Choroby Zdrowie

Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet to nie tylko sprawa wyglądu. O czym może świadczyć ten problem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 listopada 2021
Hirsutyzm
Fot. iStock
 

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet, które występuje w nietypowych miejscach, jest objawem mogącym świadczyć o różnych chorobach i zaburzeniach, szczególnie endokrynologicznych. Zawsze powinien stanowić powód do sprawdzenia stanu zdrowia, choć nie każdy mocniej zarysowany włosek na twarzy jest objawem chorobowym. Czym jest hirsutyzm, co go powoduje, oraz w jaki sposób można go leczyć, by usunąć problem?

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm jest sytuacją, w której dochodzi do pojawienia się nadmiernej ilości włosów u kobiet, w miejscach, w których zazwyczaj nie zauważa się gęstego owłosienia. Włoski pojawiają się najczęściej w lokalizacjach takich jak: warga górna, broda, klatka piersiowa, okolice brodawek sutkowych, uda, plecy i brzuch, co zazwyczaj charakterystyczne jest dla mężczyzn. Problem pojawia się u około 5–15% kobiet w okresie rozrodczym, najczęściej u osób otyłych. Zauważono również pewną zależność — najbardziej narażone na hirsutyzm są mieszkanki basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

Hirsutyzm

Fot. iStock/Hirsutyzm

Hirsutyzm powodują męskie hormony płciowe, czyli androgeny, lub przyjmowanie leków o działaniu androgennym. Androgeny przede wszystkim wytwarzane są u mężczyzn w jądrach. U kobiet również one występują, ale w o wiele mniejszej ilości, produkowane przez jajniki i nadnercza. Gdy w kobiecym organizmie dochodzi do nadmiernego wydzielania androgenów (tzw. hiperandrogenizm) lub tkanki mają zwiększoną wrażliwość na działanie tych hormonów, pojawia się problem z nadmiernym owłosieniem w nietypowych miejscach. Nie ma możliwości uniknięcia pojawienia się hirsutyzmu, ale można i trzeba go leczyć.

Hirsutyzm a hipertrichoza

Hirsutyzm bywa mylony z hipertrichozą, która polega na pojawieniu się nadmiernego owłosienia na dowolnej części ciała. Hipertrichoza nie jest związana ze zwiększonym stężeniem androgenów w organizmie. Zaburzenie to może pojawić się po włączeniu do leczenia pewnych leków (fenytoina, penicylamina, diazoksyd, cyklosporyna, glikokortykosteroidy). Cierpią z jego powodu również kobiety z jadłowstrętem psychicznym.

Hirsutyzm — przyczyny

Zwiększone wydzielanie androgenów może wynikać z:

 • chorób jajników, np. u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS), z guzem jajnika wydzielającym androgeny;
 • chorób nadnerczy: zaliczamy do nich: guz nadnerczy produkujący androgeny, wrodzony przerost nadnerczy, zespół Cushinga;
 • z chorób przebiegających z dużymi stężeniami prolaktyny (hiperprolaktynemią), np.: guzy produkujące prolaktynę, długotrwały stres, przewlekły wysiłek fizyczny;
 • stosowania leków, np. danazolu, androgenów, steroidów anabolicznych, doustnych środków antykoncepcyjnych z androgennym progestagenem.

U części chorych kobiet nie jest możliwe określenie przyczyny nadmiernego owłosienia.

Hirsutyzm

Fot. iStock/Hirsutyzm

Hirsutyzm — objawy zaburzenia 

Głównym i zarazem najbardziej dokuczliwym objawem hirsutyzmu jest pojawienie się zbyt dużej ilości włosów w nietypowych dla kobiet miejscach (warga górna, broda, klatka piersiowa, wewnętrzne powierzchnie ud, plecy i brzuch).

Do innych objawów towarzyszących hirsutyzmowi zaliczamy m.in.:

 • łysienie typu męskiego, które pojawia się najpierw przy skroniach i na czubku głowy;
 • zmiany skórne z nasilonym łojotokiem, trądzikiem na twarzy i plecach;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • otyłość;
 • niepłodność;
 • zaburzenia nastroju.

