Zdrowie

Cierpisz na zespół policystycznych jajników? Sprawdź jak możesz sobie pomóc

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2016
zespół policystycznych jajników
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
 

Zespół policystycznych jajników to choroba która dotyka wiele kobiet. Często jej objawy można zaobserwować w wyraźny sposób. Młoda kobieta, która dojrzewa i wchodzi w wiek zdolności do reprodukcji, zauważa u siebie niepokojące objawy, którym winny jest właśnie zespół policystycznych jajników, czyli PCOS.

A gdy do nieprawidłowości w miesiączkowaniu, wystąpienia nadmiernego owłosienia, a także w wielu przypadkach nadmiernej tuszy, dochodzą problemy z zajściem w ciążę, kobiety trafiają do lekarzy, diagnoza staje się jasna. PCOS to niełatwy przeciwnik, z którym warto jednak podjąć walkę, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty zarówno jeśli chodzi o zdrowie, możliwość posiadania potomstwa, wygląd i samooceny. Łatwiej jest przeciwdziałać temu, co się już zna.

Jak zdiagnozować wielotorbielowatość jajników?

To może zrobić jedynie specjalista, na podstawie wielu nadań. Kobiety obserwując u siebie wystąpienie pewnych objawów, są wstanie naprowadzić przez wywiad z lekarzem, na kierunek poszukiwanej diagnozy. Ponieważ PCOS daje tak zróżnicowane objawy, czasem konieczna jest wizyta u różnych specjalistów, którzy przebadają pacjentkę również pod kątem możliwości wystąpienia innych chorób.

Lekarze stosują tzw. Kryteria Rotterdamskie, będące pomocne w rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników:

 • rzadkie owulacje lub brak owulacji
 • objawy nadmiaru androgenów
 • torbielowate jajniki – co najmniej 12 powiększonych pęcherzyków w jajniku

Poza tym, do dyspozycji pacjentki pozostają możliwości przeprowadzenie innych badań, dających dokładny ogląd na stan zdrowia. Proponuje się diagnostykę endokrynologiczną (specjaliści ginekolodzy endokrynolodzy) i biochemicznej (badania mające na celu określanie składu i parametrów krwi lub innych materiałów)

Dużą rolę w diagnostyce syndromu ma badanie USG. Podczas niego, lekarz otrzymuje zmieniony obraz jajników, które wyglądają, jakby w ich obrębie znajdował się „sznur paciorków”, lub objętość jajników większa niż 10 cm3. To zdecydowanie ułatwia i pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie leczenia, które będzie jak najbardziej dopasowane do potrzeb pacjentki.

Jak leczyć PCOS?

Wielotorbielowatość daje różne objawy o różnym natężeniu u kobiet. Nie ma jednego wzorca, wg. którego ustawia się leczenie pod pacjentkę. Ale można podejmować różne działania, które spowodują poprawę stanu zdrowia kobiety. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Ćwiczenia i dieta

Są one konieczne by ustabilizować wagę pacjentki. Występująca w takich przypadkach otyłość brzuszna jest zagrożeniem dla kobiety, ponieważ prowadzi do nadciśnienia tętniczego, dyslipidemię (nieprawidłowe stężenie cholesterolu lub trójglicerydów), choroby układu sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia nie powinny być zbyt forsowne, lecz dobrane pod kątem możliwości kobiety. To ma na celu nie tylko wsparcie walkę o lepszą sylwetkę, ale zniwelowanie zagrożeń dla zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Schudnięcie zmniejsza poziom insuliny, normalizuje gospodarkę cukrową, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Często też skutkuje spontanicznym powrotem miesiączek i owulacji.Dieta powinna zostać ułożona w ten sposób, by redukcja masy ciała szła w parze z dostarczaniem organizmowi istotnych składników mineralnych i witamin tak, by go wzmocnić.

Leczenie hormonalne

Ten rodzaj leczenia stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli nie jest ono konieczne, specjalista dobiera dla pacjentki leki i mikroelementy.

