Go to content

Łysienie to nie tylko męski problem. Wszystko, co musisz wiedzieć o wypadaniu włosów

Łysienie u kobiet
Fot. iStock

Która z nas nie borykała się z problemem wypadających włosów? A jednak łysienie przypisuje się głównie mężczyznom. Niestety, choć faktycznie dotyka ono częściej panów, nierzadko występuję również łysienie u kobiet. Jakie są jego przyczyny, czy można mu zapobiegać i wreszcie, co robić, by włosy przestały nadmienienie wypadać, przeczytacie w naszym artykule.

Nadmierne wypadanie włosów lub inaczej łysienie, może mieć bardzo wiele przyczyn, jednak niezależnie od przyczyny powinnaś zapamiętać jedno: nie warto go bagatelizować. Szybka reakcja pozwoli zminimalizować straty.

Utrata włosów jest zjawiskiem w pełni normalnym, fizjologicznym. Każdy z nas traci ich codziennie około stu. Włosy obumierają i wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Niesforne, krótsze kosmyki, które często psują nam idealnie gładką fryzurę , to właśnie nowe włoski, tzw. baby hair – więc od dziś przywitajcie jej z radością. jednak, jeśli obserwujesz u siebie niepokojące wypadanie włosów – tzw. garściami, nie zwlekaj i zdiagnozuj problem jak najszybciej, umów się na wizytę u dermatologa.

Łysienie u kobiet – przyczyny

Za łysienie u kobiet odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany hormonalne – a dokładnie spadki poziomu estrogenów. Dzieje się tak najczęściej po ciąży, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej w trakcie lub po menopauzie. Drugą częstą przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy – zarówno niedoczynność jak i nadczynność tego organu. Przyczyn może być jednak więcej, nie warto bagatelizować niepokojących zmian i komunikatów, które wysyła nasze ciało.

Przyczyny łysienia u kobiet:

  • spadek poziomów estrogenów
  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność tarczycy
  • niski poziom żelaza
  • stres
  • niedawno przebyty zabieg operacyjny
  • przyjmowanie niektórych leków (np. chemioterapia, choć przyczyną mogą być nawet przyjmowane antybiotyki)

W przypadku utraty włosów na tle stresowym, mamy do czynienia z telogenowym wypadaniem włosów i jest to zjawisko czasowe. Kobiety jednak mogą chorować na łysienie o podłożu androgenowych (jak mężczyźni), czyli spowodowanej genetyczną nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron (DHT).

Ryzyko wypadania włosów może wzrastać w wyniku przebycia niektórych chorób, np.: grzybicy mieć podłoże genetyczne (któryś z rodziców również miał problem z łysieniem) lub być konsekwencją chemicznych lub mechanicznych uszkodzeń w wyniku zabiegów fryzjerskich.

Agresywne kosmetyki, farby i ciągła stylizacja za pomocą wysokich temperatur potrafi bardzo zaszkodzić włosom, nie wyłączając ich cebulek.

Jak sobie radzić, kiedy pojawia się problem?

Wypadające włosy – co robić?

Kiedy włosy zaczynają niepojąco często (i o ironio gęsto) wypadać nie warto czekać, aż samo przejdzie. Postępowanie ratunkowe na początek jest dość proste. Pamiętaj, że nie warto bagatelizować tego objawu, czasem bywa sygnałem o innym schorzeniu – właśnie dlatego nigdy nie bagatelizuj wagi diagnozy.

  • Po pierwsze, umów się na wizytę do dermatologa.
  • Po drugie, zrób rachunek sumienia i sprawdź, co jesz. Zdrowe odżywianie to postawa! Możesz wdrożyć dodatkowo suplementację preparatem bogatym w cynk, biotynę i selen (jeśli nie ma przeciwskazań – zapytaj farmaceutę!)
  • Po trzecie, zrezygnuj z szamponów i kosmetyków typu beauty – postaw na produkty przebadane, dedykowane problemowi, czyli szampon przeciw wypadaniu włosów z apteki!
  • Po czwarte, zrób sobie wakacje od prostownicy, lokówki i lakieru do włosów. Twoje włosy potrzebują tego urlopu!