Jeśli kobieta zauważy u siebie objawy, które hirsutyzm może powodować, powinna udać się do lekarza POZ lub dermatologa, który po zbadaniu pacjentki może ją skierować do endokrynologa. Specjalista przed postawieniem diagnozy zleci wykonanie oznaczenia stężenia hormonów (m.in. testosteronu, androgenów), oraz, jeśli będzie taka konieczność, wykonanie badań obrazowych (USG, TK) oceniających jajniki i nadnercza.

Hirsutyzm

Fot. iStock

Na czym polega leczenie hirsutyzmu?

Hirsutyzm u kobiet jest przyczyną dużego dyskomfortu z powodu widocznych włosków czy zmian skórnych, jednak większym problemem są w tym przypadku zaburzenia hormonalne, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie pacjentki. Hirsutyzm może być leczony na różne sposoby, co zależne jest od przyczyny zaburzenia.

 • Przy rozpoznaniu guza jajnika lub nadnercza, w pierwszej kolejności zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.
 • Przy rozpoznaniu wrodzonego przerostu nadnerczy stosuje się glikokortykosteroidy.
 • Hirsutyzm wynikający z przyjmowania leków wymaga odstawienia szkodzącego preparatu.
 • Można zastosować leki w kremie wcieranym bezpośrednio na skórę ze zwiększonym owłosieniem. Warunkiem powodzenia tej terapii jest regularne i wielomiesięczne stosowanie.

Fot. iStock/Hirsutyzm

Usuwanie owłosienia przy hirsutyzmie

Wiele kobiet stosuje różne metody mechanicznego usuwania owłosienia (wosk, depilator, maszynka do golenia), co daje szybki efekt, ale jest jedynie działaniem objawowym. Aby pozbyć się niechcianego owłosienia skutecznie, można zastosować niszczące mieszki włosowe metody: elektrolizę i laseroteapię. Stosowanie samych metod maskujących problem, bez zdrożenia właściwego leczenia, nie przynosi oczekiwanych efektów. Całkowite wyleczenie hirsutyzmu jest zależne od przyczyny.


źródło: www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Jak mu powiedzieć, że czujesz się zaniedbana?

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2021
Fot. iStock/stsmhn
 

Poczucie braku zainteresowania ze strony partnera to nic niezwykłego, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Pewnie wielu z nas było świadome, że związek będzie się zmieniał, że jego temperatura nie będzie zawsze supergorąca. Ale poza momentami, kiedy jesteśmy realistami, są i chwile zawodu, chwile, kiedy jest ci zwyczajnie przykro, że nie jesteś już w centrum zainteresowania. Może być trudno przyznać, że potrzebujesz w swoim związku czegoś więcej. Ale jest to rozmowa, którą naprawdę warto odbyć.

Pamiętaj, że wyrażanie głośno swoich potrzeb to też część bycia w związku. Musimy prosić o różne rzeczy i nawzajem starać się zaspokajać swoje potrzeby. Nie ma nic złego w tym, że domagamy się uwagi.  Dużo gorzej jest nic nie mówić, tłumić w sobie uczucia. Zaczynasz szukać uwagi gdzie indziej lub coraz bardziej się w sobie zamykasz. Żadna z dróg nie prowadzi do celu, który tak naprawdę chcesz osiągnąć.

Sposobów na poruszenie tego tematu jest wiele. Niektóre są dobre, inne złe i tylko pogarszają sprawę. Jakkolwiek zdecydujesz się podejść do sytuacji, rób to, pamiętając, że twoje uczucia są ważne i powinny być wyrażane. Pamiętaj jednak, że czas i miejsce, w którym je wyrażasz, są ważne, podobnie jak ton, którego używasz. Są szanse, że twój partner jest zestresowany i wyczerpany i może sam czuje się zaniedbany. Po rozpoczęciu rozmowy ważne jest, aby również wysłuchać jego obaw i porozmawiać o tym, co można zrobić. Podczas rozmowy prawdopodobnie zaczniesz czuć się trochę lepiej. To świetny początek.

1. „Co się zmieniło?”

Zanim powiesz cokolwiek swojemu partnerowi, najpierw zadaj to pytanie sobie. Coś jest nie tak, ale pomaga dowiedzieć się, co dokładnie. Kiedy rozważasz perspektywę swojego partnera, naturalnie zatrzymujesz się, stajesz się bardziej refleksyjna i podchodzisz do rozmowy z empatią i uwagą. To konieczne.