Możliwe jest zastosowania także wsparcia przy pomocy Miositogyn

Jest to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania u kobiet w  zespole policystycznych jajników (PCOS) a także zaburzenia miesiączkowania. Miositogyn pomoże złagodzić te dolegliwości, dzięki temu że zawiera między innymi mio-inozytol, kwas foliowy i N-acetylo-cysteinę, czyli substancje o potwierdzonym korzystnym działaniu w przypadku PCOS i zaburzeń miesiączkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy jedną saszetkę dziennie rozpuścić w 150 ml wody, pijąc zaraz po przyrządzeniu roztworu. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wizyta u terapeuty. Niekiedy kobieta potrzebuje szczególnego wsparcia ze strony specjalisty, tak by przez cały czas znajdowała siłę do walki o lepszy wygląd i zdrowie. Wizyty w gabinecie terapeuty pomagają nie tylko wzmocnić wiarę we własne siły, ale czasem też rozwiązać problemy, które blokowały do tej pory pacjentkę przez pełnym zaangażowaniem w leczenie PCOS.

Warto podjąć różne rodzaje leczenia i terapii, bo przy wzmożonym wysiłku i współpracy ze specjalistą, pacjentka szybciej osiągnie zamierzony cel w poprawie wyglądu i stanu zdrowia.


Artykuł powstał we współpracy z marką Miositogyn 


Zdrowie

Znani i lubiani dla nas pobiegną – pobiegnij i ty dla naszych podopiecznych: start zapisów 15 lutego!

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2016
Fot. Flickr / Derek Hatfield / CC BY
 

Komitet Ochrony Praw Dziecka

pierwszy raz na EKIDEN!

Pobiegnij dla naszych podopiecznych: start zapisów 15 lutego!

15 lutego o godz. 12:00 startują zapisy na 12. Ekiden – Maraton Sztafet. Impreza odbędzie się 7-8 maja w Parku Szczęśliwickim, a udział weźmie łącznie tysiąc sześcioosobowych drużyn. Zapraszamy Rodziców, Opiekunów, Biegaczy – wszystkich, którzy lubią biegać, chcą dla nas pobiec i wesprzeć nasze działania.

To unikatowa możliwość połączenia zdrowego sposobu spędzenia czasu z możliwością wsparcia naszych podopiecznych.

Informacje o EKIDENIE

W tym roku na Ekidenie po raz pierwszy zagości akcja #BiegamDobrze, dotychczas obecna na PZU Maratonie i Półmaratonie Warszawskim. Drużyny rejestrując się będą miały możliwość wybrania ścieżki charytatywnej, dzięki której ich udział ma szansę przełożyć się na finansową pomoc dla wybranej organizacji dobroczynnej. Na 12. Ekidenie będą to: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Spartanie Dzieciom oraz Fundacja Synapsis.

W Ekidenie wezmą udział sztafety składające się z sześciu osób każda. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans równy długości maratonu. Pierwszy zawodnik pokonuje odcinek 7,195 km, dwaj następni 10 km, a pozostali – po 5 km. Łącznie cała drużyna pokonuje 42,195 km. Zawody odbędą się 7-8 maja i podzielone będą na cztery tury po 250 drużyn. Wyboru tury dokonuje kapitan w formularzu zgłoszeniowym. Wysokość opłaty startowej w przypadku ścieżki tradycyjnej wynosi 400 zł.

Dla biegnących charytatywnie zespołów zarezerwowano w tym roku aż trzysta miejsc z tysiąca dostępnych. Dla każdej biorącej udział w #BiegamDobrze drużyny organizator zakłada dedykowany profil charytatywnej zbiórki. Biegacze dzięki temu mogą z łatwością dzielić się stroną swojej zbiórki, udostępniać ją w mediach społecznościowych, dodawać opisy, zdjęcia, video oraz wyznaczać sobie cele i zadania do wykonania po osiągnięciu zaplanowanego progu zbiórki.

Do udziału w biegu ścieżką charytatywną wymagane jest zebranie przez sześcioosobowy zespół kwoty minimum 1000 zł. Niezależnie, czy zbiórka osiągnie swój cel, środki przekazywane są wybranej organizacji dobroczynnej. Od startu jesienią zeszłego roku akcja #BiegamDobrze zebrała na cele charytatywne przeszło 380 tys. zł.

BIEGAM DOBRZE_logo

logo ekidenOrganizatorem 12. Ekidenu jest Fundacja „Maraton Warszawski”.

Więcej: https://www.facebook.com/KomitetOPD/

Zapisy: https://rejestracja.maratonwarszawski.com

Kim jesteśmy?

