Go to content

Mają je nie tylko mężczyźni – po co nam jabłko Adama?

Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie
Fot. iStock

Jabłko Adama, czyli grdykę, wybitnie kojarzymy z mężczyznami. Tymczasem i kobiety posiadają tę strukturę, choć w tym przypadku nie jest ona widoczna. Co ciekawe, w przyrodzie taką grdykę posiadają wyłącznie ludzie. Czemu służy jabłko Adama i czy można jego wielkość poddać korekcie?

Jabłko Adama – co to jest?

Jabłko Adama, czyli grdyka lub wyniosłość krtaniowa, jest uwydatnieniem chrząstki tarczowatej, ruchomą strukturą, która zauważalna jest na środku męskiej szyi. Jej zadaniem jest ochrona krtani oraz fałd głosowych, choć sama jest raczej delikatna, bo wystaje dość mocno i narażona jest bardziej na urazy. Jabłko Adama może rosnąć przez cały okres dojrzewania, o ile pobudzane jest do tego przez męski hormon – testosteron. Grdyka, podobnie jak uszy i nos, zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, co umożliwia jej wzrost. Poprzez powiększenie swoistego pudła rezonansowego wpływa na obniżenie tembru głosu. Widać tu pewną zależność – mężczyźni z dużym jabłkiem Adama mają głębszy głos, niż mężczyźni z nieznacznie zaznaczoną grdyką.

Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie

Fot. iStock

Popularna nazwa – jabłko Adama – wywodzi się z legendy. Zgodnie z jej przekazem, biblijny Adam zadławił się kawałkiem jabłka zerwanego z drzewa poznania dobra i zła, które utknęło mu gardle. I oto, według legendy, cała przyczyna specyficznego wyglądu krtani u mężczyzn.

Jabłko Adama – kiedy staje się widoczne?

Grdyka jest charakterystyczna dla mężczyzn, ponieważ uwydatnia się w wieku dojrzewania, towarzysząc procesowi  mutacji. Jej rozrost następuje naturalnie u chłopców między 12. a 16. rokiem życia. Powiększenie grdyki i działanie testosteronu wpływa na obniżenie tembru głosu. Jabłko Adama kojarzymy  z mężczyznami, bo to u nich jest szczególnie widoczna i ruchoma, ale kobiety również ją posiadają, choć mało widoczną.

Fizjologicznie u kobiet nie powinna się ona nadmiernie rozrastać, ale niekiedy tak się dzieje. Wtedy konieczna staje się wizyta u lekarza, by określić przyczyny jej nadmiernego i niepożądanego wzrostu. Najczęściej wynika on z zaburzeń gospodarki hormonalnej, lub po prostu predyspozycji genetycznej. Powiększenie – znacznie rzadziej – może wynikać z nowotworu, który rozwija się w tarczycy lub krtani. Każde niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.

Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie

Fot. iStock

Jabłko Adama – zmniejszenie

Zmniejszenie jabłka Adama, zwane również redukcją chrząstki krtani, jest często wykonywanym zabiegiem. Przeprowadza się to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u których grdyka rozrosła się za bardzo, lub z powodu zmiany płci. Sam zabieg  nie jest skomplikowany i czasochłonny – wystarczy ok. 30 minut, by specjalista poradził sobie z zadaniem. Zabieg zmniejszający jabłko Adama wykonuje się w znieczuleniu ogólnym jednego dnia, a następnego pacjent wraca do domu. Po wszystkim czekają jeszcze dwie wizyty kontrolne, a na pamiątkę zostaje niewielka pozioma blizna. Możliwym powikłaniem, które może się pojawić, to osłabienie siły głosu. Warto wiedzieć, że nie od razu wszystko wraca do normy, ponieważ po zabiegu uwidacznia się obrzęk który może się utrzymywać nawet kilka miesięcy. Chirurdzy wykonują także zabieg powiększający jabłko Adama. Takie rozwiązanie stosuje się, aby nadać bardziej męskie cechy wyglądu, przy zmianie płci z żeńskiej na męską.

Ból jabłka Adama – o czym może świadczyć?

Ból okolicy jabłka Adama najczęściej wynika z urazu mechanicznego. Zdarza się to po silnym uderzeniu w szyję, w okolicę grdyki. Przytrafia się to sportowcom, szczególnie przy sportach kontaktowych, a także podczas wypadku komunikacyjnego. Ponieważ krtań i samo jabłko Adama składają się z dość miękkiej i elastycznej chrząstki, otoczonej miękkimi tkankami i skórą, szczególnie jest podatna na uszkodzenie mechaniczne. Na skutek urazu może dojść do przemieszczenia tchawicy i krtani, może towarzyszyć mu duszność, trudności w połykaniu, ślinotok. W poważnych przypadkach może nastąpić uszkodzenie także nerwów, przełyku, gardła. Najpoważniejsze konsekwencje może przynieść uraz kręgosłupa szyjnego, co jest możliwe przy gwałtownym uderzeniu.


źródło:  www.healthline.com , www.medicalnewstoday.com