2. „Chciałabym pogadać, znajdziesz na to czas?”

Mówiąc powyższe, prosisz o czas i uprzedzasz ważną rozmowę, aby twój partner mógł się przygotować. Naturalnym pytaniem może być: „O co chodzi?” Nie odpowiadaj, chyba że chcesz się pokłócić. Zamiast tego powiedz: „To nic złego i nic, co zrobiłeś źle. Chcę tylko o czymś porozmawiać”. Lub, jeśli wolisz, powiedz: „Zawsze mówiłeś, że powinnam być bardziej otwarta. O to właśnie chodzi, ale chcę znaleźć najlepszy czas na tę rozmowę”.

3. „Zauważyłam, że nie spędzamy ze sobą czasu. Też to widzisz?”

Jest to obserwacja, a nie atak lub sugestia, że ​​twój współmałżonek w jakiś sposób nie dotrzymuje ci kroku. I tak musisz to przedstawić. Zrób z tego zagadnienie do rozwiązania, a nie problem wagi państwowej, o który można się ewentualnie pożreć.

4. „Wiem, że to może brzmieć jak presja, ale nie taki jest mój cel”

Każda sugestia, że ​​ktoś coś robi nie tak, jak trzeba, będzie odczuwana jako presja. Mówiąc o swoich uczuciach, pokaż też swoje zrozumienie dla jego uczuć, dodając: „Wiem, że jesteś zapracowany/zmęczony/za tobą trudny czas”. Pamiętaj, aby podkreślić, że chodzi o znalezienie czasu dla siebie i pomoc w zrozumieniu, że to troska o związek.

5. „Hej, ostatnio czułam się trochę zaniedbana”

Nie ma nic złego w bezpośrednim podejściu, jeśli taka właśnie na co dzień jesteś. Kluczowymi elementami są ton i głośność – spokój i miłość.

Powyższe sposoby możesz stosować osobno, możesz mieszać i dopasowywać. Po prostu pamiętaj, żeby wyczuć moment, zrobić to czujnie i z troską (o siebie i o niego). Warto dodać: „Tęsknię za tobą”. Z dużym prawdopodobieństwem usłyszysz: „Ja za tobą też”.

 


Choroby Zdrowie

Korzeń maca poprawia humor, odporność na stres, płodność i libido. Co jeszcze potrafi ten superfood?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 listopada 2021
Korzeń maca
Fot. iStock

Korzeń maca, określany mianem „peruwiańskiego żeń-szenia”, jest wartościowym dodatkiem do diety. Docenia się go za szerokie działanie na zdrowie, więc nie dziwi, że cieszy się on coraz większą popularnością. Decydując się na włączenie go do diety, warto wiedzieć jakie właściwości ma korzeń maca oraz z czego wynika jego działanie?

Czym jest maca?

Maca (Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum) jest warzywem korzeniowym z rodziny kapustowatych, znanym w Peru od tysiącleci. Maca przypomina nieco rzodkiewkę, której korzeń może przybierać różne kolory: kremowy, żółty, zielony, czerwony, fioletowy i czarny. Należy do roślin niewielkich, najczęściej osiąga wysokość 10-20 centymetrów, za to jej jadalny korzeń osiąga najczęściej 15 cm w obwodzie. Liście układają się w rozetę, a kwiaty tworzą się wokół podstawy rośliny.

Korzeń maca

Fot. iStock/ Maca

Korzeń maca to surowiec tradycyjnie uważany za afrodyzjak i specyfik zwiększający możliwości organizmu. Najczęściej dostępny, proszkowany korzeń maca, można dodawać do owsianki, koktajlu, jogurtu czy nawet kawy. Charakteryzuje się słodkim zapachem kojarzącym się z toffi i wyrazistym orzechowym smakiem.

Korzeń maca — co zawiera?

Korzeń maca jest źródłem licznych związków biologicznie aktywnych, co wpływa na jego dobroczynne działanie. W jego składzie znajdują się witaminy z grupy B, minerały takie jak: wapń, żelazo, cynk, miedź, potas. Dostarcza zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), oraz wartościowe białko  (ok. 10-16 g/100 g), zawierające wiele egzogennych aminokwasów, których organizm samodzielnie nie wytwarza. Zaliczamy do nich m.in.: argininę, leucynę, izoleucynę, walinę, treoninę, lizynę, metioninę, histydynę, fenyloalaninę.

