Go to content

Cierpisz na zespół policystycznych jajników? Sprawdź jak możesz sobie pomóc

zespół policystycznych jajników
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Zespół policystycznych jajników to choroba która dotyka wiele kobiet. Często jej objawy można zaobserwować w wyraźny sposób. Młoda kobieta, która dojrzewa i wchodzi w wiek zdolności do reprodukcji, zauważa u siebie niepokojące objawy, którym winny jest właśnie zespół policystycznych jajników, czyli PCOS.

A gdy do nieprawidłowości w miesiączkowaniu, wystąpienia nadmiernego owłosienia, a także w wielu przypadkach nadmiernej tuszy, dochodzą problemy z zajściem w ciążę, kobiety trafiają do lekarzy, diagnoza staje się jasna. PCOS to niełatwy przeciwnik, z którym warto jednak podjąć walkę, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty zarówno jeśli chodzi o zdrowie, możliwość posiadania potomstwa, wygląd i samooceny. Łatwiej jest przeciwdziałać temu, co się już zna.

Jak zdiagnozować wielotorbielowatość jajników?

To może zrobić jedynie specjalista, na podstawie wielu nadań. Kobiety obserwując u siebie wystąpienie pewnych objawów, są wstanie naprowadzić przez wywiad z lekarzem, na kierunek poszukiwanej diagnozy. Ponieważ PCOS daje tak zróżnicowane objawy, czasem konieczna jest wizyta u różnych specjalistów, którzy przebadają pacjentkę również pod kątem możliwości wystąpienia innych chorób.

Lekarze stosują tzw. Kryteria Rotterdamskie, będące pomocne w rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników:

  • rzadkie owulacje lub brak owulacji
  • objawy nadmiaru androgenów
  • torbielowate jajniki – co najmniej 12 powiększonych pęcherzyków w jajniku

Poza tym, do dyspozycji pacjentki pozostają możliwości przeprowadzenie innych badań, dających dokładny ogląd na stan zdrowia. Proponuje się diagnostykę endokrynologiczną (specjaliści ginekolodzy endokrynolodzy) i biochemicznej (badania mające na celu określanie składu i parametrów krwi lub innych materiałów)

Dużą rolę w diagnostyce syndromu ma badanie USG. Podczas niego, lekarz otrzymuje zmieniony obraz jajników, które wyglądają, jakby w ich obrębie znajdował się „sznur paciorków”, lub objętość jajników większa niż 10 cm3. To zdecydowanie ułatwia i pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie leczenia, które będzie jak najbardziej dopasowane do potrzeb pacjentki.

Jak leczyć PCOS?

Wielotorbielowatość daje różne objawy o różnym natężeniu u kobiet. Nie ma jednego wzorca, wg. którego ustawia się leczenie pod pacjentkę. Ale można podejmować różne działania, które spowodują poprawę stanu zdrowia kobiety. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Ćwiczenia i dieta

Są one konieczne by ustabilizować wagę pacjentki. Występująca w takich przypadkach otyłość brzuszna jest zagrożeniem dla kobiety, ponieważ prowadzi do nadciśnienia tętniczego, dyslipidemię (nieprawidłowe stężenie cholesterolu lub trójglicerydów), choroby układu sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia nie powinny być zbyt forsowne, lecz dobrane pod kątem możliwości kobiety. To ma na celu nie tylko wsparcie walkę o lepszą sylwetkę, ale zniwelowanie zagrożeń dla zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Schudnięcie zmniejsza poziom insuliny, normalizuje gospodarkę cukrową, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Często też skutkuje spontanicznym powrotem miesiączek i owulacji.Dieta powinna zostać ułożona w ten sposób, by redukcja masy ciała szła w parze z dostarczaniem organizmowi istotnych składników mineralnych i witamin tak, by go wzmocnić.

Leczenie hormonalne

Ten rodzaj leczenia stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli nie jest ono konieczne, specjalista dobiera dla pacjentki leki i mikroelementy.

Możliwe jest zastosowania także wsparcia przy pomocy Miositogyn

Jest to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania u kobiet w  zespole policystycznych jajników (PCOS) a także zaburzenia miesiączkowania. Miositogyn pomoże złagodzić te dolegliwości, dzięki temu że zawiera między innymi mio-inozytol, kwas foliowy i N-acetylo-cysteinę, czyli substancje o potwierdzonym korzystnym działaniu w przypadku PCOS i zaburzeń miesiączkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy jedną saszetkę dziennie rozpuścić w 150 ml wody, pijąc zaraz po przyrządzeniu roztworu. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wizyta u terapeuty. Niekiedy kobieta potrzebuje szczególnego wsparcia ze strony specjalisty, tak by przez cały czas znajdowała siłę do walki o lepszy wygląd i zdrowie. Wizyty w gabinecie terapeuty pomagają nie tylko wzmocnić wiarę we własne siły, ale czasem też rozwiązać problemy, które blokowały do tej pory pacjentkę przez pełnym zaangażowaniem w leczenie PCOS.

Warto podjąć różne rodzaje leczenia i terapii, bo przy wzmożonym wysiłku i współpracy ze specjalistą, pacjentka szybciej osiągnie zamierzony cel w poprawie wyglądu i stanu zdrowia.


Artykuł powstał we współpracy z marką Miositogyn