadzie

Kwota odliczenia to suma kwot przysługujących nam za wszystkie miesiące danego roku, w których sprawowaliśmy opiekę nad dzieckiem.

Jakie są limity odliczeń

Za każdy miesiąc, w którym sprawowaliśmy opiekę nad dzieckiem możemy odliczyć sobie od podatku:

  • na 1 dziecko – 92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł)
  • na drugie dziecko  –  92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł)
  • na trzecie dziecko  –  166,67 zł (rocznie2 000,04 zł)
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł (2 700 zł)

Odliczenie dotyczy łącznie:

  • obojga rodziców,
  • opiekunów prawnych dziecka,
  • rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.

Kto może skorzystać z ulgi, jeśli na jego utrzymaniu pozostaje jedno dziecko

  1. Podatnik pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, pod warunkiem, że ich roczne dochody (łacznie) nie są wyższe niż 112 000 zł.
  2. Podatknik będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, samotnie wychowujący dziecko, pod warunkiem, że jego roczne dochody nie są wyższe niż 112 000 zł,
  3. Podatnik niepozostający w związku małżeńskim (przez cały rok podatkowy lub jego cześć) oraz niebędący osobą samotnie wychowującą dziecko, jeżeli jego roczne dochody nie są wyższe niż 56 000 zł.

Na podstawie: businessinsider.com.pl

 


Zobacz także

Beata Sadowska: Bądźmy uważni na zdrowie ciała i duszy

spać nago

10 powodów, dla których zdaniem naukowców powinniśmy spać nago

Rak przełyku - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Rak przełyku – jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Co trzeba o nim wiedzieć?