Ponieważ oczekiwanie na wizytę u dermatologa może się przedłużać, warto wziąć sprawy w swoje ręce w oczekiwaniu na diagnozę. Szampon możesz kupić sama. Na rynku dostępne są szampony, odzywki, kuracje, żele i spreje – do wyboru do koloru. Oprócz zahamowania wypadania włosów, zyskasz więcej nowych włosków, dobre preparaty działają również stymulująco na wzrost włosów.

Szampon na łysienie u kobiet

Jak wybierać? Proste i trudne pytanie! Pamiętaj o kilku zasadach:

Zaufaj specjalistom! Postaw na kosmetyki specjalistyczne, dedykowane również kobietom. My polecamy serię dermena®. Znajdziecie w niej całą gamę kosmetyków i kurację oparte na technologii MOLECULE REGEN7.  Kosmetyki mają potwierdzoną w badaniach dermatologicznych skuteczność!

MOLECULE REGEN7 – ODKRYCIE NAUKOWCÓW DLA MOCNYCH I GĘSTYCH WŁOSÓW

Unikalny składnik aktywny pochodzenia witaminowego, wzmacniający mieszek włosowy i stymulujący odrastanie włosów. Szampon został wzbogacony aktywnym kompleksem substancji kondycjonujących, proteinami jedwabiu oraz wyciągiem z łupiny orzecha włoskiego.

Łysienie u kobiet - przyczyny i leczenie / Dermena

DERMENA SUPPORTED BY SCIENCE – szampon do włosów osłabionych, nadmiernie wypadających

  •  hamuje wypadanie włosów
  • stymuluje odrastanie włosów

Szampon dermena® dokładnie myje skórę głowy i znakomicie pielęgnuje włosy. Dzięki zastosowaniu molekuły REGEN7 hamuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje ich odrastanie. Wzmacnia strukturę włosów, poprawiając ich gęstość i grubość. Szampon działa łagodząco na skórę głowy i chroni ją przed podrażnieniami. Zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Regularnie stosowany wyraźnie poprawia ich kondycję i sprawia, że są odporniejsze na uszkodzenia (termiczne i mechaniczne). Szampon odżywia, wygładza i nawilża włosy, przywracając im blask i witalność. Po jego zastosowaniu włosy są miękkie i przyjemne w dotyku. Nie obciąża włosów i zapobiega ich puszeniu się. Poprawia rozczesywanie.

WSKAZANIA:

– osłabione, nadmiernie wypadające włosy

– łagodzenie podrażnień skóry głowy, również ze współistniejącym przetłuszczaniem się włosów

– polecany także do pielęgnacji włosów po zakończonej chemioterapii 

[SKUTECZNOŚĆ POTWIERDZONA W BADANIACH DERMATOLOGICZNYCH]

DZIAŁANIE:

  • hamuje nadmierne wypadanie włosów wg 80%*
  • stymuluje i przyspiesza odrastanie włosów wg 84%*
  • wzmacnia strukturę włosów, poprawiając ich gęstość i grubość wg 90%*
  • poprawia kondycję włosów, przywracając im blask i witalność wg 90%*
  • chroni skórę przed podrażnieniami wg 90%*

Najlepsze efekty osiąga się, stosując szampon dermena® w standardowym, codziennym (lub co drugi dzień) zabiegu mycia włosów. Szampon należy nanieść na mokre włosy i starannie masować do uzyskania piany. Następnie dokładnie spłukać. Szampon może być używany w sposób ciągły.


* % badanych, którzy potwierdzili działanie szamponu po 4 miesiącach regularnego stosowania. Badania przeprowadzono w niezależnym laboratorium badawczym.
Źródła: poradnikzdrowie.pl, https://www.dermena.eu/

Artykuł powstał we współpracy z Dermena