Go to content

Ciężki plecak, nos w książce i siwe włosy… Jak zadbać o kręgosłup ucznia? Ściągawka dla rodziców. Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #5

Fot. iStock

Wiecie, że według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) waga plecaka dziecka nie powinien przekraczać 10 proc. jego masy ciała? Też się uśmialiście? Moja córka mogłaby zgodnie z tym zaleceniem nosić plecak (który też coś waży) i butelkę wody, no może jeszcze kanapkę. A całkiem poważnie, jest to przerażające. Nic dziwnego, że konfrontując się z plecakiem, który dla nas jest ciężki, a co dopiero dla 9-cio czy 11-latka, zaczynamy ciut siwieć. Niestety nie odczarujemy ciężkich książek. Może za to zrobić całkiem sporo, by zminimalizować szkodliwy wpływ szkolnych wyzwań na kręgosłup naszego dziecka. A jeśli się jeszcze do tego sami dołączymy – wygramy mniejszy ból pleców pracusia. Gotowi?

Jak zadbać o kręgosłup ucznia? Ściągawka dla rodziców

Na wady postawy i stan kręgosłupów naszych dzieci, wpływa o wiele więcej czynników niż sławetny plecak. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak odciążyć dziecko (dosłownie i w przenośni)?

Poćwicz z dzieckiem umiejętność racjonalnego pakowania się

Och tak, szkoła to samodzielność. Czyli umiejętność dokonywania oceny sytuacji. Nie pakuj tornistra lub plecaka za dziecko. Rób to razem z pierwszoklasistą, starsze dziecko niech spakuje się samodzielnie, a ty sprawdź, czy zadanie się udało. Dlaczego to takie ważne. Po pierwsze warto nauczyć dziecko dokonywania wyborów. W ten sposób nabędzie bardzo cenną umiejętność. Nauczy się odczytywać plan lekcji, planować, oceniać, co jest mu potrzebne. I przede wszystkim, będzie miało świadomość tego, że ma plecaku np. chusteczki. 😉

Upewnij się, że dziecko potrafi otworzyć swój plecak

Brzmi absurdalnie? Ale takie nie jest. Często zapięcia w formie klamry, wymagają użycia siły. Po lekcjach zaczyna się więc walka z czasem, a potem szybki wrzut wszystkiego, jak leci.

Zdecydowanie, jako rodzic preferuję zamku błyskawiczne. Każdy malec to ogarnie!

Naucz dziecko odkładania niepotrzebnych materiałów do szafki

Tak, brzmi jak banał, ale kto choć raz nie usłyszał „nie zdążyłem się spakować”, niech pierwszy rzuci kamień. Warto spokojnie przypominać o tym, że zabieramy tylko książki/ćwiczenia z zadaniem domowym. Mniejsze dzieci naprawdę potrzebują czasu, że wyrobić sobie taki nawyk i w dodatku zdążyć.

Fot. iStock

Zdrowy kręgosłup to nie tylko kwestia plecaka

Aha! Zwróćcie uwagę na to, czy dziecko ma odpowiednią wysokość biurka/ławki i krzesła. A może w domu warto wymienić krzesło na piłkę lub specjalny „klęcznik”, który odciąży kręgosłup? Nie mówcie, że to niemożliwe i nic nie można zrobić, bo przecież nie mamy wpływu na wyposażenie klasy. Jasne, nie w każdej szkole będzie kolorowo, ale bardzo często nasze dzieci garbią się i wykręcają w domu. To też wiele znaczy.

Moja znajoma miała fantastycznego wychowawcę swojej córki w klasach 1- 3. Za sprawą wspólnej inicjatywy, za zgodą i z  finansowania rodziców, klasa zasiadała na piłkach! I działo się to w zwykłej szkole, w małej miejscowości w Polsce. Można? Można!

Zdrowy wzrok to zdrowe plecy

Dzieciak szoruje nosem po zeszycie? Pora do okulisty! Zdziwicie się, jak wiele problemów w szkole generuje nawet mała wada wzroku. Pamiętajcie, że jeśli nie widzicie niepokojących zmian, powinniście odwiedzać okulistę co najmniej raz do roku na rutynową kontrolę. I pamiętajcie również o tym, że małe dzieci mają tak zwane „fizjologiczne plusy” – jednak niektóre wymagają wsparcia w postaci okularów.

Siedzenie siedzeniem, ale bez ruchu nie ma kołaczy!

Szkoła bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich lat, szczególnie w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Dzieciaki nie są przymurowane do krzeseł przez sztywne 45 minut i bardzo dobrze! Jednak i tak sporo się nasiedzą. Do tego jakaś bajeczka w domu (a dobrze wiemy, że zazwyczaj na jednej się nie kończy) i co? I okazuje się, że tego ruchu jakoś mniej się zrobiło. Bolą was plecy, gdy ślęczycie godzinami nad laptopem? To nie tylko kwestia wieku! Każdy z nas dla zdrowia potrzebuje ruchu. Kręgosłup to nie wszystko, nasze plecy to ogrom mięśni, które muszą mieć siłę utrzymać prawidłową postawę ciała. Zadbajcie o codzienną porcję ruchu. Znów z pomocą przychodzi piłka,  na której można się nieco porozciągać!

Fot. iStock

Dobry plecak, czyli jaki? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka dla dziecka

Przede wszystkim warto podejść do sprawy praktycznie! Specjalnie dla was przygotowałyśmy małą ściągawkę. Na co zwrócić uwagę?

Waga plecaka/tornistra

Hasło klucz! Zdecydowanie warto postawić na marki, które znają się na rzeczy. W marketach pełno jest plecaków i tornistrów, we wszystkich kolorach tęczy i pełnych bajerów, tylko co z tego? Sprawdziliście, ile waży pusty plecak? Kilogram, półtora? Niby niedużo, ale teraz pomyślcie o zalecanej wadze pełnego plecaka – 10 proc. wagi dziecka. To oznacza, że wasza 20 paro kilogramowa drobina powinna mieć na plecach nie więcej niż 2 -3 kilogramy. Zgadza się? Czy teraz widzicie różnicę?

Boskie i ergonomiczne plecaki Hama, które możecie wygrać w naszej akcji to – 660 gram. Mhm.

Szelki i możliwość regulacji

Szalenie ważny element, szczególnie jeśli wasze dziecko nie należy do najwyższych w klasie. Ważne by można było regulować nie tylko rozmiar szelek, ale i ich wysokość. Dzięki temu plecak nie ciągnie się za dzieckiem na wysokości kolan! Dodatkowym atutem jest pas biodrowy, który pomoże równomiernie rozłożyć ciężar.

Plecakowe plecki

A co plecak kryje z tyłu? Ten dobry, będzie miał odpowiednio wyprofilowane i usztywnione plecki. Po pierwsze, to znacznie ułatwia jego noszenie. Po drugie, dopasowuje się do krzywizny kręgosłupa i nie wymusza garbienie, żeby utrzymać ciężar. Po trzecie wpływa na cyrkulację powietrza. Po czwarte, ułatwia pakowanie rzeczy.

Odblaski

Detal, o którym rzadko myślimy. Ale to detal ratujący czasem życie. Szczególnie, gdy robi się ciemno o 16-tej.

Organizer

Jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo. Również w przypadku plecaka warto wybrać model „w sam raz”. Trzy zapinane kieszonki to ideał. Nie zapomnijcie o bocznej kieszeni na butelkę lub bidon – to wynalazek wszech czasów (tak, wyobraźcie sobie, jak wasza słodka pociecha pakuje niedomkniętą butelkę do komory z książkami. Tak, to na pewno się zdarzy, ale warto zminimalizować ryzyko 🙂 ).

Co z plecakami na kółkach?

Jakiś czas temu plecaki typu walizka zawojowały szkolny rynek. Niestety. Niestety ponieważ wydają się mieć więcej  minusów niż plusów. Waga takiego plecaka wzrasta dramatycznie. Dużo trudniej go samodzielnie założyć. Ciągniecie za rączkę wymusza asymetryczną postawę ciała. No i jeszcze kwestia schodów, widzieliście na pewno dzieciaki walczące z wciąganiem takiego „cuda”. To nie jest najlepsze wyjście, choć intencje z pewnością były dobre.

Koniecznie odwiedźcie stronę internetową  partnera naszej zabawy: Hama.pl – oni o plecakach wiedzą wszystko!

Jak oswoić szkołę? To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. Żeby było przyjemniej, dla laureatów naszej akcji, dzięki uprzejmości sponsorów mamy wspaniałe nagrody!​

Dodaj swój komentarz i weź udział w zabawie z nagrodami!

Będziemy podpowiadać wam kochani rodzice, jak to robić. Będziemy pisać m.in. o tym, z czym dzieci mają problemy, jak ważne jest, by zwracać uwagę na ich talenty, rozwój, by ich słuchać, by nie naciskać, by dbać o ich naukę, rozwój, ale i odpoczynek, relaks, zabawę, bezpieczeństwo. Będziemy Was wspierać, byście potrafili w odpowiednim momencie puścić swoje dzieci ciut dalej. Posmakować samodzielności, znaleźć swoją dróżkę.

Od samego początku rodzicielstwa, to najtrudniejsze zadanie:
wspierać – nie wyręczać,
pokazywać możliwości – a nie decydować o wszystkim,
dodawać skrzydeł – nie być przeszkodą.
pozwalać dzieciom, by szły własną, najlepszą dla nich drogą.

Akcja „Oh!Szkoło”

Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

#Zadanie 5

Dzisiejsze zadanie, jest tak proste, że aż trudne. 😜 Zróbcie coś dobrego dla kręgosłupa swojego dziecka (i dodatkowo dorzućcie coś dobrego dla swoich pleców!). W komentarzu do tego artykułu napiszcie nam, co postanowiliście zrobić i dlaczego.

Nagrody:

2 x Plecak Hama „Blue Unicorn”

2 x Plecak Hama „ Racer”

Plecaki Hama są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając solidne wsparcie każdego dnia szkoły. Praktyczne rozwiązania oraz ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że jest to doskonały wybór dla uczniów klas początkowego nauczania.

  • Lekki i wygodny plecak
  • Pasy stabilizujące
  • Pojemny i dobrze zorganizowany
  • Dziecko widoczne na drodze

 

2 x zestaw nagród składający się z:

  • 2 szt. leżaków
  • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cudowny zestaw do chilloutowania po szkole 🙂

Fundacja Orange od 14 lat zajmuje się edukacją cyfrową dzieci i młodzieży. W ponad 1000 szkół w całej Polsce prowadzi zajęcia, które pomagają korzystać z sieci mądrze, bezpiecznie i kreatywnie.


1 x zestaw rodzinny składający się z:

1 x zestaw składający się z:

1 x zestaw składający się z:

2 x zestaw składający się z:

Toniki oraz suplementy w tabletkach Floradix to naturalne źródło witamin i mikroelementów zawartych w wyciągach z warzyw, owoców i ziół dla całej rodziny.
Floradix Kindervital wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
Floradix Odporność i Energia 250 ml wspomaga układ odpornościowy.
Floradix Żelazo i witaminy uzupełnia niedobór żelaza.
Floradix Wapń i Magnez 250ml   wpływa pozytywnie na gęstość kości i dobrą
kondycję zębów.


 

3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

  • Pipi Nitolic® 50 ml
  • Pipi Nitolic® prevent plus 75ml

Pipi Nitolic® 50 ml zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy, wyrób medyczny

Gwarantuje 100% skuteczność po jednym zabiegu, bez konieczności powtarzania kuracji po 7-10 dniach.

Zalety preparatu:

– likwiduje aktywne stadia rozwojowe wszy

– likwiduje jaja wszy (gnidy)

– jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych

– umożliwia eliminację wszy i gnid z otoczenia osoby zarażonej

– wygodny w aplikacji

– wydajny ( poj. 50 ml wystarcza dla 1 osoby o włosach długich lub 2 osób o włosach średnich)

Pipi® Nitolic® prevent plus 75 ml, wyrób medyczny, wygodny w użyciu spray do codziennej ochrony przed zarażeniem wszawicą.

Zalety preparatu:

–  nie tłuści włosów i nie pozostawia plam

–  zawiera składniki pochodzenia naturalnego

– chroni do umycia włosów

– ma przyjemny zapach

– wydajny (opakowanie 75 ml wystarcza na 60 dni)


3 x materac marki Janpol – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

Piankowo – lateksowy materac dziecięcy o perforowanej powierzchni. Zapewnia stabilne wsparcie ciała dziecka oraz odpowiednią wentylację. W materacyku zastosowano innowacyjny lateks Ocean Blue – sprężysty, niezwykle trwały i antybakteryjny materiał o właściwościach termoregulacyjnych. Żelowe kapsułki zatopione w jego wnętrzu pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się, kiedy Twoje dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się.

Dostępny w pokrowcu Puroactive.

lub

Materac LIBERA (wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

Materac piankowy o średniej twardości dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży. To trwały i bardzo plastyczny model, w którego składzie znajdziemy olejek Neroli pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  Ma on kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto działa uspokajająco, łagodzi bezsenności i wspiera efektywny sen. Materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała dziecka przy każdym jego ruchu.

Do wyboru pokrowiec Gandalf (dwukolorowy) lub Grey. Gwarancja 4 lata.

*Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.