Jesteśmy ogólnopolską organizacją pożytku publicznego. Nasza organizacja działa na rzecz dzieci od 1981 r. Byliśmy pierwszą tego typu organizacją w Europie Wschodniej. Obecnie na terenie Polski znajdują się 23 oddziały terenowe, w których dzieci i ich rodziny mogą otrzymać profesjonalną i bezpłatną pomoc. 

Co robimy?

Misją KOPD jest przede wszystkim ochrona praw i interesów dzieci oraz pomoc najsłabszym. Oferujemy m.in.:

 • kompleksową, bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną i pedagogiczną dzieciom,
  ich rodzicom lub opiekunom
 • mediacje dla rodziców pozostających w konflikcie około rozwodowym
 • szkolenia dla pedagogów, kuratorów, policjantów, pracowników socjalnych, pracowników placówek opiekuńczo – wychowawczych
 • prowadzenie projektów, kampanii edukacyjnych,
 • współpracujemy z biznesem i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz dzieci i ich rodzin

Kopia KOPD_kolor full

MANUAL, czyli jak pobiec dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka
EKIDEN 

Jak to działa ?

1. Zarejestruj drużynę wybierając jedną z dwóch ścieżek udziału. Możecie wystartować tak jak zawsze – wnosząc regulaminową opłatę startową i po prostu szykując się do startu w biegu. Ale możecie też zrobić o wiele więcej – zaangażować się w zbieranie środków na wybrany przez was cel i działać na rzecz jednej spośród trzech partnerskich organizacji dobroczynnych.
2. Wybierając tę drugą ścieżkę – charytatywną, podczas rejestracji Kapitan drużyny zakłada profil zbiórki całej drużyny, za pośrednictwem którego znajomi, rodziny, sąsiedzi czy inni biegacze będą mogli wpłacać środki i wspierać Wasz udział w XII Ekidenie.
3. Kiedy licznik Waszej drużyny przekroczy 1000 zł fundusze zasilą konto wybranej organizacji, a Wy otrzymacie od niej numer startowy. Na zebranie środków i zagwarantowanie sobie startu w Ekidenie macie czas do 3 kwietnia, jednak swoją zbiórkę możecie prowadzić dalej – aż do 18 maja. To duża kwota? Pamiętajcie, że siła tkwi w zespole! Aby zrobić wspólnie coś wyjątkowego wystarczy, że każdemu z Was uda się zebrać 160 zł.
4. Ale to nie wszystko. Możecie wyznaczyć sobie własny cel – postawcie przed sobą wyzwanie, które podejmiecie, jeżeli licznik Waszej zbiórki przekroczy określoną przez Was kwotę. Wprowadźcie do swojej akcji element zabawy i wciągnijcie w nią znajomych:)
5. W biurze zawodów odbierzesz pakiet startowy XII Ekidenu, z unikalnymi numerami startowym i koszulkami dla całej drużyny , a organizacja wspierana przez Was organizacja dołoży starań, abyście od startu do mety czuli, że Wasz bieg to znacznie więcej niż tylko udział w zawodach.

A jeśli się nie uda?

Nie ma takiej opcji! Jeśli do wyznaczonego terminu nie uzbieracie minimalnej kwoty – zebrane do tej pory środki zostaną przekazane na wskazany przez Was cel charytatywny, a Wy będziecie mogli wykupić pakiet startowy w rejestracji uzupełniającej.
Biegajcie dobrze! Podejmijcie wyjątkowe wyzwanie i wykorzystajcie swój start dla wsparcia ważnego celu. Cieszcie się podwójnym zwycięstwem na mecie!


Zdrowie

Zespół policystycznych jajników – podejrzewasz go u siebie? Koniecznie dowiedz się o tym więcej!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2016
zespół policystycznych jajników
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Zespół policystycznych jajników jest najczęstszą endokrynopatią (zaburzeniem wydzielania hormonów). Gdy kobiety z początku obserwują u siebie różne niepokojące objawy, nie do końca potrafią przyporządkować je wadliwemu działaniu układu rozrodczego. Gdy nieprawidłowości nakładają się jedna na drugą, wędrujemy do lekarza specjalisty. Wtedy też okazuje się, że nadmierne owłosienie, nieregularne miesiączki i problemy z poczęciem dziecka, to efekt zespołu policystycznych jajników (ang. polycystic ovarian syndrome, PCOS). Ginekolog z reguły udziela podstawowych informacji na temat tej choroby, jednak to często jest zbyt mało i kobiety przeszukują dziesiątki stron w internecie, by zdobyć wiadomości o przyczynach, objawach i sposobach radzenia sobie z PCOS.

Zespół policystycznych jajników – kto może zachorować?

Nie ma reguł, PCOS to zaburzenie hormonalne, które dotyka 10–15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Występuje aż u 90-95% kobiet z zaburzeniami owulacji szukających pomocy w ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności ze względu na zaburzenia owulacji.

PCOS rozwija się, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów , w szczególności testosteronu. Przyczyną bywa także nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego lub wysoki poziom insuliny we krwi, może być również uwarunkowana genetycznie. Występuje u kobiet na całym świecie, wykazując różnorodne objawy, które mają różny stopień natężenia.

Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników?

Diagnoza zespołu policystycznych jajników wcale nie należy do najłatwiejszych, ponieważ sama choroba nie daje jednoznacznych objawów. Tak jak różne są kobiety, tak różnorodnie mogą się objawiać w zauważalny przez kobietę sposób. Co więc powinno was zaniepokoić?

 • rzadkie, nieregularne miesiączkowanie lub jego brak
 • niepłodność wynikająca głównie z braku owulacji
 • nadmierne owłosienie typu męskiego -hirsutyzm
 • otyłość brzuszna
 • łysienie typu męskiego
 • trądzik, przetłuszczająca się skóra, łojotok
 • ciemne plamki na skórze
 • przedłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 • chroniczny ból w miednicy, prawdopodobnie z powodu ucisku w miednicy, przez powiększone policystyczne jajniki

Dla kobiet szczególnie dotkliwe są te z objawów, które bezpośrednio wpływają na ich wygląd, oraz samopoczucie. Próby walki z otyłością, nadmiernym owłosieniem pojawiajacym się często w krępujących dla kobiety obszarach, czy niedoskonałościami skóry wynikającymi z PCOS wcale nie są łatwe i nie przynoszą spektakularnych efektów. Kobiety nie znajdując przyczyny, nie mają szans samodzielnie wpłynąć na swoje zdrowie i urodę.

Powyższe objawy możemy widoczne są gołym okiem, jednak tylko specjalista może dojść do szeregu innych nieprawidłowości pojawiających się przy PCOS podczas badań, służących postawieniu diagnozy. Do tych, które mogą wskazywać na wystąpienie PCOS zalicza się  zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lipidowej, podwyższony poziom insuliny w surowicy krwi i/lub insulinooporność tkankowa, niski poziom białka wiążącego hormony płciowe.

Poza badaniami które wykazują nieprawidłowości w występowaniu hormonów w organizmie, podstawowym sposobem na postawienie diagnozy jest USG. Podczas badania ultrasonografem można zaobserwować zmiany w wyglądzie jajników. Na pierwszy plan wysuwają się liczne torbiele w jajnikach, oraz powiększenie samych jajników, co jest spowodowane licznymi torbielami. Taka zmiana wyglądu wynika z tego, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. Przez cały czas pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w cysty.

Zobacz również: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Jaki ma wpływ na życie?

PCOS warto leczyć!

Lekarze podchodzą do pacjentek w sposób indywidualny, dostosowując rodzaj terapii do jej problemów i potrzeb. Panie szukające sprawdzonych sposobów, by wesprzeć metody proponowane przez lekarzy, mają do dyspozycji Miositogyn.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jest to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania u kobiet w  zespole policystycznych jajników (PCOS) a także zaburzenia miesiączkowania. Miositogyn pomoże złagodzić te dolegliwości, dzięki temu że zawiera między innymi mio-inozytol, kwas foliowy i N-acetylo-cysteinę, czyli substancje o potwierdzonym korzystnym działaniu w przypadku PCOS i zaburzeń miesiączkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy jedną saszetkę dziennie rozpuścić w 150 ml wody, pijąc zaraz po przyrządzeniu roztworu.

Leczenie pod okiem fachowca pozytywnie wpływa na poprawę stan zdrowia kobiety, a także jej samopoczucia, warto więc sprawdzić różne sprawdzone możliwości jakie pojawią się w dyspozycji pacjentki.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Miositogyn


Zobacz także

mięta

Mięta kojarzy ci się jedynie z lekiem na ból brzucha? Błąd! Poznaj jej niezwykłe właściwości

Puchną ci nogi i masz problemy z włosami? Możesz cierpieć na niedobór białka

trening

Co jeść przed treningiem? Przygotuj mądrze organizm do wysiłku