Go to content

6 nietypowych powodów kaszlu. Będziesz zaskoczona tym, co może go powodować

Fot. iStock/freemixer

Najczęściej napady kaszlu dotyczą zwykłego przeziębienia, o co nietrudno jesienią i zimą. Gdy aura nie sprzyja, a chorobotwórczych drobnoustrojów w otoczeniu nie brakuje, kaszel przytrafia się często i dopóki nie uniemożliwia zwykłego funkcjonowania, machamy na niego ręką. 

Ale może zdarzyć się tak, że kaszel nie wynika ze zwykłej infekcji dróg oddechowych. Mogą go powodować także zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów oraz różne alergie. Istnieją również inne przyczyny kaszlu, które wcale nie są tak oczywiste i warto skonsultować je z lekarzem.

6 nietypowych przyczyn kaszlu

1. Problemy z żołądkiem

Przyczyną kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy, którego powoduje cofanie kwaśnej treści żołądka do przełyku, co podrażnia receptory błony śluzowej i wywołuje stan zapalny. Właśnie ten stan zapalny objawia się kaszlem, który nasila się szczególnie po obfitym posiłku i w pozycji leżącej.

2. Problemy kardiologiczne

Niewydolność lewej komory serca również może być powodem występowania kaszlu. Niewydolność zaburza krążenie płucne czego efektem jest zastój krwi w naczyniach płucnych, sączenie się płynu do pęcherzyków płucnych, a w konsekwencji napady kaszlu i duszności.

3. Czynniki psychiczne

Stres i negatywne emocje odbijają się bardzo często na zdrowiu. Kaszel może mieć również podłoże psychogenne i nasilać się w okresach niepokoju i wzmożonego napięcia emocjonalnego. Ten problem najczęściej dotyczy dzieci.

4. Przyjmowanie leków

Niektóre leki mogą powodować powstawanie kaszlu jako skutek uboczny ich działania. Najczęściej ma to miejsce podczas przyjmowaniu leków na nadciśnienie tętnicze.

5. Pasożyty

Kaszel szczególnie może dokuczać podczas obecności w organizmie glisty ludzkiej. Larwy glisty w swoim cyklu rozwojowym przechodzą przez oskrzela, co podrażnienia układ oddechowy i wywołuje kaszel.

6. Niedoczynność tarczycy na tle immunologicznym

Choroby autoimmunologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy powodują objawy kaszlu idiopatycznego, dotykającego głównie kobiety w okresie menopauzy. Zwykle rozpoczyna się infekcją drzewa oskrzelowego, częstym uczuciem łaskotania i podrażnienia w gardle.

Niepokoić powinien szczególnie kaszel przewlekły, trwający ponad 8 tygodni. Powinien być koniecznie zdiagnozowany, ponieważ może sugerować raka płuc (zmiana charakteru kaszlu np. z wykrztuśnego na suchy), zatorowość płucną czy zwłóknienie płuc.


 

źródło: polki.plpulmonologia.mp.pl