W maca nie brakuje związków polifenolowych, które wykazują działanie przeciwutleniające, hamujące proces przedwczesnego starzenia się i uszkadzania komórek organizmu. Ponadto można w nim znaleźć obniżające poziom cholesterolu sterole (sitosterol, kampesterol, stygmasterol), makamidy i makaeny poprawiające płodność u mężczyzn, oraz błonnik niezbędny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Korzeń maca — właściwości

Maca na wzmocnienie organizmu

Dzięki bogatemu składowi korzeń maca stosowny jest po chorobach, podczas rekonwalescencji. Można po niego sięgać dla wzmocnienia organizmu w stanach osłabienia, niedożywienia i obniżonej odporności. Zalecany jest do stosowania podczas narażenia na przewlekły stres oraz podczas obniżonego nastroju. Można stosować korzeń dla wsparcia pamięci i funkcji umysłowych, również u osób w podeszłym wieku.

Korzeń maca

Fot. iStock/Maca

Na libido i płodność 

Korzeń maca cechuje się wysoką zawartością argininy, która pozytywnie wpływa na ilość i ruchliwość plemników. To z kolei zwiększa szansę na szczęśliwe poczęcie. Ponadto odnotowano także wpływ maca na poziom libido. Badania przeprowadzone na grupie mężczyzn w wieku 21-56 lat wykazały, że włączenie 1,5 lub 3,0 g/dzień sproszkowanego korzenia maca przez 12 tygodni, wpłynęło na wzmocnienie odczuwania pożądania seksualnego.

Inne badania wykazały, że sproszkowana maca w dawce 3 g dziennie poprawia funkcje seksualne u kobiet cierpiących na łagodne zaburzenia seksualne wywołane stosowaniem leków z grupy SSRI (tzw. selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny), stosowanych w leczeniu depresji

Maca łagodzi objawy menopauzy

W 2011 roku badacze potwierdzili w kilku badaniach, że korzeń maca może łagodzić niektóre objawy menopauzy. Odnotowano złagodzenie przede wszystkim takich dolegliwości, jak: napięcie emocjonalne, problemy z koncentracją, nerwowość, drażliwość, lęki, uczucie zmęczenia, przygnębienia, a także zaburzenia seksualne.

Może zapobiegać osteoporozie

Jak wykazało jedno z doświadczeń, ekstrakt z korzenia maca może chronić przed zanikiem tkanki kostnej spowodowanej niedoborem estrogenów u kobiet po menopauzie. To może być przydatne w profilaktyce osteoporozy u kobiet po przejściu menopauzy.

Korzeń maca

Fot. iStock

Korzeń maca może wzmacniać mięśnie

Korzeń maca uważana się za skuteczny środek wspierający budowę i wytrzymałość masy mięśniowej, z powodu obecności steroli. Roślinne sterole wykazują działanie częściowo podobne do działania sterydów anabolicznych, więc maca stosowana jest chętnie przez sportowców celem zwiększania masy mięśniowej.

Gdzie kupić korzeń maca? Ile kosztuje?

Dzięki licznym właściwościom sproszkowany lub dostępny w formie tabletek korzeń tej rośliny, uważany jest za kolejny naturalny produkt z grupy superfood, który pozytywnie wpływa na organizm. Jednocześnie jest uważany za produkt bezpieczny, ponieważ rzadko powoduje skutki uboczne, takie jak migreny, czy zmiany nastoju, bezsenność.

Korzeń można nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych ze zdrową żywnością, a także w niektórych hipermarketach. Przeciętnie sproszkowana maca kosztuje ok. 50-60 zł/kg, natomiast produkt w formie kapsułek/tabletek, może mieć zróżnicowane ceny, ze względu na zawartość ekstraktu z korzenia rośliny.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl ,vitapedia.pl

Zobacz także

Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?

Tiki, piski, wulgaryzmy – czym jest zespół tourette’a?

Detoks przed odchudzaniem. Jak go skutecznie przeprowadzić?

Detoks przed odchudzaniem. Jak go skutecznie przeprowadzić?

Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową