Go to content

Dziewięć rzeczy o koronawirusie, które każdy powinien wiedzieć [FAQ]

fot. iStock

W ostatnich tygodniach rozmowy zdominował jeden temat: koronawirus. Pojawiła się panika, wiele wątpliwości i obaw, które wynikały przede wszystkim z niewiedzy. Wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy. 

Dziś o nowym wirusie sporo już wiadomo, a że my nie jesteśmy fankami wywoływania paniki i nastroju grozy, chciałyśmy przekazać dziewięć rzeczy, które każdy na temat koronawirusa wiedzieć powinien.

Dziewięć rzeczy o koronawirusie, które każdy powinien wiedzieć [FAQ]

Co to za wirus?

Koronawirus, a właściwie SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawy choroby są bardzo podobne do grypy. Pojawia się gorączka, kaszel, kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i zmęczenie, nieleczony prowadzi do zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej.

Jak może dojść do zakażenia?

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową – przez kichanie i kaszlenie osoby zakażonej, a także przez dotykanie powierzchni, na których wirus może się znajdować.

Kto narażony jest na cięższą postać choroby?

Eksperci ustalili w ostatnich dniach, że średnia wieku zakażonych wirusem wynosi 59 lat. Ofiarami wirusa są osoby starsze, które cierpią na przewlekłe choroby, np. cukrzycę lub nadciśnienie.

Nie chorują dzieci

Dotychczas nie odnotowano przypadku zakażenia koronawirusem wśród dzieci poniżej 15 roku życia. Być może dzieje się tak, ponieważ dzieci przechodzą infekcję bardzo łagodnie, przez co w ich przypadku koronawirus nie został zdiagnozowany.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Choć wirus może znajdować się na różnego rodzaju powierzchniach, żyje na nich kilka godzin. Skutecznie zabija go… mycie rąk. Stąd też powtarzane informacje o tym, by dbać o czystość rąk, wyposażać dzieci w żel antybakteryjny, gdy są w szkole i uczulić, by myć ręce przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po kichaniu i kaszleniu.

Czy maseczki chronią przed wirusem?

Nie, jeśli nie myjemy rąk – to podstawa. Specjaliści nie zalecają używania maseczek, jeśli nie mamy infekcji dróg oddechowych.

Koronawirus – czy powinienem nosić maskę? Jak robić to poprawnie

Śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem

Obecnie szacuje się, że umieralność na koronawirusa wynosi około 1,4 procenta, jednak eksperci zakładają, że wiele przypadków zakażenia, zwłaszcza, gdy chodzi o dzieci, nie została wykryta, także są zdania, że śmiertelność kształtuje się poniżej jednego procenta. Tym samym koronawirus podobny jest do grypy sezonowej, albo do pandemii grypy, która miała miejsce w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

Leczenie koronawirusa

Trwają badania nad szczepionką, która w pierwszą fazę testowania prawdopodobnie wejdą wczesną wiosną. Obecnie do leczenia koronawirusa używa się m.in. leków podawanych zakażonym wirusem HIV. Leczenie polega głównie na leczeniu objawowym, jak przypadku większości chorób wirusowych.

Gdzie się zgłosić?

Jeśli przebywaliśmy w miejscu, w którym zlokalizowano koronawirusa i po powrocie mamy wysoką gorączkę, kaszel, duszności, powinniśmy zgłosić się do szpitala zakaźnego lub na oddział zakaźny, by przejść badania pod kątem obecności koronawirusa.

W Polsce została  uruchomiona specjalna infolinia NFZ w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.


Na podstawie:  
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2002387
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019